Skocz do zawartości
montefiori

Wymiana HDD na SSD w serwerze

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do wymiany dwóch dysków, które pracują w RAID 1 ze starych HDD 1TB na 1TB SSD. Serwer to Fujitsu RX100 S8. Tutaj mam pytanie, czy serwer rozpozna każdy dysk? Jak zapytałem oficjalny support Fujitsu, to otrzymałem w odpowiedzi tabelkę skopiowaną z karty katalogowej i lakoniczną informację, że te są testowane, ale ani słowa o tym czy ruszą inne. Serwerowi idzie 7 rok i te modele nie są już nawet dostępne.

Ogólnie myślę o budżetowym Samsungu EVO 1TB. Wiem, że nie serwerowy, ale sam serwer nie jest jakoś strasznie obciążony i tak naprawdę pracuje przez 8 godzin dziennie. Stare dyski zwyczajnie już bardzo odczuwalnie zwolniły. A może wstawić jednak talerzowy, np. WD Gold i to wystarczy?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być większych problemów, w środku masz normalny kontroler SATA. 

To czy budżetowy SSD to dobry pomysł to trochę zależy od tego co się na serwerze dzieje jeśli dużo dyskami mielisz to może jednak lepiej HDD, ale jeśli nie to SSD jak najbardziej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli SSD to po kilku lekturach padłoby jednak na WD Red 1TB. Ale w takim razie mam jeszcze dwa pytania:

1. Czy nie będzie problemu z odbudową dysku, jeśli podmienię podczas pracy serwera HDD na SSD, jeśli to też dysk systemowy?

2. Musiałbym zastosować adapter z 2,5'' na 3,5'', a okazało się, że to nie takie powszechne. Znalazłem tylko jeden, który zamieni 2,5'' w 3,5'', żeby dało się go zastosować w kieszeni (SATA jest w miejscu dysku 3,5''). Bawić się w ogóle w coś takiego? Bo mam coraz większe wątpliwości... Chyba po wymianie 7. letnich dysków na nowe i tak poczuję sporą różnicę?

Jeszcze jedno - zapomniałem wspomnieć o przeznaczeniu serwera. Działają na nim 2 bazy danych:

MySQL z 2, maks. 3 podpiętymi użytkownikami;

- Firebird  z 5 użytkownikami.

 

Edytowane przez montefiori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Według mnie nie powinno być, chyba że ssd okaże się mniej pojemny niż obecny hdd.

2. Jak wyglądają te kieszenie? Jaki adapter znalazłeś? Zwykłe adaptery nie dadzą rady? np.:
https://www.x-kom.pl/p/104683-przejsciowka-gembird-adapter-hdd-35-25-sanki.html
https://www.x-kom.pl/p/209956-przejsciowka-delock-adapter-hdd-35-25.html

Tylko bym zwrócił uwagę, czy złącze sata trafia prawidłowo w gniazdo.

Przy wymianie 1TB hdd na 1TB hdd nie spodziewałbym się praktycznie żadnej zmiany wydajności. Chyba że masz jakieś leciwe konstrukcje 2 talerzowe lub 5400rpm i dasz 7200rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.02.2022 o 22:59, zen3x napisał:

Masz ten serwer w standard 1U czy w 4U?

Jak w 1u to montaż dysku w takich kieszonkach jak zaproponowane nic tobie nie da. To muszą być adaptery do dysków serwerowych.  Koszt takiego adaptera 100 zł/szt.

Rozwiązanie problemu z tymi adapterami jest proste i nie kosztowne.  Trzeba poszukać dysków WD1600HLFS, kosztują w granicach max 40 zł. Dyski wymontowujesz z adapterów (które nie maja żadnych układów, a są zwykła przejściówką, wysokość dysku 3.5") i montujesz dyski ssd. 

Serwer 1U. Właśnie takie adaptery są na Allegro po 56 zł.

Ale póki co podjąłem decyzję o wymianie dysków na "zwykłe" WD Gold 1TB. W tej chwili właśnie jeden się odbudowuje. Jutro włożę drugi i zobaczymy jaki będzie rezultat.

Obecne dyski mają przepracowane prawie 7 lat, więc chyba nawet w kwestii bezpieczeństwa warto wymienić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, montefiori napisał:

Obecne dyski mają przepracowane prawie 7 lat, więc chyba nawet w kwestii bezpieczeństwa warto wymienić. 

To zależy. Nowe mogą być z jakiejś trefnej serii i jak kupiłeś takie, które zostały wyprodukowane w tym samym dniu to może się okazać, że padną razem jeden za drugim zanim kupisz nowy na zastępstwo. Więc tak czy siak rób regularne backupu i jak jeden dysk padnie to niezwłocznie biegnij do sklepu po kolejny.
Ja kiedyś w pracy zrobiłem w ten sposób rozszerzenie na serwerze z 36 GB (WS 2003) na 300 GB, bo najpierw padł jeden, przyszedł zamiennik (mniejszych niż 300 GB nie było), RAID 5 się odbudował, kilka tygodni później padł drugi... I tak w ciągu roku wymieniłem wszystkie dyski na większe a potem mogłem zrobić expand pod systemem :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, narmiak napisał:

(...) tak czy siak rób regularne backupu (...)

Tego akurat jestem nauczony ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, montefiori napisał:

Tego akurat jestem nauczony ;) 

No to je jeszcze sprawdzaj też regularnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...