Skocz do zawartości
MaxForces

Test chlodzen na Lga 1700@I7 12700K

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa podstawka nowe wyzwania wzgledem chlodzen. Tym razem nie jest tak latwo jak nas Intel przyzwyczail ostatnimi latami. Zmienil sie rozstaw, zmienila sie wysokosc polozenia CPU. Producenci chlodzen nadal pracuja nad nowymi chlodzeniami na nowa podstawke a dla obecnych chlodzen wypuszczaja nowe mocowania.

Jednym sie udaje jednym nie. Posiadacze plyt Asusa maja kompatybilnosc z poprzednimi mocowaniami a czy napewno?

A wiec przejdzny do sedna sprawy.

PS.Wiedzac ze w pelni nie wladam waszym jezykiem czasmi zdarzy mi sie ze wstawie slowo z angielskiego.

Platforma Testowa

Intel I 7 12700K

Asus PRIME Z690-P D4

Patriot Viper Steel 16G 4400@ 3800 CL 14

Obudowa: NZXT S340 Elite white: front wentylatory 2X Noctua NF-P14s redux-900, tyl fabryczny @ 7V

Karta graficzna: RX 570

Metodyka testowa

Zaczne od otoczenia jest to biuro w domu 6m2@6m2 kontrolowane pod wzgledem temperatury ktora podczas testow wynosila 72F (22.2C). Nie ma roznicy lato zima, wiosna itd.

Nie jest to  ruchliwa ulica ale i testy byly przeprowadzane noca. Kazdy moze sobie sprawdzic 17 romondt rd pompton plains nj.

Wybralem cztery testy Cinebench 23 ( dwa przebiegi),Blender program nie benchmark scena Classroom (trzy przebiegi),Intel(R) Extreme Tuning Utility : CPU stress test with AVX2 10 minut. Z gier zostala wybrana dzieki osobom z tego forum Total War Troy 1080p dwa przebiegi.

Za pomiar temperatury odpowiadal program Core Temp. Procesor ustawiony w ustawieniach fabryczbych i podkrecownych. Tu uwaga dla kupujacych wiekszosc producentow plyt glownych nie trzyma sie wytycznych i zamiast miec 125W na ustawieniach fabrycznych laduje nam maxymalne TDP procesora gdzie w moim wypadku wynosi 190W. Jako szary czlowiek nie jestes tego wylapac bez testowania. Cos za cos to pogon za wydajnoscia tu Intel oszukal. TDP mozna sobie spuscic woda. Chlodzenie wybierac pod minimum 190W dla i7!!

Pomiar dBa zostal pobrany przez urzadzenie Vlike VL6708 w dwoch pomiarach maksymalny RPM i ustawiony prog glosnosc 37dBa (tu musze przyznac ze ja osobiscie powinienem ustawic go nizej).

Skad sie wziely chlodzenia?

Wszystkie chlodzenia w tescie zakupilem ja. Poza jednym SilentiumPC Fortis 5 Dual . Tu podzienkowania dla Krzysztofa Pietrzak za szybkie odpisanie i szybkie zalatwienie wszystkich spraw. Chlopaka nie znam ale z mila checia chcial bym kiedys z nim pracowac albo chociaz mu piwo postawic jak bede w Polsce. Ujmujac krotko nie znajac mnie odpisal do mnie o 3 rano na moje zapytanie bedac calkowicie otwarym. To jest rzadkosc w tym fachu.

Blender

blender.jpg

Cinebench R23

cinebench23.jpg

Intel(R) Extreme Tuning Utility

intel.jpg

Chlodenia testowane na zapinkach LGA1200/LGA1150

Thermalright VenomousX RT Rev.SB-E

Enermax LIQMAX III 360 1500rpm nie ma roznicy z dociskiem czy jest na zestawie LGA1700 czy LGA1200/1150

Dla posiadaczy Asusa

Nie byc slepym w zapewnienia nie karzde chlodzenie ze starym montarzem bedzie idealnie pracowalo!!!!

Docisk chlodzenia do CPU

Noctua NH-C12P SE14

IMG-1570.jpg

Noctua NH-D14

IMG-1571.jpg

SilentiumPC Fera5 Dual

IMG-1601.jpg

ARCTIC Freezer 34 eSports DUO

IMG-1602.jpg

SilentiumPC Fortis 5 Dual

IMG-1699.jpg

Enermax LIQMAX III 360

IMG-1710.jpg

Gelid Solutions Phantom Black

IMG-1609.jpg

Thermalright VenomousX RT Rev.SB-E

IMG-1615.jpg

Noctua NH-U12P

IMG-1639.jpg

Noctua NH-U14S

IMG-1747.jpg

 

Ustawienie fabryczne I7 12700K

blender-stock-max-rpm.jpg

cinebench-stock-max-rpm.jpg

intel-stock-max-rpm.jpg

total-war-stock-max-rpm.jpg

d-BA-max-fan.jpg


upload pic

Test ze znormalizowanym poziomem glosnosci

blender-stock-37.jpg
 

cinebench-stock-37.jpg
 

intel-stock-37.jpg
 

total-war-37.jpg
 

Podsumowanie ustawien fabrycznych

Zaczne od rozczarowan a raczej najwiekszym rozczarowaniem tego testu czyli Gelid Solutions Phantom Black . Tego chlodzenia nie polecil bym najwiekszemu wrogowi na podstawke LGA1700 czy plyte Asusa ze starym montarzem. Kasa wywalona w bloto.

