Skocz do zawartości
Tomo21

Telefon z dobrym aparatem w granicach 2000-2500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję nowego telefonu ponieważ mój dotychczasowy odmówił dziś posłuszeństwa. Kupiłem go już dość dawno więc trochę wypadłem z rynku i mówiąc kolokwialnie nie znam się na tym co jest teraz dostępne. A jest tego multum - mnóstwo modeli, różniących się pewnie detalami. Założyłem sobie budżet w granicach 2000 - 2500. Na czym mi przede wszystkim zależy? Na dobrej jakości zdjęć (zarówno tych dziennych jak i nocnych), na trybie HDR (w poprzednim telefonie używałem go praktycznie cały czas przy robieniu zdjęć), na tym żeby był szerokokątny obiektyw i stabilizacja obrazu.

Wiadomo, że liczy się też GPS i żeby telefon chodził płynnie, żeby fajnie się korzystało z internetu i streamingu też.

Trochę poczytałem i widzę, że dużo osób poleca Samsunga Galaxy S20 FE (w wersji bez 5G aktualnie do dostania za 1999 w większości sklepów), ktoś mi polecał też S21, ale on jest dużo droższy więc pewnie nie warto przepłacać. Widziałem też pozytywne opinie o Xiaomi czy Huawei, ale nadal nie wiem co wybrać. Może ktoś doradzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 2000zł najlepszy aparat jest w Samsungu S20 FE. Zarówno jakościowo jak i pod względem możliwości - szeroki kąt, normalny i teleobiektyw 3x to aktualnie mało spotykana kombinacja. HDR w Samsungu działą w automacie - telefon sam wybiera kiedy chce go użyć. Sama jakość HDRu jest bardzo dobra(Moim zdaniem Samsungi pod tym względem robią lepsze fotki niż IPhony - podobne odczucia ma Mobzilla z tego co widziałem). Możesz jeszcze polować na Realme GT2 na promocjach(zdarza się 1999zł), ale to już przedkładanie wydajności nad jakość zdjęć a tej w S20FE jest moim zdaniem dostatecznie dużo. 

S21 jest dobrym telefonem, ale niedawno był na promocji z smartwatchem gratis(o wartości 1000zł więc wychodziło 2000zł za telefon), przez co mam problem by Ci go polecić w tej cenie ;) . Huaweie omijam szerokim łukiem ;) .

Ogólnie to pod względem aparatów chińskie telefony ciągle doganiają "zachód" - może poza Huaweiem który swego czasu robił najlepsze zdjęcia ale z racji braku google play stał się raczej kontrowersyjnym wyborem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A warto dopłacić te kilka stów i wziąć S20 FE 5G czy raczej na chwilę obecną sieć 5G jest raczej tylko takim bajerem, z którego w praktyce pożytek niewielki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większych miastach wchodzi 5G i możesz mieć gdzieniegdzie lepszy zasięg/większą szybkość neta chociaż to jest pseudo-5G bo na częstotliwości właściwe dla 5G to jeszcze nie ma przetargów nawet zrobionych. Ale poza centrami dużych miast to na ten moment nic ci z tego 5G. Ja bym nie dopłacał bo to jest ~700 zł. Fajnie mieć ale nie takim kosztem na pewno.

Niestety jest spora luka w tym przedziale cenowym i nic lepszego od S20FE do 3k praktycznie nie ma. Nawet jeśli coś ma spoko główny aparat np. Nord 2 to ma totalnie żenujący ultraszeroki, nie żeby S20FE miał rewelacyjny ale jest całkiem OK. S20 FE ma super (jak dla mnie) bajer z możliwością przełączania obiektywów w trakcie nagrywania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jongover napisał:

Do 2000zł najlepszy aparat jest w Samsungu S20 FE. Zarówno jakościowo jak i pod względem możliwości - szeroki kąt, normalny i teleobiektyw 3x to aktualnie mało spotykana kombinacja. HDR w Samsungu działą w automacie - telefon sam wybiera kiedy chce go użyć. Sama jakość HDRu jest bardzo dobra(Moim zdaniem Samsungi pod tym względem robią lepsze fotki niż IPhony - podobne odczucia ma Mobzilla z tego co widziałem). Możesz jeszcze polować na Realme GT2 na promocjach(zdarza się 1999zł), ale to już przedkładanie wydajności nad jakość zdjęć a tej w S20FE jest moim zdaniem dostatecznie dużo. 

