Skocz do zawartości
azgan

Forza Motorsport - wątek zbiorczy PC, XSX

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.03.2024 o 14:48, tekkno napisał:

Dalej z tym nie walczę, nie chce mi się, nie będę udowadniał kto ma większego.

Udowodniłem sobie, że gra ma bebechy OK, ale źle to wszystko podają przeciętnemu graczowi.

"z pudełka" samochody słabo się prowadzą i niestety bez dłubania w setup nie osiąga się zadowalającej jakości grania na kierownicy.

Domyślne setupy są za miękkie, i bardzo podsterowne, ale "z pudełka" dokładnie tak samo podsterownie jest w prawie wszystkich grach symulacyjnych.

Najbliższa dobrym wrażeniom z jazdy "z pudełka" jest ACC, a AC jest "prawdziwsza".

W grach symulacyjnych trzeba być świadomym istotnej koncepcji.

Prowadzenie samochodu trzeba postrzegać jako układ "drive by wire".

Czyli gra stara się przekazać na kierownicę informacje, które gracz odbierze na kole jako rzeczywiste działanie zawieszenia.

W prawdziwych samochodach jest to już stosowane i kierowcy mają problem z odczuciami na kierownicy w porównaniu 

z samochodami z tradycyjnym układem kierowniczym.

W symulacji mamy odwrotny problem: jak podać wrażenia na koło, żeby gracz odczuwał że prowadzi prawdziwy samochód.

To co w tym układzie w symulatorze/simcade jest najważniejsze, to pozbywanie się wszelkich clippingów z ustawień Force Feedback.

Na odczuwanie wrażeń z jazdy ma wpływ setup zawieszenia, ale i setup FF (w grze oddzielnie i w sterowniku kierownicy oddzielnie).

Twoje wrażenia są bardzo subiektywne. Grałem zarówno na T150 jak i na G29; obie kierownice gra obsługuje przyzwoicie tzn. ffb przekazuje sporo wrażeń żeby wyczuć co się dzieje z autem. Nie jest to directdrive, ale na niedzielnego gracza starcza w zupełności.

"Z pudełka" auta owszem są poustawiane skrajnie na podsterowność, tylko że jest jeszcze złe działanie ABS w tej grze. Nieważne czy hamujesz w 30-50-90% to lecisz prościutko na bandę jakby koła się blokowały na amen. Każdy kto jeździ autem wyposażonym w ten system wie, że tak to nie działa. W grach takich jak RaceRoom ABS pozwala na ostre hamowanie w samym środku zakrętu, nie tylko na wejściu czy na wyjściu z niego- bo auto mimo hamowania dalej jest sterowne. Więc w FM8 wyłącza się ABS i lecisz na wyczucie i nagłe zdziwienie - auto jest sterowne gdy mu rozkażesz.

W dodatku w grach takich jak ACC, RaceRoom, Automobilista2 setupy są przygotowane pod niedzielnego gracza w taki sposób, że od razu widać, że ktoś nad tym siedział parę godzin żeby tak to poustawiać żeby auto jeździło niekoniecznie szybko, ale na pewno w sposób przystępny. A jak ktoś wie jak pozmieniać pod siebie, to sobie zrobi. Więc to nie jest tak jak w FM8, gdzie masz wszystkie setupy na jedno kopyto.

Jak na poziom casual racer to FM8 ma dobry force feedback. Jest nadsterowność, podsterowność, wibracje przy hamowaniu, jeszcze inne wibracje przy zablokowaniu kół podczas hamowania, mniejsze opory koła kierownicy przy utracie przyczepności przez koła i współgranie wszystkich wymienionych "sił".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 12.03.2024 o 22:47, mURdOcK napisał:

Jechałeś kiedyś na slickach po trawie?

Właśnie oglądam drugi trening F1 przed GP Australii. Nieźle sobie chłopaki radzą po wyjeździe na trawę, nie mają problemu żeby wrócić z powrotem na tor ;) I to z jakimi prędkościami ;) I to na slickach właśnie ! W grze ani razu chyba na slickach nie jechałem, a mimo to wyjazd poza tor na trawę...... 

Jeden z wielu wyjazdów na trawę dzisiaj:

https://imgur.com/u40lGIg

Ps. Sorki za jakość, w robocie nagrywałem :szczerbaty:

Edytowane przez maras2574
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gra idzie w dobrym kierunku, gra się już przyjemnie. Fakt trzeba powalczyć z FF i tuningiem ale później jeździ się już bardzo przyjemnie. Nawet multi wygląda przystępnie. Duża liczba aut wynagradza większość minusów, jeżeli ktoś nie chce się ścigać w kółko gt2 gt3 itd...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W trybie kariery to samo, walą w ciebie jak do kaczek ale to ty ponosisz winę ! Odechciewa się grać przez takie coś 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, maras2574 napisał:

W trybie kariery to samo, walą w ciebie jak do kaczek ale to ty ponosisz winę ! Odechciewa się grać przez takie coś 

W której grze nie walą? Nawet ACC z LFM Pro ma dzbanów którzy się wbijają w Ciebie, a tam dzięki super systemowi kolizji wystarczy muśnięcie i lecisz na bandę :E