Lekkie rozczarowanie mam tez wzgledem Noctua NH-D14. Te chlodzenie powinno zdeklasowac cala konkurencje pod bardzo duzym obciazeniem a 176W czy 170W to juz calkiem sporo. Niestety tak nie jest i winowajca jest docisk co widac na zdjeciach. Nie jest taki jaki powinien byc mimo uzytego zestawu pod LGA 1700. Noctua NH-U14S ktora powinna byc mniej wydajna depcze po pietach NH-D14 i w czesci testow remisujac i nawet wygrywajac.

Pojedynek ARCTIC Freezer 34 eSports DUO vs SilentiumPC Fera5 Dual bez sprzecznie wygrywa Fera. Za 150zl smiem twierdzic ze nie ma lepszego chlodzenia w tej cenie. Jedyny mankamen co mialem do tego chlodzenia to montaz i demontaz szczegolnie bo to bylo jedyne chlodzenie gdzie dystansy musialem odkrecac kombinerkami.

Zwyciezca ogolnym jest Noctua NH-U14S. Super chlodzenie nie zajmujace duzo miejsca,nie zaslaniajace dostepu do pamieci ram, z bardzo dobrym dociskiem na nowej podstawce zachowujac dobre walory akustyczne.

Czarnym koniem okazal sie SilentiumPC Fortis 5 / Dual. Powiem szczerze widzac testy w sieci na innych podstawkach to bylo zadowalajaco. W tym wypadku czasami nie moglem doscs zdumienia jakim cudem te chlodzenie w czesci testow radzi sobie tak bardzo dobrze. Szczegolnie w grach i obciazeniu 125w. Poprawiono montaz wzgledem Fery 5, zmniejszono wydzielany dzwiek a zarazem zachowujac bardzo dobra wydajnosc.

Kolejnym rozczarowaniem cena/wydajnosc/gabaryty na ustawieniach fabrycznych jest moje chlodzenie prywatne Enermax LIQMAX III 360. Nie oszukujmy sie chlodnica 360mm, pompa wodna, masa zabawy z instalacja i takie wyniki. Zmiana zapinek na LGA1700 wzgledem 1200/1151 nic a nic nie pomogla. Nie ma kompletnie roznicy. To jedno z nielicznych chlodzen gdzie mozna sobie darowac zakup ukladu montarzowego pod LGA 1700 posiadajac plyte Asusa.

Duzym zaskoczniem jest Thermalright VenomousX RT Rev.SB-E . Chlodzenia najace 12lat spisalo sie bardzo dobrze na nowej podstawce mimo zastsowania starego montazu i przy maksymalnych obrotach byc w miare cichym chlodzeniem.

Ustawienia podkrecone

blender-4900-max-rpm.jpg

cinebench-4900-max-rpm.jpg

intel-4900-max-rpm.jpg

total-war-4900-max-rpm.jpg

Test ze znormalizowanym poziomem glosnosci

blender-37.jpg

cinebench-37.jpg

intel-37.jpg

total-war-37.jpg

Podsumowanie ustawien podkreconych

Nie ma co ukrywac nowe jednostki intela sa bardzo wymagajace wzgledem chlodzenia jezeli robimy overclocking.

W zadaniach bardzo obciazajacych z testowych chlodzen badzo malo chlodzen poradzilo ze schlodzeniem procesora.

Wygranym nadal okazala sie Noctua NH-U14S  pokonujac Noctua NH-D14 ktory powinien wygrac, tu wina jest docisk nie idealny.

Enermax LIQMAX III 360 w koncu zaczol wypadac lepiej nawet ze znormalizowanym poziomem glosnosci, choc nadal nie usprawiedliwia wydajnosci na poziomie chlodzenia wiezowego 14S.

SilentiumPC Fera5 Dual  nawet na ustawieniach podkreconych poradzil sobie z czescia wymagajacych testow, podczas grania nadal wypadl wysmienicie tak samo w srednim obciazeniu.

 

CDN

Te wyniki to tylko czesc i mozna je traktowac jako baze do reszty testow.

Na testy czekaja nastepne chlodzenia:

Scythe Mugen 5 rev.B

Scytche Big Shuriken 3

Scythe Fuma 2

Prolimatech Genesis

Thermalright Le GRAND MACHO RT- trzeba nowa zapinke (na dzien dzisiejszy nie mozna jej dostac)

Corsair A500 -tu bedzie ciekawa historia ale z gory uswiadomie unikac tego chlodzenia

EVGA clc 280

Cryorig H7 Quad lumi

Cooler Master Geminii M4

 

Scythe Mugen 5 Rev.B

m2.jpg

m3.jpg

m4.jpg

m5.jpg

image0.jpg

m1.jpg

 

Scythe te chlodzenie modywikowalo juz wiele razy,ja osobiscie pamietam jeszcze pierwsza rewizje tego chlodzenia ktore bylo masywniejsze i wypadalo bardzo dobrze w testach. Mugen 5 rev.b nie jest badzo duzym chlodzeniem calkowicie innym niz pierwsza rewizja.Gabarytowo mozna je porownac do SilentiumPC Fortis 5.Chlodzenie nie zaslania zadnego slotu pamieci,wymiary ma nadal kompaktowe 130 x 154.5 x 110 mm i w wiekszosci obudow ATX nie powinno byc problemu z wysokoscia.

Montaz jest badalnie prosty. Mugen 5 rev.b nie przychodzi z zestawem montazowym na lga 1700,trzeba go sobie zamowic SCMK-1700. U mnie nie bylo problemu szybko przyszedl.

Jak widac na dolaczonym zdjeciu docisk do CPU jest idealny,co przeklada sie na dobre odprowadzania ciepla. Cena tego chlodzenia na dzien dzisiejszy to 238zl na polskim rynku i glownym konkurentem tego chlodzenia bedzie nieco tanszy SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan ktory nie wymaga zabawy w zamawianie zestawu montazowego.

Zobaczmy wiec jak sie te chlodzenie spisuje.

Ustawienia fabryczne

blender-stock-max-fan.jpg

cinebench-stock-max-fan.jpg

intel-stock-max-fan.jpg

total-war-stock-max-fan.jpg

Na ustawieniach fabrycznych Mugen rev.b wypada dosc dobrze . Przy wysokich obciazeniach pokonukac lub zrownujac sie z glownym konkurentem SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan a w mniejszych lekko ustepujac, w grach juz znacznie.

Ustawienia podkrecone

blender-4900-max-fan.jpg

cinebench-4900-max-fan.jpg

intel-4900-max-fan.jpg

total-war-4900-max-fan.jpg

Na ustawieniach podkreconych Mugen 5 rev.b zaskoczy mnie ,szczegolnie pod wiekszym obciazeniem. jak i srednim. Poradzil sobie wzorowo patrzac na gabaryty tego chlodzenia pokonujac Fortis 5 Dual. W grach nadal tez wypada badzo dobrze lekko ustepujac konkurentowi gdzie przewaga jest badzo mala.

d-Ba-mugen.jpg

Poziom glosnosci jest na bardzo dobrym poziomie. Chlodzenie jest ciche a zarazem wydajne. Dla zobrazowania przypomne ze skok 3 dB to jest 100% zwiekszenie glosnosci. A dBa to tylko poziom glosnosci odczowalny dla ludzkiego sluchu.

To nie koniec wykresow ale czy przy tych twoch typach wykresow mial wybrac po miedzy Fortis 5 Dual a Mugen 5 rev.b. To zdecydowanie skusil bym sie na doplate 32zl do Mugena 5 rev.b ktory poradzi sobie z bardzo ciezkimi obciazeniami pozostajac cichszym.

 

Na zmormozowanym poziomie glosnosci

blender-37.jpg
cinebench-37.jpg

intel-37.jpg
troy37.jpg

Na ustawiemoach fabrycznych ze znormalizowanym poziomem halasu Mugen 5 rev.b wypada bardzo dobrze zwarzywszy jego gabaryty i nie zaslanianie kosci pamieci. Fortis 5 Dual  jest minimalnie glosniejszy ustepuje nie znacznie w wyzszych obciazeniach czy sie zrownuje, natomiast w srednim obciazeniu lekko wygrywa a w grach powieksza przewage.

Przypomne ze ustawienia fabryczne na  plytach Asus to nie te co podaje inlet i nie wynosi 125W/190W a 190W/190W, ale to nie tylko Asus tak ma wiekszosc producentow

 

Znormalizowany poziom glosnosci ustawienia podkrecone

blender-oc-37.jpg

cinebench-oc-37.jpg

intel-oc-37.jpg

total-oc-37.jpg
 

Scythe BIG SHURIKEN 3

image0-5.jpg

image0-6.jpg

image0-7.jpg

image0-3.jpg

image0-4.jpg


Chlodzenie raczej kierowane do komputerow mniejszych kalibrow typu ITX czy HTPC niz do wiekszych konstrukcji ATX. Do wykonania nie ma co sie doczepic bo jest dobrze wykonany ale za to mozna sie doczepic do wydajnosci jezeli w kompie siedzi pradozerna jednostka i to wychodzi na wykresach.

blender-stock-max-rpm.jpg

cinebench-stock-max-rpm.jpg

intel-stock-max-rpm.jpg

total-stock-max-rpm.jpg

Juz pierwsze cztery wykresy pokazuja ze chlodzenie ma zle dobrana nazwe i powinno sie nazywac Small Shuriken. W pierwszej kolejnosci myslalem ze zalozylem zle chlodzenie bo masz dwie mozliwosci jego zalozenia, w drugiej opcji nic sie nie polepszylo czy pogorszylo te same wyniki. Chlodzenie nie daje sobie rady z dluzszym obciazeniem na pradozernych jednostkach i7 , i9 w gen 12. Jedynie gdzie nie zaczyna zbijac zegarow to gry.

Reszta wykresow to juz czysta formalnosc i ciekawostka i duze rozczarowanie.

blender-stock-37.jpg

cinebench-stock-37.jpg

intel-stock-37.jpg

total-stock-37.jpg

Ustawienia fabryczne za nami i przy znormalizowanym halascie jest jeszcze gorzej niz z maksymalnymi obrotami. Procesor szybciej zaczol zbijac zegary w programach jedynie w grach utrzymal zagery w wysokimi temperaturami jak na ustawienia fabryczne.

Ustawienia podkrecone

blender-4900-max-rpm.jpg

cinebench-4900-max-rpm.jpg

intel-4900-max-rpm.jpg

total-4900-max-rpm2.jpg

Ustawienia podkrecone znormalizowany halas

blender-4900-37.jpg

cinebench-4900-37.jpg

intel-4900-37.jpg

total-4900-37.jpg

Ustawienia na podkreconym procku to tylko i wylacznie formalnosc. W jedynym tescie gdzie jeszcze daje te chlodzenie rade to gry i to juz tez na granicy zbijania zegarow.

Poziom glosnosci

dba.jpg
Podsumowanie

To bedzie krotkie jezeli ktos posiada i7 gen 12 to powinien tego chlodzenia unikac szerokim lukiem. Nie ma uzasadnienia kupna tego chlodzenia do normalnego kompa gdzie jest miejsce na wieksze chlodzenia. Cena do wydajnosci tez pozostawia wiele do rzyczenia zaleznie od wersji 230-250zl. Jedynym uzasadnieniem to brak miejsca w budzie i tu tez trzeba patrzec jaki procesor, co najwyzej do i5 i to najlepiej z zablokowanym podkrecaniem.

image0-14.jpg

 

 

Edytowane przez MaxForces
  • Like 8
  • Thanks 10
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota, a te odciski pokazujące czy cały rozpraszacz jest pokryty przez podstawę, to wręcz rewelacyjny pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć, że ja od listopada lecę na Gelid Phantom Black ze starym montażem oraz płycie TUF GAMING Z690-PLUS D4, chłodząc właśnie i7-12700K na (TVB +2)...

Do momentu, w którym nie przekroczyłem 230W z procesora, to chłodzenie na spokojnie sobie radziło, trzymając poniżej 100 stopni.

Jedyną różnicą było to, że chłodzenie musiałem zamontować tyłem do przodu, czyli obrócone o 180 stopni względem fabrycznego montażu, ponieważ heatpipe'y zawadzały o radiator sekcji zasilania.

Być może ten sam problem, który opisałem, dotyczy również PRIME'a Z690-P D4. Po odwróceniu chłodzenia i maksymalnym dokręceniu tych śrub ze sprężynkami powinno być zupełnie inaczej ;)

...

Żeby było ciekawiej, oba moje 12700K leciały praktycznie po równo, czy na tym Gelid'zie czy na Arctic Liquid Freezer II 280. Przy identycznych nastawach, temperatury obu procesorów były w granicach błędu pomiarowego. Dopiero w okolicach 230W ALF II dawał sobie radę lepiej od Gelid'a.

 

EDIT:

20211112_224055jkkr1.jpg20211113_004615t2ka7.jpg

Po zamontowaniu niższych pamięci, oczywiście odwróciłem pozycję wentylatorów do standardowej i tak do tej chwili ten sprzęt sobie śmiga w kompie mojej siostry ;)

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz moze w tym problem. Ja nie kombinowalem z odwroceniem. Z ciekawosci sprawdze jak  z budy wyciagne Mugen5 rev.b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że głównym czynnikiem wpływającym na wyniki był docisk także chłodzenia nie mogły pokazać realnego potencjału.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to wlasnie problem. Bo kupujacy nie ma zielonego pojecia jak jest z dociskiem. Widac to po Noctuna gdzie 14S powinno byc za 14 a nie jest.

Testy po OC dodane.

 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe Mugen 5 rev.B  skonczony brakuje mi tylko zdjecia docisku ale po samych wynikach bez patrzenia moge powiedziec ze jest dobry, oczywiscie z zestawem montazowym lga1700. Chlodzenie radzi sobie nawet z OC procesora kazdy test co jest zaskoczenien. Jakosc chlodzenia wzgledem poprzednich lat spadla znacznie. Montaz wzorowy.

SilentiumPC Fortis 5 Dual  mimo ze dobre chlodzenie na LGA 1700 wypada gozej miz Mugen. Praktycznie ten sam przedzial cenowy. 30zl roznicy warte doplaty.

image0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test na ustawieniach znormalizowanej glosnosci ustawienia fabryczne dodany dla Mugen 5 rev.b

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ za wysiłek włożony w testy :D

Z pewnością możesz już wiedzieć,ale Scythe wypuściło całkiem niedawno odświeżone Mugen 5 Rev.C oraz Fuma 2 Rev.B,które już w standardzie mają zestaw montażowy pod LGA 1700. Także posiadają zamiast wentylatorów Kaze Flex/Kaze Flex Slim (300-1200 RPM) ulepszone,ale ponoć nadal ciche Kaze Flex II/Kaze Flex Slim II (300-1500 RPM). W USA chyba są już dostępne,a w Europie mają zawitać w kwietniu,z tego co słyszałem.

Jeśli chodzi o wyniki Mugen 5 Rev.B z 12700K na stock i z OC,to jestem osobiście zaskoczony,a szczególnie wyników po OC,gdyż myślałem,ze ten cooler z podkręconym 12700K nie da rady :E To,że chłodzenie jest ciche,to wiem osobiście,gdyż mam to chłodzenie u siebie w kompie i nie mam powodów do narzekania,spisuje się na medal. Tylko troszkę szkoda,że nie poczekałem na Rev.C,bo jeśli kupię Alder Lake (obecnie rozważam pod przyszłą platformę),to będę musiał sprowadzić ten zestaw montażowy pod LGA 1700.

Edytowane przez Spl97
Forum zlagował się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwile poczekasz bo jestem napawde zajetym czlowiekiem blagajacym by doba miala 48h. Ale fartycznie to jest nastepne chlodzenie w budzie I to tylko dla posiadaczy Asusa .

W ciagu nastepnych 3 miesiecy jestem 3 tygodnie w domu a jak widac test w  donu a dom tez rodzina . 

W dniu 29.03.2022 o 06:20, Spl97 napisał:

+ za wysiłek włożony w testy :D

Z pewnością możesz już wiedzieć,ale Scythe wypuściło całkiem niedawno odświeżone Mugen 5 Rev.C oraz Fuma 2 Rev.B,które już w standardzie mają zestaw montażowy pod LGA 1700. Także posiadają zamiast wentylatorów Kaze Flex/Kaze Flex Slim (300-1200 RPM) ulepszone,ale ponoć nadal ciche Kaze Flex II/Kaze Flex Slim II (300-1500 RPM). W USA chyba są już dostępne,a w Europie mają zawitać w kwietniu,z tego co słyszałem.

Jeśli chodzi o wyniki Mugen 5 Rev.B z 12700K na stock i z OC,to jestem osobiście zaskoczony,a szczególnie wyników po OC,gdyż myślałem,ze ten cooler z podkręconym 12700K nie da rady :E To,że chłodzenie jest ciche,to wiem osobiście,gdyż mam to chłodzenie u siebie w kompie i nie mam powodów do narzekania,spisuje się na medal. Tylko troszkę szkoda,że nie poczekałem na Rev.C,bo jeśli kupię Alder Lake (obecnie rozważam pod przyszłą platformę),to będę musiał sprowadzić ten zestaw montażowy pod LGA 1700.

Mugen sam jestem zaskoczony na lga1700.Nie spodziewalem sie tego. Fakt faktem za zapinke trzeba zaplacic ale jezeli ktos ma zchlodzenie jest a nie celuje w Top to tanim kosztem placac ma wydajne chlodzenie . Nowe chlodzenie rev.c to tylko zmiana wentylatora  nie wplywajaco na wydajnosc

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MaxForces napisał:
 
5
 
 

 Ale fartycznie to jest nastepne chlodzenie w budzie I to tylko dla posiadaczy Asusa .

Dlaczego uważasz, że Genesis jest tylko dla posiadaczy Asusa skoro fabrycznie jest pod 115x/1200, a pod 1700 konieczne jest tylko/aż odpowiednie mocowanie?

Edytowane przez kamilek_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mocowania producent nie wypuscil  wiec tylko posiadacze asusa beda wstanie zamontowac te chlodzenie  na 1700

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MaxForces, dzieki za test, kawal dobrej roboty. Zawsze bylem ciekawy Venomous'a. ale nigdy nie wpadl w moje rece, milo widziec ze przetrwal probe czasu.

W dniu 2.04.2022 o 08:22, kamilek_ napisał:

Dlaczego uważasz, że Genesis jest tylko dla posiadaczy Asusa skoro fabrycznie jest pod 115x/1200, a pod 1700 konieczne jest tylko/aż odpowiednie mocowanie?

 

18 godzin temu, MaxForces napisał:

Ale mocowania producent nie wypuscil  wiec tylko posiadacze asusa beda wstanie zamontowac te chlodzenie  na 1700

Ano wlasnie, czego jako wieloletni uzytkownik Megahalems'ow bardzo zaluje. Niestety Prolimatech zdaje sie przeszedl do historii jakis czas temu. Z ciekawosci szukalem jakis projektow modowych, "chalupniczo" przystosowujacych Megahalems'y do 1700 (oczywiscie dla plyt non-Asus), ale niestety nic nie znalazlem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe  Big Shuriken 3 mam juz zrobiony. Z gory powiem jak ktos ma i7/i9 to o tym chlodzeniu nawet niech nie mysli.

Dobra wiadomosc dla tych co maja chlodzenia firmy prolimatech i posiadaja plyte Asusa.Nie trzeba chlodzenia zmieniac wszystko jak narazie dobrze nawet nie sprawdzajac docisku jesli chlodzi o temperarury  jest bardzo dobrze. Testujac Genesis + wentyle z Fortis 5 140/120mm  na ustawieniach fabrycznych chlodzenie jest w scislej czolowce. Mile zaskoczony.

Edytowane przez MaxForces
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prolimatech Genesis skonczony jak ktos ma te chlodzenie z dobrymi wentylami i  mysli wymienic te chlodzenie i kupic inna plyte to nie ma najmniejszego sensu, oszczedna opcja plyta Asusa. Chlodzenie na starej zapince spisalo sie rewelacyjnie i 300zl w kieszeni + wentyle.

