Skocz do zawartości
War_MachinE

Jaka top płyta na z490

Rekomendowane odpowiedzi

Mam poważny problem :P 

Muszę się zdecydować jaką płytę sobie zostawić. Były promocje a więc troche przesadziłem z zakupami. I teraz nie wiem którą sobie zostawić. Do wyboru:

Linki z xkom dla łatwiejszego ogarniecia specyfikacji więc nie patrzeć na ceny bo wszystkie kosztowały w zakresie od 700 do 1600zł 

Z490 AQUA https://www.x-kom.pl/p/564372-plyta-glowna-socket-1200-asrock-z490-aqua.html

Z490 AORUS XTREME https://www.x-kom.pl/p/564422-plyta-glowna-socket-1200-gigabyte-z490-aorus-xtreme.html

Z490 MAXIUMS XII APEX https://www.x-kom.pl/p/590051-plyta-glowna-socket-1200-asus-rog-maximus-xii-apex.html

Z490 MAXIMUS XII FORMULA https://www.x-kom.pl/p/561098-plyta-glowna-socket-1200-asus-rog-maximus-xii-formula.html

Wszystkie mam już u siebie. Teraz jadę na aqua, reszta nie rozpakowana. Zastanawiam się czy nie wymienić aqua na coś innego. Po pierwsze nie korzystam z bloku wodnego, a po drugie jakoś mi nie podchodzi bios.

Reszta specyfikacji: 10900K, 4x16GB DDR4 3600, gpu 2 x RTX 30XX aio , 3 x SSD m2.  Chłodzenie procesora Nzxt z73 

Jedyne co planuje podkręcić to ram do 4000mhz jeśli mi się uda i będzie to miało sens. Komp typowo do grania. 

Co z tego warto zostawić? Bo nie chce mi się każdej wrzucać i sprawdzać 😜 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Osobiście wybrał bym Z490 AORUS EXTREME ze względu na radiatory inne niż u konkurencji według mnie lepsze niz te co asus produkuje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli kolega chce się pozbyć asrocka przez "nie leżący bios", to Gigabyte odpada w przedbiegach bo ma jeszcze bardziej nielezacy bios. A jeśli ma jeszcze dual bios to jest katastrofa przy OC, potrafi się samoczynnie przełączać po fail starcie, i zaglądasz a tam nie ma profilu co miałeś. Więc jeśli chcesz mniej przygód to chyba pozostają Asusy do wyboru, a który to warto poczytać . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Posiadałem Z490 AORUS XTREME  z 10900K i nie dokońca mogę go polecić. Jak to u Gigabyte BIOS kuleje i to naprawdę mocno. Znikające dyski, problematyczne C-state, słabe możliwości OC ramu. Ja miałem zamontowane 2 dyski m2, aż boję się pomyśleć jakie cyrki będą przy 3 :E.

Z Asrocka miałem Z490 PG Velocita i to była płyta z której byłem najbardziej zadowolony. Na początku BIOS wydaje się rzeczywiście bardzo chaotyczny, ale po chwili wszystko wydaje się logicznie rozmieszczone. Jeżeli chodzi o CPU to stabilnie działał z niższym napięciem niż na XTREME. OC Ramu to na Asrocku czysta przyjemność, ponieważ jak się ustawienia nie podejdą to praktycznie od razu daje komunikat na ekranie i mozna przejść do Biosu. Naprawdę trzeba się postarać i przestrzelić z ustawieniami, żeby nie pojawiło się to okno z możliwością przejścia do ustawień. Gigabyte pod tym względem to tragedia może mielić kilka minut, aż w końcu odpali drugi BIOS. Dodatkowy plusem Asrocka jest możliwość sterowania RGB z poziomu BIOSU + bardzo dobry soft do sterowania wentylatorami spod Windowsa. Same efekty podświetlenia na Asorcku też są dużo lepsze niż Gigabyte.

jeżeli chodzi o Asusa to nie miałem z nim nigdy styczności, więc nic nie powiem na temat ich płyt.

