Skocz do zawartości
zapsu

Odwrócona osmoza - opinie, zużycie wody, producenci

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przymierzam się do zamontowania w domu odwróconej osmozy - do wodny pitnej. Instalację polecił mi sąsiad, który korzysta od 4 lat i bardzo chwali. Natomiast zanim wydam pieniądze chciałbym uzyskać więcej informacji czy faktycznie warto.

1. Zasadnicza rzecz która budzi moje obawy to zużycie wody. Stosunek wody czystej do brudnej powinien wynosić 1:5 - to dość dużo, bo daje 6l wody na 1l wody oczyszczonej. Nie brakuje jednak opinii, że tan stosunek bywa o wiele mniej korzystny - 1:17. Ludzie wskazują, że znacząco wzrasta im zużycie wody, aczkolwiek taka sytuacja ma miejsce gdy instalacja jest wadliwa. Przy działającej prawidłowo powinno być 1:5. Oczywiście wodę brudną można wykorzystać do kwiatów czy mycia podłogi. Kwestia dodatkowego zbiornika. Jaka są Wasze doświadczenia?

2. Producenci. Instalacji jest dostępnych milion. Spotkałem się z opiniami, że wszystkie to "chiński produkt". Czy któraś firma jest szczególnie warta uwagi? Mi w oko wpadła ta oferta: https://allegro.pl/oferta/ro8-filtr-wody-aqua-vita-osmoza-strukturyzator-ro-7335914292 Wygląda tak samo jako wszystkie inne instalacje.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może lekki offtop, ale od xx lat ludzie piją zwykłą wodę z kranu, i nic nie dolega, a syfu pewnie było w niej 30-40 lat 10 razy więcej niż teraz. Dla mnie to jest tylko i wyłącznie placebo, a kasę nie małą trza za to płacić. Ktoś wpadł na pomysł osmozy itp itd i bije na naiwniakach kokosy. EOT

PS

Woda kranowa od butelkowej różni się tylko ceną, praktycznie niczym więcej...

 

 

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AndrzejTrg

Powiedz to mojemu czajnikowi, który raz na miesiąc / dwa muszę odkamienić. Myślisz, że skąd się biorą kamienie nerkowe? Z tego samego źródła co kamień w czajniku i pralce. 

Wróćmy do tematu proszę. 

  • Haha 1
  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, zapsu napisał:

@AndrzejTrg

Powiedz to mojemu czajnikowi, który raz na miesiąc / dwa muszę odkamienić. Myślisz, że skąd się biorą kamienie nerkowe? Z tego samego źródła co kamień w czajniku i pralce. 

Wróćmy do tematu proszę. 

Nie wiem gdzie mieszkasz, ale mam czajnik i u siebie i rodziców, 0 kamienia? Po za tym osad w czajniku, nie powoduje kamicy nerkowej... Kto Ci taki kit wcisnął? Sąsiad który poleca filtry?Zostało to naukowo udowodnione, więc wróciłem do tematu?

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, AndrzejTrg napisał:

Nie wiem gdzie mieszkasz, ale mam czajnik i u siebie i rodziców, 0 kamienia

To nie wiem gdzie Ty mieszkasz, bo 98% klientów sieci wodociągowych może i takim luksusie pomarzyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, AndrzejTrg napisał:

od xx lat ludzie piją zwykłą wodę z kranu

Może lekki offtop, ale ludzie od dziesiątek tysięcy pili wodę z rzeki, albo kałuży i jakoś gatunek nam przetrwał i się rozwijał, więc po co w ogóle się bawić w jakieś durne gotowanie, czy krany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Pioy napisał:

To nie wiem gdzie Ty mieszkasz, bo 98% klientów sieci wodociągowych może i takim luksusie pomarzyć. 

Filipny? nie no żartuje, ale w regionach gdzie jest duże zasolenie wody, to 70 lat temu wymyślili filtry osmozowe. A mieszkam na południu Polski blisko czeskiej granicy ?

5 minut temu, jagular napisał:

Może lekki offtop, ale ludzie od dziesiątek tysięcy pili wodę z rzeki, albo kałuży i jakoś gatunek nam przetrwał i się rozwijał, więc po co w ogóle się bawić w jakieś durne gotowanie, czy krany?

Odkleiłeś sie od rzeczywistości, ale odpowiem jak Ty, idź sobie do rzeki i zrób sobie gorącą herbatę... 

4 minuty temu, AndrzejTrg napisał:

Filipny? nie no żartuje, ale w regionach gdzie jest duże zasolenie wody, to 70 lat temu wymyślili filtry osmozowe. A mieszkam na południu Polski blisko czeskiej granicy ?

Odkleiłeś sie od rzeczywistości, ale odpowiem jak Ty, idź sobie do rzeki i zrób sobie gorącą herbatę... Argument żeś napisał na poziomie ...

Ostatni post, ale widzę że czapeczki z folii alumeniowej nie założyłeś i 5G ryje beret?

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie odkleiłem się. Po prostu sugeruję, że twoje opinie akurat mogą mieć zerową wartość w kontekście jakości wody, którą ma autor :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, jagular napisał:

Nie, nie odkleiłem się. Po prostu sugeruję, że twoje opinie akurat mogą mieć zerową wartość w kontekście jakości wody, którą ma autor :)

Ooo tu się zgodzę, ale moim zdaniem autor pił xx lat wodę bez filtra, i spoko, ale sąsiad polecił, nie zdziwiłbym się jakby to był jakiś akwizytor który właśnie proponuje super mega odkurzacz czy garnki... Do tego że kamień z wody powoduje kamice nerkową to dalej się śmieje, i przestać nie mogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zapsu

Nie jest to jakiś mega tandetny zestaw, nawet dają te wkłady na wymianę na start. Pamiętaj że nie jest to tania inwestycja jeśli woda jest naprawdę kiepskiej jakości, wkłady lecą i co pół roku. O odwróconą osmozę trzeba dbać inaczej mija się to z celem. Co do zużycia wiadome im brudniejsza woda i więcej zanieczyszczeń tym więcej odpadu, ja akurat posiadam studnie głębinową więc rachunek za wodę mnie nie interesuje a jedynie koszt wymiany wkładów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zapsu napisał:

skąd się biorą kamienie nerkowe? Z tego samego źródła co kamień w czajniku i pralce. 

Totalne bzdury.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zapsu napisał:

Powiedz to mojemu czajnikowi, który raz na miesiąc / dwa muszę odkamienić.

W takim razie przeczytaj co wchodzi w skład tego zestawu z allegro:

Cytat

W zestawie 3 komplety wkładów wstępnych, wkład liniowy węglowy, wkład mineralizujący oraz wkład jonizujący na 2 lata eksploatacji urządzenia!

Uzyskasz krystalicznie czystą wodę, pozbawioną kamienia, metali ciężkich, chloru, pestycydów, mikroorganizmów
Uzyskasz stały dostęp do czystej zmineralizowanej wody zdatnej do picia

Przecież osadzający się kamień, to nic innego jak wytrącone minerały. Także filtr najpierw je usunie, a potem wkład mineralizujący je doda (pewnie w mniejszej ilości).
Osadu się nie pozbędziesz, co najwyżej zmniejszysz jego ilość.

Całkowite pozbawienie wody minerałów jest z kolei niezdrowe.

Jak chcesz się pozbyć kamienia z czajnika, to przelicz czy taniej nie wyjdzie dzbanek filtrujący.
Jak z pralki, to czy filtr zmiękczający nie da rady.
Zestaw do oczyszczania wody to sprzęt do jej uzdatniania, warto mieć jak źródło wody jest niepewne. Przy sprawnych wodociągach, to IMO fanaberia ale kto bogatemu zabroni.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego wysoka mineralizacja wody powoduje kamicę nerkową... No ale cóż ktoś sądzi że kamień z czajnika osadza się na nerkach? nikogo nie urażając ale kamień z czajnika osadził się na czajniku ??dzień mi zrobił ten tekst?

Edytowane przez AndrzejTrg
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Bono[UG] napisał:

Jak chcesz się pozbyć kamienia z czajnika, to przelicz czy taniej nie wyjdzie dzbanek filtrujący.
Jak z pralki, to czy filtr zmiękczający nie da rady.
Zestaw do oczyszczania wody to sprzęt do jej uzdatniania, warto mieć jak źródło wody jest niepewne. Przy sprawnych wodociągach, to IMO fanaberia ale kto bogatemu zabroni.

dokladnie. mialem ten problem. dwa filtry (siatkowy i weglowy) na wejsciu, aby oczyscic wode z ciezkich zanieczyszczen (sczegolnie jak sa awarie sieci), do tego zmiekczacz. efekt. o polowe mniej kamienia w sprzetch. mniej syfu na kabinach, armaturze itd itp. mniej soli do zmywarki, baterie termo tez duzej trzymaja. najwazniejsze to zaczac od pomiaru twardosci wody, za miekka tez nie moze byc, bo sie czlowiek domyc nie moze ;) u mnie bylo pod 500 mg/l CaCO3, ustawilem zmiekczacz na ok polowe i uwazam, ze dla mnie jest optymalnie. norma to 60-500 mg/l CaCO3 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jagular napisał:

Może lekki offtop, ale ludzie od dziesiątek tysięcy pili wodę z rzeki, albo kałuży i jakoś gatunek nam przetrwał i się rozwijał, więc po co w ogóle się bawić w jakieś durne gotowanie, czy krany?

