Skocz do zawartości
MegaBejb

Czy płyta jest uszkodzona?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od jakiegoś czasu mam problem. Zaczęło się od tego, że pewnego dnia nie mogłem włączyć PC ( napis AsRock z ekranem ładowania w nieskończoność) pomogło jak się okazało odpięcie dodatkowego dysku HDD(0 bad sektorów) od tego czasu nawet po wpięciu dysku tym samym kablem pc go nie widzi. Kupiłem kieszeń HDD na USB i tak śmiga od jakichś 3 miesięcy, dysk SSD z systemem normalnie widzi. Ale teraz pc przestał mi widzieć napęd DVD ( sprawdzałem w innym PC i działa), próbowałem zmienić kabel sata ale to nie pomogło, a potrzebuje tego napędu. Na koniec przestały działać 3 porty USB ( 2 na płycie i 1 na obudowie z przodu). Jestem kompletnym laikiem, jeżeli chodzi o komputery i stąd moje pytanie jak i co mogę sprawdzićczy płyta umiera ( pc ma już jakieś 7 lat dlatego zastanawiam się czy jest sens go ratować).

Intel I7-4790K

NVIDIA Gigabyte GTX 970

Płyta ASRock Z97 Extreme

Zasilacz Chieftec GPM 750C

Ssd Samsung 840evo 250gb

HDD Seagate barracuda 2TB

 

 

 

Https://iv.pl/image/GIoU0rS

https://iv.pl/image/GIoUmVw

https://iv.pl/image/GIoUVFd

https://iv.pl/image/GIoUoky

https://iv.pl/image/GIoUvpO

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Pan Ciastovy napisał:

Most pch prawdopodobnie się kończy i masz takie objawy

Jest to naprawialne? Nie ukrywam, że chciałabym żeby ten PC dociągnął do premiery rtx40xx, bo niby mam innego z Rtx 3070(mój prywatny), ale tego starego używa syn i wolałbym, żeby tak zostało?. Ewentualnie dokupi jakąś płytę, żeby pasowała pod ten zestaw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedać proca i ram, dołożyć to co masz zamiar wydać na płytę i siedzi młody na nowej platformie z możliwością rozbudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MegaBejb napisał:

Cześć,

Od jakiegoś czasu mam problem. Zaczęło się od tego, że pewnego dnia nie mogłem włączyć PC ( napis AsRock z ekranem ładowania w nieskończoność) pomogło jak się okazało odpięcie dodatkowego dysku HDD(0 bad sektorów) od tego czasu nawet po wpięciu dysku tym samym kablem pc go nie widzi. Kupiłem kieszeń HDD na USB i tak śmiga od jakichś 3 miesięcy, dysk SSD z systemem normalnie widzi. Ale teraz pc przestał mi widzieć napęd DVD ( sprawdzałem w innym PC i działa), próbowałem zmienić kabel sata ale to nie pomogło, a potrzebuje tego napędu. Na koniec przestały działać 3 porty USB ( 2 na płycie i 1 na obudowie z przodu). Jestem kompletnym laikiem, jeżeli chodzi o komputery i stąd moje pytanie jak i co mogę sprawdzićczy płyta umiera ( pc ma już jakieś 7 lat dlatego zastanawiam się czy jest sens go ratować).

Płyta ASRock Z97 Extreme

 

 

Spróbowałbym aktualizacji bios, według naklejek na kościach bios masz najstarszy czyli P1.30, jeśli nigdy nie aktualizowałeś to warto zaktualizować. Płyta ma dual bios więc po udanej aktualizacji powinno się aktualizować drugą kość. 

Tutaj masz stronkę, pobierz P2.80

https://www.asrock.com/mb/intel/Z97 Extreme6/index.pl.asp#BIOS

Pobrany plik wrzucasz na pendrive, restartujesz komputer i klikasz "del" do momentu przejścia do biosu, wchodzisz w zakładkę aktualizacji bios i aktualizujesz. 

 

 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie szkodzi spróbować. Wieczorem dam znać czy aktualizacja coś pomogła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"HDD(0 bad sektorów)"

jeszcze smart dysku wypadaloby zobaczyc dla pewnosci. to jedno.

drugie komputer byl kiedykolwiek czyszczony z kurzu? Jak nie to kupic sprezone powietrze -> przedmuchac gniazda i koncowki kabli sata (sprezone powietrze zawsze trzymac pionowo, jedynie odginac rurke gora dol, dodatkowo nie wstrzasac, bo zacznie sie skraplac)

trzecie biosa nie aktualizowac, bo skoro lata dzialalo na starym, to nie jest to potrzebne.

Czwarte mozna kupic nowa baterie do biosa, moze jej wymiana pomoze. Przy okazji mozna tez zresetowac bios i popatrzyc co tam sie dzieje.

