Skocz do zawartości
TommyShelby

Przyszłość rynku gpu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Oczywiście wiem, ze nikt tu nie jest jasnowidzem i nie przewidzi przyszłości ale tak czysto dyskusyjnie można sobie popisać i poczytać czyjeś opinie na ten temat.

Od dłuższego czasu planuje kupić kartę. budżet +/- 2100zl, CPU-i5 11400. W oko wpadła mi rx 6600xt, która raczej ciężko będzie wyrwać za 2200 oraz rx 6600, która spokojnie można kupić  za ta cenę i tu pojawia się pytanie: czy karty nie wracają powoli do normalnych cen? Osobiście uważam, ze karty Intela, które maja mieć premierę  w 2 kwartale tego roku  mogą sporo namieszać (oczywiście na plus). Z tego co czytałem to premiera tych kart ma być troszkę opóźniona kosztem ilości wypuszczonych kart na rynek, mianowicie ma ich wpaść kilka mln. (cos mi się kojarzy, ze 4mln, ale nie chce skłamać) co powinno znacznie poprawić sytuacje na rynku. Warto wsiąść pod uwagę sytuacje która obecnie panuje w Ukrainie, czy ta wojna może w jakiś sposób spowodować, ze karty znów podrożeją? wydaje mi się to mało prawdopodobne, wręcz przeciwnie, karty mogą potanieć. Sporo firm min. nike, apple. wycofało sprzedaż swoich produktów w Rosji, ale nie oznacza to, ze AMD oraz Nvidia zrobią to samo, chociaż jest to możliwe. Warto tez wsiąść pod uwagę, ze Rosjanie, oraz Ukraincy prawdopodobnie nie myślą o zakupie GPU (Rosjanie się martwią o swoje portfele z powodu popsutej sytuacji gospodarczej, a Ukraińcy martwią się o swoje życie), przez co popyt na Karty graficznie powinien spaść. 

Wydaje mi się, ze najlepiej będzie poczekać na premierę kart intela i wtedy kupić gpu. Ewentualnie jeśli znajdę rx 6600xt za ok. 2000, to kto wie może zamówię. Jak to wygląda z waszej perspektywy? czy jest szansa ze karty pójdą jeszcze w górę ?. przedstawcie swoje poglądy na ten temat. Dziękuje za przeczytanie. milej/go nocy/dnia :D

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, TommyShelby napisał:

W oko wpadła mi rx 6600xt, która raczej ciężko będzie wyrwać za 2200 oraz rx 6600, która spokojnie można kupić  za ta cenę i tu pojawia się pytanie: czy karty nie wracają powoli do normalnych cen?

Akurat Radeony 6600/XT wróciły już do normalnych cen. Dajmy na to Komputronik sprzedawał przez ostatni tydzień ASUS 6600 XT STRIX za 2599 zł. Na pierwszy rzut oka dużo, ale jak się weźmie pod uwagę, iż sugerowana przez producenta cena tej karty to 2499 zł, to wychodzi dopłata rzędu 100 zł. Można machnąć ręką i przeboleć te sto złotych. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, chętnie się przyłączę. W przeciągu 2 tygodniu planuje zakup karty. Pewnie wielu z Was po wyjściu generacji 30xx sprzedawało swoje 20xx, aby zakupić nową wersję. Jak wyglądały ceny w takiej sytuacji? Trzeba oddawać poprzednią generację za pół darmo czy idzie to sensownie odsprzedać?

Nie, nie chcę od nikogo gwarancji udanej odsprzedaży. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj obecnych czasów do czasu przed Ampere.

Teraz są niepewne czasy także nikt w ciemno nie sprzeda karty przed premierą kolejne generacji.