S21 jest dobrym telefonem, ale niedawno był na promocji z smartwatchem gratis(o wartości 1000zł więc wychodziło 2000zł za telefon), przez co mam problem by Ci go polecić w tej cenie ;) . Huaweie omijam szerokim łukiem ;) .

Ogólnie to pod względem aparatów chińskie telefony ciągle doganiają "zachód" - może poza Huaweiem który swego czasu robił najlepsze zdjęcia ale z racji braku google play stał się raczej kontrowersyjnym wyborem. 

ale bullshit, skąd ty się wyrwałeś człowieku. Wszystko co piszesz większość smartfonów powyżej 1k ma od 4 lat.

I nie, S21 nie jest dobrym telefonem. Jest akceptowalnym, zwłaszcza w cenie 3000zł. 
I nie, chińskie telefony dawno przegoniły zachód, a nie doganiają. 
 

Edytowane przez reQ_21
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, reQ_21 napisał:

ale bullshit, skąd ty się wyrwałeś człowieku. Wszystko co piszesz większość smartfonów powyżej 1k ma od 4 lat.

I nie, S21 nie jest dobrym telefonem. Jest akceptowalnym, zwłaszcza w cenie 3000zł. 
I nie, chińskie telefony dawno przegoniły zachód, a nie doganiają. 
 

Przegoniły? W wielu aspektach tak. W aspekcie aparatu jednak ciągle odstają. Algorytmy do przetwarzania zdjęć wymagają jednak wiele pracy i ciągle nie wychodzą im perfekcyjnie, co potwierdzają recenzję tychże smartfonów. Co do "posiadania przez większość smartfonów od 4 lat" się nie odwołam bo nie ma do czego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jongover napisał:

Przegoniły? W wielu aspektach tak. W aspekcie aparatu jednak ciągle odstają. Algorytmy do przetwarzania zdjęć wymagają jednak wiele pracy i ciągle nie wychodzą im perfekcyjnie, co potwierdzają recenzję tychże smartfonów. Co do "posiadania przez większość smartfonów od 4 lat" się nie odwołam bo nie ma do czego.

o czym ty piszesz. Widziałeś kiedykolwiek aparat w Vivo X51 / X60 Pro, Xiaomi Mi11/Mi10, Oppo Reno 4/5/6 pro w stosunku do flagowych samsungów? Przecież to przepaść, Samsung dopiero pokazuje siłę w swoich najwyższych modelach o 2k drożej pokroju S21 Ultra. 

Idź fanboyu samsunga na grupy facebookowe i tam walcz z ludźmi a nie na forum, którzy mają trochę więcej oleju w głowie od ciebie 

Jak nie ma do czego się odłowić? Nie wiedziałeś, że autoHDR od dobrych 4 lat mają smartfony niskiej klasy? brawo dla Ciebie. 

Tutaj masz próbkę swietnego aparatu we flagowych samsungach (s21) : 
https://drive.google.com/file/d/1ALPKD52j6J-QlJghgjzaG-DthK28MVjx/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/13tVDJJiLjEcNtND3tAEKJzeMgSimnFAq/view?usp=sharing
Pośmiejmy się razem. 

Edytowane przez reQ_21
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast wyzywać innych użytkowników od fanboyów sam byś rzucił jakąś propozycję a nie tylko krytykował? Połowa z tych telefonów, które wymieniłeś przekracza 3 tys.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vivo V21, Oppo Reno 6.
Znajdziesz też bez problemu Oppo Reno 4 Pro w tej cenie. 

lub Xiaomi Mi10 jak dorwiesz do 2k - ja to uczyniłem. Aparat zauważalnie lepszy od S21 względem wszystkiego oprócz stabilizacji na 4k@60fps

A argumentowałem inne modele bo poprzednik narzucał, że Chińczycy są słabsi. Nie są 

Edytowane przez reQ_21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, trudno będzie znaleźć Mi10 w takiej cenie. W oficjalnej dystrybucji już go prawie nigdzie nie ma a jak jest to w cenach dość wysokich.