Piate. co bylo podlaczane do gniazd usb uznanych przez autora za teraz niedzialajace? (tzn jaki jest objaw nie dzialania)

szoste: Jaki windows jest zainstalowany

siodme: jaka kieszen zostala kupiona na usb, markowa czy pierwsza lepsza? Ja osobiscie strasznie uwazam na to by podlaczac do usb tylko pewne sprzety. Kiedys mialem zlamany kabel w myszcze i na starym komputerze od niej w ciagu okolo 2 dni padly wszystkie gniazda usb 1.1. Moze teraz montuje sie lepsze zabezpieczenia.


Jesli idzie o kable sata i nie laczenie napedow , to mialem tak, ze kabel nie laczyl i komputer nie chcial sie uruchomic, wiec na prawde radzil bym przedmuchac koncowki kabla i gniazda sata. Czasem kurz czy inne brudy potrafia uziemic komputer nawet jesli sie w nim nic nie grzebie, jak to sie dzieje, to ja nie wiem, ale wiekszosc moich problemow z komputerem rozwiazalo przeczyszczenie (najczesciej gniazda agp karty graficznej i pinow grafiki).
Natomiast jesli idzie o zdjecia wklejone w pierwszym poscie, to co na nich jest? Stronka mi sie nie podoba i boje sie ja ladowac.

Edytowane przez karij
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, karij napisał:

"HDD(0 bad sektorów)"

jeszcze smart dysku wypadaloby zobaczyc dla pewnosci. to jedno.

drugie komputer byl kiedykolwiek czyszczony z kurzu? Jak nie to kupic sprezone powietrze -> przedmuchac gniazda i koncowki kabli sata (sprezone powietrze zawsze trzymac pionowo, jedynie odginac rurke gora dol, dodatkowo nie wstrzasac, bo zacznie sie skraplac)

trzecie biosa nie aktualizowac, bo skoro lata dzialalo na starym, to nie jest to potrzebne.

Czwarte mozna kupic nowa baterie do biosa, moze jej wymiana pomoze. Przy okazji mozna tez zresetowac bios i popatrzyc co tam sie dzieje.

Piate. co bylo podlaczane do gniazd usb uznanych przez autora za teraz niedzialajace? (tzn jaki jest objaw nie dzialania)

szoste: Jaki windows jest zainstalowany

siodme: jaka kieszen zostala kupiona na usb, markowa czy pierwsza lepsza? Ja osobiscie strasznie uwazam na to by podlaczac do usb tylko pewne sprzety. Kiedys mialem zlamany kabel w myszcze i na starym komputerze od niej w ciagu okolo 2 dni padly wszystkie gniazda usb 1.1. Moze teraz montuje sie lepsze zabezpieczenia.


Jesli idzie o kable sata i nie laczenie napedow , to mialem tak, ze kabel nie laczyl i komputer nie chcial sie uruchomic, wiec na prawde radzil bym przedmuchac koncowki kabla i gniazda sata. Czasem kurz czy inne brudy potrafia uziemic komputer nawet jesli sie w nim nic nie grzebie, jak to sie dzieje, to ja nie wiem, ale wiekszosc moich problemow z komputerem rozwiazalo przeczyszczenie (najczesciej gniazda agp karty graficznej i pinow grafiki).
Natomiast jesli idzie o zdjecia wklejone w pierwszym poscie, to co na nich jest? Stronka mi sie nie podoba i boje sie ja ladowac.

1) wrócę do domu to wrzucę Smart dysku

2) na bieżąco przynajmniej raz w miesiącu staram się wszystkie sprzęty czyścić

3) 7 lat na starym biosie wszystko chodził

4) baterie zmieniałem, reset czyli przywrócenie ustawień fabrycznych?

5) Mikrofon SPC 950 nówka sztuka mająca 2 miesiące. Najpierw myślałem, że mikrofon padł ale w innych gniazdach i na innym PC działa bez zarzutu i słuchawki, które też działają na innych gniazdach.

6) Windows 10

7) kieszeń NATEC RHINO 3,5

Spróbuję jeszcze przedmuchać  gniazda i końcówki i dam znać czy cokolwiek pomogło. Co do zdjęć to ogólnie poglądowo co gdzie jest i jak to wygląda.

 

Edytowane przez MegaBejb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, karij napisał:

"HDD(0 bad sektorów)"

jeszcze smart dysku wypadaloby zobaczyc dla pewnosci. to jedno.

drugie komputer byl kiedykolwiek czyszczony z kurzu? Jak nie to kupic sprezone powietrze -> przedmuchac gniazda i koncowki kabli sata (sprezone powietrze zawsze trzymac pionowo, jedynie odginac rurke gora dol, dodatkowo nie wstrzasac, bo zacznie sie skraplac)

trzecie biosa nie aktualizowac, bo skoro lata dzialalo na starym, to nie jest to potrzebne.

Czwarte mozna kupic nowa baterie do biosa, moze jej wymiana pomoze. Przy okazji mozna tez zresetowac bios i popatrzyc co tam sie dzieje.

Piate. co bylo podlaczane do gniazd usb uznanych przez autora za teraz niedzialajace? (tzn jaki jest objaw nie dzialania)

szoste: Jaki windows jest zainstalowany

siodme: jaka kieszen zostala kupiona na usb, markowa czy pierwsza lepsza? Ja osobiscie strasznie uwazam na to by podlaczac do usb tylko pewne sprzety. Kiedys mialem zlamany kabel w myszcze i na starym komputerze od niej w ciagu okolo 2 dni padly wszystkie gniazda usb 1.1. Moze teraz montuje sie lepsze zabezpieczenia.


Jesli idzie o kable sata i nie laczenie napedow , to mialem tak, ze kabel nie laczyl i komputer nie chcial sie uruchomic, wiec na prawde radzil bym przedmuchac koncowki kabla i gniazda sata. Czasem kurz czy inne brudy potrafia uziemic komputer nawet jesli sie w nim nic nie grzebie, jak to sie dzieje, to ja nie wiem, ale wiekszosc moich problemow z komputerem rozwiazalo przeczyszczenie (najczesciej gniazda agp karty graficznej i pinow grafiki).
Natomiast jesli idzie o zdjecia wklejone w pierwszym poscie, to co na nich jest? Stronka mi sie nie podoba i boje sie ja ladowac.

1. Naucz się pisać.

2. Kurz nie ma tutaj nic do rzeczy

3. Jak nie masz pojęcia o działaniu podzespołów, a temat biosu jest Ci obcy to się nie udzielaj bo wprowadzasz tylko niepotrzebnie w błąd. Takie rady możesz udzielać na forum pudelek. Aktualizacja jest potrzebna chociażby z względu na aktualizację modułu NTFS, dodany jest ME FW. Windows otrzymuje aktualizacje sterowników, a przy nie aktualnym biosie powoduje to niezgodność.

4,5,6,7. Przestań farmazonić i wracaj skąd wypełzłeś.

Przedmuchaj sobie głowę na świeżym powietrzu i poczytaj słownik. To tylko potwierdza ,że nie powinno Ciebie tutaj być. 

Nie radzisz sobie z własnym komputerem ,a tu wylewasz stek bzdur.

Godzinę temu, MegaBejb napisał:

1) wrócę do domu to wrzucę Smart dysku

2) na bieżąco przynajmniej raz w miesiącu staram się wszystkie sprzęty czyścić

3) 7 lat na starym biosie wszystko chodził

4) baterie zmieniałem, reset czyli przywrócenie ustawień fabrycznych?

5) Mikrofon SPC 950 nówka sztuka mająca 2 miesiące. Najpierw myślałem, że mikrofon padł ale w innych gniazdach i na innym PC działa bez zarzutu i słuchawki, które też działają na innych gniazdach.

6) Windows 10

7) kieszeń NATEC RHINO 3,5

Spróbuję jeszcze przedmuchać  gniazda i końcówki i dam znać czy cokolwiek pomogło. Co do zdjęć to ogólnie poglądowo co gdzie jest i jak to wygląda.

 

1. Smart dysku nie ma tutaj nic do niedziałającego USB, wygląda to na brak lub nieprawidłową komunikację na poziomie software/firmware 

2. Chodziło... wychodzą aktualizację systemowe które przy nieaktualnym biosie mogą powodować takie sytuacje ,a nie inne.

3. Nie słuchaj takiego farmozna bo jedyne co zrobisz to stracisz czas albo uszkodzisz sprzęt słuchając jego następnych rad.

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. jesli bateria byla zmieniana, to jest duza szansa ze bios z braku zasilania sie juz sam zresetowal w chwili gdy nie bylo baterii w plycie glownej, ale dla pewnosci mozna go zresetowac zworka zakladajac ja na piny clear cmos w odpowiedniej pozycji, ewentuanie zlaczyc wlasciwe piny czyms metalowym na moment. Oczywiscie robimy to przy odlaczonym zasilaniu.

5. no to jest raczej dobry sprzet, przynajmniej sadzac po cenie, tak czy owak mozna jeszcze zobaczyc czy jakis pendrive badz w ostatecznosci myszka badz klawiatura chodza na tych gniazdach. Jest tez tak, ze niektore gniazda na plycie glownej sa usb 3.0 (maja niebieski plastik w srodku zeby bylo latwiej poznac). Ja przynajmniej w prawie identycznym komputerze (procesor ten sam, plyta glowna bardzo podobna - msi z97 pc mate) mam z tylu 2 takie gniazda, reszta z tylu to usb 2.0. Moze bedzie to mialo jakis zwiazek z usterka.

