Skocz do zawartości
TommyShelby

Przyszłość rynku gpu

Rekomendowane odpowiedzi

Sporządziłem taki wykres:

image.thumb.png.2af62511903097398eb6a9365c781133.png

2010 to GTX 460 1GB

2013 to R9 270X 2GB

2016 to RX 480 8GB

2019 to GTX 1660 Super 6GB

2022 to GTX 3050 8GB

2025 to jakaś nieznana, potencjalna, domniemana przyszła karta za $250 typu RTX 5050 lub RX 8500 XT

11x w 15 lat oznacza 17,4% średniego rocznego wzrostu wydajność/cena.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kynareth napisał:

Sporządziłem taki wykres:

By uczynić wszytko mniej czytelne słupki są w 3d, a na osi x nie ma punktów skali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.09.2022 o 12:14, Kynareth napisał:

Dodam, że Polaris już miał minimalnie wyższe PPC od poprzedników. RX 480 ma 3,6% wyższą moc obliczeniową od Radeona 290X ale jest faktycznie 7,5% szybszy.

I tak poza tym, to było dla nas normalne w 2016, że RX 480 wniósł wydajność 290X ale nie za cenę $549 tylko za $199. Czemu nie wymagamy tego samego od AMD współcześnie? Tylko zgadzamy się na te absurdalne ceny?

Cała nadzieja w AMD że coś się ruszy w kartach graficznych, zobaczymy. Tymczasem Intel atakuje low i mid end...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, qrek1 napisał:

By uczynić wszytko mniej czytelne słupki są w 3d, a na osi x nie ma punktów skali...

Bo mi się tak podoba. Jak ci się nie podoba to nie patrz. Mogłem tego w ogóle nie zrobić.

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Kynareth napisał:

Mogłem tego w ogóle nie zrobić.

Dokładnie. Jak byś zrobił wykres normalny z zaznaczonymi punktami na osi x w postaci daty premiery to by to miało jakiś sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, qrek1 napisał:

Dokładnie. Jak byś zrobił wykres normalny z zaznaczonymi punktami na osi x w postaci daty premiery to by to miało jakiś sens.

Nie widzisz, że daty premier tych kart są oddalone od siebie o 3 lata? Oś pozioma idzie co 3 lata, w odstępach trzyletnich, nie sądziłem że ktokolwiek na tym forum będzie mieć z tym problem. Ja znam na pamięć kiedy, która karta miała premierę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolar już po 5zł ? . Pewno w grudniu może być po 6zł. Ceny będą rosnąć.

  • Haha 1
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, hubio napisał:

Dolar już po 5zł ? . Pewno w grudniu może być po 6zł. Ceny będą rosnąć.

Tak, tak. Już słyszałem te brednie jak RTX 3050 były po 2799zł na X-KOMIE. Wtedy też polecali kupować, bo "taniej nie będzie". Teraz to samo gadanie, że "taniej nie będzie", bo kurs dolara wysoki i inflacja. No i co z tego, skoro ceny kart i tak będą spadać. Szczególnie starej generacji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, v3dium napisał:

Tak, tak. Już słyszałem te brednie jak RTX 3050 były po 2799zł na X-KOMIE. Wtedy też polecali kupować, bo "taniej nie będzie". 

Nie wiem dokładnie kiedy to ci polecali, ale jak tak gdzieś w grudniu 2020 to mieli rację tak na ponad 2 lata... ? Sam kupiłem RTX 1660Ti w grudniu 2020 r. za 1600zł, a już w styczniu były po 2500zł. O późniejszym okresie nawet nie piszę. A kupiłem w tym grudniu ten 1660Ti bo wszystko powyżej było niedostępne lub powyżej 10k :) Przez 2 lata wchodziłem na stronę komputronika, na dział GPU i pierwsze co zaznaczałem to ptaszek przy dostępności... ? Tylko wtedy i tylko z GPU w całej mojej historii rozpoczynałem poszukiwanie ofert od zaznaczenia dostępności. :)

Tak było... Od lutego tego roku mamy wreszcie odwilż, ale jak przyjdą mrozy znów zamarznie :)      

Cytat

Teraz to samo gadanie, że "taniej nie będzie", bo kurs dolara wysoki i inflacja. No i co z tego, skoro ceny kart i tak będą spadać. Szczególnie starej generacji.

Będą spadać. Też tak uważam. Ale gdzieś od marca-kwietnia 2023. Chcesz tyle czekać ?

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, hubio napisał:

Chcesz tyle czekać ?

