Skocz do zawartości
TommyShelby

Przyszłość rynku gpu

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, qrek1 napisał:

Mam. kepler ma 9 lat

Kepler jest z 2012 roku ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kadajo napisał:

@tomcug widzę że masz GTX970, zrób im testy na dwóch sterownikach w jakieś starszej grze. ;)

No mam... w sygnaturce nieaktualizowanej z 10 lat :E

1 minutę temu, jurekk napisał:

Przecież nie ma edytoara.

No to trudno ;)

  • Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, qrek1 napisał:

Mam. kepler ma 9 lat

To mozmy popróbować we wtorek..

Jakaś podpadająca ci gra wedlug twojego noska? powinna mieć wiecj fps?Sprawdzisz na biosie oginalnym i modowanym z blokadą unccore różnice

4 minuty temu, kadajo napisał:

@tomcug widzę że masz GTX970, zrób im testy na dwóch sterownikach w jakieś starszej grze. ;)

Kolejny test?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jurekk

Ale ja nie wiem co ty chcesz testować. Biosów nvidia nie zmienia, tylko że do starszych kart daje gówniane sterowniki, tak by nowe gry gorzej chodziły niż na nowszych ale gorszych kartach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios tylko spawi ze sterownik bedzie musiał podwyższyć zegar.I nie ważne jaki sterownik.Na wszystkich

35e75637dafca47a.jpg

I na starych grach nie bedzie różnicy a na nowych tak

To ze gpuz nie monitoruje zegara na uncore to nie przypadek

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, jurekk napisał:

No pewnie ze nie bo w tych filmikach co ogladacie nie da sie udowodnić.To są filmiki dla laików xD 
(...)

 

42 minuty temu, jurekk napisał:

No zadnen z was nie kuma.Ale to tylko forum graczy
(...)

 

 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo tłumaczysz jak się to robi to ci filmiki dają z porownania drajwera 333 vs 666 że jest to samo fps. Upośledzeniec by ich wtedy namierzył xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli Nv zmieniła sterowniki 333 sprzed 10 lat i ponownie wgrała je na serwery ... ?

I zmienia też wszystkie inne sterowniki  nawet te które nie są na ich serwerach, magicznie za pomocą Nvidia pottera :E

J. Jonah Jameson Laugh GIF by Jeff | Gfycat

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już bez cytowania, bo chwilę mnie nie było i narosło postów, ale tak ogólnie — przy 1080ti vs Turingi i Ampery opierałem się na paru takich bezpośrednich porównaniach z YouTube'a, gdzie 1080ti wychodził trochę poniżej 3060ti i tak mniej więcej w rzędzie z 2080 super, może troszkę poniżej superki, lecz powyżej zwykłego 2080, i na fps-ach z recek na TechPowerUpie, zwłaszcza ze starszych gier, bo oni zawsze dorzucają coś starego — np. do tej pory testują gry w Divinity: Original Sin II, nie mówiąc o Wieśku Trzecim. W całkiem sporej liczbie tych gier, choć te wyniki są bardzo zbliżone, typu masz 1440p ultra i różnice rzędu 2 fps, wygląda to często w ten sposób, że 1080ti jest mniej więcej na poziomie 2080 super, a powyżej 2070 super i 2080 zwykłego (które są na zbliżonym poziomie). Dopiero w nowszych grach to się zmienia. Oczywiście tym bardziej jeśli pojawia się RT. Ale tak sobie można wróżyć. Pewny byłbym wtedy, gdybym wsadził po kolei jedną i drugą kartę do tego samego peceta i porównał wyniki. Natomiast rzadko widziałem tak czy owak, żeby bez RT 1080ti spadał poniżej poziomu zwykłego 2080.

Ale chyba tak czy owak czas sobie z głowy wybić używane paskale, bo im bliżej 3060ti, choćby i z outletu, spada do 2000 zł (zresztą pogórnicze bywają i po 1900), tym mniejszy sens mają starsze generacje, używki, zwłaszcza bez gwarancji itd. Nie ma większego sensu np. 2070 super za 1700 w takiej sytuacji, gdy za 2250 jest 3060ti z outletu z pełną gwarancją albo, w drugą stronę, nieco od tej superki słabszy 3060 z outletu potrafi sięgnąć 1600 zł.

Właściwie to mógłbym kupić takie 3060ti za 2250, tylko podwójne samozaoranie mi tu wychodzi: (1) o ile nic nie dupnie na rynku, to za chwilę 3070 będą po tyle, a za granicą już powoli są (linkowany już wyżej jukejski sklep nVidii); (2) do połowy przyszłego roku i tak będę ostro pocinał w starocie, po czym być może jedynym wyjątkiem będzie Baldur's Gate III albo jakiś mod do czegoś tam, w oczekiwaniu kolejnego Mass Effecta/Wieśka/Dragon Age'a/Kingdom Come'a, który dobrze, jeśli w ogóle wyjdzie w 2024, a nie w 2025. Stąd mnie tak bardzo boli do płacenie wciąż wysokiej premii za Ampera z jego obsługą RT przy końcu jego okresu produkcyjnego.

Ale tak czy owak nie bardzo widzę sens kupowania czegokolwiek poniżej 3060ti. Tylko jego samego sensowność też nie jest taka oczywista. Sensowny jest 3080 za 3600 zł w outlecie, bo tu nie ma pierniczenia się z wymianą za dwa lata, tylko to już nie mój budżet w takim sezonie, w którym nie ma „moich” gier. Gdyby za pół roku wychodziły sequele moich ulubionych serii, no to jasne. Ale tak… to już wolę może nie przepić, ale np. pojechać na nieco fajniejsze wakacje.

No ale to może kupię sobie tego ti, a po prostu jak wyjdą te rzeczy, na które czekam, w 2025 r. czy jakoś tak, to odczekam jeszcze dalsze pół roku na patche i solucje itd., na deelceki fabularne i dodatki, żeby tego nie ładować sejwów sprzed finalnej bitwy. Może to jest jakieś rozwiązanie.

Jak patrzę na 1660ti za tysiaka, to trochę żałuję, że nie było 1680, znaczy dalej bez rejów, ale więcej wydajności w rasteryzacji. Właściwie RX spełniałby tę rolę, tylko że AMD w VSR nie pozwala z 1440p iść na 2160p, a jedynie 1800p (za to możesz 1080p => 2160p), a ja jednak te stare gry wolałbym puszczać na 4K z uwagi na monitor co prawda 1440p, ale 32'', gdzie naprawdę przejście na VSR/DSR potrafi dużo dać w niektórych grach, czego nie da się załatwić pociągnięciem SSAA na maksa w prawo. Bo do uczciwego prostego 1440p to pewnie bym i kupił takiego 6600XT z outletu za 1600 zł, traktując go właśnie na zasadzie GTX 1680. ;)

Może to wziąć: https://www.morele.net/karta-graficzna-inno3d-geforce-rtx-3070-ichill-x4-8gb-gddr6-lhr-c30704-08d6x-1710va35h-5946071/?sekcja=outlet? Nie jest to najlepszy 3070 ever, ale nie jest to Ventus, a cena 2872 zł jest do przeżycia w porównaniu z zawracaniem gitary sobie i znajomym jakimś importem 3070 FE z Jukeja.

Dobra, nic. Legends of Eisenwald ma 70 godzin z dodatkami, a NWN:EE zawsze jakoś odpalę i moduły sobie poprzechodzę. Nie jest tak, że muszę kupić z dnia na dzień. Jeśli znowu wystrzelą ceny w kosmos, to GeForce Now mam już przećwiczony i nie jest tak, że nie ma alternatyw.

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.06.2022 o 17:46, doman18 napisał:

Nie czytałem tematu tylko ostatnią stronę - nie bijta. Mnie interesuje jedno: czy teraz jest dobry czas na wymianę takiego Asus ROG RX580 OC 8GB na coś za do 2k? Czy odpuścić poczekać? Bo szczerze to nie śpieszy mi się ale też nie chciałbym przegapić dobrego momentu.

Czekać. Nadal stosunek wydajności do ceny i pamięci do ceny nie jest dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sa to juz okolice MSRP wiec dobrze. Ja czekam najbardziej na obnizki jakichs starszych kart 10xx tutaj to powinno poleciec konkretnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech 3060 Ti będzie za 1500 zł to biorę :P 

  • Like 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, anduinwrynn napisał:

siema czy warto poczekac wakacje az ceny gpu spadna czy kupowac teraz

Moja szklana kula mówi że warto poczekać.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja też. Ale mój licznik fps w grze, w której wydawało mi się, że będzie płynnie, mówi co innego. ;) Taki point-and-click na izometryku — Legends of Eisenwald. Póki łaziłem po gościńcu, to było 60 fps, ale wszedłem do lasu i zaraz 20. Zasadniczo da się grać, bo to są „Hirołsi” w czasie rzeczywistym, a nie coś z szybkim tempem akcji czy jakąś szermierką, ale tak czy owak, to już nie to samo. Grida I też odpaliłem, to niby jest ok. 40 fps w najtęższej akcji, ale nie jest to komfort grania. W Crusader Kings 3 da się grać, ale muli, chociaż to ostatnie to może akurat CPU w late gamie, kiedy jest pełno zmiennych do pilnowania. Reasumując, pewnie dałoby radę przejść Legends, a potem jakoś przezimować, ale coraz mniejszą mam ochotę próbować. Może wezmę po prostu najtańsze 3060ti i potraktuję to jako dopłaconych kilkaset złotych do 1080ti, a nie jak kupno grafiki na lata. Nie mam ochoty bulić za 3070 obecnych cen, nawet 2900, gdy za 3200 jest ti, a za 3600 jest 3080, co z kolei szkoda mi wydać.

Edit: Patrzę czasem na licytacje, ale jest różnie. Na licytacje na Allegro Lokalnie szkoda życia — można kilka godzin siedzieć, bo gdy nowa osoba zalicytuje na kilka minut przed zakończeniem aukcji, to aukcję przedłużają o kilka minut. Poza tym licytacje kart bez LHR wciąż potrafią wyciągać dość wysokie kwoty, a nie będę jako gracz płacił ekstra za to, że karta dobrze kopie.

Edit2: @anduinwrynn 3060 za 1500 IMHO można kupić, jeśli to nie jest kwota, której nie dasz rady wyłożyć ponownie za kilka-kilkanaście miesięcy. Kwestia ryzyka. Jeśli ktoś ma budżet, którego nijak nie odbuduje, no to trzeba być ostrożnym. Jeśli się ma trochę więcej luzu w budżecie, to wtedy można spróbować kombinować, żeby coś lepszego kupić taniej, ale z pewnym ryzykiem. Gdyby to było 3060ti za 1800 zł, to pewnie sam bym wziął (u mnie monitor 1440p powoduje, że 3060 nie starczy). Było 3070 za 2100, to trochę żałuję przegapienia.

Edit3: A z ciekawostek: https://allegrolokalnie.pl/oferta/msi-rtx-3070ti-8gb-lhr-czytaj-opis (pokoparkowy 3070ti, któremu pady wyciekły).

Edytowane przez lukaszgos
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurekk ma rację. Nie od dziś wiadomo, że nvidia zabija sterownikami starsze serie kart dlatego ja zawsze biorę Radeony, które są jak wino, im starsze tym lepsze.

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak ktoś lubi stare karty to faktycznie deal życia xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzegorz1981 napisał:

Jurekk ma rację. Nie od dziś wiadomo, że nvidia zabija sterownikami starsze serie kart (...)

Ile? No ile jeszcze będziecie powtarzać te urban legends?

Nie gadka. Przykłady, dowody, testy poproszę. Skoro to nie od dziś wiadomo, powinno ich być na kopy. Czekam.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak że stare karty słabną bo po prostu dłużej pracują i ubywa im mocy. Np. z samochodami tak jest.

Edytowane przez Mlkolal
  • Haha 2
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karty nvidi dobrze wypadają w działaniu bo mają dopracowane sterowniki więc mimo gorszych parametrów niż karty amd w nowych grach wygrywają z nimi. Z czasem nvidia nie dopracowuje już sterowników do starszych kart, więc ich starsze karty tracą przewagę nad konkurencją którą miałay dzięki lepszym sterownikom. Stąd się wziął mit że nvidia zabija starsze karyt. Ona po prostu je olewa i siłą rzeczy stają się gorsze od amd które w specyfikacji były mocniejsze od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało tego, AMD dopiero z czasem wyciąga pełny potencjał ze swoich kart stad wydaje się ze przyspieszają. Nvidia ogarnia swoje układy i sterowniki praktycznie day one.

1 godzinę temu, Mlkolal napisał:

A nie jest tak że stare karty słabną bo po prostu dłużej pracują i ubywa im mocy. Np. z samochodami tak jest.

Samochód to urządzenie mechaniczne które się zużywa :D

W karcie jedynie się wiatraki zużywają. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mlkolal napisał:

A nie jest tak że stare karty słabną bo po prostu dłużej pracują i ubywa im mocy. Np. z samochodami tak jest

Strasznie nietrafione to, akurat 20 letnie gruzy w większości przypadków trzymają moc powyżej serii :D problem jest właśnie z tymi nowszymi :E

Ja bym określił to inaczej, NVidia ma w tyłku optymalizację sterow pod nowe gry dla starych kart. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mlkolal napisał:

A nie jest tak że stare karty słabną bo po prostu dłużej pracują i ubywa im mocy. Np. z samochodami tak jest.

W sensie, że kuce im zdychają?
To nie było najcelniejsze porównanie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...