6. jesli windows 10 jest ciagle aktualizowany, to moze i jest szansa ze zrodlem problemu jest stary bios, choc w to watpie. Tak czy owak na sam koniec mozna go sprobowac zaktualizowac, ale to juz po wyczerpaniu wszystkich innych opcji. Na ten moment radzilbym wykluczyc , ze zrodlem klopotow jest walniety windows (zawirusowany, badz po prostu cos sie w nim popsulo), np oprozniajac dysk ssd i instalujac windowsa 10 ponownie. Jesli autor ma dostep do instalatora windowsa 7 64 bitowego z service packiem, to mozna uzyc z tego co wiem nawet klucza tego samego co w windows 10, a system sie i tak zainstaluje. Zreszta win7 zainstaluje sie nawet bez klucza na okres probny okolo 30 dni z tego co pamietam. Instalacja windows 7 (ewentualnie windows 8) i zainstalowanie na nim wszystkich sterownikow od plyty glownej powinno zapewnic maksymalna kompatybilnosc sprzetu ze sterownikami i obecnym biosem. Jesli na takim win 7 naped po czyszczeniu kabli gniazdek i ewentualnym zresetowaniu biosa dalej nie bedzie widziany i usb o ktorych byla mowa dalej beda sprawiac problemy, no to ewidentnie cos jest popsute, zapewne w plycie glownej.
Trzeba jednak zaznaczyc , ze w poczatkowych momentach instalacji windy 7 usb moga sprawiac pewne klopoty ( u mnie tak bylo), ale to jedynie do momentu instalacji sterownikow od usb do plyty glownej (polaczonych ze sterami do sata jesli mnie pamiec nie myli). Tak czy owak gdyby byl klopot z niedzialajac myszka i klawiatura na usb, no to u mnie nalezalo zresetowac komputer przyciskiem reset na obudowie, za drugim razem wszystko dzialalo jesli mnie pamiec nie myli. Na tym forum to gdzies nawet opisalem.

7 . jesli idzie o kieszen to ciezko mi ocenic jej jakosc.

A ogolnie czarno widze przyszlosc tej plyty na ten moment, ale trzeba miec nadziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat napisalismy posta w tym samym momencie, wiec mozliwe ze w czyms sie zgodzimy.

W kazdym razie uzywam prawie identycznego komputera na zaktualizowanym win 10 64 majac starego biosa z 2014 roku, juz mi sie nie chce sprawdzac jego nazwy. Wiec przypuszczam, ze i ja bym mial podobne problemy co autor gdyby to byla wina biosa. Tak czy owak widac ze iri lubi sie klocic.
poza tym aktualizacja biosa przez pendriva, w momencie gdy prawdopodobnie szwankuje i usb i sata, a przynajmniej niektore z tych gniazd, moze sie skonczyc koniecznoscia uzycia dual biosa w charakterze ratunkowym.

Zarzucanie mi ze kurz robiacy problemy, uszkodzenie usb przez jakies przepiecie itp, to farmazony swiadczy o wielkim zacietrzewieniu iriego, a juz wyciaganie mojego tematu o blue screenie w tej sytuacji to komedia.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, karij napisał:

4. jesli bateria byla zmieniana, to jest duza szansa ze bios z braku zasilania sie juz sam zresetowal w chwili gdy nie bylo baterii w plycie glownej, ale dla pewnosci mozna go zresetowac zworka zakladajac ja na piny clear cmos w odpowiedniej pozycji, ewentuanie zlaczyc wlasciwe piny czyms metalowym na moment. Oczywiscie robimy to przy odlaczonym zasilaniu.

5. no to jest raczej dobry sprzet, przynajmniej sadzac po cenie, tak czy owak mozna jeszcze zobaczyc czy jakis pendrive badz w ostatecznosci myszka badz klawiatura chodza na tych gniazdach. Jest tez tak, ze niektore gniazda na plycie glownej sa usb 3.0 (maja niebieski plastik w srodku zeby bylo latwiej poznac). Ja przynajmniej w prawie identycznym komputerze (procesor ten sam, plyta glowna bardzo podobna - msi z97 pc mate) mam z tylu 2 takie gniazda, reszta z tylu to usb 2.0. Moze bedzie to mialo jakis zwiazek z usterka.