12 minut temu, novi napisał:

A jeśli ma jeszcze dual bios to jest katastrofa przy OC, potrafi się samoczynnie przełączać po fail starcie, i zaglądasz a tam nie ma profilu co miałeś. Więc jeśli chcesz mniej przygód to chyba pozostają Asusy do wyboru, a który to warto poczytać . 

Akurat ta płyta ma dual bios i on odpala się jak za którymś razem komp nie wstanie. Dobrze, że chociaż przycisk do resetu BIOS'u jest na tylnym panelu z portami :E.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do aqua można się przyczepić jedynie do problemu z ustawieniem ramu powyżej 4200mhz, bo faktycznie już ona nie chciała bootowac powyżej tej wartości. No i vdrop jest ciut zauważalny, przy tak drogiej konstrukcji jest to trochę słabe. Poza tym bez monobloku sekcja nawet nie nie grzeje zbytnio z i9. 4 ławki na 4000mhz powinna targnąć bez większych problemów. Może się okazać, że ta aqua będzie o wiele trudniej sprzedać niż resztę płyt. Ale to już kwestia indywidualna, z Asusa zostawiłbym tańsza płytę, jak koniecznie chcesz się pozbyć asrocka :).  Z490 już jest przestarzałe trochę i ciężej jest znaleźć amatora na topowa płytę . Teraz to 12gen jest na topie, więc ludzie mają skierowane oczy w tę stronę . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie myślałeś o przesiadce na 12Gen ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest sens przejścia na 12 generacje? Koszty raczej spore .

12900k to koszt 2600-2800zl, plyta na z690 typy maximus czy cos podobnego to minimum 2000zl, do tego drogi ram ddr5 4 x 16gb- 3000zl .  Razem jakies 7600zl. Czy ma to sens?

Obecny zestaw w najtańszej konfiguracji wydaje sie ze jest warty coa takiego : 10900k - 2000zl , z490 aorus xtreme - 1000zl, ram 4x16 3600mhz  - 1200zł . Czyli razem 4200zl

Chyba nie warte dopłaty przejście na 12gen ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hero Maximus to koszt ~2.7k :E Tylko to jest słaba płyta na 6 warstwach pcb, która powinna kosztować 1000zł mniej 🤣

Także da się kupić lepszą płytę i do tego tańszą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

z tych co wymieniłeś to imo apex, a tak to dark albo top topów ale już na z590 oc formula

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli jeden z topowych z490 od gigabyte potrafi się tak krzaczyć jak tu czytam i może mieć problemy z dyskami to sobie odpuszczam tą płytę . Miałem teraz kilka płyt na AM4 od gigabyte i ciągle jakieś cuda się działy po wrzuceniu więcej niż jednej karty :/  Miałem nadzieję że może wyższe modele są bardziej dopracowane .

Czyli wychodzi że aqua najlepsza? :P   W auqa mam jeszcze ten problem że nie używam dołączonego bloku wodnego i wygląda to łyso. Cała sekcja zasilania jest na goła i bez radiatorów. Temperatury bardzo dobre dobre ale w końcu chciał bym to jakoś ogarnąć prawidłowo. A odechciało mi się robić custom loopa, bo znając życie jak tylko je zrobię to będzie promo na coś lepszego i będe rozbierał. 

Asrock  z590 oc formula może i technicznie dobra, ale po pierwsze droga (z tego co widzę to od 2200zł w górę), a po drugie zielone wstawki które wizualnie do niczego nie pasują. Jednak aspekt wizualny ma dla mnie znaczenie przy takiej kasie gdzie mam obudowę na widoku i cała przeszkolona.

W opcji jest jeszcze z490 maximus xii extreme który mogę mieć nowego za ok 1800zł . Tylko ciekawe czy będzie lepszy od aqua. Tylko to też się to wydaje spora kasa przy innych płytach gdzie xii apex kosztował 900zł 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, zdecydowałem się.  Kupiłem z490 maximus xii extreme. Zobaczymy co z tego wyniknie :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi