Skocz do zawartości
Poplop

[Obudowy] ATX, dobre temperatury+cisza, AC, 500-600 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
poszukuję nowej obudowy do mojego zestawu, który będzie zmieniany prawdopodobnie w tym roku.
Aktualnie posiadam:
CPU: Intel i5-4690K
Cooler: Be Quiet! Dark Rock Pro 4
MOBO: MSI Z97 Gaming 3
RAM: Kingston HyperX Fury 2x4GB 1866Mhz CL10
GPU: MSI Gaming RTX 2070
2x HDD 3.5 cala + 2x SSD 2.5 cala
PSU: Corsair RM650X
CASE: SilentiumPC Aquarius X70W

Czego wymagam od obudowy?
+ dobrych temperatur
+ aby była porównywalnych rozmiarów do mojej aktualnej
+ ciszy
+ USB typu C na panelu
+ panel IO na górze tak jak mam w SPC aktualnie

Mój budżet to 500 zł, max 600 zł jeżeli będzie warto dopłacić.

Aktualnie wybrałem (pogrubiona to póki co mój faworyt):
NZXT H510 Black
MSI MPG Sekira 100P
Corsair 4000D Airflow Czarna
be quiet! Pure Base 500DX Black
Corsair Carbide Series 678C Low Noise TG ATX Black
Bitfenix Dawn ARGB
MSI MPG Gungnir 110R
Lian Li Lancool II Mesh C Performance Tempered Glass black
Phanteks Eclipse P500A

Co wybrać? Jest coś lepszego w tej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz pomyśleć nad be quiet! Pure Base 500/DX  i Corsair 4000D Airflow - obie są bardzo dobre ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz sześć stówek, to masz kasę na najlepsze i sympatycznie kompaktowe skrzynki na rynku :]

Czyli Fractale: Meshify 2 Compact lub Define 7 Compact.

Meshify zaoferuje lepsze temperatury, ale będzie głośniej i więcej kurzu. W Define będzie parę stopni goręcej, ale ciszej (zwłaszcza w opcji bez okna) i bez ciągłego odkurzania frontowej i górnej siatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wymieniłeś od razu wywaliłbym H510, MPG Sekira 100P, Corsair 678C, Bitfenix Dawn, MSI MPG Gungnir 110R - to nie są przewiewne obudowy. 

Z tego co zostało 4000D Airflow jest ok, ale to mała i dosyć ciasna skrzynka. Podobnie 500DX. LAncool II Mesh jest trochę większy ale optymalizacja miejsca w środku jest moim zdaniem średnia. P500A jest spoko - spore, przewiewne, ale bez filtra na froncie, więc licz się z częstym odkurzaniem środka.

Wspomniane Meshify 2 Compact jest bardzo fajne, jeśli odpowiada Ci mniejsza obudowa i nie będziesz się bawił w montaż jakichś większych AiO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie Dark Rock Pro 4 zostaje u mnie już i nie mam zamiaru go zmieniać, więc nawet nie myślę o AiO.
Popatrzę tą Meshify 2 Compact.
A jeżeli odpuściłbym dobre temperatury na rzecz ciszy? Będzie coś jeszcze do wyboru ode mnie albo ogólnie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ciszy zależy od tego jak masz ustawioną krzywą wentylatorów. Wszystkie polecane obudowy, co wymienił @zawisztheblack będą dobre.

P500A ma jednak największe możliwości pod względem wentylatorów, 3x140 front, 3x120 góra, 1x140 tył.

 

Edytowane przez seba1995x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciszane obudowy pozwalają wyeliminować / ograniczyć wszystkie niepożądane dźwięki typu chrobotanie HDD czy pieszczenie cewek. Tego obudowy otwarte nie wyciszają. Osobna sprawa to wentylatory, bo je trzeba ustawić indywidualnie pod danego kompa, a nie zostawić, żeby leciały na auto. Co do wyciszanych obudów, to wspomniane Define 7 Compact jest jak najbardziej ok. Jak na wyciszaną obudowę obieg powietrza jest przyzwoity, jakość wykonania jest bardzo dobra. Generalnie cała ta platforma jest dobrze przemyślana i w zestawie masz świetną instrukcję.

Ewentualnie niestety powyżej budżetu - Phanteks P600S - też super obudowa, rama ta sama co P500A, więc jest pojemna, a masz w zestawie zaślepki na top i front, które idzie zdjąć w zależności od tego czy potrzebujesz przepływ czy wyciszenie, więc możesz to zmienić "w locie". Podobne podejście prezentuje Silent Base 802 od BeQuiet, ale cena tej obudowy odkleiła się od rzeczywistości. Fractal wybrał niestety inną drogą i jeśli chcesz mieć przepływ powietrza i lepsze temperatury, to bierzesz Meshify, jak chcesz mieć wyciszenie, to bierzesz Define.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mnie najbardziej denerwują dyski HDD bo są słyszalne a w nocy strasznie denerwuje.
Czyli Corsaira 678C nie ma co brać nawet pod uwagę nawet pod względem ciszy? To aż taki piekarnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

678C - zerknij na panel przedni, przecież przy zamkniętych drzwiczkach wentylatory na froncie nie mają skąd zaciągnąć powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W meshowej skrzynce komp będzie brzmiał tak, jak po prostu brzmi - takie skrzynki wypuszczają wszystkie dźwięki. W temacie dysków twardych dochodzi jeszcze kwestia klasy ich mocowań. Fractal ma porządne, kiedy większość daje plastikowa taniochę na zasadzie ,,żeby było". Tak ciśniesz te twardziele całymi nocami :D ?

Atrakcją skrzynki wyciszonej jest zmienianie brzmienia kompa w stłumione - przyjemniejsze, mniej męczące przy dłuższych posiedzeniach, łatwiej przykrywane przez np. dźwięki z głośników.

Pomijając twardziele, cała wentylacja i cisza to bardziej niż obudowy kwestia doboru podzespołów i ustawienia wentylatorów. Idzie w meshowej skrzynce sklecić komputer wręcz przesadnie cichy nawet pod obciążeniem, który nie zadowoli tylko tych, którym zawsze mogłoby być ciszej, kiedy przykładając ucho go słyszą. Po prostu kawał kloca na procesor, grafika z najlepszym coolerem i masz ciszę w meshowej obudowie. Jednak tutaj jakieś ceweczki piszczą, tam bebechy wentylatora nie tego brzmią i nic z tym nie zrobisz. W tym pomoże skrzynka wyciszona. Z drugiej strony ładując na pałę cokolwiek do jakkolwiek skutecznej obudowy wyciszonej i puszczając to na stockowych ustawieniach, może okazać się głośno i gorąco - tutaj śmigła muszą dmuchać możliwie nie hałasując, bo wyciszającymi je zabudowanymi frontami mają pod górkę, a przez lity top ciepełko zbytnio nie uleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropos obudowy i wentylacji..

u mnie w malym prymitywnym krux bez nawiewu z przodu ani wyciagu z tylu nic nie grzeje sie zbytnio :) na cpu tanie aio navis 240 a grafa stock 3xfan gtx 1660 :)

jak mialem kloca 750d to tez nie trzeba bylo w niej wentylatorow wlaczac:)

 

Chyba ze ktos ma slabe chlodzenie gpu i gorace cpu to moze wtedy cos daje przeciag w budzie..

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz takie czasy, że ludzie boją się o te temperatury, jakby komputerek miał się im spalić we wszystkim co nie jest topowo przewiewną, meshową obudową. Swoje dorzucają oszołomy typu Gamers Nexus ze swoimi testami w odrealnionych stress testach, na zablokowanych prędkosciach wentylatorów i ze złotymi radami, by wyciągnąć filtr przeciwkurzowy, by sciągnąć temperatury od dalsze dwa stopnie :D Ludzie słuchają, a później płaczą, że kurna głośno w tej przewiewnej obudowie i słyszą dzwięki, których wcześniej nie słyszeli, a miało być cicho i chłodno... A producenci tylko trzepią mesh za meshem, bo teraz mesh się sprzedaje, tak jak pare lat temu popularnością cieszyły się wyciszone. Troszkę przyczynił się do tego trend sprzed paru lat na zabudowane i oszklone skrzynki, które wentylowane były często tragicznie, a ciche czy w ogóle wyciszone też nie były - jednak takiego typu gówno było zawsze i na pierwszy rzut oka takie gówno widać.