Edytowane przez MaxForces
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe BIG SHURIKEN 3

image0-5.jpg

image0-6.jpg

image0-7.jpg

image0-3.jpg

image0-4.jpg


Chlodzenie raczej kierowane do komputerow mniejszych kalibrow typu ITX czy HTPC niz do wiekszych konstrukcji ATX. Do wykonania nie ma co sie doczepic bo jest dobrze wykonany ale za to mozna sie doczepic do wydajnosci jezeli w kompie siedzi pradozerna jednostka i to wychodzi na wykresach.

blender-stock-max-rpm.jpg

cinebench-stock-max-rpm.jpg

intel-stock-max-rpm.jpg

total-stock-max-rpm.jpg

Juz pierwsze cztery wykresy pokazuja ze chlodzenie ma zle dobrana nazwe i powinno sie nazywac Small Shuriken. W pierwszej kolejnosci myslalem ze zalozylem zle chlodzenie bo masz dwie mozliwosci jego zalozenia, w drugiej opcji nic sie nie polepszylo czy pogorszylo te same wyniki. Chlodzenie nie daje sobie rady z dluzszym obciazeniem na pradozernych jednostkach i7 , i9 w gen 12. Jedynie gdzie nie zaczyna zbijac zegarow to gry.

Reszta wykresow to juz czysta formalnosc i ciekawostka i duze rozczarowanie.

blender-stock-37.jpg

cinebench-stock-37.jpg

intel-stock-37.jpg

total-stock-37.jpg

Ustawienia fabryczne za nami i przy znormalizowanym halascie jest jeszcze gorzej niz z maksymalnymi obrotami. Procesor szybciej zaczol zbijac zegary w programach jedynie w grach utrzymal zagery w wysokimi temperaturami jak na ustawienia fabryczne.

Ustawienia podkrecone

blender-4900-max-rpm.jpg

cinebench-4900-max-rpm.jpg

intel-4900-max-rpm.jpg

total-4900-max-rpm2.jpg

Ustawienia podkrecone znormalizowany halas

blender-4900-37.jpg

cinebench-4900-37.jpg

intel-4900-37.jpg

total-4900-37.jpg

Ustawienia na podkreconym procku to tylko i wylacznie formalnosc. W jedynym tescie gdzie jeszcze daje te chlodzenie rade to gry i to juz tez na granicy zbijania zegarow.

Poziom glosnosci

dba.jpg
Podsumowanie

To bedzie krotkie jezeli ktos posiada i7 gen 12 to powinien tego chlodzenia unikac szerokim lukiem. Nie ma uzasadnienia kupna tego chlodzenia do normalnego kompa gdzie jest miejsce na wieksze chlodzenia. Cena do wydajnosci tez pozostawia wiele do rzyczenia zaleznie od wersji 230-250zl. Jedynym uzasadnieniem to brak miejsca w budzie i tu tez trzeba patrzec jaki procesor, co najwyzej do i5 i to najlepiej z zablokowanym podkrecaniem.

 

A tak obecnie wyglada moj office przez ten test

image0-8.jpg

Zona nie moze sie doczekac konca.

Edytowane przez MaxForces
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prolimatech Genesis Black

Prolimatech jako firma obecnie nie istnieje ale w czasach swojej dzialalnosci wypuscila bardzo dobre chlodzenia.  Jednym z nich jest Genesis z chyba jedymym chlodzeniem z taka budowa gdzie jeden wentylator jest horyzontalnie a drugi wertykalnie w moim odczuciu to same plusy ma sie chlodzona sekcje zasilania na plycie glownej a dodatkowo ma sie nawiew na pamieci ram.

Z chlodzeniem nie przychodza zadne wentylatory i trzeba dokupic je samemu mamy wybor montazu 120mm jak i 140mm, cena oczywiscie tym sposobem idze do gory. Do testow uzylem kompletu wentylatorow Fluctus  z chlodzenia Fortis 5 Dual 140mm i 120mm, tanie i wydajne a zarazem ciche.

Oczywiscie ukladu montazowego nie uswiadczymy pod LGA1700 i jedyna opcja uzycia tego chlodzenia na gen12 Intela sa plyty Asusa.

image0-9.jpg

image0-10.jpg

image0-11.jpg

image0-12.jpg

Jakosc wykonania tego chlodzenia jest wzorowa, stylistycznie jedno z ladniejszych chlodzen, czern polaczona z chromem. Szkoda ze wiekszosc jest zaslonienta na koncu przez wentylatory.

Ustawienia fabryczne

blender-stock-max-rpm.jpg

cinebench-stock-max-rpm.jpg

intel-stock-max-rpm.jpg

total-stock-max-rpm.jpg

Na ustawieniach fabrycznych Genesis w scislej czolowce pod kazdym obciazeniem.

Ustawienia fabryczne znormalizowana glosnosc

blender-stock-37.jpg

cinebench-stock-37.jpg

intel-stock-37.jpg

total-stock-37.jpg
Na znormalizowanym halasie Genesis spisuje sie jeszcze lepiej. Jest to zasloga budowy radiatora co widac na roznicy rpm wzgledem Fortis 5 Dual ktory ma te same wentyle.

Ustawienia podkrecone

blender-4900-max-rpm.jpg

cinebench-4900-max-rpm.jpg

intel-4900-max-rpm.jpg

troy-4900-max-rpm.jpg

Na ustawieniach podkreconych Genesis spisuje sie lepiej niz na ustawieniech fabrycznych. Chlodzenie ktore ma juz 11 lat zaskakuje w moim wypadku nie jest to zaskoczenie bo to zaowazylem 11 lat temu ze te chlodzenie duzo zyskuje na pradozernych jednostkach bez gluta.

Ustawienia podkrecone znormalizowany halas

blender-4900-37.jpg

cinebench-4900-37.jpg

intel-4900-37.jpg

total-4900-37.jpg
Z tym samym halasem na ustawieniach podkresonych Genesis wypada wprost rewelacyjnie wychodzac na prowadzenie w kazdym tescie.

Poziom glosnosci

dba.jpg

Wentylatory Fluctus na tym chlodzeniu spisuja sie wysmienicie chlodzenie na maksymalnych obrotach jest ciche i zdecydowanie cichsze niz SilentiumPC Fortis 5 Dual ktory ma te same wentylatory.

Podsumowanie

Prolimatech 11 lat temu wykonal kawal dobrej roboty z tym chlodzeniem, szkoda ze padli bo ich chlodzenia byly jedmi z najlepszych w tamtych czasach i inowacyjne . MOze nawet mozna powiedziec ze czesciowo wybiegajace w przyszlosc bo nik sie wtedy nie spodziewal ze CPU beda pobieraly ponad 200W.

Genesis mimo poczciwego wieku na nawym CPU spisuje sie wrecz rewelacyjnie. Zaleznie od ustawien stock,OC czy znormalizowany halas jest w czolowce czy na samym przodzie. Tylko trzeba pamietac ze wentylatory w tym chlodzeniu samemu sie dobiera i ma to tez wplyw na wydajnosc. Tym sposobem te chlodzenie nie jest dla kazdego a raczej nie bylo.

A wiec ten kto posiada te chlodzenie i mysli przejsc na LGA1700 to dobrym rozwiazaniem jest kupienie plyty Asusa. Kasa w kieszeni a wydajnosc na najwyzszym poziomie.

Prolimatech  w swoich chlodzeniach stosowal ten sam uklad montazowy i posiadacze Megahalems czy  Armageddon sa w dobrej sytuacji.

 

PS.zdjecie docisku uzupelnie jak chlodzenie zdemontuje a szczerze to nie zabardzo mi sie chce z taka wydajnoscia. Dark4 pro nastepny.

Docisk

image0-13.jpg

image0-14.jpg
 

 

Edytowane przez MaxForces
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MaxForces Próbowałeś to instalować na s1700?

Na necie znalazlem "papierowe" instrukcje,ale trudno sie rozczytać, ten backplate jest metalowy czy plastik? i czy te dystanse wkrecane w plyte nie sa za wysokie na s1700?

Mógłbyś rzucic okiem czy sie da zainstalowac w otworach s1700?

Edytowane przez forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie backlate jest metalowy . Dystansy na wysokosc sa ok co widac po temperaturach w tescie 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Genesis docisk dodany w budzie siedzi dark 4 pro

image0-15.jpg

testy juz skonczone, jak ktos mysli kupowac to zdecydowanie odradze musza popracowac nad nowa rewizja za taka kase.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

be quiet DARK ROCK PRO 4

Chlodzenie dobrze znane alegancko wygladajace. Konstrukcja dwu wiezowa z dwoma wentylatorami srodkowy 120mm i glowny 135mm. Dziwne posuniecie z wentylatorem 135mm. W przypadku tego chlodzenia trzeba uwazac na wysokosc pamieci. W moim przypadku patrioty musialy wyleciec by te chlodzenie przetestowac a zastapily je crucial ballistix.

Chlodzenie zostalo przetestowane z zestawem montazowym lga1700.

image0-16.jpg

image0-17.jpg

image0-18.jpg

image1.jpg

image0-19.jpg

Do jakosci wykonania nie ma sie do czego doczepic. Jedynie do czego mozna sie przyczepic to dwoch srobek ktore trzeba przykrecic by chlodzenie sie trzymalo. Tu be quiet owinien pojsc w strone rozwiazania Noctua.

A wic jak tez duzy klocek wypada na lga1700?

Ustawienia fabryczne

blender-stock-max-fan.jpg

cinebench-stock-max-fan.jpg

intel-stock-max-fan.jpg

total-stock-max-fan.jpg

Pierwszy zestaw testow i powiem szczerze ze jestem lekko zawiedziony, spodziewalem sie wynikow w scislej czolowce jak nie na pierwszym miejscu.

Ustawienia fabryczne znormalizowana glosnosc

blender-stock-37.jpg

cinebench-stock-37.jpg

intel-stock-37.jpg

total-stock-37.jpg

Jak widzicie na wykresach by utrzymac 37 dBa w tym chlodzeniu w wiekszosci zmniejszylem srodkowy wentylator. Glowny tylko zmniejszylem 50rpm. Chlodzenie nie wypada rewelacyjnie wydajnosciowo do swojej ceny.

Ustawienia podkrecone

blender-4900.jpg

cinebench-4900.jpg

intel-4900.jpg

Total-4900.jpg

Chlodzenie radzi sobie z podkreconym procesorem ale nie jakos wybitnie pozion Fortis 5 Dual nie napiewa zachwytem przy tej cenie.

Ustawienia podkrecone znormalizowany halas

blender-4900-37.jpg

cinebench-4900-37.jpg

intel-4900-37.jpg

total-4900-37.jpg
Chlodzenie zaliczylo kazdy test ale na pograniczu w zadaniach mocno obciazajacych.