"Cierpliwość jest podporą słabych, niecierpliwość ruiną mocnych"

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, sert napisał:

"Cierpliwość jest podporą słabych, niecierpliwość ruiną mocnych"

Tu nie chodzi o niecierpliwość :) Ja sam jestem cierpliwy. Tylko o to, że ucieka ci życie. Jasne, że jak masz 20-30 lat to patrzysz inaczej bo uważasz, że wszystko będzie wieczne. Ale 10-20 lat później to nie pieniądze są problemem tylko czas i stress. Nie żałuję ani jednej przepłaconej zł na kartę graficzną (choć przepłaciłem w ciągu ostatnich 10 lat tylko raz  w tym roku. Wcześniej swoje używki sprzedawałem drożej niż kupiłem jako nowe :) ) bo już od lutego grałem w mnóstwo gier, które dały mi dużo relaksu lub emocji co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie :)

Al też oczywiście rozumiem osoby z ograniczonym budżetem, które spodziewały się niskich cen serii 4xxxx które to mogły by pozytywnie wpłynąć na obniżki serii 3xxxx . I nic takiego się nie stało. Swoją drogą jestem pewien, że sklepy, a właściwie dystrybutorzy na Europę i Świat doskonale wiedzieli od lutego-marca jakie będą MSRP 4xxxx i dlatego te ceny tak wolną spadały/ spadały

Edytowane przez hubio
  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś widzę, że ceny spadają cały czas, ewentualnie stoją w miejscu.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak na dzisiaj ? Ceny GPU rosną, maleją czy pozostają bez zmian ?

Na przykładzie mojej karty 3080Ti powiem, że drożeją:

W czerwcu była za 6190zł, potem 6090zł, od połowy lipca do połowy września za 5750zł. Dzisiaj 6590zł :)

https://www.komputronik.pl/product/724885/asus-geforce-rtx-3080-ti-tuf-gaming-12gb-oc.html

Moja teza jaką przestawiałem w czerwcu zaczyna się sprawdzać...

A miały tak tanieć.... ?

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, hubio napisał:

No i jak na dzisiaj ? Ceny GPU rosną, maleją czy pozostają bez zmian ?

Na przykładzie mojej karty 3080Ti powiem, że drożeją:

W czerwcu była za 6190zł, potem 6090zł, od połowy lipca do połowy września za 5750zł. Dzisiaj 6590zł :)

https://www.komputronik.pl/product/724885/asus-geforce-rtx-3080-ti-tuf-gaming-12gb-oc.html

Moja teza jaką przestawiałem w czerwcu zaczyna się sprawdzać...

A miały tak tanieć.... ?

Droższej oferty nie znalazłeś? Klik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, B@nita napisał:

Droższej oferty nie znalazłeś? Klik

Widziałem to. 1szt. Być może powystawowa. To ma być dowód na co ?

Pisałem, że zaczną drożeć od połowy września i dokładnie tak się dzieje. Zobaczysz jakie ceny będą w grudniu.

21 minut temu, someI napisał:

W Morelach za 5479 PLN. https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-tuf-geforce-rtx-3080-ti-gaming-oc-12gb-gddr6x-tuf-rtx3080ti-o12g-gaming-5947984/

W Proshop.pl za 5300 PLN.

Jeśli jedyny sklep w którym sprawdzasz ceny to komputronik, to cóż, twój problem. 

A to w takim razie ok... Ja tylko pytałem. Czyli zeszła na poziom ok 5500zł. Czyli jakieś... 600zl od pół roku....

Edytowane przez hubio
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej to jakiś placeholder niż rzeczywista oferta. Ceny 4090 jakie wypłynęły były między 10 a 12k zł.

A tu patrz oferta za 15k zł,brzmi jak abstrakcja :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, hubio napisał:

Kraj wysyłki - Chiny. Jeszcze niedawno nie akceptowałeś cen z Proshopu bo to nie jest polska prawilna oferta, a teraz wrzucasz przesyłkę z Chin na fakturę bez VAT nie wiadomo skąd.

No ale fakty muszą pasować do teorii. Jeśli nie pasują, tym gorzej dla faktów. ?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, someI napisał:

Kraj wysyłki - Chiny. Jeszcze niedawno nie akceptowałeś cen z Proshopu bo to nie jest polska prawilna oferta, a teraz wrzucasz przesyłkę z Chin na fakturę bez VAT nie wiadomo skąd.

No ale fakty muszą pasować do teorii. Jeśli nie pasują, tym gorzej dla faktów. ?

Żadna teoria i żadne naciąganie... Chłop pytał dlaczego mają drożeć to mu odpisałem i to w formie pytania. Zauważ na końcu zdania, że jest znak interpunkcyjny w postaci "?" ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, hubio napisał:

bo 4090 są w okolicach 15k

Ja myślę że dwukrotny wzrost cen apartamentów 400m2 na manhatanie oznacza wyższe ceny kawalerek w Wałbrzychu. I tak samo będzie z kartami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poczekaj tydzień, zobaczysz jak 4090 stanieją. Będzie obniżka 33%, z 15k na 10 tys. PLN. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...