Inna sprawa to ilość ciepła wyrzucanego do skrzynki przez komponenty, która właśnie stawia wymagania co do wentylacji skrzynki. Twoje 10600K z 1660 wiele nie wymagają, zwłaszcza w gierkach. Przerośniety cooler na grafice czy całkiem mocny Navis wymagania co do wentylacji obudowy obniżają jeszcze dalej. Taki config poradzi sobie w obudowie bez wentylatorów, ale wsadź tam RTXa 3080 i nie będzie już tak łatwo.

W przypadku kijowych układów chłodzenia przeciąg coś tam da, ale dużo więcej by dała wymiana owych układów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Droższa ale ciekawa jest obudowa cooler master haf 500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniach ten Fractal taki mały jakiś jest.
Czy jeżeli zwiększę budżet do ok. 900 zł to znajdzie się coś super godnego uwagi? Warto dołożyć te ok 300 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większym budżecie masz większego Fractala czy Meshify 2 (nie Compact tylko "zwykłe" Meshify 2). Ewentualnie Phanteks P600S - też super obudowa, rama ta sama co P500A, więc jest pojemna, a masz w zestawie zaślepki na top i front, które idzie zdjąć w zależności od tego czy potrzebujesz przepływ czy wyciszenie, więc możesz to zmienić "w locie". Podobne podejście prezentuje Silent Base 802 od BeQuiet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem i P600S odpada przez porty na froncie a nie na topie.
Define 7, Meshify 2 i SB 802 wyglądają bardzo fajnie.
Teraz tylko 2 pytania, która najlepsza i czy warto dopłacać ponad 300 zł do tych obudów?
Tak patrze teraz to Lian Li Lancool II Mesh C Performance Tempered Glass black jest większy od Fractala M2C. Dużo jest gorszy jakościowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lancool II Mesh jest spoko obudową, całkiem ok wykonaną. Jeśli nie planujesz AiO, tylko zostajesz na tym Dark Rock Pro 4, to możesz ją śmiało brać, bo pod AiO na topie optymalizacja miejsca jest średnia w Lancool Ii Mesh.

Jedna uwaga - ta obudowa nie ma filtra na froncie, tak jak P500A.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z komputerem w Lancool II Mesh i jest to znakomicie wykonana obudowa. Imponująco sztywne i grube blachy, grube szyby na fajnych zawiasach, a i nieźle przemyślana. Na minus strasznie ciężko wychodzący ( i w sumie od tyłu...) dolny filtr przeciwkurzowy, ale może ten egzemplarz tak miał. Będzie też tragedia z odkurzaniem - filtra na froncie brak, a mesh ma dobry 1 mm średnicy, więc co najwyżej największe koty wyłapie, ale nie kurz :P Do tego wentylatory wyglądają jak najlpodlejsza chińszczyzna, a po czymś takim nie spodziewałbym się szczególnej żywotności. Z drugiej strony po testach w porównaniu z innymi skrzynkami wypadają bardzo dobrze w temacie mocnego przedmuchu przy w miare niskim hałasie. Jest to jednak obudowa dla osoby liczącej każdy stopień, a nie oczekującej ciszy.

