Skocz do zawartości
mikamves

Weryfikacja zestawu bez GPU. Ok. 3400 zł.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o weryfikację zestawu do gier (i całej reszty oczywiście)
Zmiana karty graficznej nie wchodzi w grę gdyż juz ją nabyłem. Jest to: MSI GeForce RTX 3070 Ti Ventus 3X 8GB GDDR6 - 5399 zł
Posiadam MONITOR DELL 27" S2721DGFA GAM. IPS QHD

Oto reszta zestawu:

  • CPU: Intel Core i5-11400F, 2.6GHz, 12 MB, BOX 699 zł
  • MOBO: Gigabyte B560M AORUS ELITE 594 zł
  • RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 604 zł
  • SSD SYS: SSD Patriot P300 128 GB M.2 2280 PCI-E x4 91 zł
  • SSD GRY: Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe 380 zł
  • PSU: Gigabyte P850GM 850W (GP-P850GM) 368 zł
  • COOL: SilentiumPC Fera 5 Dual Fan 142 zł
  • CASE: Modecom Ariel 139 zł

Wybierałem z różnych sklepów. Koszt całości wychodzi 3017 zł. Oczywiście ceny się zmieniają często.

Moje pytania:

  1. Czy ten zasilacz wystarczy? Do tego zestawu dojdzie jeszcze dysk WD Caviar Black WD1002FAEX (1TB, 64MB, SATA/600) i trzy zewnętrzne:
    A-data NH13 ANH13-500GU3-CBK czarny (2.5", 500GB, USB 3.0)
    WD My Passport Ultra 2TB czerwony USB 3.0
    WD My Passport 2.5" 4TB USB czarny 3.0

  2. Czy ta obudowa pomieści to bez problemów? Napisali, że karta może mieć max. 36 cm, chłodzenie CPU 16 cm. Mam jeszcze 120 wentylator, który chciałbym tam zamontować.

  3. Do którego gniazda podłączyć dysk z systemem, a do którego ten na którym będą gry? M.2 czy M.2 (PCIe 4.0) ?

  4. Co ewentualnie wymienić i dlaczego? W granicach budżetu 3400 zł.

Edytowane przez mikamves

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz monitor? (model, rozdzielczość)

Zasilacze Gigabyte nie mają dobrej opinii, lubią robić "bum".

Obudowa ma zamknięty front i tylko jeden wentylator, karta graficzna może się grzać.

Nie wiem czy bym oddzielał dysk systemowy i na gry. Co najwyżej możesz zrobić dwie partycje.

Zestaw ma służyć tylko do gier? Jak tak to wtedy wystarczy 16GB RAMu.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast 32GB ramu wez i5-12400F i jakas plyte B660. Bedzie szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
36 minut temu, kalderon napisał:

Jaki masz monitor? (model, rozdzielczość)

Zasilacze Gigabyte nie mają dobrej opinii, lubią robić "bum".

Obudowa ma zamknięty front i tylko jeden wentylator, karta graficzna może się grzać.

Nie wiem czy bym oddzielał dysk systemowy i na gry. Co najwyżej możesz zrobić dwie partycje.

Zestaw ma służyć tylko do gier? Jak tak to wtedy wystarczy 16GB RAMu.

 

Zapomniałem napisać: MONITOR DELL 27" S2721DGFA GAM. IPS QHD

Odnośnie zasilacza, to widzę dużo ludzie jednak je kupuje i są zadowoleni, ale wezmę to pod uwagę.

Do obudowy dołożę jeden wentylator ze starej. 120mm. Nie starczy? Kolega Phil 76 zasugerował obudowę SilentiumPC Regnum RG6V EVO TG ARGB Pure Black, ale ja chcę taką co ma przyciski, wiejście na słuchawki usb (4) z przodzu i nie ma szyby. Nie lubię takiego stylu krzykliwego i akurat na budzie chciałbym trochę przyoszczędzić, bo i tak kupno pieca mnie zrujnuje.

