Skocz do zawartości
seba84_2005

Test - Honeywell PTM7950 - Pasta termoprzewodząca jakiej nie znacie.

Rekomendowane odpowiedzi

 Jak na razie jestem pod wrażeniem! Jeśli tak zostanie będę mega zadowolony. Na paście Honeywell PTM7950 w trybie Balanced mode jest wyższy wynik po 10 min katowania cpu niż na cooler master w trybie Extreme. Temp w pomieszczeniu 23c. O fabrycznej paście nie będę się wypowiadał.... ta zdechła po 4 miesiącach całkowicie i do tego laptop już po wyjęciu z pudełka nie miał rewelacyjnych temperatur na cpu jakie wiem, że może mieć. Fabryczna pasta została wymieniona na cooler master mastergel maker i tutaj już była znacząca poprawa, ale dlaczego nie można mieć lepiej. 

Pasta Honeywell PTM7950 jest pastą zmiennofazową używaną fabrycznie w laptopach lenovo legion seria 7 od listopada 2021. Ludzie, którzy próbując zmienić tą pastę na inną myśląc, że sobie poprawią wyniki... popełniali wielki błąd i szybko szukali sposobu na powrót do oryginalnej pasty o czym można trochę poczytać w sieci. Ta pasta jest także stosowana w lotnictwie i motoryzacji, a główną jej zaletą jest długoterminowa praca w zmiennych warunkach termicznych na czym mi najbardziej zależało i mam nadzieję, że to się wszytko sprawdzi (w przyszłości odniosę się do tego testu jak się pasta sprawuje po dłuższym okresie). Możliwe, że pasta świetnie także nadaje się do typowego PC, ale nie mam nic pod ręką, co mogę użyć do testu na dłuższy okres. 

Tech spec pasty Honeywell PTM7950

 

Tak przychodzi do nas pasta. Jest docinana na wymiar jaki zamówimy. Zamówiłem kawałek 40x80x0.2mm i w gratisie dostałem to co po lewej. Pasta na pierwszy rzut oka wygląda jak bardzo cienki termopad. 

Koszt takiego kawałka, który wystarczy na około 3 laptopy przeliczając na PLN + wysyłki = 74,62zł. Pasta także dostępna jest w tradycyjnej formie do aplikacji z tubki, ale minusem jest, że musi przez minimum 15h po aplikacji schnąc w odpowiedniej temperaturze, aby osiągnęła swój wyjściowy stan skupienia gotowy do pracy. 

hon.png

 

Pasta już docięta na wymiar rdzeni (trzeba zerwać folię zabezpieczającą po obu stronach dołączonymi naklejkami w komplecie).

20220125-145533.jpg

 

Testy temperatur (otocznie 21C):

Pasta Cooler master po około 2 miesiącach od aplikacji:

CPU 10 min stress test w cine r23 -Balanced mode:

Balanced-10min-coolermaster.png

 

CPU 10 min stress test w cine r23 -Extreme mode:

Exteeme-10min-coolermaster.png

 

Honeywell PTM7950 CPU 10 min stress test w cine r23 -Balanced mode:

Balanced-10-Honey.png

 

Honeywell PTM7950 CPU 10 min stress test w cine r23 -Extreme mode:

Extreme-10-Honey.png

 

GPU w zasadzie bez zmian i test zrobiłem tylko w Extreme mode:

Cooler master:

Extreme-loop-coolermaster.png

 

Honeywell PTM7950:

Extreme-loop-Honey.png

 

Na koniec jedno przejście cine r23 w trybie Extreme + Honey uzyskał najwyższy wynik jaki mi się udało osiągnąć na tym laptopie przy stockowym taktowaniu cpu + tylko uv. 

1-loop.png

 

Testy w grach jakie laptop osiąga temp (w cyberpunk na fabrycznej paście 95c na cpu w 2 sekundy to nie był problem, Cooler master osiągał okolice 85c, ale to też nie dawało mi spokoju). 

God of War:

 

Cyberpunk 2077

 

Cinebench R23

 

Edytowane przez seba84_2005
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14-sty dzień po wymianie (room temp 21c). Pasts bez najmniejszego efektu degradacji: 

cine-14.png

Edytowane przez seba84_2005
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to bardzo dobrze, jak sytuacja na ten moment? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seba84_2005 Wiesz może jak się ma Thermal Grizzly Carbonaut do tego Honeywella? Wpadłem na niego przypadkiem, wygląda że też nie ulega degradacji i jest nawet wielokrotnego użytku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są testy w sieci. Sprawdza się jedynie na idealnie płaskich powierzchniach z dużym dociskiem, a laptopy są tego przeciwieństwem. Honey jest jednak pastą i wnika po zmianie fazy w mikro pory czego nie zrobi carbo. 