Co do Oppo, Vivo i tym podobnych - może jestem uprzedzony, ale nie mam przekonania do takich marek. Za krótko istnieją na polskim rynku i w mojej świadomości, nie mam do nich zaufania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pozostaje S20 FE. Nic z lepszym aparatem nie znajdziesz w tej kwocie(Nawet jeśli złapiesz promocję z fonem który mu dorównuje głównym aparatem to zapewne nie ma dodatkowego teleobiektywu który w S20 FE naprawdę robi robotę - jeśli lubisz robić zdjęcia na instagrama to polecam. Można zrobić fajne zdjęcia zwierząt bez obaw o ich spłoszenie lub wykorzystywać go jak aparat makro).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oppo Reno 4 Pro - 1/2" bez OIS i ultraszeroki 1/4" 8mpx, jeśli ktoś szuka dobrego aparatu to raczej nie w tym telefonie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.01.2022 o 09:19, bleidd napisał:

Oppo Reno 4 Pro - 1/2" bez OIS i ultraszeroki 1/4" 8mpx, jeśli ktoś szuka dobrego aparatu to raczej nie w tym telefonie.

on ma OIS. Polecam znaleźć inne źródła do czytania specyfikacji i wnioskowaniu po jednej linijce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kogoś interesują naturalne zdjęcia (=będzie omijał aplikację fabryczną), czyli szuka telefonu z dobrym aparatem od strony technicznej i będzie używał praktycznie tylko aparatu głównego, to bardzo ciekawie zapowiada się Realme 9PRO+ ( 50Mpix tetracell = 12,5 Mpix filtra Bayera , matryca 1/1,56", OIS ). Cena obstawiam, że będzie do 2000zł.

W dniu 19.01.2022 o 09:04, jongover napisał:

Tak więc pozostaje S20 FE. Nic z lepszym aparatem nie znajdziesz w tej kwocie

Matryca w sumie przeciętna (1/1,73") i do tego z przeciętnymi 12 Mpix (zwykle w tym rozmiarze dają te 16 Mpix) - nic specjalnego. Dobrze, że przynajmniej ma OIS

W dniu 18.01.2022 o 13:31, jongover napisał:

Przegoniły? W wielu aspektach tak. W aspekcie aparatu jednak ciągle odstają. Algorytmy do przetwarzania zdjęć

Jak ktoś patrzy na te "algorytmy przetwarzania zdjęć" to raczej nie szuka dobrego aparatu (nawet z topowych Samsungów wylewa się sztuczność z fabrycznej aplikacji ... oczywiście w Xiaomi, OnePlus, Vivo, Realme czy topowy Huwawei też ten sam syf).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, reQ_21 napisał:

on ma OIS. Polecam znaleźć inne źródła do czytania specyfikacji i wnioskowaniu po jednej linijce. 

Spokojnie. Oppo Reno 4 Pro nie ma, Oppo Reno 4 Pro 5G - ma. Nie precyzowałeś o który chodzi więc patrzyłem na ten model, który podałeś. Fakt nr 2, w Polsce dostępna jest wersja 5G a więc ta lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.01.2022 o 09:04, jongover napisał:

Tak więc pozostaje S20 FE. Nic z lepszym aparatem nie znajdziesz w tej kwocie

No dobra, a czy jest jakaś różnica w jakości zdjęć między S20 FE a S21? Wiem, że za S21 trzeba dać 3 koła, ale tak z ciekawości pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główny raczej to samo, to jest dokładnie ten sam moduł. Za to ultraszeroki jest lepszy w S21. Tele zaś ciężko stwierdzić, S21 ma znacznie większą matrycę ale robi zoom defacto cyfrowy, S20 FE ma faktyczny zoom x3 ale malutką-bieda matrycę. Trzeba by porównywać fotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Jeśli kogoś interesują naturalne zdjęcia (=będzie omijał aplikację fabryczną), czyli szuka telefonu z dobrym aparatem od strony technicznej i będzie używał praktycznie tylko aparatu głównego, to bardzo ciekawie zapowiada się Realme 9PRO+ ( 50Mpix tetracell = 12,5 Mpix filtra Bayera , matryca 1/1,56", OIS ). Cena obstawiam, że będzie do 2000zł.

Matryca w sumie przeciętna (1/1,73") i do tego z przeciętnymi 12 Mpix (zwykle w tym rozmiarze dają te 16 Mpix) - nic specjalnego. Dobrze, że przynajmniej ma OIS

Jak ktoś patrzy na te "algorytmy przetwarzania zdjęć" to raczej nie szuka dobrego aparatu (nawet z topowych Samsungów wylewa się sztuczność z fabrycznej aplikacji ... oczywiście w Xiaomi, OnePlus, Vivo, Realme czy topowy Huwawei też ten sam syf).

Kyle, wszystko fajnie. Ale wiesz. Matryce to nie wszystko. Co z tego, że kupisz świetny hardware jak software w ogóle nie wyrabia. Idealny nasz przykład Mi10. Fotki z fabrycznej aplikacji aparatu to żart. Nie każdy lubi się bawić innymi aplikacjami i manualnymi ustawieniami. 
Miałem S21 przez półtorej miesiąca, bawilem się chwilę S20 Fe... Ode mnie nadal utrzymuje głos na Oppo Reno 4 Pro 5g lub Vivo V21. 

Edytowane przez reQ_21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.01.2022 o 20:14, Kyle_PL napisał:

Jeśli kogoś interesują naturalne zdjęcia (=będzie omijał aplikację fabryczną), czyli szuka telefonu z dobrym aparatem od strony technicznej i będzie używał praktycznie tylko aparatu głównego, to bardzo ciekawie zapowiada się Realme 9PRO+ ( 50Mpix tetracell = 12,5 Mpix filtra Bayera , matryca 1/1,56", OIS ). Cena obstawiam, że będzie do 2000zł.

Matryca w sumie przeciętna (1/1,73") i do tego z przeciętnymi 12 Mpix (zwykle w tym rozmiarze dają te 16 Mpix) - nic specjalnego. Dobrze, że przynajmniej ma OIS

Jak ktoś patrzy na te "algorytmy przetwarzania zdjęć" to raczej nie szuka dobrego aparatu (nawet z topowych Samsungów wylewa się sztuczność z fabrycznej aplikacji ... oczywiście w Xiaomi, OnePlus, Vivo, Realme czy topowy Huwawei też ten sam syf).

I w tym cały szkopuł że jesteś wśród całego jednego procenta użytkowników którzy przez "dobry aparat" rozumieją zdjęcia wykonywane poza fabryczną aplikacją do zdjęć. Tylko pytanie, jeśli nie chcesz używać tego co najlepiej smartfonom wychodzi (algorytmy przetwarzania) to czemu nie wolisz kupić po prostu dobrego aparatu zamiast pstrykać zdjęcia używając w zasadzie tylko fizyki która smartfonom jest nieprzychylna (miniaturowe obiektywy, brak zoomu optycznego itp.). 

Natomiast opinię o aparacie S20 FE podtrzymuję. Nic lepszego do 2000zł się nie znajdzie jeśli chodzi o zdjęcia prosto po wyjęciu z pudełka bez zabawy w aplikacje osób trzecich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, reQ_21 napisał:

Kyle, wszystko fajnie. Ale wiesz. Matryce to nie wszystko. Co z tego, że kupisz świetny hardware jak software w ogóle nie wyrabia. Idealny nasz przykład Mi10. Fotki z fabrycznej aplikacji aparatu to żart.

Z tego powodu napisałem, że bez alternatywnej aplikacji nie ma co podchodzić, jak ktoś szuka naturalności.

Nie ma obecnie na rynku telefonu, robiącego naturalne zdjęcia fabryczną aplikacją (przy zapisie do jpg). To tyczy się też Oppo Reno 4 Pro 5g i Vivo V21(oglądałem fotki na GSM arena - oni robią fabryczną aplikacją).

10 minut temu, jongover napisał:

to czemu nie wolisz kupić po prostu dobrego aparatu zamiast pstrykać zdjęcia używając w zasadzie tylko fizyki która smartfonom jest nieprzychylna (miniaturowe obiektywy, brak zoomu optycznego itp.).

Bo dobry aparat z dobrą optyką kosztuje i wyszłoby mnie jeszcze drożej (dolicz koszt telefonu, który i tak jest potrzebny). No i tego aparatu nie miałbym tak często przy sobie (czyli miałbym go 100x rzadziej - głównie by się kurzył).

Co do zoomu optycznego w aparatach, to obiektyw zoom to już koszt wielu kPLN (by dawał tak ostre zdjęcia jak oczekuję z aparatu samodzielnego). Także dobry aparat, z dobrą optyką BEZ ZOOM kosztuje, a dobry aparat z dobrą optyką zoom, to już x razy tyle. Inna sprawa, że zoom też potrzebuję raz na ruski rok, więc jakbym kupował aparat samodzielny, to ze stało-ogniskowym obiektywem.

ps. rozważałem taki zakup, ale jak przekalkulowałem i wziąłem pod uwagę ile bym tego używał, to kupiłem telefon z dobrym aparatem (czytaj: dobrą matrycą światło-czułą, OIS i jasną optyką) i zainstalowałem alternatywną aplikację, bo to co robią telefony fabryczną jest dla mnie nieakceptowalne

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Tomo21 napisał:

No dobra, a czy jest jakaś różnica w jakości zdjęć między S20 FE a S21? Wiem, że za S21 trzeba dać 3 koła, ale tak z ciekawości pytam.

 

Moim zdaniem różnica niewarta dopłaty. Co więcej, na powyższym filmie widać że zoom z S21 robi gorsze zdjęcia po ciemku (To trzeba by sprawdzić jeszcze w jakimś innym źródle bo ciężko mi uwierzyć by Samsung faktycznie zrobił taki regres między generacją, ale z teleobiektywem w S20 FE jest tak że nie uruchamia się on za każdym razem - czasem zdjęcie jest robione z zoomem cyfrowym i jest to nieco loteria, tzn. za dnia na 99% zdjęcie zrobi teleobiektywem i będzie bardzo fajne, ale w gorszych warunkach ma tendencję do cropowania. Być może facet gdy robił zdjęcie miał lepiej unieruchomionego S20 FE i dlatego system przełączył na teleobiektyw z dłuższym naświetlaniem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, jongover napisał:

Być może facet gdy robił zdjęcie miał lepiej unieruchomionego S20 FE

Nie wiem, ale faktycznie z tej fabrycznej aplikacji, czasem lepszą fotografię potrafi zrobić ten FE. No tak to jest jak się ostro filtruje - wszystko się może zdarzyć (i jeszcze może się zmieniać z aktualizacji na aktualizację).

ps. zerknąłem na zdjęcie przy 3:25 - na FE jest więcej detalu na fakturach (oglądam co prawda w 4K na ekranie 4K, choć oczywiście Youtube i tak swoje degraduje)

ps2. do tej pory jeśli chodzi o współczesne telefony, to z fabrycznej aplikacji podobało mi się to co niegdyś produkował google pixel (najmniej denerwujące to przetwarzanie).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wy w większości porównujecie jak co się zachowuje po randomowych filmach na youtube, a nikt z was nie miał tych telefonów w ręku.

eh, no róbcie co chcecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie w Samsungu jeśli chodzi o software to się robi jak w Xiaomi.Dobry hardware a zdjęcia słabe przez gówniany software.Żona miała Samsunga S8,zmieniła na S21 i okazało się że mimo że nowszy to zdjęcia robi gorsze.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie róbmy sobie żartów :D moja siostra zmieniła S8+ na S20FE i różnica na plus jest widoczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...