Skocz do zawartości
TommyShelby

Przyszłość rynku gpu

Rekomendowane odpowiedzi

W 2016 kupiłem 1060 6GB za 1200 zł. Pomyślałem sobie "Poczekam na 2x lepszą kartę (bez żadnego ray-tracingu), którą prawdopodobnie kupię w 2018 za 1300-1400 zł i pogram sobie w Wiedźmina 3 1440p Ultra 60fps (z modami) oraz Final Fantasy XV 1440p Ultra 60fps". Jest wrzesień 2022 i nadal czekam. Wciąż nie mam karty, która udźwignie 1440p w grach z 2015/2016 w 60fps. Trochę kiepsko... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było kupować 2060 jak chodziły po 1200-1300 zł. 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie jak pisałem w tym wątku, że będą wysokie ceny serii 4xxx (sprawdziło się), że będą wysokie ceny serii 3xxx w grudniu (zobaczymy) i że nvidia będzie kreowała sztuczne niedobory serii 4xxx (sprawdza się)...

Na razie tak 1,5 na 3 pkt mam do przodu :)

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, hubio napisał:

że będą wysokie ceny serii 3xxx w grudniu (zobaczymy)

O, to jest ciekawe. Dlaczego mają być solidne ceny RTX 3000 w grudniu? Wszyscy z musu będą je kupować pod choinkę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kynareth napisał:

W 2016 kupiłem 1060 6GB za 1200 zł. Pomyślałem sobie "Poczekam na 2x lepszą kartę (bez żadnego ray-tracingu), którą prawdopodobnie kupię w 2018 za 1300-1400 zł i pogram sobie w Wiedźmina 3 1440p Ultra 60fps (z modami) oraz Final Fantasy XV 1440p Ultra 60fps". Jest wrzesień 2022 i nadal czekam. Wciąż nie mam karty, która udźwignie 1440p w grach z 2015/2016 w 60fps. Trochę kiepsko... ?

O widzisz, a ja takie mam za darmo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Radio_Tirana napisał:

O, to jest ciekawe. Dlaczego mają być solidne ceny RTX 3000 w grudniu? Wszyscy z musu będą je kupować pod choinkę? 

Wobec sztucznych niedoborów serii 4xxx + wysokiego zużycia prądu przez 4xxx konsumenci mogą woleć kupić 3xxx co spowoduje, że będzie ich coraz mniej na rynku, a będą cieszyły się większym uznaniem co z kolei spowoduje, że ceny 3xxx wcale nie spadną + oczywiście święta gdzie zawsze ceny szybują do góry.

Już na poprzedniej stronie wkleiłem cytat z osoby z tego forum co planuje kupić GPU i zwróciła uwagę na prąd. Osoba - nie jakiś forumowy maniak jak my :), tylko zwykły konsument z jednym postem.

Edytowane przez hubio
  • Haha 1
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak po za wszystkim to wszystkim dzieciakom, studentom, osobom słabo zarabiającym to szczerze współczuję, że doczekaliśmy takich czasów, ze sensowne karty zaczynają się od 2,5k . Jakieś 3 lata temu to 1000zł to było dla mnie dużo wydać na kartę. A potem jak zacząłem się interesować we wrześniu 2020r. to kart było już mało, a pod koniec roku wcale więc całe 2 lata nie było pytania: za ile będą tylko czy w ogóle będą... I na tym patencie lecą producenci od początku tego roku, że cieszymy się, że karty w ogóle są....   Premiera 4xxxx ma ten patent utrzymać... Ale myślę, że gdzieś od 06.23 stopniowo, bardzo po mału ceny zaczną spadać (oczywiście przy założeniu, że nie będzie obiektywnych czynników typu: krypto, pandemie, wojny, kryzysy itd). I być może za jakieś 3-4 lata doczekamy znów sensownych GPU do 1000zł.

  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie nigdy się nie doczekamy w przyszłości sensownych GPU do 1000 zł jak było jeszcze w roku 2020r.

Nawet można powiedzieć,że będzie coraz drożej i na przykład za kilka lat sensowne GPU nie zaczną się za 2-3 tys. zł jak jest aktualnie,lecz za np. 5 tys. zł. A patrząc na zarobki w Polsce to ceny kart w przyszłości będą samobójstwem (bo gdzie reszta kompa) jak dalej będzie taka karuzela się kręcić.

Edytowane przez Spl97
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, hubio napisał:

Pamiętacie jak pisałem w tym wątku, że będą wysokie ceny serii 4xxx (sprawdziło się), że będą wysokie ceny serii 3xxx w grudniu (zobaczymy) i że nvidia będzie kreowała sztuczne niedobory serii 4xxx (sprawdza się)...

Na razie tak 1,5 na 3 pkt mam do przodu :)

 

Ja tylko pamiętam, jak pisałeś, że 30xx będą drożeć, jak na razie cały czas taniały od tamtego czasu, szczególnie poleciał cenowo w dół wyższy segment od 3080ti. Ale i takie np. 3060ti idzie już wyrwać za ~450euro, gdzie jeszcze niedawno zaczynały się od ~550-600euro.

A jeśli chodzi o dostępność 4xxx to przecież jeszcze nie było premiery sklepowej, więc trzeba poczekać. Na razie tylko OC UK napisał, że będą mieli tego na tyle dużo na premierę, że styknie dla wszystkich chętnych :E
Trzeba czekać, wyjdzie w praniu.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Spl97 napisał:

Prawdopodobnie nigdy się nie doczekamy w przyszłości sensownych GPU do 1000 zł jak było jeszcze w roku 2020r.

Nawet można powiedzieć,że będzie coraz drożej i na przykład za kilka lat sensowne GPU nie zaczną się za 2-3 tys. zł jak jest aktualnie,lecz za np. 5 tys. zł. A patrząc na zarobki w Polsce to ceny kart w przyszłości będą samobójstwem (bo gdzie reszta kompa) jak dalej będzie taka karuzela się kręcić.

Pewnie PCty staną sie niszą dla małej grupki i tyle. Nawet mi nie szkoda.
W temacie rtx 4xxx spuszczają się nad nowymi kartami jedynie wąsaci panowie siedzący w Norwegii.
Tamten temat craz bardziej przypomina forum benchmark gdzie jak wchodzisz zbiera się na bełt.

Edytowane przez Keken
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Spl97 napisał:

Prawdopodobnie nigdy się nie doczekamy w przyszłości sensownych GPU do 1000 zł

Takie piertolenie. W 1999 pamiętam rodzice kupili pentium 2 233MHz i dali 5tyś. Też miało tylko tylko drożeć. A co się wydarzyło po tym można se sprawdzić.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu to co widzimy nie tylko jeśli chodzi o GPU,lecz też procki,płyty główne itd. jest kolejnym krokiem w drodze do elitarności rynku PC.

  • Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka elitarność, że gdzie nie popatrzysz to każdy woli dalej pc od konsoli. Do was chyba nie dochodzi, że dalej można grać na kilkuletnich sprzętach i nie trzeba rzucać się na serię 40xx.

Edytowane przez SamoaJoj
Błędy
  • Like 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lukadd napisał:

Ja tylko pamiętam, jak pisałeś, że 30xx będą drożeć, jak na razie cały czas taniały od tamtego czasu, szczególnie poleciał cenowo w dół wyższy segment od 3080ti. Ale i takie np. 3060ti idzie już wyrwać za ~450euro, gdzie jeszcze niedawno zaczynały się od ~550-600euro.

Pisałem i podtrzymuję tą tezę, że od czerwca (kiedy pisałem) karty będą nieznacznie tanieć do połowy września, a potem utrzymają cenę lub pójdą do góry... Wiadomo, że mamy peper czy jak to się nazywa :) , sklepy zagraniczne, promki itd więc ja po prostu obserwuję swój zakup z początku czerwca czyli kartę z Komputronika - Asus tuf 3080Ti którą kupiłem za 6090zł... Ok 06.06.2022. Dzisiaj mamy 22.09.2022 i karta kosztuje 5790zł więc mamy obniżkę - ile ? 300zł ?

Zakładając, że wtedy dałem za dużo (choć to była najniższa cena w Polsce w uznanych dużych sieciach) i gdzieś by było taniej to pewno procentowo też te zniżki są proporcjonalnie na podobnym poziomie...

Więc na dzień dzisiejszy moja teza, że nie będzie znacznych obniżek - już się sprawdziła...

Cytat

A jeśli chodzi o dostępność 4xxx to przecież jeszcze nie było premiery sklepowej, więc trzeba poczekać. Na razie tylko OC UK napisał, że będą mieli tego na tyle dużo na premierę, że styknie dla wszystkich chętnych :E
Trzeba czekać, wyjdzie w praniu.