Jeśli P600S odpada, nie ma tu już co rozkminiać - bierz Define 7. Sam trzymam w niej od dwóch lat kompa i dziś kupiłbym ponownie, bo nic lepszego nie wyszlo. Meshify 2 to po prostu to samo bez wyciszenia ( w D7 dla polepszenia wentylacji zawsze możesz otworzyć drzwiczki czy użyć wentylowanego topu ). SB802 to przydroga kupa plastiku z grzejącymi kompa gąbkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli dodamy do zestawienia BQ Dark Base 900 rev 2  za mniej niż 900 zł to się coś zmieni? FD Define 7 kosztuje ok 940 zł a wyróżnia się czymś od Dark Base 900?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia także z DB900 rev. 2 i nie polecam. Krótko mówiąc, jest tym, czego można się spodziewać po niedoświadczonym w temacie producencie (to refresh trzeciej skrzynki bq! - chyba tylko dodali piwnicę i szybsze wentylatory), który targa się na stworzenie high-endowej obudowy i wypycha ją swoimi głupimi pomysłami. Takie Fractale np. kładą skrzynkę bq! w jakości. Ba, wspomniana Lian Li II Mesh kładzie tu dwa razy droższego Dark Base'a także, bo jest równie dobrze wykonana co Fractale, a jeszcze wyższej jakości szukać można jedynie w odjechanych, po prostu ekskluzywnych skrzynkach za grubo ponad tysiaka. Fractale kładą 900kę także w ergonomii czegokolwiek, przemyślanym projekcie - to są najlepsze skrzynki na rynku w ujęciu praktycznym. Na minus Fractale mają gorsze wentylatory od Silent Wingsów 3 z Dark Base'a, ale dalej wyjątkowo dobre jak na takie, które można kupić z obudową (osobiście te śmigła ze sobą zestawiłem w porównawczych testach). Jedynym sensownym odbiorcą DB900 rev. 2, którego widzę, jest ktoś zakochany w tym jej opcjonalnym inverted layoucie (bo to coś super oryginalnego) czy ktoś widzący w niej kawał przestrzeni pod customa. W przypadku wszystkich pozostałych to kasa na najlepsze wydana na coś za czym nic nie przemawia i co rozczarowuje, które z drugiej strony nie jest też jakieś złe.

Edytowane przez Jurand ze Spychowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli albo Lian Li Mesh lub jeżeli zdecyduję się dopłacić to fractal define 7 lub meshify 2. Nic lepszego się nie znajdzie. Czas popatrzeć recenzje na youtube żeby się zdecydować co wybrać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko kwestia, co uznajesz za lepsze i czego oczekujesz, a właśnie II Mesh i Define 7 to obudowy z kompletnie przeciwnej bajki (czyli dziwi mnie, że w ogóle decydujesz pomiędzy tymi skrzynkami)

LL: wypuszcza każdy dzwięk, z twardzielami lepiej niż masz teraz nie będzie, ale temperaturowo jest w zasadzie najlepiej możliwie. Jeśli chcesz skrzynkę tego typu i masz kasę na obudowy za 900 PLN, to masz kasę na dorzucenie do jakiegoś Torrenta od Fractala - dmuchać będzie nawet lepiej niz LL, a będzie też ofiltrowana.

Define 7: jest wyciszenie (głównie w opcji bez okna), są porządne mocowania na dyski, jest po prostu absurdalnie skuteczne ofiltrowanie, ale będzie goręcej niż w skrzynkach typu airflow. Jak bardzo? Zależy od ilości ciepła wytwarzanego przez twój zestaw i klasy jego układów chłodzenia. Jeśli jednak bardziej przemawia do Ciebie wizja obudowy wyciszonej, ale nie chcesz płacić za fractalowe projektowe bajery, którymi zachwycają się recenzjach, a które nie mają znaczenia w codziennym użytkowaniu, weź Nanoxię Deep Silence 8 Pro - dmucha i wycisza tak samo, ale za 650 PLN.

Meshify 2 nie ma większego sensu przy istnieniu Define 7 i Torrenta. Pierwsza może dmuchać tak samo i tylko kiedy będzie to potrzebne, a dodatkowo coś tam wyciszać, druga dmucha lepiej i może dmuchać ciszej chłodząc tak samo. Torrent co najwyżej jest mniej sensowny od Meshify 2 w temacie chłodzenia wodnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • User ma wersje oem i z przeniesieniem licencji na nowy sprzęt może być problem. Jeszcze jak chce instalować i aktywować W11 na tym nowym sprzęcie. Jakby to była wersja box to może by było łatwiej, a tak to może być problem.
    • Budka powiedział, że jest za budową fabryki. Co dalej z Izerą? Borys Budka: decyzja po audycie - Money.pl
    • Ooo, jak mogłem zapomnieć wspomnieć o soundtracku, cała seria ma niesamowity OST, dla niego opłacam YT Premium, bo na Spotify nie ma wszystkiego/czasem blokują się w Polsce xD Kopalnia bangerów, jakbym miał podać mój ulubiony, to nie dałbym rady. Co do 7/8, to faktycznie w przypadku 7 jeszcze aż tak nie jest ważna znajomość reszty, ale już w 8 warto jednak znać całość, bo bez tego cała "druga część" fabuły nie będzie miała powera jaki ma dla kogoś, kto ograł wszystkie, praktycznie wszystko co poboczne może być tam wówczas niezrozumiałe. Co jest niestety sporym minusem dla nowych graczy, rozumiem w pełni dlaczego to zrobili, jednak świeżynki mogą czuć się tam troszku zagubione - przynajmniej tak mi się wydaje, musiałby się wypowiedzieć ktoś z mniejszym doświadczeniem w serii. Ano, mnie Yakuza 0 z początku trochu odrzuciła, początki tych gier to dosłownie kilka godzin prawie samych cut-scenek przerywanych krótkimi walkami, dopóki nie dojdzie się do otwartej struktury gry, to może się wydawać jakbyśmy grali w interaktywny film z jakąś tam walką, żeby nie było. Osobiście zagrałem w Y0 nie wiedząc o niej praktycznie nic, co prawda w miarę byłem przygotowany na coś takiego z samej świadomości, że mam do czynienia z japońską grą i słyszałem wcześniej o tych legendarnych cutscenkach, ale 0 od początku pokazuje jakieś struktury w Yakuzie (w Yakuzie jako Yakuzie, nie że w grze xD), wprowadza z 10 różnych bohaterów i poczułem się tym przytłoczony. Na szczęście nie porzucam raczej gier, więc "dotrwałem", no i potem się zakochałem xD Co do systemu walki - jeszcze przed 8 powiedziałbym, że zdecydowanie wolałem brawlerowy styl walki, ale powiem Ci, że grając w 8 uważam przejście na turówkę za najlepszą zmiana jaką mogli wprowadzić, naprawdę. W 8 z dobre 15h łażę po mieście i... biję chłopów na mieście (takich mini-bossów), dość, że jest to sporo bardziej wymagające niż brawlerowy styl (starsze Yakuzy są raczej bardzo łatwe, tylko w 3 bossowie mają milion zdrowia xD), to ten system walki po prostu wymiata, mówię to jako ktoś, kto za turówkami nie przepada, a system z 7 uważa za "zjadliwy", innymi słowy - trochę mniej nudny niż inne jRPG'i. To jak w 8 usprawnili absolutnie wszystkie problemy z 7 i jeszcze dodali mnóstwo nowych systemów to czysta poezja, prawdopodobnie to najlepsza turowa walka jaka kiedykolwiek powstała i ciężko sobie to wyobrazić, że tak niesamowicie przetłumaczyli brawlera na turówkę, wręcz ma się wrażenie, że ta gra miała być od początku taka jak jest teraz, bo Yakuzowe systemy pasują do tego idealnie. Również zwróciłem uwagę na to, że Yakuza jest jRPG'iem bez jego flagowych cech, każdy inny jRPG - piękni bohaterowie ratujący świat, Yakuza - menele walczące z innymi menelami xD Genialne.
    • Znalazłem właśnie na dysku C folder z bitlocker, nigdy czegoś takiego nie używałem. Sprawdziłem wszystkie konta Microsoft jakie mam i na żadnym nie znalazłem klucza do jakiegokolwiek urządzenia 🤔
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...