6. jesli windows 10 jest ciagle aktualizowany, to moze i jest szansa ze zrodlem problemu jest stary bios, choc w to watpie. Tak czy owak na sam koniec mozna go sprobowac zaktualizowac, ale to juz po wyczerpaniu wszystkich innych opcji. Na ten moment radzilbym wykluczyc , ze zrodlem klopotow jest walniety windows (zawirusowany, badz po prostu cos sie w nim popsulo), np oprozniajac dysk ssd i instalujac windowsa 10 ponownie. Jesli autor ma dostep do instalatora windowsa 7 64 bitowego z service packiem, to mozna uzyc z tego co wiem nawet klucza tego samego co w windows 10, a system sie i tak zainstaluje. Zreszta win7 zainstaluje sie nawet bez klucza na okres probny okolo 30 dni z tego co pamietam. Instalacja windows 7 (ewentualnie windows ? i zainstalowanie na nim wszystkich sterownikow od plyty glownej powinno zapewnic maksymalna kompatybilnosc sprzetu ze sterownikami i obecnym biosem. Jesli na takim win 7 naped po czyszczeniu kabli gniazdek i ewentualnym zresetowaniu biosa dalej nie bedzie widziany i usb o ktorych byla mowa dalej beda sprawiac problemy, no to ewidentnie cos jest popsute, zapewne w plycie glownej.
Trzeba jednak zaznaczyc , ze w poczatkowych momentach instalacji windy 7 usb moga sprawiac pewne klopoty ( u mnie tak bylo), ale to jedynie do momentu instalacji sterownikow od usb do plyty glownej (polaczonych ze sterami do sata jesli mnie pamiec nie myli). Tak czy owak gdyby byl klopot z niedzialajac myszka i klawiatura na usb, no to u mnie nalezalo zresetowac komputer przyciskiem reset na obudowie, za drugim razem wszystko dzialalo jesli mnie pamiec nie myli. Na tym forum to gdzies nawet opisalem.

7 . jesli idzie o kieszen to ciezko mi ocenic jej jakosc.

A ogolnie czarno widze przyszlosc tej plyty na ten moment, ale trzeba miec nadziej. 
 

Farmazonów ciąg dalszy. 

Zawirusowany Windows powodem niedziałających USB i wyjścia SATA. Ty chyba brałeś lekcje od Kobry i Tigera Bonzo. :rotfl:

Godzinę temu, karij napisał:

akurat napisalismy posta w tym samym momencie, wiec mozliwe ze w czyms sie zgodzimy.

W kazdym razie uzywam prawie identycznego komputera na zaktualizowanym win 10 64 majac starego biosa z 2014 roku, juz mi sie nie chce sprawdzac jego nazwy. Wiec przypuszczam, ze i ja bym mial podobne problemy co autor gdyby to byla wina biosa. Tak czy owak widac ze iri lubi sie klocic.
poza tym aktualizacja biosa przez pendriva, w momencie gdy prawdopodobnie szwankuje i usb i sata, a przynajmniej niektore z tych gniazd, moze sie skonczyc koniecznoscia uzycia dual biosa w charakterze ratunkowym.

Zarzucanie mi ze kurz robiacy problemy, uszkodzenie usb przez jakies przepiecie itp, to farmazony swiadczy o wielkim zacietrzewieniu iriego, a juz wyciaganie mojego tematu o blue screenie w tej sytuacji to komedia.

W niczym się nie zgodzimy bo twoja wiedza na temat komputerów jest tak płytka ,że nie powinieneś się wypowiadać w tym temacie, a najlepiej zniknąć z forum raz na zawsze bo wypisując takie bzdury to jedynie szkodzisz. Temat jest wyciągnięty na światło dzienne żeby było widać jaka jest twoja metodyka działa i wiedza. Jakbyś chociaż potrafił czytać pomijając już pisanie to wiedziałbyś ,że nie działają tylko 3 porty USB z czego 2 są na płycie i są to porty 3.1, reszta według opisu jest sprawna. 

Sam potrzebowałeś pomocy z swoim sprzętem w kilku tematach ,a próbujesz "pomagać". Przecież to jest jakiś mało śmieszny żart. 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj iriego zacietrzewienie - ciag dalszy.
""Zawirusowany Windows powodem niedziałających USB i wyjścia SATA. Ty chyba brałeś lekcje od Kobry i Tigera Bonzo. ""

Obawiam sie , a w kazdym razie nie wykluczam takiej mozliwosci, ze nie dzialajacy dysk na sata (a potem i naped) oraz sprawiajacy problemy usb, to dwa rozne problemy.

MIalem nadzieje ze zrodlem problemow z dyskiem bedzie np. zakurzone zlacze sata, taka nadzieje mialem rowniez wobec napedu.
Jako ze dysk dziala przez usb (tutaj prosilbym autora o info czy podlaczony jest przez usb 3.0), to drugim powodem jego niedzialania mogla by byc jakas usterka blokujaca ropzruch komputera gdy byl podlaczony przez sata, innymi slowy mialem nadzieje ze walniety jest dysk a nie plyta glowna i ze moze cos w tej kwestii pokaze nam smart dysku. A to jedna z podstawowych danych ktora ty wielki znawco iri masz gdzies.

CO do usb na razie wiemy jedynie ze nie dzialaly na nich mikrofon i sluchawki, a czy te usb sa calkowicie wadliwe, czy wylaczone to tego nie wiemy.

A skad ty wiesz ze nie dzialaja akurat porty usb 3.0 ? jesli jest to na zdjeciach autora, to ok, ale jak nie, to jestes magikiem.