Póki co tylko iRacing i LMU jako tako tego nie mają, bo to gry dla wąskiej grupy którym zależy. Wszystko co tanie i dostępne będzie miało takie kwiatki, nie przeskoczysz tego. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@galakty tylko cały dowcip w tym, że mi chodziło o AI, nie o ludków online (bo to wiadomo że dzbany się znajdą) ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to wciąż aktualne, bo w ACC AI też tak robi :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ty grałeś w ogóle w FM single ? Pojedź sobie karierę to zobaczysz co się dzieje z AI. W ACC AI stoi na duuuużo wyższym poziomie. W jednej i drugiej grze jadę karierę i różnica jest olbrzymia. Nie wymyślaj :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli jest jeszcze gorzej (a dla mnie AI w ACC to porażka), to nie rozumiem czemu ktokolwiek odpala Forzę ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, maras2574 napisał:

Ty grałeś w ogóle w FM single ? Pojedź sobie karierę to zobaczysz co się dzieje z AI. W ACC AI stoi na duuuużo wyższym poziomie. W jednej i drugiej grze jadę karierę i różnica jest olbrzymia. Nie wymyślaj :szczerbaty:

Nie, nie stoi na wyższym poziomie. W ACC jest więcej absurdów. Tam minimalna stłuczka, wystarczy że samochody się ledwie musną i tak zawsze oba ponoszą karę, nawet gdy ty jesteś zupełnie bez winy. Za takie głupotki w Forzie nie ma żadnych kar. Może nie jest jeszcze idealnie,  ale poprawa po patchu 6 jest mocno widoczna. A te przykłady, które wrzucają na reddita, to mnie strasznie bawią. Są ludzie, którym się strasznie nudzi i dokumentują każda taką sytuację. Większość osób w ogóle sobie tym nie zawraca głowy. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No a dla mnie AI z ACC jest dwie klasy wyżej niż w FM. W ACC robię sobie wyścigi offline dla przyjemności, bo w nich nawet nie mam z AI kontaktów; jeździ się prawie jak z ludźmi o wysokich umiejętnościach (czytaj : doświadczonymi).

W FM8 jest nurkowanie na potęgę, taranowanie w bok i w tył na dohamowaniu, czyli najgorsze możliwe "tradycje" ze ścigania online; właściwie brakuje jeszcze tylko ludzi walących na waleta pod prąd. I do tego system kar, który po Update6 daje mi minimum 1,5s kar na pierwszym okrążeniu. W obecnym momencie kariera w grze jest niegrywalna.

Nie mówiąc już o tym, że poprzednio miałem wysokie fps bez przycięć, Update6 to wszystko zawróciło i musiałem wrócić do poprzednich, niskich i brzydkich ustawień żeby w miarę skutecznie zniwelować lokalne spadki fps.

Multiplayer dalej śmietnik.:Crash:

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, galakty napisał:

Jeśli jest jeszcze gorzej (a dla mnie AI w ACC to porażka), to nie rozumiem czemu ktokolwiek odpala Forzę ;) 

I to jest dobre pytanie. W moim przypadku ....., bo jestem uparty jak osioł i lubię wyścigi ;) 

@Everyman Napisałeś wszystko to co chciałem napisać, nic dodać nic ująć :thumbup:

Co do ścinek, to u mnie jest tak: 

Odpalam daną sesję, trening + wyścig = OK, przechodzę dalej na następny tor i w treningu już mam ściny ! :(  Wchodzę wtedy w opcje graficzne i zmieniam fps na bez limitu, lub 60fps i jest masełko ;)  I za każdym razem tak samo. Wiem że ABSTRAKCJA, ale działa u mnie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zacząłem dopiero grać i bez VIPa kasa ledwo leci... Odczuwam duży brak losowań. Ktoś zna dobry sposób na farmienie kasy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W tę grę nie gra się dla kariery 😃

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to dlaczego nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A w co innego? Multi gdzie fizyka i ludzie wołają o pomstę do nieba? 

Właśnie kariera dla wyluzowania się jest idealna w tej grze. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja ostatni miesiąc grałem multi, faktycznie pierwsze 10 wyścigów było różne, trafiali się ludzie którzy wjeżdżali i spychali mnie jak tylko się zbliżałem. Później już było znacznie lepiej, 90% wyścigów miałem czystych, rzadko się trafiał ktoś kto próbował wjeżdżać lub spychać specjalnie. Nie wiem na ile miały wpływ na to patche, a ile to że po czasie już startowałem przeważnie z PP lub max 2-4 miejsca i czołówka faktycznie się ścigała a co z tyłu stawki się działo to nie wiem.

Za to mam wrażenie, że ludzie tu komentują gre z dnia premiery, nawet nie sprawdzając po czasie ile wniosły patche.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rzeczywiście, pacze wiele zmieniły w live service. Chętnie bym sobie pyknął ten V10 challenge, ale muszę czekać 5 dni zanim mi go łaskawie MS odblokuje, bo przecież jakbym ograł teraz to nie odnowię abonamentu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wróciłem do gry po pół roku i zagrałem kilka wyścigów ale nie widzę żeby cokolwiek się zmieniło (poza tuningiem). Dodali w ogóle jakieś trasy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodali 3 tory... ciężko nie zauważyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie, bo akurat w tych 4 wyścigach to same stare były, więc trochę słabo je promują ale patrząc, że w karierze nic się nie zmieniło i jest tak samo nudno jak wcześniej to akurat nie specjalnie mnie dziwi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi