Skocz do zawartości
Covsky

Zestaw do 10k - nie dla gracza

Rekomendowane odpowiedzi

Zreszta w sumie nieistotne. Maja Mortar w oddzialach, wiec na pewno beda mogli ja sciagnac do mojego zamowienia a jednak Mortar chyba jest najlepszy z tych opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mortar ma lepszą integrę, na plus Asusa przedłużana antenka do WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7-12700
Patriot Viper Steel DDR 64GB 2x32 3600 CL18
MSI B660 Mortar Wifi
be quiet! Pure Base 500DX
Noctua NH-D15
Kingston SSD KC3000 1TB
XPG Core Reactor 850W 80+Gold
Asus Radeon RX 6700 XT 12 GB

 

To jest prawdopodobnie ostateczna wersja. Jesli jest cos tutaj nie tak to poprosze jeszcze o ostatnie info. Sprawdzam ceny ale prawdopodobnie wezme wlasnie ten zestaw. Mozliwe, ze jutro juz sie sprawa wyjasni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.10.2022 o 06:28, Caps napisał:

Jak coś możesz dać https://proline.pl/plyta-glowna-msi-pro-b660m-a-wifi-ddr4-lga1700-p8113600 taniej

NH D15 zmieniłbym chyba na NH-D12L - mniejsze o podobnej wydajności i cichsze

Dzieki, ale juz sie nastawilem na ten Mortar, wiec moge poczekac 2 dni dluzej, tak samo jak z Noctua. Cenowo nie mam zbytnio roznicy a niech bedzie sprzet top :)

Z racji weekendu i wyslania w przelewu dopiero w poniedzialek moge jeszcze troche temat pomeczyc, ale widze, ze pomogliscie dokonac dobrego wyboru :)

Rozwazam ewentualnie jeszcze porownanie kart graficznych czyli 6700 XT co mam wziac do 3060 TI i ewentualnie 3070, ale zadalem juz pytanie w dziale kart graficznych.

WIem, ze mi nie potrzebna nawet taka karta jak 6700 ale caly czas sie zastanawiam, czy nie lepiej od razu doplacic 400 pln do 3070, ktora w testach jest po prostu lepsza. W grach nie odczuje, ale moze kiedys bede chcial w cos akurat zagrac albo zona bedzie chciala zrobic render do swoich projektow. Zreszta zapytalem juz o to w innym dziale, wiec nie bede powtarzac :)

Zastanawialem sie jeszcze na dyskiem, gdyz tak naprawde do momentu jak podales tego Kingstona to bylem pewien, ze biore Pro 980 lub WD Sn850, ale pisza, ze Kingston nawet jest od nich lepszy a do tego tanszy, wiec mysle, ze to dobry wybor 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.10.2022 o 06:28, Caps napisał:

Jak coś możesz dać https://proline.pl/plyta-glowna-msi-pro-b660m-a-wifi-ddr4-lga1700-p8113600 taniej

NH D15 zmieniłbym chyba na NH-D12L - mniejsze o podobnej wydajności i cichsze

 

Jednak jescze jedna prosba, czym sie rozni te plyta MSI Pro B660 Wifi od Mortar? 

Zauwazylem, ze ma 2x hdmi i 2x display port, dzieki temu nie musialbym od razu brac karty graficznej, tylko spokojnie poczekac na jakis lepszy deal.

W czym ta plyta ustepuje plycie Mortar? Cenowo kilkadziesiat PLN wiecej za Mortar. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mortar ma lepszy układ audio, USB-c z tyłu, jedno USB więcej, trochę lepszą sekcję zasilania (przy twoim CPU to bez większego znaczenia), więcej złącz SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Caps @Dirian 

no nie moge zamknac tematu. Juz wyslalem potiwerdzenie zamowienia do sklepu ale nie mam od 2 dni odpowiedzi a w xkom widzialem pare dobrych cen i stad moje pytanie. Dzisiaj, najpozniej jutro chce sprzet zamowic, obojetnie gdzie to bedzie?

1. Czy moge wziac do mortar b660 procesor i7-12700k jesli bede mial go w cenie takiej samej jak 12700? 
 

2. Nie bede procka podkrecac, ale moze jak juz wezme 12700k to lepiej dac z690 np asus tuf gaming plus? Czy nie ma tu zadnych minusow z ta karta w porownanou do b660? 
 

jesli wezme 12700k to wlasnie albo zostane przy mortar b660 lub wezme z690. Rozumiem, ze przy b660 nie bede mogl procka podkrecicnie mam takiego zamiaru) ale sam w sobie chyba i tak jest szybszy niz 12700 wiec jak mam placic dokladnie tyle samo to pewnie lepiej wziac 12700k.

karty graficznej poki co nie biore, a w ciagu miesiaca poczekam na deal i kupie 3070

jeszcze raz z gory dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Możesz.