I do moderatora, bardzo prosze nie wymuszac edycji postow iriego ani ich nie usuwac. Niech jego obelgi kierowane w moja strone beda swiadectwem ze zacietrzewienie nie pomaga w rozwiazywaniu problemow.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, karij napisał:

Oj iriego zacietrzewienie - ciag dalszy.
""Zawirusowany Windows powodem niedziałających USB i wyjścia SATA. Ty chyba brałeś lekcje od Kobry i Tigera Bonzo. ""

Obawiam sie , a w kazdym razie nie wykluczam takiej mozliwosci, ze nie dzialajacy dysk na sata (a potem i naped) oraz sprawiajacy problemy usb, to dwa rozne problemy.

MIalem nadzieje ze zrodlem problemow z dyskiem bedzie np. zakurzone zlacze sata, taka nadzieje mialem rowniez wobec napedu.
Jako ze dysk dziala przez usb (tutaj prosilbym autora o info czy podlaczony jest przez usb 3.0), to drugim powodem jego niedzialania mogla by byc jakas usterka blokujaca ropzruch gdy byl podlaczony przez sata, innymi slowy mialem nadzieje ze walniety jest dysk a nie plyta glowna i ze moze cos w tej kwestii pokaze nam smart dysku. A to jedna z podstawowych danych ktora ty wielki znawco iri masz gdzies.

CO do usb na razie wiemy jedynie ze nie dzialaly na nich mikrofon i sluchawki, a czy te usb sa calkowicie wadliwe, czy wylaczone to tego nie wiemy.

A skad ty wiesz ze nie dzialaja akurat porty usb 3.0 ? jesli jest to na zdjeciach autora, to ok, ale jak nie, to jestes magikiem.

Nawet nie potrafisz uargumentować i zapoznać się z problemem. Autor zaznaczył które porty nie działają i są to porty USB 3.1, nie zapoznałeś się porządnie z treścią postu i podajesz rozwiązania negując moje które w tym przypadku powinno zostać wykonane jako pierwsze? Człowieku zapoznaj się z metodyką działania w przypadku problemów z komputerem. 

To jest też hit, chcesz żeby Ci podał informacje jaka to kieszeń:

4 godziny temu, karij napisał:

siodme: jaka kieszen zostala kupiona na usb, markowa czy pierwsza lepsza? Ja osobiscie strasznie uwazam na to by podlaczac do usb tylko pewne sprzety. Kiedys mialem zlamany kabel w myszcze i na starym komputerze od niej w ciagu okolo 2 dni padly wszystkie gniazda usb 1.1. Moze teraz montuje sie lepsze zabezpieczenia.

Jak już Ci podał informacje to stwierdzasz, że e tam... walić to nie wiem co to jest i ciężko ocenić. Po co pytasz? Pytasz bo zgrywasz znawcę ,a jedyne co narobisz to więcej problemów twoją wielką niewiedzą. 

1 godzinę temu, karij napisał:

7 . jesli idzie o kieszen to ciezko mi ocenic jej jakosc.

 

Jeśli taka ma być twoja pomoc to radzę Ci żebyś opuścił ten wątek czym prędzej i nie robił z siebie pośmiechowiska, a w dodatku ciężko się czyta Twoje wypociny z względu na brak interpunkcji i nędzną ortografię. Szkoda mojego cennego czasu na dywagację. Autor tematu sam oceni czy chce otrzymać pomoc czy może bawić się w jej otrzymanie... czyszcząc końcówki i podając kolejne informacje których i tak Karij nie będzie w stanie ocenić albo będzie to "ciężkie". :E

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty drogi iri przyznaj wprost, ze lubisz sie klocic i wedlug twojego rozeznania akurat znalazles okazje, bo ciagle produkujesz sie w kwestiach nieistotnych jak np. czepanie sie mojego zdania " Stronka mi sie nie podoba i boje sie ja ladowac." No wiem... trzeba byc geniuszem zeby zrozumiec co napisalem, z polskimi znakami jest "stronka mi się nie podoba i boję się ją ładować". No po prostu po chinsku napisalem.

A abstrahujac prosilbym autora o podanie pelnej nazwy plyty glownej. Moze koslawo szukam ale na necie ciagle widze z97extreme4. Chodzi o ilosc zlacz usb 3 z tylu komputera, najlepiej bedzie jak autor ogladnie te wyjscia i oceni ile jest usb 3 a ile usb 2, usb 3 powinny miec niebieski plastik.


edit jest nazwa na zdjeciach oki.

https://www.asrock.com/mb/photo/Z97%20Extreme6(L5).png

to jest wedlug asrocka bok twojej plyty glownej

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiec  autorze tematu, ori zrobil taki research, ze stwierdzil iz ta plyta glowna ma 2 tylne porty usb 3 i ze akurat one nie dzialaja. Jak rozumiem, wedlug oriego, dzialaja za to porty usb 2. A wystarczy popatrzec na obrazek autora w pierwszym poscie i porownac go z tym ktory ja linkuje powyzej zeby zauwazyc, ze autor z powodzeniem uzywa innych portow usb 3 , a poza tym portow usb 3 jest o wiele wiecej niz tylko dwa. Ale to ja zle czytam i w ogole mam spadac z forum....

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, karij napisał:

Dobra wiec  autorze tematu, ori zrobil taki research, ze stwierdzil iz ta plyta glowna ma 2 tylne porty usb 3 i ze akurat one nie dzialaja. Jak rozumiem, wedlug oriego, dzialaja za to porty usb 2. A wystarczy popatrzec na obrazek autora w pierwszym poscie i porownac go z tym ktory ja linkuje powyzej zeby zauwazyc, ze autor z powodzeniem uzywa innych portow usb 3 , a poza tym portow usb 3 jest o wiele wiecej niz tylko dwa. Ale to ja zle czytam i w ogole mam spadac z forum....

Oczywiście ,że to potwierdzasz. Nie potrafisz czytać i nadal utwierdzasz mnie w kwestii przebywania na tym forum. ?

Odpowiedź odnośnie jaki typ portów nie działa:

51 minut temu, Iri napisał:

Nawet nie potrafisz uargumentować i zapoznać się z problemem. Autor zaznaczył które porty nie działają i są to porty USB 3.1, nie zapoznałeś się porządnie z treścią postu i podajesz rozwiązania negując moje które w tym przypadku powinno zostać wykonane jako pierwsze? Człowieku zapoznaj się z metodyką działania w przypadku problemów z komputerem. 

Odnośnie jakie porty i ile sztuk nie działa:

1 godzinę temu, Iri napisał:

Farmazonów ciąg dalszy. 

Zawirusowany Windows powodem niedziałających USB i wyjścia SATA. Ty chyba brałeś lekcje od Kobry i Tigera Bonzo. :rotfl:

W niczym się nie zgodzimy bo twoja wiedza na temat komputerów jest tak płytka ,że nie powinieneś się wypowiadać w tym temacie, a najlepiej zniknąć z forum raz na zawsze bo wypisując takie bzdury to jedynie szkodzisz. Temat jest wyciągnięty na światło dzienne żeby było widać jaka jest twoja metodyka działa i wiedza. Jakbyś chociaż potrafił czytać pomijając już pisanie to wiedziałbyś ,że nie działają tylko 3 porty USB z czego 2 są na płycie i są to porty 3.1, reszta według opisu jest sprawna. 

Sam potrzebowałeś pomocy z swoim sprzętem w kilku tematach ,a próbujesz "pomagać". Przecież to jest jakiś mało śmieszny żart. 

 

 

Udajesz czy naprawdę jesteś niespełna rozumu?

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Iri napisał:

Spróbowałbym aktualizacji bios, według naklejek na kościach bios masz najstarszy czyli P1.30, jeśli nigdy nie aktualizowałeś to warto zaktualizować. Płyta ma dual bios więc po udanej aktualizacji powinno się aktualizować drugą kość. 

Tutaj masz stronkę, pobierz P2.80

https://www.asrock.com/mb/intel/Z97 Extreme6/index.pl.asp#BIOS

Pobrany plik wrzucasz na pendrive, restartujesz komputer i klikasz "del" do momentu przejścia do biosu, wchodzisz w zakładkę aktualizacji bios i aktualizujesz. 

 

 

Zrobiłem aktualizację biosu i nie pomogło dysku i napędu nie widzi, a USB nie działają co więcej po podłączeniu napędu i włączeniu PC cały czas był czarny ekran i dopiero restart z przycisku sprawił, że ekran się włączył. Co do aktualizacji 2 kości to trzeba przełączyć manualnie na na płycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czlowieku, moze ja jestem zbyt domyslny, ale z kontekstu dyskusji wynikalo (przynajmniej dla mnie) ze odkryles iz akurat nie dzialaja usb 3. Dla mnie to bylo wytluszczone Ja w swoim poscie zaznaczylem iz nie ogladnalem obrazkow autora, a wczesniej napomknalem ze moze miec znaczenie jakie porty nie dzialaja, czy usb 2 czy usb 3.

Ty wolisz czepiac sie slowek. Zapewne po nieudanych probach naprawienia komputera w sposob proponowany przeze mnie autor w koncu zauktualizuje biosa, wedlug mnie jest mala szansa ze to pomoze. Najprawdopodobniej sluszna jest wypowiedz pana ciastowego, ale miejmy nadzieje , ze uda sie komputer odratowac.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, MegaBejb napisał:

Zrobiłem aktualizację biosu i nie pomogło dysku i napędu nie widzi, a USB nie działają co więcej po podłączeniu napędu i włączeniu PC cały czas był czarny ekran i dopiero restart z przycisku sprawił, że ekran się włączył. Co do aktualizacji 2 kości to trzeba przełączyć manualnie na na płycie?

