Skocz do zawartości
FortiF

Zamiana z I7-7700 na i7-9700KF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcę zmienić procesor z I7-7700 na i7-9700KF. Czy warto? Będzie spora różnica w wydajności w grach? Nie chcę przechodzić na inne gniazdo procesora wymieniając płytę główną i wchodzić w wydatki powyżej 1600zł.

Specyfikacja komputera: 

- Karta Graficzna: Gigabyte Aorus Geforce GTX 1080Ti, Xtreme Edition 11G

-Pamięć RAM: HyperX Fury DDR4 16GB 2400GHz CL16   x2    = 32GB

- Płyta Główna: PŁYTA GŁÓWNA MSI Z170A GAMING M5

- Zasilacz: Be Quiet!   Pure Power L8 600W

Edytowane przez FortiF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież nie włożysz tam na tej płycie nic ponad 7 generację.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, wrobel_krk napisał:

Ale przecież nie włożysz tam na tej płycie nic ponad 7 generację.

 

Z tego co patrzyłem to gniazdo ma takie samo Socket 1151

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gniazdo gniazdem, ale z tego co patrzę na MSI wspiera max 7 gen. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, FortiF napisał:

Dzieki, czyli po marzeniach.haha :D

Niekoniecznie, jak czujesz się na siłach i lubisz majsterkować to zapraszam do dedykowanego tematu jak odpalić 8/9 gen na płytach z170 ;)

https://forum.pclab.pl/topic/1242207-poradnik-modyfikacja-biosu-h110h170b150b250z170z270/

Inna sprawa czy to opłacalne, używany i7 9700kf jest jednak dość drogi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz a ile kosztuje 9700kf? Nie czasem więcej niż 11400f + b560? A jeszcze i7 7700 pewnie sprzedasz dość drogo to żebyś się i na 12400f nie załapał z płytą B660. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Pioy napisał:

A jeszcze i7 7700 pewnie sprzedasz dość drogo to żebyś się i na 12400f nie załapał z płytą B660. 

I to byłby najlepszy deal. Po sprzedaży starych gratów warto by nawet dopłacić do przesiadki na 12 gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tak zaszaleć, ale czy mu to potrzebne? Potem znowu przesiedzi całą generację ramu na wolnych prędkościach?
i5-10400F używany ~500 zł, nowy w promocji 600 zł
Płyta na b460/b560 używane lub nowe i zamknie się w 750-1050 zł.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, musichunter1x napisał:

Można tak zaszaleć, ale czy mu to potrzebne? Potem znowu przesiedzi całą generację ramu na wolnych prędkościach?
 

Przecież  praktycznie wszyscy teraz jak kupują Aldera to z pamięciami DDR4, nieliczni się rzucają na DDR5, a skok wydajności będzie nieporównywalny.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, musichunter1x napisał:

Można tak zaszaleć, ale czy mu to potrzebne? Potem znowu przesiedzi całą generację ramu na wolnych prędkościach?
i5-10400F używany ~500 zł, nowy w promocji 600 zł
Płyta na b460/b560 używane lub nowe i zamknie się w 800-1050 zł.

Piszesz o wolnym ramie a każesz mu kupować b460 z kagańcem na 2666? Wow. 

Btw do autora, chcielibyśmy screena z CPUZ z zakładek memory i SPD żeby dokładnie wiedzieć co tam masz za pamięci. Jakoś mi trudno uwierzyć że faktycznie ddr4 2400. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pioy napisał:

Piszesz o wolnym ramie a każesz mu kupować b460 z kagańcem na 2666? Wow. 

Można mieć wolny ram, jeśli nie płaci się za płytę Zxxx, której się nie użyje... Jeśli dorzucicie mu płytę na B560 lub nowszą to jeszcze ram będzie zmieniał, aby to wykorzystać...

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to trzeba mieć pecha by trafić na gruzy nie dające się manualnie podciągnąć do przynajmniej 3000.

Nie popadajmy w skrajności. Przy tak durnie napompowanych cenach 7700(k) i tak warto zmienić platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, blubaju napisał:

Przecież  praktycznie wszyscy teraz jak kupują Aldera to z pamięciami DDR4, nieliczni się rzucają na DDR5, a skok wydajności będzie nieporównywalny.

Prawda, ale bardziej miałem na myśli żart odnośnie DDR4 2400MHz na Z170 z niepodkręconym i7. Na dodatek jest to 32GB, a skoro używa komputer tylko w grach to nieprzydatne...

Opłaca się zmieniać przy obecnych cenach i7, ale wątpię by autor mocno odczuł różnicę między 10400f a 12400f, chyba że kupi RTX3080 i będzie grał w 720p w ponad 60Hz, a najlepiej 240Hz.
https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-12400f/15.html
W takiej sytuacji kupiłbym i5 10400f, jeśli bez zmiany ramu to na używanej/promocyjnej b460 i czekałbym 3-4 lata, aż będą dostępne szybkie i tanie moduły z DDR5 oraz GPU w potencjalnie normalnej cenie... Przecież i5 10400f go nie ograniczy?
Jeśli już ma brać i5 12400, to niech będzie z integrą, bo w końcu zmienili HD630 na HD730... 70 zł dopłaty, a będzie mógł w każdej chwili sprzedać GPU.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pokręcić ramy na tym co ma, oby zrobiły z 3000-3200. Nie zmienia to faktu że (IMO) lepiej kupić nowe i5 niż przepłacać za stare i7 aby je włożyć z kombinacjami do starej płyty. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, musichunter1x napisał:

Przecież i5 10400f go nie ograniczy?