Lata wstecz kiedy nie było krypto, covidow, wojenek czy innych kryzysów to wystarczyło sprzedać kartę kilka msc przed premierą kolejnej generacji i wychodziło się na tym nieźle ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Aggr napisał:

Ciekawy temat, chętnie się przyłączę. W przeciągu 2 tygodniu planuje zakup karty. Pewnie wielu z Was po wyjściu generacji 30xx sprzedawało swoje 20xx, aby zakupić nową wersję. Jak wyglądały ceny w takiej sytuacji? Trzeba oddawać poprzednią generację za pół darmo czy idzie to sensownie odsprzedać?

Nie, nie chcę od nikogo gwarancji udanej odsprzedaży. 

Wyglądało to tak, że na premierę zapowiedziano że 3070 za 2.5k będzie wydajniejsza od 2080ti. No więc Ci mniej inteligentni posiadacze 2080ti sprzedali swoje grafy za 2000zł. Jak się potem okazało, albo nie kupili nic, albo "kupili" i czekali prawie 2 lata na wysyłkę.

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje kupić teraz kartę i nie spieszyć się z odsprzedażą, żeby później nie obudzić się z ręką w nocniku.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, lukibossss napisał:

Ci mniej inteligentni posiadacze 2080ti sprzedali swoje grafy za 2000zł

Powiedział inteligenty posiadacz kryształowej kuli, który pewnie jeszcze wziął kredyt nakupił i btc gdy był poniżej dolara...

7 godzin temu, Aggr napisał:

czyli pozostaje kupić teraz kartę i nie spieszyć się z odsprzedażą,

Czyli nic nie wiadomo. Ci co nie sprzedali na górce swoich starych GPU już są w plecy kilkaset złotych.

9 godzin temu, Radio_Tirana napisał:

Akurat Radeony 6600/XT wróciły już do normalnych cen. Dajmy na to Komputronik sprzedawał przez ostatni tydzień ASUS 6600 XT STRIX za 2599 zł. Na pierwszy rzut oka dużo, ale jak się weźmie pod uwagę, iż sugerowana przez producenta cena tej karty to 2499 zł, to wychodzi dopłata rzędu 100 zł. Można machnąć ręką i przeboleć te sto złotych. 

Tak tylko że sugerowana cena takiego rx 6500 to 1000zł, a 20 miesięcy temu to by była 500zł. Ceny sugerowane się zmienią jak nikt tych lipny kart nie będzie brał.

Edytowane przez qrek1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, qrek1 napisał:

Powiedział inteligenty posiadacz kryształowej kuli, który pewnie jeszcze wziął kredyt nakupił i btc gdy był poniżej dolara...

Normalny człowiek czekał na rozwój wydarzeń... Nie wiem z czym masz problem, osoby które 2080ti sprzedawali po 2k na pewno do mądrych nie należą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Aggr napisał:

Czyli pozostaje kupić teraz kartę i nie spieszyć się z odsprzedażą, żeby później nie obudzić się z ręką w nocniku.

Można też zaryzykować i sprzedać wcześniej w lepsze cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Primo: ktoś śledzi kurs dolara? 

Secundo: nie czekajcie na karty niebieskich bo do tego czasu wszystko może zmienić się 100 razy... Wszyscy piszą o mitycznych 4mln ale jakoś mało kto dodaje, że ta liczba to desktopy + laptopy :D  

Edytowane przez Ronin69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa, chyba nie będzie tak, że obecna generacja po premierze przestanie działać i karty staną się bezużyteczne. Jeszcze trochę czasu te karty wystarczą przeciętnemu graczowi i uciągną większość gier w hd czy 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chyba wybrał „hold”. ;) Zależy, na ile chcesz optymalizować, a na ile chciałbyś już coś mieć. I zależy, co w tej chwili masz.

Zamiast 6600XT wolałbym 3060 ze względu na reje i DLSS. Poczekałbym jednak, czy nie dojdzie 3060ti do 3000 zł, bo między zwykłym 3060 a ti jest jednak spora różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja jestem w takiej sytuacji, że praktycznie brakuje mi GPU, kwestia tygodnia/dwóch, aż skończę remont, kupiłem już monitor, obudowę i zasilacz, reszta podzespołów wybrana, została kwestia zamówienia. Komputera nie mam od jakichś 3 lat, ostatnio naszła mnie myśl, że może coś by się pograło, jakby było na czym. Po poszukiwaniu zestawów, dowiedziałem się jaka jest sytuacja z kartami i cenami. Przez ostatni miesiąc ceny posiadały, a karty są dostępne. 

W ciągu kilku miesięcy wyjdzie kolejna generacja i co teraz? Trzymać pół roku monitor i obudowę w kartonie, a może okaże się, że ceny będą kosmiczne, albo problemy z dostępnością, a może zasilacz będzie za słaby. Teraz mogę sobie dumać i się w kółko zastanawiać, albo kupić 3060 Ti od Asusa albo MSI, może uda się sprzedać bez dużej straty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Aggr napisał:

Akurat ja jestem w takiej sytuacji, że praktycznie brakuje mi GPU, kwestia tygodnia/dwóch, aż skończę remont, kupiłem już monitor, obudowę i zasilacz, reszta podzespołów wybrana, została kwestia zamówienia. Komputera nie mam od jakichś 3 lat, ostatnio naszła mnie myśl, że może coś by się pograło, jakby było na czym. Po poszukiwaniu zestawów, dowiedziałem się jaka jest sytuacja z kartami i cenami. Przez ostatni miesiąc ceny posiadały, a karty są dostępne. 

W ciągu kilku miesięcy wyjdzie kolejna generacja i co teraz? Trzymać pół roku monitor i obudowę w kartonie, a może okaże się, że ceny będą kosmiczne, albo problemy z dostępnością, a może zasilacz będzie za słaby. Teraz mogę sobie dumać i się w kółko zastanawiać, albo kupić 3060 Ti od Asusa albo MSI, może uda się sprzedać bez dużej straty. 

Nie masz na co czekać. Do premiery trochę czasu, na start będą tylko referenty i pewnie wyprzedają się w parę sekund. Potem czekanie na niereferenty. Potem się okaże że nawet topowe firmy coś zdupczyły (z rtx'ami 30x0 niektórych producentów na początku też były problemy). Potem czekanie aż ceny się unormują, albo będzie jak przy 30X0 że ludzie czasami półtora roku czekali na zamówienie... 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, lukibossss napisał:

..... Potem czekanie na niereferenty. Potem się okaże że nawet topowe firmy coś zdupczyły (z rtx'ami 30x0 niektórych producentów na początku też były problemy). Potem czekanie aż ceny się unormują, albo będzie jak przy 30X0 że ludzie czasami półtora roku czekali na zamówienie... 

Dokładnie i tak do premiery 5xxx.?  Jak kupować to co jest obecnie na rynku. Wydaje mi się że teraz jest dobry czas na zakup GPU,  karty są i ceny się w miarę unormowały.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, lukibossss napisał:

Normalny człowiek czekał na rozwój wydarzeń...

Przez ostatnie 40 lat nie było sytuacji by w momencie wyjścia nowego sprzętu elektronicznego, stary sprzęt drożał dwukrotnie, a nowego nie można było kupić. Szansa na to była jedna na tysiąc. Cwaniak się znalazł "ynetelygentny" post faktum.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, qrek1 napisał:

Przez ostatnie 40 lat nie było sytuacji by w momencie wyjścia nowego sprzętu elektronicznego, stary sprzęt drożał dwukrotnie, a nowego nie można było kupić. Szansa na to była jedna na tysiąc. Cwaniak się znalazł "ynetelygentny" post faktum.

Czyli uważasz że to było normalne, że 2080ti które do czasu premiery chodziły po 5 tysięcy, ludzie wyprzedawali w popłochu za 2000zł? Nie trzeba być einsteinem żeby wiedzieć, że to debilizm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, lukibossss napisał:

Czyli uważasz że to było normalne, że 2080ti które do czasu premiery chodziły po 5 tysięcy, ludzie wyprzedawali w popłochu za 2000zł? Nie trzeba być einsteinem żeby wiedzieć, że to debilizm. 