Ramu wolałbym bym dużo, bo zawsze mam sporo rzeczy poodpalanych, a nie lubię tego włączać i wyłączać, żeby pograć. Zawsze strasznie mnie to irytuje przy obecnych 8 GB. Sam system i przeglądarka zeżrą przecież sporo. A i wymagania gier też stale rosną. Tekstury w ultra sporo zjadają.

Co do dwóch dysków to też mam wątpliwości, kierowałem się raczej przyzwyczajeniem ze starego konfigu. Mówicie, że raczej nie ma to sensu? Kupno szybszego dysku sugerowanego przez Phil 76, mocno zatem rozważę.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, daerragh napisał:

Zamiast 32GB ramu wez i5-12400F i jakas plyte B660. Bedzie szybciej.

Wyżej napisałem, że 32 musi być. Może nie mam racji, ale tu raczej zdania nie zmienię. Nie chcę, że 3-4 lata marudzić, że mam mało.

Ten procek jest 30% droższy, a da 10% więcej mocy, więc chyba jednak nie opłaca się. Tych płyt B660 to n. na Morele 4 mi wyświetliły B660 więc nie wiem którą masz na myśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mikamves napisał:

Do obudowy dołożę jeden wentylator ze starej. 120mm. Nie starczy?

Nie, ta obudowa ma zamknięty front więc ten biedny wentylator nie będzie miał skąd brać powietrza. A 3070Ti wcina pod 300W prądu, 11400F kolejne 150W. Tania obudowa tego nie wychłodzi. Niestety nie obejdzie się bez szkła z boku, to obecnie standard, co najwyżej sobie zakleisz. SilentiumPC VT4V można mieć za niecałe 250zł:

https://www.ceneo.pl/101530101

Nieco lepiej wykonana RG6V za 300zł:
https://www.ceneo.pl/90932972

Ostatecznie taniej Genesis Irid 505:

https://www.ceneo.pl/90784668

Wszystkie mają przyciski z przodu na górze.

32GB szybkiego RAMu w dual ranku można mieć za ~660zł:

https://www.ceneo.pl/90024351

12 minut temu, mikamves napisał:

Odnośnie zasilacza, to widzę dużo ludzie jednak je kupuje i są zadowoleni, ale wezmę to pod uwagę.

Bo jest tani i jeszcze im nie wybuchł. Sa ludzie zadowoleni z zasilaczy Akyga czy Bandit Power, a one pociągnęły za sobą do grobu wiele komputerów. Myślisz, że dlaczego zasilacze Gigabyte'a są tak tanie?

3 minuty temu, mikamves napisał:

Wyżej napisałem, że 32 musi być. Może nie mam racji, ale tu raczej zdania nie zmienię. Nie chcę, że 3-4 lata marudzić, że mam mało.

RAMu zawsze można dołożyć.

3 minuty temu, mikamves napisał:

Tych płyt B660 to n. na Morele 4 mi wyświetliły

Nic nie wspomniałeś o tym, że podzespoły mają być z Morele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kalderon napisał:

 

Może źle się wyraziłem, przyciski, USB itp mają być na froncie w pionie, nie w poziomie. W przyszłości komp będzie stał we wnęce i z góry będzie mało miejsca i nie leży mi to rozwiązanie zwyczajnie, więc te propozycje muszę odrzucić. Jak ten warunek będzie spełniony to szybę jakoś przełknę a RGB wyłączę.

Jaki zasilacz być zaproponował? W ogóle jaka moc jest wystarczająca do tego zestawu?

RAMu owszem można dołożyć, ale powiedz mi jak to wygląda. Np. za 4 lata chciałbym dołożyć, to jak nie będzie w sprzedaży tego co już mam to kości innego producenta też można włożyć do tych posiadanych. Jak to wygląda? Kiedyś pamiętam chciałem dokupić RAM do obecnego zestawu i wyszło to tak, że były tylko używane, horrendalnie drogie a kupno nowych pociągało za sobą wymianę całej platformy, więc utknąłem w martwym punkcie. Nie chcę już tego powtórzyć.

