Skocz do zawartości
michalsoki

Dysk HDD awaria? Można dalej użytkować czy wymiana

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od około tygodnia Windows informuje, że jest problem z dyskiem hdd. Windows próbuje go naprawiać ale po jakimś czasie wyskakuje komunikat, że dysk do naprawy.

Moje pytanie czy można go tak dalej użytkować czy muszę go wymienić, a może jest jakiś sposób aby go naprawić. W programie HDTune jak zrobiłem Error Scan to 4 linijki zrobiły się po 2,5 godzinie i było tam pełno kropek czerwonych.

Zrzut ekranu 2022-02-04 092054.png

CrystalDiskMark_20220204115247.png

Przechwytywanie 4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczytaj status SMART dysku. Możesz to zrobić np. za pomocą programu Speedfan.

Dzisiaj miałem problem z dyskiem Toshiba 4TB, system go nie widział. Zmartwiłem się że dysk do wymiany gwarancyjnej, ale odłączyłem kabel SATA i zasilający i podłączyłem ponownie. Dysk ruszył, więc niekontakt spowodowany np. zaśniedzeniem styków też może być przyczyną problemów. Spróbuj wymienić kabel SATA na nowy.

Oczywiście jeżeli status SMART jest niski lub wymiana kabla nic nie da, to dysk jest do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Andree napisał:

Możesz to zrobić np. za pomocą programu Speedfan

Bez sensu ciągnąć program, który nie jest aktualizowany i służył przede wszystkim do kontroli prędkości wentylatorów.

Crystal Disk Info lepiej się sprawdzi, byle zrzut ekranu pokazał wszystkie dane.

 

Tutaj niestety uszkodzenie dysku prawdopodobne i nie liczyłbym zbytnio, że to tylko kwestia kabelków.
No ale cokolwiek pewniejszego będzie można powiedzieć po przejrzeniu parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mam sprawdzić Crystal Disk ifno aby było widoczne czy dysk jest sprawny czy nie?

CrystalDiskInfo_20220204163336.png

CrystalDiskInfo_20220204163159.png

CrystalDiskInfo_20220204163146.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu kolejne dyski Seagate które nadają się na szrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z tego dysku o partycjach F i G raczej nic już nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kamilos69 napisał:

Znowu kolejne dyski Seagate które nadają się na szrot.

Ja na takiego Seagate nie mogę narzekać, wprawdzie pracuje teraz tylko jako magazyn danych ale długie lata był to dysk systemowy i przepracował już sporo godzin. Co do dysku z tematu, to oczywiście do wymiany. Dysk.thumb.png.d15eaee5941194c5e2003ef3234e36c0.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok to jaki dysk hdd 2TB kupić aby był dobry i tani ? ciężko połączyć te dwie rzeczy ale może się uda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, michalsoki napisał:

A co mam sprawdzić Crystal Disk ifno aby było widoczne czy dysk jest sprawny czy nie?

1TB - ewakuować się z niego. Po zerowaniu jak parametry C5 i C6 się wyczyszczą (ostatnia kolumna), to może da radę na jakieś mało istotne rzeczy ale przy pierwszym powrocie problemów do utylizacji.

250GB w lepszym stanie ale podobne problemy. Tak samo zerowanie i spr. cz C5 i C6 się poprawiły.

17 godzin temu, grzela300 napisał:

Ja na takiego Seagate nie mogę narzekać

Tobie działa, 5 innym osobom już nie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk z tej aukcji nie jest nowy, zwykły wałek prawdopodobnie z wyzerowanym SMART. Szkoda pieniędzy, lepiej dołożyć te kilkadziesiąt zł do P300 nówki ze sklepu. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Kiedyś w ramach jednego projektu nabyłem 10 takich dysków. Miały być 100% nowe, tylko seria stara i cena o połowę niższa. Nawet zapakowane były w woreczki antystatyczne, tak jak fabrycznie sa pakowane. Zaniepokoiło mnie coś już, jak po wyjęciu z woreczka na każdym wyłapałem odciski palców. Data produkcji ich była identyczna, coś koło 5 lat wstecz. Zrobiłem odczyt SMARTA i na połowie było pusto ale na 5 szt. były identyczne przebiegi po ponad 30 000 godz. Najwyraźniej nie w każdym udało się go skasować. Wyszło mi, że dyski pochodziły najprawdopodobniej z jakiegoś rejestratora, który ponad 4 lata chodził non-stop.

Większość tych dysków nie dożyła kolejnego roku. Taki finał pozornej oszczędności.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi. już kupiłem dysk toshiba p300, jutro ma być u mnie. Kupiłem wersję z 2 TB to zamienię od razu moje stare dwa hdd ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.02.2022 o 17:09, kamilos69 napisał:

Znowu kolejne dyski Seagate które nadają się na szrot.

Jak się kupuje najtańsze, aby zaoszczędzić 50 zł albo jeszcze lepiej jakieś ze szrociarni sprzedawane na Allegro, bo można zaoszczędzić kolejną stówę, no to ma się szrot.

