Skocz do zawartości
Bonthyc

Zainstalowana pamięć RAM 16GB, dostępne 8GB

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam problem z wykrywaniem dostępnej pamięci RAM. W komputerze mam aktualnie zainstalowane kości Ballistix Sport 16gb (4x4gb) 1600mhz. Posiadana płyta główna to ASUS P7P55D-E PRO. Kilka dni temu wymieniłem pastę termiczną na CPU oraz GPU, w celu lepszego dostępu zdemontowałem pamięci RAM. Demontowałem również CPU aby łatwiej pozbyć się resztek starej pasty. Po tej operacji komputer podczas uruchomienia poinformował mnie o zainstalowaniu nowego CPU i potrzebnej konfiguracji BIOSu. Wszystkie ustawienia zostawiłem tak jak były ustawione domyślnie i system wystartował normalnie. Stress test również przeszedł bez problemów. Natomiast zauważyłem, że z 16GB ramu system wykorzystuje tylko połowę. Wcześniej (przed wymianą pasty) na 100% wykorzystywał całe 16GB pamięci.

ram.jpg

Mam świadomość, że podobne tematy były już poruszane na tym i innych forach jednak żaden z nich nie pomógł mi rozwiązać problemu. :(

Sprawa o tyle dziwna, że CPU-Z wykrywa poprawnie wszystkie kości, natomiast w BIOS w system information pokazuje dostępną pamięć tylko 8GB.

cpu1.jpgcpu2.jpg

cpu3.jpgcpu4.jpgcpu5.jpgcpu6.jpg

W monitorze zasobów Windows również wykrywa 16GB natomiast 8GB wykrywa jako zarezerwowana pamięć sprzętowa:

monitor.jpg

Z rzeczy które już zrobiłem to zaktualizowanie BIOSu do najnowszej wersji, upewniłem się, że opcja mapowania pamięci jest włączona. W opcjach zaawansowanych rozruchu opcja "Maksymalna pamięć" również jest odznaczona.

Mimo tego cały czas mogę korzystać jedynie z 8GB pamięci. :(

Sprawdzałem różne kolejności ustawienia kości (różne kości na różnych slotach) i zauważyłem, że kości które nie są wykorzystywane znajdują się w slotach DIMM_B1 oraz DIMM_B2.

kosci-ram.jpg

Jeśli włożę dwie kości tylko do portów A1 i A2 to system uruchomi się normalnie i pokaże 8GB ram. Przycisk testujący "mem test" na płycie głównej również uruchamia komputer i test przechodzi pozytywnie. Dziwne rzeczy zaczynają się kiedy chcę włożyć np dwie kości ale do slotów A1 i B1, wtedy jest dostępna pamięć tylko ze slotu A1 (zainstalowana pamięć 8GB, dostępna 4GB). Dodam, że po zamianie miejsc kości z B1 i B2 na A1 i A2 kości działają poprawnie. Tak więc dochodzę do wniosku, że kości na 99% są sprawne. Przycisk "mem test" tym razem nie uruchamia komputera przy włożonych kościach do któregokolwiek ze slotów B1 i B2. Nie wiem co może być, czyżby uszkodziła się płyta główna? Czy może jest to kwestia jakiegoś dodatkowego ustawienia w BIOS? Same gniazda są czyste i nie ma w nich żadnych paprochów czy innych ciał obcych.?

 

PS.

Karta grafiki o ile ma to jakieś znaczenie to NVIDIA GeForce GTX 460. Nie widziałem w ustawieniach BIOSu aby była możliwość przydzielenia jej dodatkowej pamięci z RAMu.

Edytowane przez Bonthyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, daerragh napisał:

pamieci powinny byc w a1 i b1

Tak i przy takim ustawieniu windows wykrywa 8GB zainstalowanej pamięci a dostępne jest tylko 4GB (niedostępna jest kość z B1). Przy włożeniu wszystkich 4 kości pamięci (4x4GB) system wykrywa 16GB a dostępnych jest tylko 8GB.

Cytat

sluchaj zbootoj strelca

Zaraz spróbuję.

Edytowane przez Bonthyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie ubrudziles pasta cpu pod spodem albo socketu? moze piny w sockecie sie wygiely troszke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, daerragh napisał:

Na pewno nie ubrudziles pasta cpu pod spodem albo socketu? moze piny w sockecie sie wygiely troszke?

Raczej nie aczkolwiek pewności nie mam. Zobaczcę to jak tylko sprawdzę strelca.

 

Edit:

Wyjąłem jeszcze raz procesor. Nogi wyglądają na proste, nie widzę również aby przypadkowo podeszła tam pasta termiczna.

https://ibb.co/9N4xBP7
https://ibb.co/hy1hYzN
https://ibb.co/9vxYYFn

Po podłączeniu innego dysku twardego z zainstalowanym Windowsem 7 również efekt jest taki sam (pamięć zainstalowana 16GB, dostępne 8GB).

Sam już nie wiem, najprościej byłoby sprawdzić wszystko z inną płytą główną niestety nie mam drugiej takiej zapasowej. :/

Edytowane przez Bonthyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A sprawdzałeś w drugą stronę? Tzn. w opcjach zaawansowanych rozruchu "ptaszkujesz" "Maksymalna pamięć" i z rozwijanej listy wybierasz maksymalną ilość pamięci. Oczywiście po zastosowaniu zmiany wymagany restart systemu.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, toska78 napisał:

A sprawdzałeś w drugą stronę? Tzn. w opcjach zaawansowanych rozruchu "ptaszkujesz" "Maksymalna pamięć" i z rozwijanej listy wybierasz maksymalną ilość pamięci. Oczywiście po zastosowaniu zmiany wymagany restart systemu.

Tak sprawdzałem również i tą opcję, niestety nie pomaga. Jest o tyle dziwne, że kiedy zaznaczę "maksymalna pamięć" i wpiszę 16384 to po restarcie okienko "maksymalna pamięć" nadal jest zafajkowana ale wartość samoistnie zmienia się na "0".

Edytowane przez Bonthyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...