Skocz do zawartości
Gość

Czy kafejki internetowe wrócą do łask? - moje przemyślenia.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Części do komputerów są coraz droższe szczególnie karty graficzne i nie zanosi się żeby ich ceny prędko spadły. Co prawda gracze składają i kupują komputery ale część z nich jest z budowaną kartą graficzną czasem z przełożoną z poprzedniego komputera. Rzadko jednak z nową. Gracze kupując taki komputer mają nadzieje że ceny kart spadną ale po tym co można przeczytać na internecie na stronach związanych z komputerami nie zanosi się na to żeby ceny prędko spadły. Być możliwe będzie jeszcze drożej.
Podobnie było w latach 90 kiedy mało kogo było stać na komputer. W tedy chodziło się do kafejek internetowych żeby sobie zagrać w jakąś fajną grę. Jeżeli tendencja się utrzyma to prawdopodobnie możemy wrócić do tych czasów.
Co prawda zamiast komputera można kupić konsole ale nie każdy lubi grać na konsoli i też nie zawsze jest to opłacalnie. Bo i w tym przypadku granie jest coraz droższe.
Jak myślicie. Czy kafejki mogą wrócić?

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej streaming gier i do grania wystarczy 'smart' tv. Kafejki też musiałby kupić sprzęt a karty jak są to obecnie w zaporowych cenach.

Taki M$ kupuje sobie Activision Blizzarda. Pewnie za jakiś czas zrobi do swojego gejm passa jakiś streaming i będzie miał potencjalnie całkiem spory zasób graczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas nie ma, ale w Azji kafejki internetowe są cały czas popularne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Granie przez YouTube'a zawsze wydawało mi się dziwne, ale nie trzeba klikać, nie trzeba myśleć, wystarczy TV lub laptop, który płynnie odtwarza stream. A czy wrócą kafejki - w PL raczej nie - tu ludzi jednak stać na sprzęt. Jedynie w dużych miastach takie centra gier mają szansę się utrzymać. I to na rezerwację. Kraje III świata co innego. Kiedyś chodziło się grać na przerwie do sali komputerowej - ale to były czasy, kiedy wystarczyła średnia karta graficzna.

Edytowane przez WebCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, WebCM napisał:

Granie przez YouTube'a zawsze wydawało mi się dziwne, ale nie trzeba klikać, nie trzeba myśleć, wystarczy TV lub laptop, który płynnie odtwarza stream. A czy wrócą kafejki - w PL raczej nie - tu ludzi jednak stać na sprzęt. Kraje III świata co innego. Kiedyś chodziło się grać na przerwie do sali komputerowej - ale to były czasy, kiedy gry nie wymagały wysokich lotów kart graficznych.

Chiny i Japonia to nie kraje III Świata a tam istnieją nadal kafejki internetowe. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to kwestie kulturowe. W Polsce istnieją takie kafejki, ale nie są czynne przez cały czas i nie dla 1 osoby. Umawiasz się ze znajomymi na granie na konkretny termin. A rolę kafejek internetowych przejęły biblioteki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biorac pod uwage ceny sprzetu( a kilka kompow z takim rtx 3060 musi tam byc zeby bachory nie narzekaly ze im tnie), prądu itp (sama skladka zus dla pojedynczego przedsiebiorcy za prowadzenie firmy to 2000 miesiecznie) wejsciowka do takiej kafejki musialaby wynosic z 50 zeta za godzine. I skad oni klientow maja wziac?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Stjepan666 napisał:

Chiny i Japonia to nie kraje III Świata a tam istnieją nadal kafejki internetowe. :E

W Japonii to nawet ludzie mieszkają sobie w kafejkach :E Można wynajmować na doby, masz kompa, spanie, co prawda ciasne, ale tanie i 24h dostęp do neta i sprzętu :E Na youtube pełno filmików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio byłem w takiej kafejce, ku mojemu zdziwieniu dużo osób z niej korzystało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, lukadd napisał:

W Japonii to nawet ludzie mieszkają sobie w kafejkach :E Można wynajmować na doby, masz kompa, spanie, co prawda ciasne, ale tanie i 24h dostęp do neta i sprzętu :E Na youtube pełno filmików.

I jeszcze płatny dodatkowo prysznic. Ale to raczej opcja dla kogoś kto przebalował ostatni pociąg do domu niż planowany nocleg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automaty z zupkami i inne pierdoły też tam mają. Głównie na krótka metę takie mieszkanie, ale oglądałem jakieś filmiki gdzie byli tacy co po kilka miesięcy tak mieszkali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce? Nie wrócą.

W Azji? Jeżeli istnieją, to istnieją z innych powodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje przemyślenie jeśli chodzi o kafejki internetowe,to one do łask (jak było w latach 90 czy pierwszych latach XXI wieku) w naszym kraju nie wrócą. Powód? Dla większości ludzi wystarczy laptop bądź komputer z iGPU,a ceny takich komputerów nadal nie są wysokie i jeszcze stać takie osoby na kupno tych komputerów. Granie? Ktoś nieobeznany w komputerach weźmie prędzej konsolę niż komputer,nie musi być od razu PS5 czy Xbox Series X,ale PS3/PS4 nawet z drugiej ręki nie kosztują wcale dużo.

Tylko ten cyrk z cenami dotyczy,gdy zachce się wydajnego komputera z wydajną kartą graficzną bądź do aktualnego komputera planuje się kupno wydajnej karty graficznej. Tu jest wiadomy powód tego co się dzieje - masowe wykupywanie GPU dla kopania kryptowalut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy krypto nic nie jest pewne,dzisiejsze spadki kursu mogą się zakończyć i nastąpi trwała tendencja wzrostowa. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się wydarzy za miesiąc,dwa czy pół roku.
Nie mówię,że aktualna sytuacja z krypto nie oznacza początku końca opłacalnego kopania na GPU. Może za chwilę zobaczymy pęknięcie bańki i przejście krypto do bessy na jakiś czas i co za tym idzie,dalsze obniżki cen GPU...
Natomiast chcę przekazać jedną,ale zarąbiście ważną wiadomość - To,możemy w tym roku zobaczyć wysprzedaże kart od górników,nie znaczy,że kopanie w dowolny sposób przejdzie do lamusa. W 2024 roku wróci ze zdwojoną siłą ten problem z wykupem GPU przez górników,lecz już na pewno nie będą kopali Ethereum (ten przejdzie na PoS),a pojawi się inne krypto kopalne na GPU - na tym rynku już jest co najmniej kilka coinów,które mogą być następcami ETH. Dlaczego? Rynek nie znosi próżni i niestety za duży pieniądz w to już poszedł,żeby górnicy ot tak zapomnieli,że mieli kiedyś "łatwy" zarobek. Tak dla informacji,poczytaj o cyklach Bitcoina i wtedy zrozumiesz o czym ja mówię ;)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie, nie wrócą.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystam z odpowiedników Wróżbity Macieja,gdyż nie wierzę w wróżby i inne tego typu wynalazki. Podpieram się realnymi danymi,które każdy może spoglądać w necie. Co do przyszłości gdy napisałem o 2024 roku,owszem mogę się pomylić,ale według mnie na 99% to się wydarzy.

Pamiętam głosy od wielu osób po 2018 roku,że modlili się o to,żeby kopanie na GPU już nigdy nie wróciło do łask. Jak rzeczywistość pokazała,moda na kopanie wróciła i to ze zdwojoną siłą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PoW tak od razu nie zniknie, chyba że wszystkie państwa zakażą kopania pod naciskiem ekologów lub gdy nadejdzie poważny kryzys energetyczny. Ale jeśli na PoS będą lepsze zyski, to kopanie przestanie się opłacać. Póki BTC jest główną kryptowalutą i na razie nie ma planów przejścia na PoS, to problem z kartami powróci przed 2024.

Bessa na krypto rzekomo już jest. Argumenty za: obecny cykl trwa bardzo długo, ulica zwątpiła w dalsze wzrosty, nadchodzi kryzys, stopy procentowe w USA w górę i to źle wróży dla rynku krypto. Ale wszystko może się zdarzyć. Może jeszcze ujrzymy trzecią górkę $50k :)

Edytowane przez WebCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kafejek. Jeden z nowszych filmików z Japonii :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, WebCM napisał:

PoW tak od razu nie zniknie, chyba że wszystkie państwa zakażą kopania pod naciskiem ekologów lub gdy nadejdzie poważny kryzys energetyczny. Ale jeśli na PoS będą lepsze zyski, to kopanie przestanie się opłacać. Póki BTC jest główną kryptowalutą i na razie nie ma planów przejścia na PoS, to problem z kartami powróci przed 2024.