Seagate robi bardzo dobre dyski, tylko nie warto kupować najniższych modeli, bo one nie są po to robione aby były trwałe, tylko aby zaspokoić popyt i ambicje Januszy i Grażynek, że wyrwali najtaniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

"Sprzedający świadomie oszukuje klientów. Dysk sprzedany jako nowy okazał się używany. Został wymieniony na taki sam, który również okazał się używany. W smarcie usunięte godziny używania, ale widać po errorach. Nie polecam"
Ale zgodzę się że lepiej dołożyć do nowego niż kupować coś wątpliwego

Raczej nie warto z tej aukcji

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście kupiłem najtańszy dysk  hdd 160gb 2.5 cała na gry indi, za niecałe 9 zł na allegro, zdarzały się miesiące gdzie dysk był zapełniany pod kurek a później po przejściu gier czyszczony, jak na razie ma przepracowane coś około 20k i działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wita,m ponownie, mam teraz taki problem, że jak z dysku 250GB udało mi się zgrać wszystkie rzeczy to z dysku 1TB nie mogę. System windows nie widzi tego dysku, komputer z nim bardzo wolno uruchamia się, zarządzanie dyskami widzi ten dysk i chce go zainicjować daje dalej i nie można nic zrobić z tym dyskiem. Dzwoniłem do jednej firmy w moim mieście to chcą za odzyskanie danych od 1.000zł w górę, co jest dla mnie bardzo drogo. Program pandora recorvery widzi ten dysk ale nie przydziela mu litery do ścieżki i też nie można nic zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2022 o 17:55, grzela300 napisał:

Dysk z tej aukcji nie jest nowy, zwykły wałek prawdopodobnie z wyzerowanym SMART. Szkoda pieniędzy, lepiej dołożyć te kilkadziesiąt zł do P300 nówki ze sklepu. 

Rok temu kupiłem takiego WD Blue 1TB za 120zł chyba, nie opłaca się brać takiego padła.

W dniu 5.02.2022 o 18:29, michalsoki napisał:

Dzieki za podpowiedzi. już kupiłem dysk toshiba p300, jutro ma być u mnie. Kupiłem wersję z 2 TB to zamienię od razu moje stare dwa hdd ?

Ja ten 1TB WD Blue zmieniłem właśnie na Toshibę P300 2TB, 5400RPM, 128MB Cache, na dane w sam raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, michalsoki napisał:

Wita,m ponownie, mam teraz taki problem, że jak z dysku 250GB udało mi się zgrać wszystkie rzeczy to z dysku 1TB nie mogę. System windows nie widzi tego dysku, komputer z nim bardzo wolno uruchamia się, zarządzanie dyskami widzi ten dysk i chce go zainicjować daje dalej i nie można nic zrobić z tym dyskiem. Dzwoniłem do jednej firmy w moim mieście to chcą za odzyskanie danych od 1.000zł w górę, co jest dla mnie bardzo drogo. Program pandora recorvery widzi ten dysk ale nie przydziela mu litery do ścieżki i też nie można nic zrobić.

Odzysk danych bywa drogi. Jeżeli dane na nim wyceniasz na mniej niż cena usługi, to może @sgdata coś podpowie jak najlepiej zabrać się do sprawy. Do tego czasu najlepiej powstrzymać się z jakimikolwiek kombinacjami, bo im więcej próbujesz, tym szanse odzyskania maleją.
Od siebie mogę jedynie polecić zrobienie kopii sektorowej tego dysku (chyba najlepiej do pliku, chyba że masz wolny dysk, żeby zrobić klonowanie). Jeżeli się nie będzie dało, to w domu raczej nic nie zrobisz. Jak się uda, to kolejne próby odzysku z zapisanego obrazu/kopii.

Na przyszłość warto pamiętać o kopiach zapasowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, michalsoki napisał:

Wita,m ponownie, mam teraz taki problem, że jak z dysku 250GB udało mi się zgrać wszystkie rzeczy to z dysku 1TB nie mogę. System windows nie widzi tego dysku, komputer z nim bardzo wolno uruchamia się, zarządzanie dyskami widzi ten dysk i chce go zainicjować daje dalej i nie można nic zrobić z tym dyskiem. Dzwoniłem do jednej firmy w moim mieście to chcą za odzyskanie danych od 1.000zł w górę, co jest dla mnie bardzo drogo. Program pandora recorvery widzi ten dysk ale nie przydziela mu litery do ścieżki i też nie można nic zrobić.

A owa firma zdiagnozowała co mu dolega czy za mniej nie chce im się tego dotykać? To paskudne dyski, bardzo trudne w odzysku. Jeśli nie jest wykrywany prawidłowo i nie daje dostępu to w domu nic nie zrobisz. Ale zaszkodzić możesz. Jeśli dysk miał problemy wcześniej to pewnie padło media cache. Jakieś 90% przypadków tego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do trzech firm i w większości analiza jest za darmo, a ceny to najtaniej powiedzieli za 1000zł i w górę, z tego co zrozumiałem to wyszło by coś między 2 a 3 tyś zł.

Kupiłem na aledrogo identyczny sprawny dysk z tym samym nr FW i będę chciał przełożyć elektronikę i może się udać przegrać dane. Jak się nie uda to zwrócę się do SGData widzę, że ma ceny rozsądne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiana PCB nic Ci nie da. Skąd taki pomysł? Skoro dysk pracuje to nie jest to wina PCB.

Czym przeniesiesz ROM?

Edytowane przez sgdata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym, chciałem spróbować od najprostszych rzeczy i może by mi się udało odzyskać dane tanim kosztem. Dysku nie będę rozkręcał tylko elektronikę, podłączę i zobaczymy czy odzyskam dane. Jak nie to odezwę się na pewno do Ciebie ?

Taki pomysł podrzucił kolega informatyk ale on dyskami nie zajmuje się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odzyskasz w ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...