Podzespoły mogą być z każdego. Akurat tu zajrzałem na Morele. Pójdę tam gdzie taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kalderon napisał:

Bo jest tani i jeszcze im nie wybuchł. Sa ludzie zadowoleni z zasilaczy Akyga czy Bandit Power, a one pociągnęły za sobą do grobu wiele komputerów. Myślisz, że dlaczego zasilacze Gigabyte'a są tak tanie?

Od kilku miesięcy w sprzedaży jest nowa poprawiona rewizja tego GIgabyte, która nie powoduje już fajerwerków. No ale można mieć pecha i trafić na jakiś leżak magazynowy, dostając starą rewizję, więc wiadomo - lepiej wziąć coś innego.

Co do wyboru zasilacza - jak nie chcesz dużo wydawać to wystarczy Supremo FM2 650 / 750W.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy bez tego okna, to polecam Phanteks Enthoo Pro. Są wersje z oknem i bez okna, więc nic nie trzeba zaklejać ;) 

Można też dokupić do tej obudowy filtry przeciwkurzowe Demciflex.

Złożyłem dwa kompy na tych obudowach, w tym jeden HEDT (w sygnaturce). Ma chłodzenie AiO Eisbaer 420 CPU, 2 HDD SATA i 5 SSD SATA oraz DVD SATA. Wszystko się bez problemu zmieściło.

Co do zasilacza, to ja bym kupił BeQuiet Pure Power 750W z certyfikatem 80 Plus Gold. Nie polecam BeQuiet System Power z cert. Bronze.

Mimo wszystko jest różnica w akustyce między zasilaczem BeQuiet a np. Chieftec. Musiałem w nim wymienić wentylator na Noctuę, bo nie dało się wytrzymać tego wycia.

Edytowane przez Andree

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phanteks Enthoo Pro odpada. Wyjaśniłem już wyżej dlaczego nie chce tego typu obudów.

Zasilacz Gigabyte'a odpuszczę. Wybiorę ( bo naprawdę nie mam pojęcia czym się kierować i czy te różnice będą dla takiego laika jak ja zauważalne) pewnie tego Supremo 750W, bo jest tańszy.

Mógłbym mi ktoś się odnieść do 3 pytania z tematu, jeśli jednak uparłbym się na te 2 SSDki? I najlepiej też wytłumaczyć jak krowie na granicy czy w ogóle można je obydwa podłączyć do tego Aorusa  560 i jak to zrobić, bo łeb mi już pęka od tych standardów i interfejsów a w każdym filmiku jaki dziś obejrzałem instalują tylko jeden dysk.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon

A taka obudowa była by lepsza od tego Ariela? Sharkoon . Wraz z moim wentylatorkiem miałaby 3x120. Brzydka jak noc, ale ma/nie ma to czego chce/nie chce i mieści się w budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Systemowy wsadź w ten górny slot, a dysk na dane w dolny.

Ale jak już musisz mieć dwa dyski, to weź na system coś porządnego a nie budżetowy badziew. Np. Kingston KC2500.

Obudowa Sharkona wygląda na piekarnik, a w środku rozwiązania rodem z 2005 roku.

Prędzej uderzałbym w coś takiego:

https://www.morele.net/obudowa-sharkoon-vg7-w-4044951026845-5828364/

https://www.morele.net/obudowa-aerocool-si-5100-si-5100-1002210/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jeszcze ta obudowę https://www.morele.net/obudowa-deepcool-matrexx-55-mesh-dp-atx-matrexx55-mesh-6479578/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Porty na przodzie. Front meshowy więc będzie skąd brać powietrze.

Swój wentylator wrzucasz na tył i przydało by się coś dokupić na przód.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za poświęcony czas. Zabieram się za weryfikację i łączenie Waszych propozycji. Co z tego wyjdzie to wrzucę tutaj, ale już po kupnie, bo czas mnie nagli i nie mogę zmieniać komponentów w nieskończoność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bobson89 napisał:

Swój wentylator wrzucasz na tył i przydało by się coś dokupić na przód.

Przynajmniej 2 sztuki na przód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już  chyba wolałbym dołożyć te 125 zł i wziąć wersję z 3x120mm od frontu i nie bawić się w dokupywanie i montaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Andree napisał:

Co do obudowy bez tego okna, to polecam Phanteks Enthoo Pro. Są wersje z oknem i bez okna, więc nic nie trzeba zaklejać ;) 

Można też dokupić do tej obudowy filtry przeciwkurzowe Demciflex.

Złożyłem dwa kompy na tych obudowach, w tym jeden HEDT (w sygnaturce). Ma chłodzenie AiO Eisbaer 420 CPU, 2 HDD SATA i 5 SSD SATA oraz DVD SATA. Wszystko się bez problemu zmieściło.

Co do zasilacza, to ja bym kupił BeQuiet Pure Power 750W z certyfikatem 80 Plus Gold. Nie polecam BeQuiet System Power z cert. Bronze.

Mimo wszystko jest różnica w akustyce między zasilaczem BeQuiet a np. Chieftec. Musiałem w nim wymienić wentylator na Noctuę, bo nie dało się wytrzymać tego wycia.

Kolejny raz na tym forum przychodzi ktoś z 3000 zł a wychodzi z 5000zł chylę czoła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU: 

Intel Core i5-11400F, 2.6GHz, 12 MB, BOX 738
MOBO:  Gigabyte B560M AORUS ELITE 596
RAM:  G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 605
SSD SYS: Kingston SKC2500 250GB M.2 2280 155
SSD GRY: Kingston SKC2500 1TB M.2 2280 512
PSU: ADATA Core Reactor 750W 459
COOL: SilentiumPC Fera 5 Dual Fan 159
COOL SSD: Axagon CLR-M2 radiator do dysków M.2 SSD 60
CASE: Deepcool MATREXX55 MESH ADD 4F black ATX 334

To ostateczny konfig. Zmieniły się SSD-ki, zasilacz, obudowa i doszedł radiator na SSD. Całość 3618zł. Przekroczenie budżetu 216 zł. Dzięki wszystkim za pomoc.

 
 
 
 
 
 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator na dysk SSD jest niepotrzebny. Na główny dysk jest fabryczny z płyty głównej, drugi się w grach przegrzewać nie będzie. I nawet gdybyś chciał założyć tam radiator to potem nie zamontujesz karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka dostałem radę na forum, że chłodzenie ma być, bo będzie za gorąco. Nie pomyślałem, że może chodzić tylko o systemowy. A mogę te radiatory zamienić miejscami, czy ten z płytą jest dedykowany na gniazdo pod CPU? Jak i tak kupiłem, to może ten Axagon zrobi lepsza robotę. GPU zmieściłaby się z tym stockowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jeżeli nie będziesz robił z tym dyskiem niewiadomo czego to  radiator mu zbędny. Doplata do fery dual nie ma sensu, będzie tylko głośniej niż na zwyklej

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mikamves napisał:

A mogę te radiatory zamienić miejscami, czy ten z płytą jest dedykowany na gniazdo pod CPU?

Nie można ich zamienić miejscami. KC2500 jest raczej chłodnym dyskiem, dopóki nie będziesz przewalał po kilkadziesiąt GB naraz nie powinien się grzać. Póki jeszcze nie wysłali to "odmów" radiator i tyle. I jak pisze 'bobson' zamień Ferę na wersję z jednym wentylatorem.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...