BTC będzie miał następny halving w 2024 roku,tak spoglądałem to wydarzenie będzie w miesiącu kwiecień lub maj 2024r. - zależy jak sprawnie są bloki wykopane. Zatem niemożliwe jest,żeby problem z kartami wrócił przed 2024 rokiem. Chyba że z obecnego cyklu,przerodzi się w tzw.supercykl (szanse na to jakieś są,choćby niewielkie)
Spójrz też kiedy BTC miał poprzedni halving - był w maju 2020r.,a problem z dostępnością kart rozpoczął się pod koniec 2020r.
Jeszcze wcześniej halving BTC miał miejsce w lipcu 2016r. a moda na kopanie na GPU nastała w 2017 roku,gdzie pierwsze skrzypce zaczął odgrywać Ethereum (nie pamiętam już dokładnie w którym miesiącu się rozpoczęło) i trwała kilka dobrych miesięcy.

A jeśli chodzi o PoS,to już jest kilka obiecujących projektów opartych na tym konsensusie,jak Cardano czy Solana lub Avalanche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Spl97 napisał:

BTC będzie miał następny halving w 2024 roku,tak spoglądałem to wydarzenie będzie w miesiącu kwiecień lub maj 2024r. - zależy jak sprawnie są bloki wykopane. Zatem niemożliwe jest,żeby problem z kartami wrócił przed 2024 rokiem. Chyba że z obecnego cyklu,przerodzi się w tzw.supercykl (szanse na to jakieś są,choćby niewielkie)
Spójrz też kiedy BTC miał poprzedni halving - był w maju 2020r.,a problem z dostępnością kart rozpoczął się pod koniec 2020r.
Jeszcze wcześniej halving BTC miał miejsce w lipcu 2016r. a moda na kopanie na GPU nastała w 2017 roku,gdzie pierwsze skrzypce zaczął odgrywać Ethereum (nie pamiętam już dokładnie w którym miesiącu się rozpoczęło) i trwała kilka dobrych miesięcy.

A jeśli chodzi o PoS,to już jest kilka obiecujących projektów opartych na tym konsensusie,jak Cardano czy Solana lub Avalanche.

Jeżeli do 2024 nie usprawnią komputerów kwantowych, a usprawnią liczę na 1500 qubitów, potem pójdzie już z górki to ci co je mają rozbiją skarbonkę krypto w trymiga, takie gdybanie. :E do tego Rosja zakaże krypto, UE zakaże, może USA i wtedy bawcie się w krypto na Marsie. :E krypto będzie jak kokaina, będziesz to miał będziesz gangsterem.

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszne spostrzeżenie, że do 2024 możemy już mieć komputery kwantowe, które w trymiga złamią klucze prywatne, seedy do portfeli, ale to jest problem dla całej kryptografii. Postęp cały czas jest czyniony.

Google chce do 2029 roku zbudować pełnoprawny komputer kwantowy.

Edytowane przez WebCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, WebCM napisał:

Słuszne spostrzeżenie, że do 2024 możemy już mieć komputery kwantowe, które w trymiga złamią klucze prywatne, seedy do portfeli, ale to jest problem dla całej kryptografii. Postęp cały czas jest czyniony.

Google chce do 2029 roku zbudować pełnoprawny komputer kwantowy.

Nie tylko Google, IBM, AMD, Intel, Chińczycy, DARPA, wyścig trwa.

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wrócą zbyt duże ryzyko aby wejść w taką inwestycję także mniejsze kafejki z kilkunastoma stanowiskami nie miałyby najmniejszego sensu, jedyne co mogłoby się udać to ogromna sala dla graczy gdzie byłoby przynajmniej 50 stanowisk i gracze przychodziliby na wspólne granie, wydaje się to bez sensu skoro dzisiaj "każdy" ma w domu internet ale sam chodziłem do kafejek aby zagrać w Counter-Strike i Warcraft 3 z kolegami i atmosfera była niezastąpiona zwłaszcza podczas grania w CS także nawet nie wiem czemu kafejki tak szybko zostały zarznięte, nawet się pośmiać było można z realnym człowiekiem na jednej sali i takiej atmosfery nie odda żadna gra gdy każdy gra u siebie w domu na odległość.

Także dzisiaj można byłoby otworzyć kafejkę ale tylko większego kalibru i w większym mieście wykorzystując YouTube do promocji np. jakieś większe turnieje tylko stacjonarnie itd. mogłoby się to udać i fajnie by to wyglądało ale do tego trzeba planu.

Jeszcze taka myśl mnie naszła np. dzisiaj każdy ma internet w domu i telefonie więc nie pójdzie do kafejki, a do siłowni już ludzie chodzą, a też można ćwiczy w domu lub na świeżym powietrzu, chodzi o wygodę.

Niestety ale to już nie wróci, a kiedyś kafejek było pełno przynajmniej w moim mieście.

Edytowane przez Dozorca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...