Skocz do zawartości
liquini

Dlaczego nie aktualizować biosu?

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.youtube.com/watch?v=TR0Lt_JjSm0

Tutaj gość mówi, że jeśli ktoś ma zamiar sobie zaktualizować bios, to lepiej niech się puknie w czoło, bo można sobie płytę uwalić. Ile jest w tym prawdy? W 2022 nadal aktualizacja biosu to jest coś, czego nie powinno się robić jeśli komputer "działa"? 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie: Jeśli robisz wszystko tak jak nakazuje producent płyty i w trakcie aktualizacji nie odłączą ci prądu, to raczej nie ma się czego bać.

Inna sprawa, ze producentom zdarza się czasami wypuszczać trefne biosy, które uwalają płyty. MSI chyba miało ostatnio taką aferę.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie uwaliłem płytę kilka dni temu z tego co sie dowiedziałem problem dość częsty na plytach asusa z490 uzyłem opcji fashback w celu aktualizacji do obsługi 11 generacji procesorów 
aktualizacja zatrzymała sie na Intel Management Engine wyłączyło komputer i od tamtej chwili płyta cegła nie reaguje na włącznik nic nie daje wgrywanie poprzednich wersji biosu
 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki przypadek. Potem przez pół roku męczyłem się z reklamacjami płyty głównej, bo dzięki nowemu, wspaniałemu biosowi, który wgrałem, płyta główna utraciła kompatybilność z kartami graficznymi na slocie głównym PCI-E (udawało się tylko wymusić tryb x8 zamiast x16). Powrót do poprzednich wersji bios już nic nie dał (mikrokodu agesy z tego co czytałem nie daje się cofnąć w 100%, więc jeśli bios jest z agesą to trzeba się z tym liczyć)

Tak więc nawet jeśli wszystko u Ciebie działa to po prostu daruj sobie wgrywanie nowego biosu. Zawsze to jakieś ryzyko pojawienia się nowych problemów i błędów. 

Edytowane przez addept
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt, dziś update biosu to jednak ryzyko. Chyba muszę wycofać się z poprzednich swoich słów.

  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też mam złe doświadczenia z update biosu bo rok temu po aktualizacji używając bezpiecznej metody pendrive > MSI M-Flash na płycie przestało działać XMP. Nie mogłem za cholerę zmusić płyty, żeby przestawić szybkość pamięci z 2666 na 3600 i zapisać takie ustawienie. Myślałem, że w nowych płytach już się z takimi problemami uporali... Ale jak widać  @Pitt_34 to bawi i chyba wydawało mu się, że jakiekolwiek problemy po aktualizacji biosu to jest mit.

 

Edytowane przez liquini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już jedną 490 uwaliłem poprzez update. niby wszystko przeszło Ok po resecie zawiesiło się na sprawdzaniu Cpu. - Płyta MSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, monero napisał:

No ja właśnie uwaliłem płytę kilka dni temu z tego co sie dowiedziałem problem dość częsty na plytach asusa z490

Płytę pewnie masz na gwarancji, to odeślij na serwis, tylko się nie przyznawaj że w ten sposób załatwiłeś płytę, nie działa i tyle. Z reguły jak wszystko działa, sprzęt i system jest stabilny to lepiej sobie dla sztuki darować aktualizacje BIOS. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, liquini napisał:

Ale jak widać  @Pitt_34 to bawi i chyba wydawało mu się, że jakiekolwiek problemy po aktualizacji biosu to jest mit.

Nie tyle bawi co irytuje, jak robisz to z głową to nie wiem co musiałbyś robić żeby uwalić płytę, miałem sporo płyt przez to moje długie już życie i nie uwaliłem ani jednej, a update robię praktycznie za każdym wydanym nowym biosem. Co nie znaczy, że nie zdarzają się przypadki, ze komuś w trakcie aktualizacji zabrakło prądu albo miał uszkodzonego pena, ale to prawdziwy pech i tyle.

Wiesz, dla mnie to możesz jechać na pierwszym biosie od premiery danej płyty, też tak można :E 

W dniu 18.01.2022 o 18:42, liquini napisał:

Tutaj gość mówi, że jeśli ktoś ma zamiar sobie zaktualizować bios, to lepiej niech się puknie w czoło, bo można sobie płytę uwalić

A to już w ogóle talent :D

Edytowane przez Pitt_34
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy mieć mobo z flashback i nie ma obawy ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ozzbi napisał:

Ja już jedną 490 uwaliłem poprzez update. niby wszystko przeszło Ok po resecie zawiesiło się na sprawdzaniu Cpu. - Płyta MSI

było robić na super stabilnym oc xD

Dzisiaj nie wiem, może jakby wyłączyli prąd ale ta minuta na pół roku to trzeba mieć pecha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, grzela300 napisał:

Płytę pewnie masz na gwarancji, to odeślij na serwis, tylko się nie przyznawaj że w ten sposób załatwiłeś płytę, nie działa i tyle. Z reguły jak wszystko działa, sprzęt i system jest stabilny to lepiej sobie dla sztuki darować aktualizacje BIOS. 

Tak plyta na gwarancji do 2023. Dzisiaj kurier zabrał paczke i poszła na serwis  zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tylko ja tak miałem, ale na najnowszym biosie B550 Mortara nie mogłem po resecie PC wejść do biosu bo cały system się zacinał po kliknięci del i na ekranie był tylko znaczek _ downgrade biosu naprawił problem xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Aktualizowałem 2 razy bios w mojej MSI Z370 Tomahawk i nie ma żadnych problemów, aczkolwiek też zawsze byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tej praktyki ze względu na niewymierne korzyści w stosunku do ryzyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, haryyy napisał:

było robić na super stabilnym oc xD

Dzisiaj nie wiem, może jakby wyłączyli prąd ale ta minuta na pół roku to trzeba mieć pecha

żadnego Oc nie było  wszystko na def ułatwieniach nawet profil xmp wyłączony był.

 

tutaj jest wątek odnośnie płyt msi https://forum-en.msi.com/index.php?threads/warning-z490-boards-problem-with-recent-bios-updates.367575/page-11

Edytowane przez Ozzbi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie ma flashbacka na płycie to można niedużym kosztem zaopatrzyć się w programator z klipsem aby nie trzeba było wylutowywać kości biosu i zostawiać ślady :P a nóż sie może jeszcze kiedyś przydać, nie tylko jednorazowo jak garnitur w życiu :E 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...