Skocz do zawartości
Kubacki

Pomoc w wyborze płyty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przejrzałem kilka stron tego działu i niestety moje wątpliwości nie zostały rozwiane. Co do procesora to już się raczej zdecydowałem na 12700K. I tu pojawia się kilka pytań:

  1. 32GB DDR4 czy 16GB DDR5? Wiem, że różnica pomiędzy 4 i 5 jest mała. Ale komputer rzadko modernizuję więc staram się myśleć przyszłościowo.
  2. Jakiej firmy pamięci i o jakim taktowaniu?
  3. Która płyta? Wiele osób poleca MSI Z690-A. Dlaczego? Ja wstępnie wybrałem 3:
  • ASUS TUF Gaming Z690-Plus WiFi
  • MSI MAG Z690 Tomahawk WIFI DDR4
  • Asus ROG Strix Z690-A Gaming WIFI D4.
  • Może coś innego?

Wszystkie na DDR4 jako, że taki miałem plan.

Karta dźwiękowa nie jest dla mnie ważna. W jakieś ekstremalne podkręcanie też raczej nie będę się bawił. Komputer ma służyć głownie do gier, ale i do np Photoshopa.

Pozostałe istotne komponenty - Grafika 1660Ti, zasilacz Seasonic FOCUS Plus Gold 750W.

Byłbym bardzo wdzięczny za porady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do gier, to nie bierz 12700K, tylko 12600K. Ja od samego początku założyłem sobie, że nic nie będzie kręcone i mam 12700@MAG B660 Tomahawk DDR4 które mnie wyszło ~ 2400zł, na brak wydajności nie narzekam. Wszystkie wymienione płyty są jak najbardziej w porządku i ciężko doszukać się jakiejkolwiek przewagi którejkolwiek z nich. Pewnie i tak końcowym czynnikiem będzie cena. Na chwilę obecną najtańszą opcją jest MSI MAG Z690 Tomahawk WIFI DDR4 Na płytach ASUS-a możesz zamontować chłodzenie kompatybilne z LGA1200, za to znowu niektórzy producenci chłodzeń pisali, że niektóre płyty ASUS-a nie są kompatybilne z ich nowymi zapinkami. Musisz to sobie sprawdzić.
Na Twoim miejscu kupiłbym 12600K + MSI PRO Z690-A WIFI, tu ją masz za 1049zł, a różnicę w kasie między 12600K a 1700K i płytami proponowanymi przez Ciebie dołożyłbym do lepszej karty graficznej. - https://www.komputronik.pl/product/737952/msi-pro-z690-a-wifi.html?gclid=Cj0KCQjw0umSBhDrARIsAH7FCocoY1yXhAUEPyRZ4uhbx7tGMGpZaoSoxgztRTu87j_ZcC-i_ucYDjMaAucVEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Nie jestem jakoś specjalnie ograniczony budżetem, więc jeśli nie ma jakiegoś specjalnego powodu (oprócz ceny, czy stosunku cena/wydajność) to brałbym jednak 12700. Co do płyty którą zaproponowałeś w linku to akurat jest wersja DDR5 ;) ale nie szkodzi. Ta płyta (w wersji DDR4) była moim pierwotnym wyborem, którego dość długo się trzymałem, ale (niestety już nie pamiętam co) mnie od tego wyboru zniechęciło. Oczywiście nie upieram się, że ta płyta nie jest odpowiednią. Przecież właśnie po to ten wątek założyłem ?

Chciałbym jeszcze poznać Wasze zdanie odnośnie pamięci DDR4/5.