Poziom glosnosci

dba.jpg

Podsumowanie

Wkladajac te chlodzenie bylem swiecie przekonany ze bedzie to najwydajniejsze chlodzenie w zestawieniu jesli chodzi o powietrzne. Po pierwszych testach doznalem szkolu. Nadzieje mialem jeszcze przy zwiekszonym TDP ale i tutaj cos poszlo nie tak.

Chlodzenia jeszcze nie sciagnolem ale jedynym wytlumaczeniem jest nie idealny docisk do procesora. Zestaw montazowy jest uniwersalny taki sam jak do AIO tej firmy i tu sie doszukuje problemu. Suma sumarow ladne wygladajace chlodzenie radzace sobie nawet z podkrecona jednostka ale wydajnosc do ceny zabija. Na dzisiaj to okolice 380zl a na LGA1700 wydajnosc praktycznie jak Fortis 5 dual pod wysokim obciazeniem za o wiele mniejsze pieniadze. Ba Mugen 5 rozjechal dark pro 4 ktory tez jest tanszy.

Jedny z plusow tego chlodzenia to ze jest ciche i ladnie wyglada. Za ta kase bym nie polecil tego chlodzenia pod LGA1700.

Firma musi wydac mowa rewizje pod noiwy socket bo zdecydowanie jest cos nie tak.

 

 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

be quiet! Dark Rock Pro 4

Chlodzenie bardzo dobrze znane zaliczejace sie do czolowki i kosztujace odpowiednio jak przystalo na czolowke. Firma be quiet! oczywiscie wypuscila nowy zestaw montazowy pod lga 1700 ktory jest za friko.

Co do wykonania  budowy chlodzenia nie ma co sie przyczepic. Wykonanie idealne wysoka jakosc. Gorzej jest dalej. Trzeba miec na uwadze wysokosc pamieci,.Ja tego nie sprawdzilem i moje Patrioty Viper 4400 musialy wyleciec. To pierwszy raz.

Chlodzenie jest ogromne gabarytowo, monnaz przechodzi praktycznie bez probemu gdzie dochodzisz do przykracenia dwoch ostatnich srubek by chlodzenie trzymalo sie uchwytu. Tu trzeba sie nagimnastykowac jak robisz to juz w obudowie.

image0-5.jpg

image0-3.jpg

image0-6.jpg

image1-2.jpg

Nie ma co ukrywac chlodzenie wyglada idealnie ,symetryczne w kolorze czernie. Duze monstrum. A zobaczmy jak be quiet wyszlo dopasowanie do LGA 1700.

Test na ustawieniach fabrycznych

blender-stock-max-fan.jpg

cinebench-stock-max-fan.jpg

intel-stock-max-fan.jpg

total-stock-max-fan.jpg

Pierwsza czesc testow i sie zastanawiam. Kurde to TOP chlodzen nie kosztujacy 5zl a 380zl chlodzenie. Moze pojdzie lepiej pozniej.

 

Ustawienia fabryczne test sam poziom glosnosci 37dBa

blender-stock-37.jpg

blender-stock-37.jpg

intel-stock-37.jpg

total-stock-37.jpg

 

Tu sie zastanawialem co jest grane, granice 170W to juz nie malo i chlodzenie powinno pokazac pazury przy zmniejszonym rpm. OK moze potrzeba zabrac sie za podkrecanie w tedy ten kolos cos pokaze.

Ustawienia podkrecone 4.9 GHz

blender-4900.jpg

cinebench-4900.jpg

intel-4900.jpg

Total-4900.jpg

W tym momecie stracilem nadzieje. Ludzie mam zalozone chlodzenie na procku ktore wazy ponad 1KG i byc w scislej czolowce najlepszych chloszen..

 

Ustawienia podkrecone 4.9GHz znormalizowany poziom glosnosci.

blender-4900-37.jpg

cinebench-4900-37.jpg

intel-4900-37.jpg

total-4900-37.jpg
 

No w koncu cos ruszylo. Chlodzenie poradzilo sobie z podkreconym prockiemz mnieszym halasem. Ale nadal nie wyglada to na TOP.

Poziom glosnosci

dba.jpg

Tu nie ma sie do czego doczepic jest dobrze.

Podsumowanie

be quiet! Dark Rock Pro 4 to bardzo ladnie wygladajace chlodzenie moim zdaniem a zarazem idealnie wykonane. Chlodzenie kosztujace mase kasy jak na powietrzne i tu nie ma co sie rozpieszczac. Problem jest jeden. Za ta kase chce miec wydajnosc adekwatna.

Tu niestety tak nie jsest be quiet nie odrobil pracy domowej i chlodzenie laduje praktycznie w srodku stawki testowanych chlodzen ustepujac Mugem 5 czy o wiele tanszemu Fortis 5 Dual.

Czy posiadaczowi LGA 1700 polecil bym te chlodzenie? Zdecydowanie nie chyba ze tej osobie chodzi o wyglad.

 

PS. docisk dodam w niedziele chlodzenie nadal w kompie.

Edytowane przez MaxForces
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docisk Dark 4 PRO

image0-7.jpg

W obudowie mniejszy brat

BEQUIET Dark Rock 4

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat sie rozwlekl wiec nastepne testy beda w osobnym temacie. Juz 3 chlodzenia zrobione a na tapecie kolejne

as.jpg
 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...