No zobaczymy... Oczywiście... Czas pokaże... Ale jak już robią w jakiejś Szwecji losowania na 4090 to coś raczej nie tak...

2 godziny temu, Spl97 napisał:

Prawdopodobnie nigdy się nie doczekamy w przyszłości sensownych GPU do 1000 zł jak było jeszcze w roku 2020r.

Słowo "nigdy" to tzw. kwantyfikator ogólny (jak nie pomyliłem pojęcia)... Nigdy, czyli do końca istnienia planety Ziemia ? :)

Powiem Ci tyle - wystarczy, że na rynku pojawi się nowy silny gracz (Intel już próbuje) i rozbije duopol Nvidia/AMD i masz jak w banku, że wszystkie ceny kart spadną i będą sensowne modele do 1000zł. A w perspektywie 5 czy 10 lat jest to jak najbardziej możliwe bo zarobić chce każdy i jak widzi monopolistów to chce też wziąć swój kawałek tortu...

 

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 3 lata będą nie 2, a 4 poważne firmy w rynku GPU, więc będzie większa konkurencja. A to oznacza, że ceny nie będą strzelały w kosmos. Aktualnie znajdujemy się w gorszym okresie, niestety. W 2019 był w miarę dobry moment na kupowanie kompa, można było zakupić 3600X + 1660 Super lub 2060 Super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest światełko w tunelu :D https://www.purepc.pl/karty-graficzne-amd-radeon-rx-6000-doczekaly-sie-oficjalnej-obnizki-cen-sugerowanych 

  • Radeon RX 6950 XT - $949 (było $1099) - 15% taniej
  • Radeon RX 6900 XT - $699 (było $999) - 30% taniej
  • Radeon RX 6800 XT - $599 (było $649) - 7% taniej
  • Radeon RX 6800 - $549 (było $579) - 5% taniej
  • Radeon RX 6750 XT - $419 (było $549) - 23% taniej
  • Radeon RX 6700 XT - $379 (było $479) - 20% taniej
  • Radeon RX 6650 XT - $299 (było $399) - 25% taniej
  • Radeon RX 6600 XT - $239 (było $329) - 27% taniej
  • Radeon RX 6500 XT - $169 (było $199) - 15% taniej
  • Radeon RX 6400 - $149 (było $159) - 6% taniej
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, hubio napisał:

Asus tuf 3080Ti którą kupiłem za 6090zł... Ok 06.06.2022. Dzisiaj mamy 22.09.2022 i karta kosztuje 5790zł więc mamy obniżkę - ile ? 300zł ?

https://www.proshop.pl/Karta-graficzna/ASUS-GeForce-RTX-3080-Ti-TUF-12GB-GDDR6X-RAM-Karta-graficzna/2955706

5299. W 3 miesiące z kawałkiem zleciało na niej ~800pln. A ogólnie premierowa cena to było za ten model ~7500pln.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukadd napisał:

https://www.proshop.pl/Karta-graficzna/ASUS-GeForce-RTX-3080-Ti-TUF-12GB-GDDR6X-RAM-Karta-graficzna/2955706

5299. W 3 miesiące z kawałkiem zleciało na niej ~800pln. A ogólnie premierowa cena to było za ten model ~7500pln.

Tanieją, w sklepie na x mają teraz 3090 za 4900...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kol. @hubio musi się bardziej, moim zdaniem, przyłożyć do poszukiwania i podawania wiarygodniejszych informacji oraz swoich teorii nt. przyszłości rynku gpu.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lukadd napisał:

https://www.proshop.pl/Karta-graficzna/ASUS-GeForce-RTX-3080-Ti-TUF-12GB-GDDR6X-RAM-Karta-graficzna/2955706

5299. W 3 miesiące z kawałkiem zleciało na niej ~800pln. A ogólnie premierowa cena to było za ten model ~7500pln.

Temat proshopu z Danii już wałkowaliśmy... Wiadomo, że tam jest taniej... Wiadomo, że są promki... Były już w czerwcu... Chyba jednak nie 800zł bo jak w komputroniku była za 6k to tam musiała być za jakieś 5700 -5800 więc jak dzisiaj 5300 to przyjmijmy, że spadła o jakieś 400-500zł...

Przecież pisałem, że do połowy września będą spadać, ale nie w zabójczym tempie... I tak się dzieje... Pisałem, że będą dobre ceny na wakacje i albo zostaną już takie do co najmniej końca roku albo się podniosą...

