Skocz do zawartości
Frythyr

Kopie zapasowe na kilku dyskach, jak to najlepiej robić? Jak porównać dane?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zastanawiam się jak najlepiej tworzyć kopie zapasowe zdjęć, nagrań, dokumentów na kilku osobnych dyskach w bezpieczny sposób. Nurtują mnie głównie dwie rzeczy:

1. Czy da się jakoś zabezpieczyć zapisane już dane przed modyfikacją lub usunięciem niezależnie od komputera do którego wpinany jest dysk?

2. Jak porównać zawartość dwóch dysków i sprawdzić czy pliki na nich się nie uszkodziły? Sumy kontrolne? Jakiś konkretny program?

Chciałbym uniknąć sytuacji w której po fakcie przeniesienia danych z jednej kopii na nowy nośnik okaże się że część z nich jest uszkodzona.

3. Czy nieużywane HDD, leżące sobie w szafce mogą tracić dane przez rozmagnesowanie czy to mit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Uprawnienia NTFS?

2. 7-zip ma funkcję obliczania różnych sum kontrolnych (np. 7z.exe h -scrcSHA256 C:\temp)

3. Tak ale byś musiał go trzymać przez wiele lat nieużywany. Mi tak się wyzerował jakiś antyczny 80 GB Samsung Barracuda 7200.7 ,który dla checy chiałem sobie w zeszłym roku sprawdzić w kompie. Po podłączeniu do PC HDD był czysty mimio że na 100% nic z niego wcześniej nie usuwałem.

Edytowane przez Atak_Snajpera
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad3. Nie ma takiej możliwości. To nie pendrive czy SSD. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sgdata napisał:

Ad3. Nie ma takiej możliwości. To nie pendrive czy SSD. 

Zdajewsz sobie sprawę że ten HDD leżał sobie nieużywany przez ponad dekadę? Wszystko ulega degradacji i z czasem może się rozmagnesować.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmagnesowanie jak najbardziej może nastąpić choć wątpię, żeby wystarczyła dekada. Musiał być inny czynnik przyśpieszający lub pamięć biologiczna się ulotniła i informacja o czyszczeniu wyparowała ;)

Z tego co wiem w hdd nikt nie stosował algorytmów odświeżania danych, więc czy dysk leży w szafie, czy chodzi w komputerze, to może mieć obszary nie tknięte od lat.

@Atak_Snajpera opisz coś więcej jakie były objawy, czy faktycznie wszystko wcięło, łącznie z tablicą partycji, czy wsadziłeś i czysta partycja. Próbowałeś skanować dysk w poszukiwaniu danych?

5 godzin temu, Atak_Snajpera napisał:

1. Uprawnienia NTFS?

Z uprawnieniami admina/roota bez problemu obejdziesz. Uprawnienia w systemie plików pomogą jedynie na przypadkowe nadpisanie/skasowanie.
Chyba tylko szyfrowanie pomoże o ile klucz nie zostanie zapamiętany i z automatu odblokowany dostęp.

Tu niestety ale trzeba postawić na dyscyplinę użytkownika, że wie co robi i wie czego chce.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hdd nawet partycji nie miał. Totalny czyścioch! Możliwe że uszkodzeniu uległa tylko tablica alokacji plików. Cholera wie. Dogłębnie nie sprawdzałem.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Atak_Snajpera napisał:

1. Uprawnienia NTFS?

Uprawnienia są po stronie systemu, więc zadziała to tylko w przypadku jednego komputera. Chyba że da się też jakoś w OS dysku zarządzać uprawnieniami niezależnie od maszyny? Da się w ogóle jakoś globalnie przestawić dysk w tryb tylko do odczytu np. ingerując w BIOS dysku? Tak aby niezależnie gdzie się go podłączy nie dało się tego zmienić zwykłymi uprawnieniami?

Można w sumie ograniczyć się do korzystania z jednego komputera i użytkownika z ograniczeniami w celu dogrywania danych na dysk, a po wgraniu czego nowego odbierać mu uprawnienia także dla tych nowych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Atak_Snajpera napisał:

Zdajewsz sobie sprawę że ten HDD leżał sobie nieużywany przez ponad dekadę? Wszystko ulega degradacji i z czasem może się rozmagnesować.

Swego czasu podłączyłem Fujitsu ata ide 6,4 GB i po ponad 10 latach z odpaleniem Mortal Kombat 4 i Fifa 99 nie było problemu :D
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Frythyr napisał:

Uprawnienia są po stronie systemu, więc zadziała to tylko w przypadku jednego komputera.

Są na poziomie systemu plików. Już nie raz miałem problemy z dostępem po przełożeniu dysku z jednego komputera do drugiego.
Przy ntfs nigdy się nie wgłębiałem jak to działa. W ext zapewne jest wpisany id użytkownika, bo bywało po przeniesieniu, że z właściciela A robił się właściciel B, który miał ten sam identyfikator na innym systemie.

Tak czy inaczej z prawami admina, bez większego problemu do ominięcia (czasem trzeba mocniej pogrzebać i przejąć na własność).

Połowicznym rozwiązaniem może być ustawienie atrybutu "read only". Nie zablokuje skasowania ani nadpisania ale powinno być dodatkowe ostrzeżenie. Polecam jednak najpierw wypróbować, bo u mnie w Total Commanderze jest dodatkowe pytanie, a w systemowym exploratorze tylko raz pyta.

Odbieranie uprawnień po skopiowaniu jest upierdliwe i zajmuje dodatkowy czas.
Jak nie masz jakoś dużo tych danych, to może warto pomyśleć o płytkach M-disc (BR standardowo mają chyba 25, 50 i 100 GB, do sprawdzenia)? Ponoć zapis trwały, a przy okazji masz nośnik tylko do odczytu. Minus to koszty napędu i płytek oraz czas nagrywania. Będzie też trzeba uważać w momencie jak przestaną produkować napędy, żeby nie obudzić się za 20 lat z brakiem możliwości odczytu.

 

Ja bym tutaj przede wszystkim pomyślał w jaki sposób składować te pliki, żeby się nie pomylić. W jaki sposób aktualizować te kopie, żeby sobie czegoś przypadkiem nie skasować.
Jeżeli to ogarniesz, nie będziesz się robił kopii szybko na hura, to ryzyko popełnienia błędu jest minimalne. Poza tym masz jeszcze inne nośniki, z których w razie czego przywrócisz.
A tak czy inaczej trzeba jakiś porządek zachować, żeby potem odszukać co się chce.

Programy do kopii mogą sporo pomóc ale ciężko mi cokolwiek polecić, bo jak na razie robię wszystko ręcznie.
Kiedyś bawiłem się pod Windows Cobian Backup ale nie wiem czy ten projekt nadal żyje. Pod linuksem mam porobione skrypty i wykorzystuję rsync lub robię obraz całego dysku przy pomocy dd.

10 godzin temu, Atak_Snajpera napisał:

Hdd nawet partycji nie miał. Totalny czyścioch! Możliwe że uszkodzeniu uległa tylko tablica alokacji plików. Cholera wie. Dogłębnie nie sprawdzałem.

No i właśnie na takie coś bym stawiał. Poszedł jakiś sektor początkowy i wcięło tablice partycji.
Czy się rozmagnesował, czy to był błąd systemu plików to już nie dojdziemy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...