Acha... zakupy będę robił w UK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W droższych płytach tego samego producenta dopłacasz za takie ficzery jak radiatory na dyski SSD, lepsze sekcje zasilania, RGB, układ dźwiękowy. Jeśli nie jesteś ekstremalnym overlockerem, to ta MSI z mojego ogarnie Ci wszystko. Podobnie będzie z innymi producentami, wszystko jest kwestią ceny, np. dla B660 tanią, a jednocześnie świetną opcją jest B660 Gaming X, która spokojnie ogarnia 12900K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kubacki napisał:
  1. 32GB DDR4 czy 16GB DDR5? Wiem, że różnica pomiędzy 4 i 5 jest mała. Ale komputer rzadko modernizuję więc staram się myśleć przyszłościowo.
  2. Jakiej firmy pamięci i o jakim taktowaniu?

1) DDR5 praktycznie nic nie daje w kwestii wydajności, a jak zauważyłeś kosztuje 2x tyle. W przyszłości z jednej strony będzie można np. za 5 lat włożyć obecne DDR5 w przyszłą płytę, ale wówczas standardem będą pamięci dużo szybsze (np. 1,4x) i przy "starych" DDR5 będzie i tak duży spadek wydajności (np. 20%). Także gdyby DDR5 kosztowały 10% więcej od DDR4, to można by rozważyć dopłatę w imię tej przyszłej kompatybilności (tak "na wszelki wypadek", bo i tak zmiana będzie wskazana na szybsze DDR5), ale przy obecnej różnicy cen to moim zdaniem nie warto. Lepiej już mieć 32GB DDR4. Nie zdziwię się, jak w przyszłości kiedy DDR5 stanieją, to 32GB DDR4 będzie przy odsprzedaży więcej warte, niż 16GB DDR5.

2) Chcesz podkręcać? (XMP)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Kyle_PL napisał:

2) Chcesz podkręcać? (XMP)

Myślę, że tak, choć nie chce się bawić w ekstremalne kręcenie.

Edytowane przez Kubacki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI MAG Z690 Tomahawk WIFI DDR4 - ficzery te same co w Asus ROG Strix Z690-A Gaming WIFI D4 (radiatory na wszystkie M.2, sekcja zasilania, kodek audio) a jest tańsza i ma więcej złącz PCI-E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba skłaniam się najbardziej w kierunku Tomahawk'a. Jedyne czego mi w niej brakuje to WiFi 6E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu ciśnienia na WIFI 6E, trzeba mieć router i inne elementy takiej sieci. No chyba, że naprawdę jest Ci to potrzebne, dziwne, ale 6E występuje tylko w wersjach płyt z DDR5 (?). Tak czy inaczej, w tym momencie moim zdaniem najbardziej ekonomiczną opcją jest zakup MSI PRO Z690-A DDR4 + karta WiFi 6E, a patrząc na funkcjonalność płyt droższych w zasadzie niczego więcej nie potrzebujesz.
EDIT: W Polsce dobrą cenę (poniżej 1000zł) ma teraz Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 - radiatory na sloty M.2, lepszy kodek dźwiękowy.

Edytowane przez JDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie tak, że mam ciśnienie na 6E (może źle się wyraziłem). Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba to można dokupić, tak jak mówisz, kartę i voila. Dzięki za porady. Jakby ktoś jeszcze chciał coś dodać to chętnie poczytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JDM napisał:

EDIT: W Polsce dobrą cenę (poniżej 1000zł) ma teraz Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 - radiatory na sloty M.2, lepszy kodek dźwiękowy.

No właśnie zacząłem przeglądać ofertę Gigabyte i sobie odpuściłem, bo za dużo mają w ofercie ? ale looknąłem tą płytę i wygląda całkiem sensownie. A już myślałem, że przynajmniej ten "problem" mam z głowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment brałbym tą od Gigabyte, w Polsce oczywiście. Dość często są promocje na MSI PRO Z690-A DDR4, za cenę +/- 880zł, ale trzeba trafić.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam chwile czasu do zakupów a wiec i czas żeby to przetrawić i zadecydować się na coś. Tak czy owak dzięki za wskazówki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GB na z690 ogarnął już problemy z ramem czy dalej to jest loteria typu działa/nie działa/może działać? 

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...