GTX 780 chodziły po 3500zł  dziś są warte 400zł. Nie trzeba było być einsteinem żeby wiedzieć że tak będzie. 2080ti po dwukrotnym wzroście cen kart graficznych nie chodzą po 5tyś. Są sporo tańsze. Rynek motoryzacyjny też przewidziałeś, że jak ktoś kupił kilku letnie auto w 2019 to dziś po 3 latach ono jest droższe? Niezły z ciebie prorok.

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany,

Zamierzam kupić kartę w ciągu tygodnia/dwóch i zastanawiam się nad RTX 3060 (ceny ok. 2500-2800) vs RTX3060Ti (3200 za np. gainward ghost, który jest całkiem udaną konstrukcją). Pytanie dla osób z kryształową kulą - czekać na spadki cen które mogą nie nastąpić, biorąc pod uwagę że kursy dolara i euro pofrunęły jak Małysz w Paradazzo w 2003? :) Czy brać po prostu którąś z w/w kart?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat 780 sprzedawały się słabiutko. Dlatego NV zaczęła dopłacać sklepom, a te zrobiły obniżki i dopiero po tym fakcie karty zaczęły się nieżle sprzedawać. Także ludzie grzecznie czekali na obniżki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, sideband napisał:

Akurat 780 sprzedawały się słabiutko. Dlatego NV zaczęła dopłacać sklepom, a te zrobiły obniżki i dopiero po tym fakcie karty zaczęły się nieżle sprzedawać. Także ludzie grzecznie czekali na obniżki.

No 2080ti to szły jak świeże bułki po 5tyś.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powtórzę to co  napisałem, przy obecnych ryzykach i procesach cenowych MSRP następnej generacji będzie dużo wyżej, stąd spadek cen obecnej raczej będzie niewielki 

waluta będzie pod bardzo dużą presją do zakończenia konfliktu, i wciąż dużą później

z czynników wspierających  spadek to niższe zaufanie konsumenta i prawdopodobnie niższy popyt od górników

ale wygląda na to, że suma ryzyk w górę

może chińczycy natłuką miliony kart i rzucą na raz, ale nie wiem na ile to prawdopodobny scenariusz

wygląda, że ostatni wysyp w EU GB i EVGA to jakaś świeża dostawa, ale to jeszcze nie tyle żeby podaż przewyższyła popyt

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, qrek1 napisał:

No 2080ti to szły jak świeże bułki po 5tyś.

Z tymi bułeczkami bym nie przesadzał ze względu na marną dostępność przez jakiś czas to może niektórym przekłamywać obraz ;)

Niższe modele sprzedawały się dużo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, s99 napisał:

Pany,

Zamierzam kupić kartę w ciągu tygodnia/dwóch i zastanawiam się nad RTX 3060 (ceny ok. 2500-2800) vs RTX3060Ti (3200 za np. gainward ghost, który jest całkiem udaną konstrukcją). Pytanie dla osób z kryształową kulą - czekać na spadki cen które mogą nie nastąpić, biorąc pod uwagę że kursy dolara i euro pofrunęły jak Małysz w Paradazzo w 2003? :) Czy brać po prostu którąś z w/w kart?

powtarzam pytanie bo nikt mi nie odpowiedział, a mod wygonił mnie z tematu zakupowego RTX 3Xxx co jest dla mnie absurdem.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedle doniesień(™) to przez szalejący kurs walut poszła do góry cała importowana elektronika u dystrybutorów - laptopy, dyski SSD, pamięć RAM czy karty graficzne. Wszystek o 10%. 

A w jakich nastrojach są ludzie to widać nawet po nieszczęsnym Pepperze. Wystarczyło, aby Proshop rzucił dwa razy 3060 Ti TUF za 3200 (zniknęły momentalnie) czy Komputronik 3060 Ti Aorus za 3300 (było aż 5 sztuk). Dzisiaj ktoś wrzucił im 3060 Ti Eagle za 3230 i został wyśmiany. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...