Skocz do zawartości
crowstorm

Jakie chłodzenie pod 12600K / 12700K

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw mam już prawie gotowy, ale spotkałem się z ograniczeniem przez moją obudowę.

Zamierzam pracować na i5-12600K bądź i7-12700K i czytam, że są to bardzo rozgrzewające się procki i chłodzenie o niskim profilu raczej przy wytężonej pracy nie domaga.

Jednak moja obudowa SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black maksymalną wysokośc chłodzenia ocenia na 159mm, także większość "większych" chłodzeń mi tu nie wejdzie, a obudowa do której by weszły już kosztuje niemałe pieniądze. Dlatego prosiłbym o doradzenie czegoś najlepszego w rozmiarze który wejdzie do obudowy. Też nie wiem jaki zapas jest przewidziany, bo znalazłem:

 Noctua (NH-U12S DX-4189) 

o wysokości 158mm co zostawia milimetr zapasu. Ryzykowne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12600K nie jest bardzo gorący.

Scythe Fuma 2 ma 155mm wysokości tylko trzeba zdobyć zapinki pod LGA1700.

Do RG4 wejdzie na górę 240mm AIO, ale nie głośne modele są drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam 12600k oraz najzwyklejsze chłodzenie fera 5 z jednym wentylatorem a temperatury podczas grania nie przekraczają 60 stopni :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, beenzoo napisał:

Ja posiadam 12600k oraz najzwyklejsze chłodzenie fera 5 z jednym wentylatorem a temperatury podczas grania nie przekraczają 60 stopni :) 

A robiłeś kiedyś jakieś długotrwałe renderowanie ktore maksymalnie obciążałoby procesor? W moim przypadku procek do gier ma drugorzedne znaczenie, ale też oczywiście wykorzystam jego moc w tym zakresie :) Tak czy siak 60 stopni brzmi bardzo fajnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, crowstorm napisał:

A robiłeś kiedyś jakieś długotrwałe renderowanie ktore maksymalnie obciążałoby procesor? W moim przypadku procek do gier ma drugorzedne znaczenie, ale też oczywiście wykorzystam jego moc w tym zakresie :) Tak czy siak 60 stopni brzmi bardzo fajnie

Jak mi powiesz jakim programem mogę go w ten sposób obciążyć to chętnie to zrobię. 
60 stopni podczas grania mówię tu o sesjach w tytuły wymagające, 1440p i minimum 2h :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, crowstorm napisał:

A robiłeś kiedyś jakieś długotrwałe renderowanie ktore maksymalnie obciążałoby procesor? W moim przypadku procek do gier ma drugorzedne znaczenie, ale też oczywiście wykorzystam jego moc w tym zakresie :) Tak czy siak 60 stopni brzmi bardzo fajnie

Fera 5, Fortis 5, Freezer i35  z 12600K z maksymalnym MTP sobie poradzą podczas pełnego obciążenia. Gorzej będzie natomiast z i7. 

Tu masz test z MTP 150W na i9 - czyli mniej więcej i5 12600K oraz z MTP 200W czyli więcej niż i7 12700 oraz 12700K.

Przy MTP 200W podczas dłuższego obciążenia może zrobić się mniej kolorowo. Ale jak dasz i7 12700 (nonK) z MTP 180W i zrobisz na nim lekki undervolting, to będzie cacy i każde z tych trzech chłodzeń ogarnie temat. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli chyba zostanę przy 12600k i dobiorę coś z polecanych wyżej różnica nie jest aż tak ogromna a powoduje wiele dodatkowych kosztów i potencjalnych problemów. Dziękuje wszystkim za rady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważ tylko jedną rzecz. Jak masz brać Z690 i 12600K, to w tej samej cenie praktycznie masz i7 12700 na B660 i jeżeli ma to być do renderingu, to zdecydowanie lepiej brać i7 z Fortisem czy Freezerem i35. Temperatury się ogarnie, spokojnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Caps napisał:

Rozważ tylko jedną rzecz. Jak masz brać Z690 i 12600K, to w tej samej cenie praktycznie masz i7 12700 na B660 i jeżeli ma to być do renderingu, to zdecydowanie lepiej brać i7 z Fortisem czy Freezerem i35. Temperatury się ogarnie, spokojnie. 

No głównie się martwię o te temperatury, nie będę udawał. Jeśli te chłodzenia o których mówisz rzeczywiście dają radę i mi się komp nie wyłączy podczas renderowania to jestem skłonny ciągle brać 12700K i z690. A jak po jakimś czasie będa problemy to albo zostawię otwartą obudowę albo dokupię nową, żeby weszło koks chłodzenie i tyle. Też aż tak bardzo i często obciążać go teoretycznie nie będę, to wciąż hobby, nie praca gdzie byłby maltretowany przez pół dnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, myślę, że podjąłem decyzję.

Zostaję przy i7-12700k I z690. Biorę Freezera i zobaczę co się będzie działo. Poczytałem wiele testów i robiąc mały undervolting poświęcam niewiele a zyskuję sporo na poborze prądu i temperaturze. Czas renderowania praktycznie pomijalny w stosunku do korzyści.

Jako opcja alarmowa zawsze prościej dokupić już w późniejszym terminie inną obudowę i chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie tracisz na wydajności 12700k ma wszystkich jajkach ma 4.7Ghz.

A jaka taka sztuka potrafi robić 4.7 na 1.1V pobór mocy spada grubo, a wydajność ta sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat

i7 12700K i gigabyte gamingX B660

jakie chłodzenie z rgb do tego ? 

właściciel kupił spartana 5 max argb, ale to chyba za słabe ?

obudowa irid 515argb genesis

po debatach i czytaniach wyszło ze w sensownej cenie najlepszy będzie fortis 5

https://www.chip.pl/2022/03/silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-test-recenzja-opinia/

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to byłoby wziąć AIO - Navis F240 ARGB.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12700K . B660 GamingX AX, 3070 asus dual, obudowa Iris 515argb

chłodzenie, Fortis 5 ARGB

niestety ale na gigabyte domyślnie limity PL1 i PL2 ustawione są na ponad 4kW !!!

w occt małe pliki i w cinebench23 w momencie procesor ma ponad 100st , w samych grach i pracy nie ma problemu.

po ustawieniu limitów mocy POR na 125 i 156 jest ok

w mega upalny dzień, przy ekstremalnym wykorzystaniu procesor nie przekracza 75st.

Fortis 5 z 12700K daje radę :)

Bsingle-core-por.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, mimuszek napisał:

niestety ale na gigabyte domyślnie limity PL1 i PL2 ustawione są na ponad 4kW !!!

Wiadomo, że tyle nie weźmie. 

9 minut temu, mimuszek napisał:

po ustawieniu limitów mocy POR na 125 i 156 jest ok

Ustawcie PL1 oraz PL2 na 190W, bo tyle jest wartością domyślną dla 12700K. Spartan 5 MAX przy 200W na i9 12900K jeszcze trzyma temperatury poniżej setki w Prime95 Small FFT 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Caps napisał:

Ustawcie PL1 oraz PL2 na 190W, bo tyle jest wartością domyślną dla 12700K.

owszem, ale też piszą że ustawienie POR na 156 zamiast 190 powoduje nieznaczny spadek mocy, a dużo niższe temperatury. 

 

Ten procesor w tym zestawie to przerost formy nad treścią, miał być i5 12xxx , komp typowo do gier. Już sus 3070 jest mega gorący i wyjący, wystarczy ( UV nie będzie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już sprawdźcie w grach jak to będzie wypadać bo R23 to inna sprawa. CPU na bank nie będzie boostować do górnych zegarów.

Równie dobrze możecie dać 190W i po prostu zrobić undervolting co też znacznie poprawi temperatury. 

Gdzieś ktoś też tutaj wspominał o biosach Gigabyte - wgrać najnowszy bo tam też jest z tego co pamiętam zbyt wysokie napięcie domyślne na starszych wersjach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest wgrany najnowszy, nic się nie zmieniło z tymi ustawieniami

nie będę im robił na 190, bo w żaden sposób tego nie wykorzystają

w grach nie ma żadnego problemu, nawet przy 4kW, procek ma 50st

a ooct i cinebench dla testów stabilności, możliwości, temperatur

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, mimuszek napisał:

w grach nie ma żadnego problemu, nawet przy 4kW, procek ma 50st

Przy obciążeniu w grach to to będzie chłodne nawet jak dasz 190W

27 minut temu, mimuszek napisał:

Już sus 3070 jest mega gorący i wyjący, wystarczy

A jaki dokładnie to model? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual , szału nie ma, gorzej jak ventus czy eagle, 75st i 2,5K obrotów w furmarku

w grach lepiej, do 2,1K słyszalna, ale akceptowalna.

UV nie będzie, za dużo pytań by było, po co i na co, musiałoby to w biosie być " ukryte "

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa wentylki nie mają łatwo na 3070. 

A przełącz bios na Quiet Mode, temperatury nie są złe a w tym trybie będzie niższe RPM. Na karcie powinieneś mieć przełącznik BIOS_SW

Masz przełącznik na karcie bez konieczności wchodzenia w bios. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 26.06.2022 o 22:37, Caps napisał:

Wiadomo, że tyle nie weźmie. 

Ustawcie PL1 oraz PL2 na 190W, bo tyle jest wartością domyślną dla 12700K. Spartan 5 MAX przy 200W na i9 12900K jeszcze trzyma temperatury poniżej setki w Prime95 Small FFT 

 

Ale co ma ustawiac 125 w przypadku 12700K jest tylko markentigiem  poza bledami w biosie non stop wali 190W a nie ktozy producenci plyt glownych ustawiaja domyslnie bez ograniczen. Mowa o z690

W dniu 26.06.2022 o 22:26, mimuszek napisał:

12700K . B660 GamingX AX, 3070 asus dual, obudowa Iris 515argb

chłodzenie, Fortis 5 ARGB

niestety ale na gigabyte domyślnie limity PL1 i PL2 ustawione są na ponad 4kW !!!

w occt małe pliki i w cinebench23 w momencie procesor ma ponad 100st , w samych grach i pracy nie ma problemu.

po ustawieniu limitów mocy POR na 125 i 156 jest ok

w mega upalny dzień, przy ekstremalnym wykorzystaniu procesor nie przekracza 75st.

Fortis 5 z 12700K daje radę :)

Bsingle-core-por.jpg

 

 

pl2 nie wskoczy ci wogole 4K ci brakuje w multi dlatego daje rade. Normalnie mial bys 170-180 w r23 a nie 130W

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MaxForces napisał:

Ale co ma ustawiac

Obecnie ma ustawione 156W zamiast 190W. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak było na domyślnych ustawieniach biosu :

cinebench.jpg

w temacie :

 

kolega @Kyle_PL   zalecił ustawić albo manualnie, albo przez POR, co też uczyniłem, tam to wszystko idealnie opisał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...