Żeby zrobić aktualizację drugiego biosu, wystarczy przełączyć przełącznik w prawym dolnym rogu płyty głównej ( przełącz przy wyłączonym komputerze). Widzę ,że masz ustawione domyślnie na A więc przełącz w pozycję B. Wejdź po aktualizacji w menadżer urządzeń i sprawdź czy w którejś z zakładek nie ma wykrzyknika. Jeśli jest czysto to nie podłączaj napędu ( wyjmij całkowicie kabel z płyty) i podłącz tylko dysk z którym jest problem. 

7 minut temu, karij napisał:

czlowieku, moze ja jestem zbyt domyslny, ale z kontekstu dyskusji wynikalo (przynajmniej dla mnie) ze odkryles iz akurat nie dzialaja usb 3. Dla mnie to bylo wytluszczone Ja w swoim poscie zaznaczylem iz nie ogladnalem obrazkow autora, a wczesniej napomknalem ze moze miec znaczenie jakie porty nie dzialaja, czy usb 2 czy usb 3.

Ty wolisz czepiac sie slowek. Zapewne po nieudanych probach naprawienia komputera w sposob proponowany przeze mnie autor w koncu zauktualizuje biosa, wedlug mnie jest mala szansa ze to pomoze. Najprawdopodobniej sluszna jest wypowiedz pana ciastowego, ale miejmy nadzieje , ze uda sie komputer odratowac.

Twój błąd ,że nie potrafisz się zapoznać z tematem. Czepiam się gdy ktoś bez ładu i składu proponuje bzdury, chce nazwę kieszeni na dysk ,a później stwierdza ,że jednak nie wie jak ocenić tą obudowę ,a w dodatku krytykuje pomysł z aktualizacją BIOS która w 100% nie jest tym rozwiązaniem ,a lepiej dmuchać w przewody i sloty sata. :D 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do autora dodam jeszcze bo w sumie przez te klotnie to umknelo. Bios widzi /widzial naped?

I przydalby sie ten smart dysku

 

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, MegaBejb napisał:

Od jakiegoś czasu mam problem. Zaczęło się od tego, że pewnego dnia nie mogłem włączyć PC ( napis AsRock z ekranem ładowania w nieskończoność) pomogło jak się okazało odpięcie dodatkowego dysku HDD(0 bad sektorów) od tego czasu nawet po wpięciu dysku tym samym kablem pc go nie widzi. Kupiłem kieszeń HDD na USB i tak śmiga od jakichś 3 miesięcy, dysk SSD z systemem normalnie widzi. Ale teraz pc przestał mi widzieć napęd DVD ( sprawdzałem w innym PC i działa), próbowałem zmienić kabel sata ale to nie pomogło, a potrzebuje tego napędu. Na koniec przestały działać 3 porty USB ( 2 na płycie i 1 na obudowie z przodu). Jestem kompletnym laikiem, jeżeli chodzi o komputery i stąd moje pytanie jak i co mogę sprawdzićczy płyta umiera ( pc ma już jakieś 7 lat dlatego zastanawiam się czy jest sens go ratować).

 

Widzisz gdzie leży twój problem? Ta informacja jest na samym początku. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Iri napisał:

Żeby zrobić aktualizację drugiego biosu, wystarczy przełączyć przełącznik w prawym dolnym rogu płyty głównej ( przełącz przy wyłączonym komputerze). Widzę ,że masz ustawione domyślnie na A więc przełącz w pozycję B. Wejdź po aktualizacji w menadżer urządzeń i sprawdź czy w którejś z zakładek nie ma wykrzyknika. Jeśli jest czysto to nie podłączaj napędu ( wyjmij całkowicie kabel z płyty) i podłącz tylko dysk z którym jest problem. 

Ma znaczenie do którego portu sata jest wytknięty dysk? W sumie widzę 6 wolnych wejść oprócz tego do którego jest wpięty dysk ssd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, MegaBejb napisał:

Ma znaczenie do którego portu sata jest wytknięty dysk? W sumie widzę 6 wolnych wejść oprócz tego do którego jest wpięty dysk ssd

Teoretycznie powinno być w odpowiedniej kolejności. Jeśli ssd masz w porcie 0 to drugi dysk analogicznie powinien znajdować się w porcie 1. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Widzisz gdzie leży twój problem? Ta informacja jest na samym początku. ?"

z tego co wkliles nie wynika ze chodzilo o biosa, ja wlasnie mam wrazenie ze moze chodzic jedynie o windowsa i dlatego pytam, a ty dalej swoje.

 

I moze to juz pewien akt desperacji, ale czy da sie wysunac szuflade w napedzie guzikiem gdy komputer jest wlaczony.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...