Skocz do zawartości
supesqad

Problemy z komputerem - resety i bluescreeny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od półtora roku mam następujący zestaw (całość nowa):

 GIGABYTE B450M-DS3H

- RYZEN 2600

PATRIOT VIPER 4 16GB 3200

- RADEON RX 580 8GB

- ZASILACZ SILENTIUM PC VERO M2 600W

- 2 dyski ssd

Mój problem - co jakiś czas komputer się wiesza i restartuje. Najczęściej występuje to gdy jest lekko obciążony (mało kiedy w grach częściej np przy odpalaniu przeglądarki) + bywa że nie widzi USB + często gdy wejdzie w stan uśpienia uruchamia się z bluescreenem + często gubi drugi dysk twardy m2 ssd.

Ogólnie jest to męczące a któryś z powyższych problemów pojawia się prawie codziennie.

Komputer złożyłem sam półtora roku temu i problemy występują od początku (+był problem z niewykrywaniem ramu ale po innym ułożeniu kości jest ok).

Ze swojej strony sprawdziłem nóżki procesora (są ok), wgrałem windows na inny dysk (bez zmian), zmieniłem windows z 10 na 11 (bez zmian). 

Proszę o pomoc - co może być przyczyną? Czy można to jakoś sprawdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na domyślnych ustawieniach biosu też jest problem? Jeśli tak, być może problemem jest zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ramy wymagają napięcia 1.35V na domyślnych płyta może dawać  za małe napięcie. Załąduj profil XMP  albo ręcznie ustaw napięcie. Natomiast tego że nie widzi USB i gubi dysk bardziej wskazuje na uszkodzoną płyte główną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, supesqad napisał:

Czy można to jakoś sprawdzić?

aktualizowałeś w ogóle bios, czy " jedziesz " na tym starym ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios został zaktualizowany na początku. 

Faktycznie napięcie wynosiło 1,2v - podniosłem do 1,35 

Na razie działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nie działa.

Zostawiłem komputer na godzinę, po powrocie świeci się jedynie podświetlenie przycisku power (wentylatory nie chodzą). Nie da się go wybudzić ani z klawiatury ani z przycisku power (wyłączyć też nie poprzez jego przytrzymanie). Dopiero wyłączenie zasilacza pomaga. Mam ostatni czas żeby coś reklamować... Ale co? Płytę?

Edytowane przez supesqad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje płyta lub zasilacz. Możesz jeszcze ram pojedyńczo  przetestować memtestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Masz jakiegoś antywirusa? Kiedyś znajomy miał ten sam problem, winny był zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dodatkowego antywirusa.

Plan jest taki, że w przyszłym tygodniu oddaję płytę i zasilacz na gwarancję - niech szukają.

Jest jeszcze jeden problem o którym zapomniałem napisać - czasami po wyłączeniu komputera nie da się go uruchomić - nie pomaga nawet odłączenie i podłączenie do gniazdka. Przez około 5 minut zero reakcji na przycisk power po czym normalnie odpala. Czy to zwiększa szanse na to, że zasilacz jest walnięty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup dzisiaj inny zasilacz, zawsze masz możliwość zwrotu, w niektórych sklepach nawet do 30dni, zdążysz potestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem płytę główną na Gigabyte B450 AORUS PRO oraz zasilacz na be quiet 500w gold. Całość nowa ze sklepu.

Komp pochodził 2 godziny z znowu reset :( co jeszcze może być przyczyną?

ps. ram sprawdziłem jakimś programem w windowsie za pomocą diagnostyki - nie znalazło problemów

Edytowane przez supesqad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja... pogrzebałem w systemie i wyszło, że maksymalna częstotliwość procesora od samego startu jest powyżej 100% (mimo wykorzystania CPU na poziomie 5%). Winny okazał się plan zasilania "amd ryzen balanced". Po zmianie na zwykły plan częstotliwość się uspokoiła, komputer na chwilę obecną chodzi 2 dzień bezproblemowo. Jak znowu je*nie to dam znać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...