Dajcie sobie spokoj z takim pisaniem. Ma 1080Ti i monitor pewnie 1080p/1440p, gry to nie tylko tomb raider na limicie gpu, odpali byle grę multi i różnica będzie duża.

Mialem 10500 i mocno mi blokowal fpsy w warzone przy 3440x1440@120 i RTX2080. Dzisiaj juz minimum bym postawil na 10600k/11400 a najlepiej 12400, niżej to już tylko jeśli budżet tego wymaga albo ktoś jest fanem AAA na limicie gpu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, musichunter1x napisał:

Można mieć wolny ram, jeśli nie płaci się za płytę Zxxx, której się nie użyje... Jeśli dorzucicie mu płytę na B560 lub nowszą to jeszcze ram będzie zmieniał, aby to wykorzystać...

Jeśliby kupił 12400f & płytę B660 na której można podkręcić RAM to nie sądzę, aby te pamięci co ma nie dały się podnieść  choćby do tych 3000MHz, przy tym możliwie zacieśnić timingi i już to będzie sensownie wyglądało. A będzie zdecydowanie wydajniej niż na 10400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Wu70 napisał:

Dajcie sobie spokoj z takim pisaniem. Ma 1080Ti i monitor pewnie 1080p/1440p, gry to nie tylko tomb raider na limicie gpu, odpali byle grę multi i różnica będzie duża.

Mialem 10500 i mocno mi blokowal fpsy w warzone przy 3440x1440@120 i RTX2080. Dzisiaj juz minimum bym postawil na 10600k/11400 a najlepiej 12400, niżej to już tylko jeśli budżet tego wymaga albo ktoś jest fanem AAA na limicie gpu.

To rzeczywiście w takim przypadku ma to sens. Gorzej jeśli autor planuje używać tylko 60Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc już wszystkim odpisuje: gram w 60Hz w 1440p, tylko w single player. Multi mnie nie interesuje. A 32GB potrzebowałem do Photoshopa bo przy większych projektach odczułem róznicę gdy przeszedlem z 16GB w jednej kosci do 32GB w dwóch kościach. Teraz szedłbym w procesor do podkręcenia, ale i do tego potrzebna nowa obudowa bo obecną mam z 2014 roku z dwoma wentylatorami w obudowie. Więc tak czy siak potrzebne są spore wydatki na obudowe, procesor, płytę główną. Pamięć RAM też z czasem wolalbym np 3000MHz. Co chodzi o procesor to celowalbym w okolo 4.9GHz teraz.

7 godzin temu, Pioy napisał:

Piszesz o wolnym ramie a każesz mu kupować b460 z kagańcem na 2666? Wow. 

Btw do autora, chcielibyśmy screena z CPUZ z zakładek memory i SPD żeby dokładnie wiedzieć co tam masz za pamięci. Jakoś mi trudno uwierzyć że faktycznie ddr4 2400. 

https://www.x-kom.pl/p/510788-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-1x16gb-2400mhz-cl15-fury.html

Dokładnie te pamięci mam. Teraz wiem że moglem celować w 3000GHz chociaż, ale w 2018 roku nie mialem jeszcze takiej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, przede wszystkim zobacz ile zrobią te pamięci. Jak mają zrobić z 3000 to u Ciebie też zrobią. A GHz procesora i to czy da się go podkręcać to nie wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, FortiF napisał:

Teraz szedłbym w procesor do podkręcenia (...) Co chodzi o procesor to celowalbym w okolo 4.9GHz teraz.

Wtedy gdy brałeś obecny zestaw OC miało dużo sensu. Dzisiaj OC i7 czy i9 praktycznie mija się z celem, bo te procesory fabrycznie już są bardzo wysoko taktowane, rzędu ~4.6GHz allcore oraz ~5GHz single core, niezależnie czy model K czy non-K.

Śrubowanie jeszcze wyżej to w większości zajęcie dla hobbystów, którzy to robią dla satysfakcji czy punktów w benchmarkach. Praktyczny zysk (niewielka poprawa wydajności) jest niewspółmiernie niski przy dodatkowych kosztach (chłodzenie, płyta, ilość energii przechodzącej przez system).

Dopiero przy i5 można jakoś uzasadnić OC / branie modelu K - Non-K potrafią mieć oczuwalnie niższe mnożniki, no i przy 12gen jedynie K ma 4 dodatkowe energooszczędne rdzenie.


Tak czy inaczej, punktem wyjścia zawsze jest budżet :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy i5 12600k/kf niby można uzasadnić OC, choć tak naprawdę też to jest sztuka dla sztuki jeśli człowiek nie siedzi tylko całymi dniami "grając" w benchmarki :) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12600K to chyba jedyny model gdzie wzrost jest znaczący po OC bo bazowe taktowanie to tylko 4.5

No chyba że się trafi tania płyta z OC non-k to wtedy 12400 zrobi jakieś +1-1.2GHz :D

5 godzin temu, musichunter1x napisał:

To rzeczywiście w takim przypadku ma to sens. Gorzej jeśli autor planuje używać tylko 60Hz.

I trafiłeś :) 60Hz i gry single więc co nie kupi to wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 12600KF na auto boostuje do 4,9 na wszystkich rdzeniach P (dzięki opcji enhanced turbo na MSI), 100-200MHz można jeszcze ugrać, ale to już kosztem zauważalnego wzrostu temperatury.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...