Edytowane przez seba84_2005
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku mojej wypowiedzi chciałbym bardzo podziękować @seba84_2005 za podzielenie się swoimi doświadczeniami w sieci, ponieważ dzięki temu dziś jestem dumnym użytkownikiem laptopa MSI GPI 76 11UG. W innym wypadku z pewnością sprzedałbym go (kupiłem go używanego niedawno), ponieważ temperatury w grach były ogromne. Potrafiło mi wyłączyć laptopa w trakcie grania na odpalonym cooler booster. Laptop Chodził jak odrzutowiec, była dosłownie tragedia jeśli chodzi o kulturę pracy. W testach CienebenchR23 maksymalnie procesor wykorzystywał 50W, temperatury na poszczególnych rdzeniach potrafiły osiągnąć 99st. 

Wszystko co udostępnił i przedstawił @seba84_2005na temat wymiany pasty na termopad Honeywell PTM 7950 to prawda. Pragnę nadmienić, że poprzedni właściciel mojego laptopa wymieniał klej na Vramach na zwykłe thermal grizzly. Ja pierwszy raz w życiu cokolwiek grzebałem w laptopie, pasty wymieniłem na PTM 7950 i klej na vramach wymieniłem na K7 PRO. Dużo trzeba było się naczytać i naoglądać, ale przyniosło to wspaniały efekt. Nie udało mi się osiągnąć tak dobrych temperatur jak @seba84_2005w teście CinebenchR23, ale zauważyłem, że mój procesor w trakcie tego testu pobiera nawet 90w, więc możliwe, że to jest przyczyna tego. Najważniejsze, że w grach jest wszystko w porządku, dokładnie tak jak u Seby. Gry chodzą średnio po 75st., w peeku CPU potrafi osiągnąć 80st., ale to jest sekundowe. Wiatraki ustawione na auto, wysoka kultura pracy, jest to wspaniały laptop :).

Prawie miesiąc temu dokonałem wymiany wyżej opisanych kwestii, jestem bardzo zadowolony z ponad dwuletniego laptopa MSI GP76 11UG i na pewno prędko się go nie pozbędę.

Na koniec wrzucam screeny porównawcze temperatur z gry CS2, sprzed wymiany i po wymianie:

https://postimg.cc/RNZ1nwm8

https://postimg.cc/MXMqZFMr

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moje doświadczenia w laptopie Lenovo Legion z I5 serii 8000 i karty GTX1060 są takie, że  działanie PTM trzeba okresowo sprawdzać.  Zaraz po aplikacji spadek temperatury w stosunku do fabrycznej pasty był potężny ale z każdym miesiącem okazało się, że temp rosną, aż po trzech miesiącach laptop miał już prawie takie temperatury jak przed wymianą.   Przypuszczam, że PTM nie lubi ultra gorących środowisk albo środowisk gdzie może wypływać spod malutkiego radiatora i małego chipseciku bo robi się bardzo płynny i nacisk go łatwo wypycha.  Nie rozbierałem jeszcze tego lapka bo nie osiąga krytycznych temperatur ale są już bardzo wysokie, na poziomie fabrycznej starej pasty.

Edytowane przez MT®©™

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.03.2024 o 13:36, MT®©™ napisał:

Zaraz po aplikacji spadek temperatury w stosunku do fabrycznej pasty był potężny ale z każdym miesiącem okazało się, że temp rosną, aż po trzech miesiącach laptop miał już prawie takie temperatury jak przed wymianą.  

Ja po nałożeniu Honeywell w Dellu G7 7700 z i5 10750H i RTX2070S przez prawie 2 lata miałem takie same temperatury jak w dniu aplikacji. Później laptop sprzedany. Pastę kupiłem z alliexpress z oryginalnego żródła. 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.04.2024 o 10:16, DjXbeat napisał:

Ja po nałożeniu Honeywell w Dellu G7 7700 z i5 10750H i RTX2070S przez prawie 2 lata miałem takie same temperatury jak w dniu aplikacji. Później laptop sprzedany. Pastę kupiłem z alliexpress z oryginalnego żródła. 

A mógł byś podać te oryginalne źródło ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełno chinoli sprzedaje na ali, ale fabryka jest tylko jedna produktów od Honeywell-a, która oczywiście nie ogłasza się na ali ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co przy zakupie ptm'a to jest loteria? :E czy jest szansa aby to sprawdzić :> ja raz kupiłem większy kawałek i niby po pół roku w dwóch laptopach znajomych jest ok ale czy następnym razem trafię jak będzie potrzebny 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że nie ma podróbek PTM-a ;) Na pewno jest większa szans na podróbkę kupując bez pudełka i narzędzi, ponieważ koszt zakupu golasa bez pudełka i narzędzi jest niższy o ~0.1$.

Chinole podrabiają wszystko nawet takie coś jak plecionka do cyny i jest cała masa podróbek japońskiego Gootwicka na allegro;) Chinole to takie kombinatory, że nawet oszukują na kulkach BGA i dostaniesz połowę tego co jest napisane na opakowaniu(większość jest tego nieświadoma). To samo dotyczy topników cała masa podróbek. O komponentach nie wspomnę to już plaga od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...