Nieważne zresztą... Może my się do końca nie rozumiemy... :) Dla mnie duża obniżka to jak przykładowo ten model 3080Ti spadnie z tych ok 5300zł - 5800zł do 4k czyli wejdzie w miejsce 3080, 3080 w miejsce 3070 itd - i to będą duże spadki... I tu uważam, że to nie nastąpi... A generalnie spadek cen uważam, że już nastąpił i albo zostaną jakie są albo wzrosną... Przekonamy się... Wcale nie chcę mieć racji... Bo jak pisałem - od 2020r. to jakieś szaleństwo z tym GPU, ale uważam, że wielkie biznesy opuszczą ceny jak będą mieli do wyboru - zezłomować lub opuścić :) Niestety...

Godzinę temu, KamcioGF napisał:

Tanieją, w sklepie na x mają teraz 3090 za 4900...

Gdzie ? Jakiś link ? Bo wszedłem na szybko do x-com jak o to chodziło i nie widzę nigdzie 3090 za 4900

Najtańsza Inno:

https://www.x-kom.pl/p/674515-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-3090-x3-24gb-gddr6x.html

której bym zresztą nigdy nie wziął....

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena MSRP za tego TUF'a 3080 to było ~7.5k pln. Dzisiaj kosztuje ten model ~5k pln. Ceny spadły i to widocznie. Niektóre modele 3090 już można wyrwać za ~5k pln.

13 minut temu, hubio napisał:

Gdzie ? Jakiś link ? Bo wszedłem na szybko do x-com jak o to chodziło i nie widzę nigdzie 3090 za 4900

Np.

https://www.sferis.pl/karta-graf-zotac-gam-gef-rtx-3090-trinity-oc-24g-i252773?ceneo_cid=e7896af9-0ccf-b1c8-d86d-26b1ec602a13&utm_medium=digidip+PL_2381265&utm_source=Tradedoubler&tduid=298b14b8fff48cab004456c378d2188b

W polsce ceny trochę wolniej reagują niż na zachodzie. Ale też się trafia. U somsiadów TUF 3090 obecnie ~5.5k pln w przeliczeniu na złotówki, a TUF 3090Ti ~6k pln wychodzi.

Edytowane przez lukadd
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miedzyczasie złoty stracił czyli dolar zdorożał o 10% co już robi 500zł przy 5tyś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, qrek1 napisał:

dolar zdrożał o 10%

Pięknie by było, ale złotówka dostała w łeb dwukrotnie mocniej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Radio_Tirana napisał:

złotówka dostała w łeb dwukrotnie mocniej. 

Ostatni rok 20%. 10% mniej wiecej z ostatnich 6 miesięcy.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, hubio napisał:

Powiem Ci tyle - wystarczy, że na rynku pojawi się nowy silny gracz (Intel już próbuje) i rozbije duopol Nvidia/AMD i masz jak w banku, że wszystkie ceny kart spadną i będą sensowne modele do 1000zł.

 

13 godzin temu, Kynareth napisał:

Za 3 lata będą nie 2, a 4 poważne firmy w rynku GPU, więc będzie większa konkurencja.

Szanse na to,że następni gracze,którzy będą projektować GPU na poziomie tego, co oferuje AMD oraz NV wynoszą blisko zero. Ja to wiem i widzę z autopsji. Intel dalej leży i kwiczy jeśli o kwestie software,konkretniej sterowników,a ich produkty,które mają wyjść (mowa o A580,A750 i A770 oraz przyszłe) będą w dniu debiutu produktami przestarzałymi. Dogonienie AMD/NV Intelowi zajmie dłuuugie lata,o ile w ogóle będzie to możliwe (wystarczy,że w pewnym momencie stwierdzą,że dają sobie spokój z robieniem GPU i Raja im już nie będzie potrzebny :E). Chińczycy z Innosilicon biorąc pod uwagę to co mają pod ręką nie będą i nie są w stanie zrobić wydajnych GPU. TeraFlopsy w obliczeniach FP32 to nie wszystko ;). Ba,jeśli na grafikach od Innosilicon,o ile w ogóle wyjdą na światło dzienne będą miały obsługę DX12/12 Ultimate, Vulkan już o RT nie wspominając i będą uruchamiały gry na przyzwoitym klatkażu oraz płynności,to będzie coś w kategorii cudu.

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...