Skocz do zawartości
kluczaj

Terkoczący wentylator w karcie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką kartę

GTX 1050 MSi ITX

Już dawno po gwarancji. Wentylator zaczął denerwująco "terkotać". Rozrkęciłem kartę, wyczyściłem, wymieniłem pastę, ale nic to nie dało. Da się coś z tym zrobić? Są do kupienia jakieś tanie zamienniki tych wentylatorów? Czy niestety pozostaje dalej siedzieć przy tak głośnej karcie i dostawać szału?

Edytowane przez kluczaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że można, najszybciej i najtaniej: demontujesz ramkę i oryginalny wentyator, zostawiasz sam radiator bez ramki i na trytytki mocujesz jakiś wentylator, na twojej karcie pewnie rozmiar 92mm będzie dobrze pasował + podłączasz go pod płytę główną zamiast do karty. Drożej kupujesz dodatkowo adapter  z odpowiednią wtyczką po jednej stronie aby pasował do gniazda fan na karcie a z drugiej będzie miał standardową wtyczkę na 3/4pin. Tu masz mniej więcej przykład, dużo roboty nie ma ;) Oczywiście można kupić taki sam jak miałeś oryginalny i podmienić ale jak nie zależy ci na ramce to taka opcja będzie tańsza,cichsza, wydajniejsza.

 

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł. Mam w domu tak wentylator:

https://www.x-kom.pl/p/392326-wentylator-do-komputera-be-quiet-pure-wings-2-pwm-80mm.html

Myślisz że się nada? Niestety jest on nieco mniejszy (80mm) niż ten oryginalny z karty ale za to ma dużo szersze łopatki. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Jak ten koleś z filmiku włożył taką kartę do slotu, skoro po takim przypięciu wentylatorów trytytkami będzie to strasznie trudne - trytytki po prostu blokują złącze PC-E :question: No i jest jeszcze jeden problem. Jego karta jest wielka, a ten mój GTX 1050 ITX jest malutki. Obawiam się że te trytytki będą strasznie wystawać co uniemożliwi mi całkowicie montaż karty w slocie. 

W każdym razie spróbuję to zrobić i dam znać czy się udało.

yh0wLCC.png

Edytowane przez kluczaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz średnicę wentylatora i poszukaj nowego na aliexpress. Jak zdejmiesz stary wentylator to powinny być na nim jakieś oznaczenia, warto zrobić im fotkę i zamawiać nowy wentylator z podobnymi oznaczeniami.

A pytanie. Czy wentylator dopiero teraz zaczął hałasować czy robił tak od zawsze?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie na trytyki. Ja zawsze robie na taki czarny, cienki aluminiowy drucik w oplocie, nie wiem jak to sie nazywa ale np. jak kupujesz cos nowego, to kable sa tym zwykle skrecone.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kluczaj

Jak dobierzesz odpowiednią grubość trytytek i długość to nic nie będzie wystawać, a ten koleś na filmiku nie przełożył tego przez złącze pci-e tylko przez nvlink z którego widocznie nie będzie korzystał ;) 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady. Właśnie się za to zabrałem. Wygląda to tak:

Fota 1

Pytanie jak mam zamontować wentylator? 

Tak?

czy

Tak?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kluczaj napisał:

Pytanie jak mam zamontować wentylator? 

Tak?

 

Tak, ma dmuchać na radiator a nie wysysać ciepło, możesz to nawet kropelką przykleić ważne aby nie odpadł :D 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się udało i wreszcie jest cicho, nic nie terkocze :thumbup: Temperatury co prawda wzrosły o te 5-6 stopni względem fabrycznego wentylatora i oryginalej plastikowej obudowy którą musiałem zdjąć, ale tego się spodziewałem. Na GTX 1050 to i tak nie robi różnicy czy jest 60, czy 66 pod obciążeniem. Także dzięki za porady. Spokojnie posiedzę sobie na tej karcie przez te 5 miesięcy. 

9 godzin temu, pablonas napisał:

A pytanie. Czy wentylator dopiero teraz zaczął hałasować czy robił tak od zawsze?

Hałasował już 2 miesiące temu, ale nie aż tak. W ciągu ostatniego tygodnia to się pogorszyło i ten dźwięk zaczął doprowadzać do szału. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatury wzrosły i w dodatku tego się spodziewałeś? :P bo powinno być odwrotnie, ludzie robią swapy nawet jak maja sprawne wentylatory właśnie aby poprawić kulturę pracy i urwać co nieco z temp, na jakie obroty wskakiwał oryginalny a na jakie wskakuje ten BQ :> ? może i purewings wydajnością nie grzeszy bo ma słabe ciśnienie ale na tych samych obrotach powinno być przynajmniej po równo ? 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem wentylator 80x80mm, bo innego nie miałem. Fabryczny miał 92x92. Dodatkowo obniżyłem prędkość obrotów, żeby był naprawdę niesłyszalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha jak tak to inna sprawa ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...