Dokładnie, do diabła z bierzącą wodą :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewno, deszczówka tyż je dobra. Ktoś tam pisał o awariach wodociągów, owszem bywają z filtrem w domu nie trzeba walczyć o tron ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamień w czajniku to głównie węglany wapnia i magnezu. Łatwo poradzić sobie zwykłym octem czy kwaskiem cytrynowym i organizm tez sobie z tymi związkami radzi. Kamienie w nerkach to już wyższa półka: szczawiany, krzemiany, mocznik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Macie racje - nie ma żadnej zależności pomiędzy kamica nerkowa i jakością wody. 
2. Sasiad nie jest żadnym handlowcem. Używa takiej instalacji i chwali. Z reszta fachowe fora oczyszczania wody tez chwala. Ale mi zależy na Waszej opinii. 
3. Mieszkam w nazowickim i niestety tu woda jest dość twarda. 
 

Teraz używam dzbanka Brita. 
Warto zainwestować w osmozę czy to marketingowy bełkot? Pytam z punktu widzenia zdrowia i poprawienia jakości wody. Pomincie proszę komentarze o piciu wody z kałuży od zarania dziejów. Zależy mi na rzetelnej wiedzy, idealnie to popartej badaniami. 

Edytowane przez zapsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To marketingowy bełkot. Każdy będzie bełkotał żeby wcisnąć swój produkt. Woda z osmozy jest zdemineralizowana, nie nadaje się do picia. Więc trzeba ją ponownie mineralizować  i nie ma bata żeby część tych minerałów nie odkładała się ponownie podczas gotowania. Jak masz problem z twardą wodą to dzbanek z odpowiednim filtrem wystarczy. Osmoza to jak strzelanie do myszy z armaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, mALEK napisał:

dokladnie. mialem ten problem. dwa filtry (siatkowy i weglowy) na wejsciu, aby oczyscic wode z ciezkich zanieczyszczen (sczegolnie jak sa awarie sieci), do tego zmiekczacz. efekt. o polowe mniej kamienia w sprzetch. mniej syfu na kabinach, armaturze itd itp. mniej soli do zmywarki, baterie termo tez duzej trzymaja. najwazniejsze to zaczac od pomiaru twardosci wody, za miekka tez nie moze byc, bo sie czlowiek domyc nie moze ;) u mnie bylo pod 500 mg/l CaCO3, ustawilem zmiekczacz na ok polowe i uwazam, ze dla mnie jest optymalnie. norma to 60-500 mg/l CaCO3 :D

Możesz coś więcej? Sposób pomiaru twardości, co dokładnie zainstalowałeś, jakie koszty, czy wymaga jakichś "materiałów eksploatacyjnych"? 

https://allegro.pl/oferta/filtr-wody-wstepny-caly-dom-3-stopniowy-zmiekczacz-7454915330

Edit czy coś tego typu poprawi mi wodę, jeśli mam bardzo twardą i do tego niesmaczną? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pomiaru twardości wody polecam oczywiście po kosztach https://allegro.pl/oferta/tester-atc-elektroniczny-miernik-ph-autokalibracja-11509569173?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_supermarket_animals_pla_ss&ev_adgr=animals_ss&ev_campaign_id=14318117469&gclid=CjwKCAiA6seQBhAfEiwAvPqu14kOZdR7RMa9_aCDUUPTQb3G2t1WgGgb2FH11uq1xSm1Z8KOM0e3yhoCwm8QAvD_BwE

Również paski za 5 zł można kupić,ale to dziadostwo jest. Ten gadżet również co wkleiłem, ale do 0,1 mierzy oka, bo na mikrony się rozdrabniać nie będziemy.

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na pewno mierzy twardość wody, a nie zasadowość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chartkor napisał:

Ja nie rozumiem po co tu jakiekolwiek dywagacje czy OP potrzebuje filtra czy nie... zdecydował że kupi i pyta się o poradę od osób które mają. Zamiast tego dostaje dywagacje od mędrców z internetu którzy nie mają sami, ale kiedyś słyszeli coś tam gdzieś tam... jezusie..

Też posiadam i chwale sobie, czy jest różnica... oj tak.  A inni nie mają i wiedzą lepiej, wiadomo :whee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Spokxik napisał:

Też posiadam i chwale sobie, czy jest różnica... oj tak. 

Nie twierdze że nie ma różnicy ale poczytaj o placebo, siła ludzkiego umysłu jest niesamowita. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj nie ma nic do placebo. Woda po osmozie smakuje zupełnie inaczej. Właściwie to smaku wcale nie ma. 
 

48 minut temu, Bono[UG] napisał:

To na pewno mierzy twardość wody, a nie zasadowość?

Pisze że PH ale chyba bym wolał papierki lakmusowe w tej cenie niż coś co wygląda jak chiński generator randomowych liczb z ekranikiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...