Skocz do zawartości
uzzo

Wyciszenie dysku twardego 3.5 cala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie wiem czy w dobrym temacie pisze ale do rzeczy.

Mam 3 dyski 3 tb 3.5 cala są słyszalne. I teraz jestem na etapie projektowania nowej obudowy i chce sobie je wyciszyć. 

Są jakieś dobre rozwiązania? 

Wieszanie na gumki z majtek mnie nie interesuje chce to dobrze zrobić.

Mam też w wentylatory 140 docelowo jako chłodzenie dysków i procesora ma chłodzenie pasywne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z gotowych rozwiązań Scythe Himuro, ale obecnie ciężko już dostać.

Z samoróbek poszukaj sobie info o tzw. bitumbox / bitumenbox / skrzynka bitumiczna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ma ktos takie skrzynki sprawdzą się?  Bo czytałem  że nie ma możliwości schodzenia dysku przy takim boxie.

Nie znam się dlatego pytam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ELDER pewnie wypowie się na ten temat, bo używał Himuro kilkukrotnie w różnych projektach. Między innymi poniższym w 1000D, gdzie dwa HDD siedziały w Himuro.

Z tego co wiem w Himuro masz termopady, więc całość działa jak wielki radiator dla dysku, więc temperatury, mimo zamknięcia dysku w skrzynce, nie rosną.

20210527_092856e7kas.jpg

20210527_092340nbjnz.jpg

20210519_1915405fkoi.jpg

20210508_075023pdkj1.jpg

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dobrze zrobisz skrzynkę bitumiczną to na temperatury nie wpłynie - maty będą idealnie przylegać i odbierać ciepło na zewnątrz. Miałem kilka lat i się sprawdziło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat walki z wyciszeniem dysków HDD 3.5" przerabiałem wiele razy i jest tylko jedno w 100% skutecznie rozwiązanie.

Wywalić komplet dysków 3.5" z obudowy PC do NAS a NAS postawić w innym pomieszczeniu niż pracujesz...

wtedy nie usłyszysz cykania HDD i nie masz wibracji przenoszonych na obudowę PC.

Wszystko inne to półśrodki a im bardziej wyciszony PC AC czy PC CLC masz w pomieszczeniu tym bardziej wpienia cykanie stada dysków HDD...szczególnie wieczorem i nocą.

Jedno ale...w domowych warunkach taka akcja mało kiedy jest wykonalna bo zwykle brakuje nam tego "wolnego" pomieszczenia na wstawienie NAS.

No i dodatkowo jak zniknie cykanie dysków HDD to co innego będzie wpieniać w wyciszonym PC,

ćwierkanie cewek GPU czy szum pracy wentylatorów w load ale tego nie rozważamy.

Himuro owszem wycisza pracę HDD ale nie wycisza kompletnie,

jest poprawa i dysk pracuje ciszej a wibracji jest mniej lecz nadal go słyszysz.

Nie ma żadnej poprawy temperatur pracy HDD mimo że Himuro ma termopady i full alu konstrukcję.

https://www.overclock3d.net/reviews/storage/scythe_himuro_hard_disk_cooler/4

Tu jest błędne koło.

Projektujesz dla siebie full custom case i przykładowo w zatoki budy dasz w klatce 3 szt HDD 3.5" i nawiew na dyski zimnego powietrza wentylatorem 140mm od frontu konstrukcji

to schłodzisz dyski ale nie wyciszysz cykania i nie wytłumisz wibracji jakie dyski przenoszą na ściany zatok obudowy.

Zamkniesz dyski w Himuro to nieco wyciszysz je i stłumisz wibracje ale nie schłodzisz.

Połączysz opcję nr1 i nr2 to wpakujesz się w wysokie koszty,zawalisz masę miejsca w obudowie a dalej cykanie HDD będziesz słyszeć...no mniej intensywne i tyle.

Nie chcesz użyć NAS bo nie masz warunków aby go wymeldować do innego pomieszczenia to problem zostaje.

Himuro w projekcie Obsidian 2020 służą do pracy z dyskami Seagate Ironwolf 16TB (edycja video 4K)...

odradzałem montowanie HDD w tym projekcie,proponowałem NAS przeniesiony do sąsiedniego pomieszczenia ale mamy co mamy bo klient tak zdecydował.

HDD jest tutaj mało obciążone,edycja jest po NVME/SSD a HDD służy jako storage więc nie mamy tutaj zapisu/odczytu danych non stop.

Co nie zmienia faktu że ta stacja robocza tak cicho pracuje że cykanie głowic HDD jest słyszalne i nie udało się go zlikwidować.

Himuro miało to jedynie poprawić,nie zlikwidować cykanie bo to niemożliwe ale zmniejszyć jego intensywność.

Obsidian 1000D to blacha na konserwy rybne,szczerze znienawidziłem tą budę w czasie pracy nad projektem i uważam ją za gruz.

Ten PC gdyby miał wyłącznie dyski SSD/NVME generował by jedynie słaby szum wentylatorów Eloop pracujących na low rpm a z winy HDD "cyka" sobie dodatkowo.

Wibracje samych dysków po użyciu Himuro i masywnej płyty nośnej do której Himuro jest mocowane na gumowych tłumikach nie są wyczuwalne...przynajmniej ten problem udało się obejść

chociaż to nie było proste tanie i szybkie rozwiązanie.

Miałem zrobić worklog dla tego projektu lecz to była Odyseja trwająca rok czasu i słabo mi się robi jak pomyślę ile trwało by opisanie tego wszystkiego co tu się działo.

20210507_121815vskat.jpg

20210507_121845owj56.jpg

20210507_123639hzjum.jpg

20210508_0751318wjs1.jpg

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi