Skocz do zawartości
TommyShelby

Przyszłość rynku gpu

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Monn napisał:

Ja tam kupie 4080 do grania w 1440p, moze bedzie 240fps teraz :E Mam w pokoju LG OLED 4k i w ogole mnie ta rozdzielczosc nie jara. Jedyne czego nie wiem, to czy brac 4080 na premiere czy czekac na refresh do 4080ti (ma byc podobno refresh jak sie pojawia pamieci ).

 

  

W dniu 29.04.2022 o 15:34, Monn napisał:

ciezko się zdecydować po samej nazwie.. skąd Ty takie informacje bierzesz, najpierw kolejka w xkomie na 4080, teraz  masz już info o gddr7?  :E 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach widzę bardzo wyraźną różnicę między 1080p, 1440, a 2160p. Nawet na 55". 1080p wydaje się rozmazane, niewyraźne. A że mam 1060, to w nowsze produkcje muszę cisnąć w 1080p. Wzrok mam normalny. Myślę, że na 75" to nawet 8K by miało sens ale oczywiście nawet 3090 Ti jest do tego za słabe. Obecnie jednak lepiej skupić się na 1440p i 4K, bo wyższe rozdzielczości to jeszcze nie w tym roku. Z tego co mi się wydaje, to i pierwsze Uncharted i Gran Turismo 6 działają w 720p na PS3 ale to drugie nie jest tak kanciaste, najwyraźniej używa jakiejś techniki antyaliasingu. Gram też w 720p, ale szczególnie nowsze gry z większą ilością detali się źle prezentują w tak niskich rozdzielczościach. Steam Deck to inna sytuacja, bo tam jest ekran 7", a Switch 6,2". PS5 i XSX to tak na prawdę nie maszyny do 4K, za słabe są, bardziej do 1440p. 6700 XT jest reklamowany jako karta do 1440p, więc czemu konsole miałyby być 2160p? Albo Series S jako sprzęt do 1440p, jakiś absurd. Przecież to urządzenie do 720p w tych samych ustawieniach co XSX. Konsolowcy mają serio dziwne definicje i patrzenie. Ale oni może zadowolą się niższymi ustawieniami i klatkami. 6700 XT to i tak nie jest sprzęt do 1440p przy wszystkim na ultra, tylko bardziej na high albo przynajmniej wyłączonym RT.

  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, dawidoxx napisał:

 

  

ciezko się zdecydować po samej nazwie.. skąd Ty takie informacje bierzesz, najpierw kolejka w xkomie na 4080, teraz  masz już info o gddr7?  :E 

A ciebie boli bo kupiles 3090 Ti które za kilka miesiecy straci 80% wartosci? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
12 minut temu, Monn napisał:

A ciebie boli bo kupiles 3090 Ti które za kilka miesiecy straci 80% wartosci? :E

Nie a czemuz to by mnie mialo cokolwiek bolec?  Kartę kupiłem kilka dni temu na przeczekanie do 4090 ti  w sumie nie musialbym, bo siedzialem na zwykłej 3090 :D oczywiste że jestem swiadom ze premiera nowych kart spowoduje spadek cenowy poprzedniej generacji i totalnie mam to gdzieś takze nie boj sie o mnie. Lepiej odpowiedź  skąd wynajdujesz te wszystkie baje i tak uparcie w nie wierzysz a nie probujesz mi tutaj nieumiejetnie dogryzac? 

BTW jak kupisz po premierze 40xx 3090 ti za 2000 pln to daj znać - następne mocne odklejenie :E

 

Edytowane przez dawidoxx
  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje czy spadek cen praktycznie wyhamował? Nie ma co się łudzić że będzie taniej czy może coś drgnie?

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje ze to są już nowe ceny i do nich się trzeba przyzwyczaić.
Cen MSRP premierowych już nigdy nie zobaczymy.

Wreszcie mamy kryzys, wszystko drożeje i nie zapowiada się ze coś się zmieni na lepsze w najbliższym czasie.

Ceny RTX 4xxx pewnie będą zaporowe.

  • Like 1
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

od dawna ceny ustala się pod to za ile można coś sprzedać a nie pod koszty produkcji plus marża

mając sensowny popyt za 1k usd pomysł, że wrócimy do msrp po 650 usd to mrzonka

nvidia/amd mają plany produkcji ustalą ceny tam gdzie będzie popyt

a że konsument już wytresowany i zaakceptował x2 to best guess 3060ti w  momencie premiery 40XX za 500-600 USD. a nowe  4060ti x1,3/1,5 3060ti wyglądałoby bardzo racjonalnie

4080 wychodziłaby po ca 1k usd

tyle ze spekulacji, zobaczymy jak będzie

Edytowane przez bofff
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, D@nielo007 napisał:

Czy mi się wydaje czy spadek cen praktycznie wyhamował? Nie ma co się łudzić że będzie taniej czy może coś drgnie?

No nie słuchaj czarnowidztwa na tym forum. Bo tu już znawcy wieszczyli, że takich cen jak rok temu na wakacjach nie będzie.

W lato obstawiam, że będą następne spadki. Dostępność się cały czas poprawia, kart jest coraz więcej. Do tego dojdą przecież jeszcze karty intela. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklepy się już przyzwyczaiły do wysokich marży, niektóre specjalnie wystawiają po kilka sztuk aby robić wrażenie, że towaru jest nadal mało i przy tym kosić więcej.. 

Na premiere 40xx wcale skaleprzy nie muszą być największym zmartwieniem.  żeby nie okazało się,  że chytre sklepy mogą robić ludzi w bambuko i sztucznie zaniżać dostępność i podwyższać ceny - tak z przyzwyczajenia.

  • Like 1
  • Sad 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, D@nielo007 napisał:

Czy mi się wydaje czy spadek cen praktycznie wyhamował? Nie ma co się łudzić że będzie taniej czy może coś drgnie?

Coś tam się czasem rusza, ale na pewno nic nie leci na łeb na szyję. Pamiętam ceny z końca marca i wcale w tej chwili nie jest dużo taniej, a potrafią i chwilowe wahania w górę wystąpić. Nie ma też takich promocji, jak miesiąc temu były. Sklepy walczą o marżę.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, SamoaJoj napisał:

No nie słuchaj czarnowidztwa na tym forum. Bo tu już znawcy wieszczyli, że takich cen jak rok temu na wakacjach nie będzie.

W lato obstawiam, że będą następne spadki. Dostępność się cały czas poprawia, kart jest coraz więcej. Do tego dojdą przecież jeszcze karty intela. 

Przecież te obecne spadki to śmiech na sali. Od półtora miesiąca nic nie spada, a nawet wzrasta. Ceny za RTX 3060 w polsce podskoczyły. 3050 też dało się już miesiąc temu kupić za 1599zł w promocji i od tamtego czasu zero promocji. Najtańsza jest za 1700zł, a reszta od 1800 do 2200 (!). 

  • Sad 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Śledzę od miesięcy i ceny RTXów stoją w miejscu. Czasami w Niemczech jest jakaś promocja i lepsze to niż dopłacać do przekopanych używek z Polski. Tak czy siak sytuacja nie napawa optymizmem i dopóki rynku nie zaleje podaż, tak jak ma to miejsce w przypadku serii 10x, nie ma mowy o obniżkach cen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się tak wydaje kto chciał to kupił kartę i nie czekał wiecznie, wstrzelił się w spadki cen i teraz ją ma.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Stjepan666 napisał:

Mi się tak wydaje kto chciał to kupił kartę i nie czekał wiecznie, wstrzelił się w spadki cen i teraz ją ma.

To nasycił się (IMO wcale nie tak bardzo) "popyt zaległy". Zawsze jest też "popyt bieżący". Ja wiem, że może to brzmieć szokująco, bo tak się przyzwyczailiśmy do patologii, ale ludzie chcą kupić jakiś towar nie koniecznie tylko dlatego, że jest on obecny w sklepach, ale w czasie, w którym po prostu pasuje im daną rzecz nabyć ;) Przed wakacjami, po wakacjach, komu tam jak pasuje.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Pioy napisał:

To nasycił się (IMO wcale nie tak bardzo) "popyt zaległy". Zawsze jest też "popyt bieżący". Ja wiem, że może to brzmieć szokująco, bo tak się przyzwyczailiśmy do patologii, ale ludzie chcą kupić jakiś towar nie koniecznie tylko dlatego, że jest on obecny w sklepach, ale w czasie, w którym po prostu pasuje im daną rzecz nabyć ;) Przed wakacjami, po wakacjach, komu tam jak pasuje.

Do tego zależy jeszcze kto w jaki przedział cenowy celuje, jednemu wystarczy RTX 3050, inny zadowoli się dopiero nowym Titanem. :)

  • Like 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklepy jeszcze wykorzystują okazję,póki jeszcze można :E Nie ma innego wytłumaczenia na to,że ceny obecnie stoją w miejscu,tym bardziej,że ETH od dłuższego czasu idzie w bok. Myślę,że do większych spadków cen dojdzie,ale pod warunkiem,że bańka na krypto w końcu pęknie i zaliczą spore spadki. Mam nadzieję,że od tego miesiąca to nastąpi wraz z decyzją o stopniowej redukcji sumy bilansowej ze strony Fed (tak,tej,która od okresu pandemii skupowała aktywa na potęgę i jej przewodniczący tak jak Glapa w mantrę powtarzał o przejściowej inflacji :hahaha:). Już teraz opłacalność kopania wygląda mocno średnio,a co dopiero będzie za chwilę :E Jeszcze w zanadrzu - PoS dla ETH (ale tu bardziej na jesień br. - Q3/Q4 2022). Mimo przesunięć terminu wprowadzenia PoS,ludzie dalej chętnie stakują ETH - obecnie ponad 12,2 mln ETH ze ponad 120 mln ETH jest stakowane.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)
10 godzin temu, Scisorhands napisał:

Przecież te obecne spadki to śmiech na sali. Od półtora miesiąca nic nie spada, a nawet wzrasta. Ceny za RTX 3060 w polsce podskoczyły. 3050 też dało się już miesiąc temu kupić za 1599zł w promocji i od tamtego czasu zero promocji. Najtańsza jest za 1700zł, a reszta od 1800 do 2200 (!). 

Dolar jest po 4,5zł a nie po 3,8zł. Zobacz jaka różnica z samego kursu.

Jeżeli rtx 3060 kosztuje 2000zł obecnie to przy dolarze po 3,8 powinien kosztować 1700zł.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma też co czekać za długo. Nie wiadomo jak ułożą się ceny. Czytałem, że nawet podaż Switcha będzie mniejsza niż w latach poprzednich. RTXy 40X0 i RXy 7XX0 mogą być drogie i trudne do zdobycia. Ja poczekam na serię RTX 50X0 oraz RX 8XX0 do następnego upgrejdu po 6700 XT, którego dostanę 10 maja. I tak nie ma obecnie gier, do których byłby niezbędny 7700 XT lub 4070. Ray-tracing jest straszliwie wymagający dla dzisiejszych kart, nawet gdy masz 3090 Ti. Nawet jeśli wydajność w RT wzrośnie 2,5x względem Ampere, to nadal będzie mało. Przyszłość tego rynku zależy od podaży kart oraz od popytu na kopanie kryptowalut. Im większa podaż i im mniejszy popyt dla kopalni, tym niższe ceny.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że da się pogodzić poglądy osób, które mówią o drożeniu i osób, które mówią o stagnacji. To jest kwestia tego, czy się widzi krótki termin (pełny rozrzut i duże rozbieżności ludzkich doświadczeń, zależnie po jakich sklepach łażą), średni (stabilność per saldo, jakaś średnia, wokół której toto oscyluje od kilku tygodni, trochę sinusoidy) czy długi (wiadomo, że jeśli patrzeć na 6 czy 8 miesięcy, to jesteśmy w świeżo rozpoczętym spadku). Gdyby poszczególne osoby doprecyzowały, o jakim horyzoncie czasowym mówią w kontekście wzrostów, spadków czy całości, to byłoby więcej zgody, a mniej różnic zdań.

Kolejne sprawy:

  • Faktycznie robi się ciekawie z tym zaspokajaniem popytu. Ileś tam ludzi kupiło te „erteiksy” i z tego wynika m.in. szerokie wejście Turingów na rynek używek plus ostatki 1080/ti czy co tam kto miał przed upgradem.
  • Ale jednocześnie widzimy, że mimo poprawy w łańcuchu dostaw i zwiększonej dostępności, a nawet pewnego nasycenia rynku, sklepy ostro walczą o marżę. W międzyczasie i tak były robione badania, z których wynikała w dużej mierze sztuczność niedoborów, tzn. że karty były hamowane w magazynach.
  • Ktoś gdzieś zwrócił uwagę na problem ewentualnego kopania przez samych detalistów. Jeśli się bardziej opłaca detaliście kopać niż sprzedawać w detalu, jeśli się bardziej opłaca dystrybutorowi/hurtownikowi zrobić kopalnię niż sprzedać detalistom, no to możemy mieć problem, a krypto prędko nie runie, bo po prostu za bardzo kolidowałoby to z interesami wpływowych osób. Wystarczy zobaczyć, że mimo całego tego nacisku na dekarbonizację, transformację niskoemisyjną, skalowanie w dół, ostre zwiększanie „ambicji” celów klimatycznych (oni mają takie głupawe słownictwo), mimo problemów z dostawami energii i dostępnością jej źródeł — niczego nie zrobiono z właściwie konwertowaniem ogromnych ilości prądu na kasę. Jeśli z tych powodów i w tych celach niczego z krypto nie zrobiono, to tym bardziej nie zostanie nic zrobione w interesie graczy, grafikow i ogólnie niegórniczych użytkowników PC.

Moim zdaniem musi minąć trochę czasu, zanim sklepy odpuszczą po tym rozochoceniu. Niestety poznali batnę graczy i niestety okazało się, że gracze gotowi są do bardzo dużych poświęceń, co oznacza, że wszyscy w łańcuchu, nawet nie tylko sklepy, bo i dystrybutorzy, i nVidia, i AMD, mogą ostro doić.

Swoją drogą chciałbym, aby chociaż scalperów przycięto. Korzystanie z botów, żeby wykupywać rzadki towar ze sklepów detalicznych i odprzedać z dodaną własną marżą bez żadnej wartości dodanej, powinno moim zdaniem być zakazane. Być może jest to socjalizm, ale mówi się trudno. O ile rozumiem marżę na organizowanym we własnym zakresie imporcie z Tajwanu itp., o tyle nie powinno się tolerować wyścigu do kas polegającego tylko na tym, żeby narzucić innym swoje bezproduktywne pośrednictwo. Byłbym w stanie zapłacić komuś za to, że mi postoi w kolejce do Media Expertu, jasne, czy tam że mi pojedzie po kartę do innego miasta, ale czymś innym jest zgarnianie kart z X-komów, Komputroników, Moreli itd., żeby to sprzedać na Allegro za kilkaset złotych drożej, gdzie scalper nie pomaga mi (jak można byłoby interpretować wstanie wcześnie rano, stanie dwa dni w kolejce albo jazdę do innego miasta, gdybym sam nie był gotowy tego zrobić), lecz konkuruje ze mną, aby potem na mnie zarobić. To jest podobna zasada jak to, że nie powinien ktoś bez sensu, bezproduktywnie puszczać 40-tonowych ciężarówek po drodze tylko po to, żeby tę drogę uszkodzić, a potem zarobić na jej naprawianiu, bo w taki sposób postanowił generować popyt na własne usługi. Albo puszczać zanieczyszczeń po to, żeby zarobić potem na prowadzeniu oczyszczalni i na leczeniu ludzi. Skupowanie towaru po to, żeby go zamknąć w magazynie i wywołać sztuczny niedobór, a potem wydzielać łyżeczką — też powinno być zakazane. W niektórych częściach świata już się wzięto za scalperów.

  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za górników to też mogliby się zabrać,skoro za skalperów się w końcu zabrano. To jest większy problem niż skalperstwo.

Bardziej to górnicy wywindowali ceny GPU do takich poziomów,jakich wcześniej nie widzieliśmy. Skalperzy to tylko się dołożyli,tyle.

  • Like 3
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Wy tu pitu pitu o cenach, a popyt i tak bedzie i tak, moze dla nas drogo, dla niemca to nie bedzie problem. Na reddit juz przygotowuja chlodzenia na premiere RTX 4090

v23oaog3hfw81.jpg?width=4032&format=pjpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.05.2022 o 10:26, Spl97 napisał:

 Jeszcze w zanadrzu - PoS dla ETH (ale tu bardziej na jesień br. - Q3/Q4 2022). Mimo przesunięć terminu wprowadzenia PoS,ludzie dalej chętnie stakują ETH - obecnie ponad 12,2 mln ETH ze ponad 120 mln ETH jest stakowane.

Ja tam już nie wierzę w żadne POS... Słyszę o tym od paru lat, i co? Podobno ostatecznym terminem miał być Q2 tego roku, a teraz widzę że już mowa o Q4, według mnie to mrzonki.

  • Like 1
  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że ta zmiana na POS nigdy nie nastąpi. Tak to jest jak mafia rządzi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, parcu napisał:

Ja tam już nie wierzę w żadne POS... Słyszę o tym od paru lat, i co? Podobno ostatecznym terminem miał być Q2 tego roku, a teraz widzę że już mowa o Q4, według mnie to mrzonki.

Q4.. przed premierą nowych RTX 40XX nagle wystrzeli booom i będzie taka sama lipa jak przy amperach :E 

  • Sad 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dawidoxx napisał:

Q4.. przed premierą nowych RTX 40XX nagle wystrzeli booom i będzie taka sama lipa jak przy amperach :E 

To nie musi nic wystrzelic, wystarczy, ze karta bedzie miala 2x lepszy diff niz Ampere  :D Dlatego ja poki co bede robil jeszcze upgrade swojej Amperki z mysla, ze na premiere bedzie lipa, a kiedys tam kupi sie nowa generacje :D  

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...