2. Przy braku OC nie ma to znaczenia którą płytę weźmiesz, więc dopłata do Z690 raczej nie ma sensu no chyba że nie jest duża.

Jeśli chodzi o wydajność, to 12700k boostuje ciut wyżej, ale to są minimalne różnice jak coś.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Mortar B660 WIFI jest już w cenie bardzo zbliżonej do Z690 i mimo wszystko mając 12700K, NH-D15, raczej szedłbym w to Z690 żeby jakby co za rok czy dwa nie pluć sobie w brodę. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za szybkie odpowiedzi, latwiej mi bylo podjac decyzje. 

Zostalo na B660, ale tylko dlatego, ze jak przyszlo co do czego to sie okazalo, ze zmiana na Z690 + 12700k tak naprawde bedzie mnie kosztowac jakies 700/800 pln wiecej dlatego, ze byly roznice na innych czesciach a chcialem zeby zestaw zostal juz zlozony, wiec stwierdzilem, ze juz nie ma co chyba kombinowac, bo zaraz zaczne dalej kombinowac i robic niepotrzebne upgrady. 

Dlatego zostal ustalony uklad a karte graficzna dokupie lada moment jak tylko trafie fajny deal. 

Jeszcze raz dziekuje, mam nadzieje, ze zamowienie szybko dotrze :)

i7-12700
Patriot Viper Steel DDR 64GB 2x32 3600 CL18
MSI B660 Mortar Wifi
be quiet! Pure Base 500DX
Noctua NH-D15 chromax.black
Kingston SSD KC3000 1TB
XPG Core Reactor 850W 80+Gold

No i do tego dojdzie zapewne 3070 

Edytowane przez Covsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.10.2022 o 09:28, Caps napisał:

No i jest spoko, jak coś możesz sobie wziąć NH-D12L - bardzo podobna wydajność z jednym wentylatorem, ciszej i zdecydowanie mniejsze rozmiary od NH-D15 a najlepiej to i tak daj F240 na top 

https://proline.pl/endorfy-navis-f240-p8115601
https://proline.pl/noctua-nh-d12l-chlodzenie-procesora-p8114363

Dzieki Caps. Wspominales juz o D12L, ale stwierdzilem, ze skoro nie mam zadnych RGB poza obudowa to niech wszystko bedzie czarne, dlatego wzialem troche drozsze D15 w wersji chromax.black. 

Wczesniej ten F240 rzeczywiscie byl podstawowym wyborem ale jakos zostalem namowiony na air cooler i juz przy tym zostalem. Widze, ze D15 jest chyba jednym z lepszych wyborow, wiec mam nadzieje, ze bedzie sluzyc i bedzie cichy, bo po stwierdzeniu, ze bedzie ciszej z D12L mam pewne watpliwosci. Co do rozmiarow to w sumie bede mial sprzet zlozony od razu. Jedynie pozniej sam podlacze GPU, wiec chyba nie ma to dla mnie wiekszego znaczenia. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Covsky napisał:

Widze, ze D15 jest chyba jednym z lepszych wyborow, wiec mam nadzieje, ze bedzie sluzyc i bedzie cichy, bo po stwierdzeniu, ze bedzie ciszej z D12L mam pewne watpliwosci. Co do rozmiarow to w sumie bede mial sprzet zlozony od razu. Jedynie pozniej sam podlacze GPU, wiec chyba nie ma to dla mnie wiekszego znaczenia. 

Zawsze jak NH-D15 będzie za głośna, to możesz ściągnąć przedni wentylator i zrobić z tego NH-D15S. Wydajność gorsza raptem o 1-3 stopnia a kultura pracy o niebo lepsza i jeszcze Ci odchodzi zabawa z podnoszeniem wentylatora nad pamieci ram. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialo nie byc juz pytan ale chyba lepiej mi jest je zadac tutaj niz dodawac je w oddzielnym temacie gdzie bede pytac o monitor. 

1. Czy do tego sprzetu co zamowilem moge podlaczyc monitor 34 cale 3440x1440( + ewentualnie drugi stary 24' 1920x1080 i integra to ogarnie?

2. Jesli nie bede odpalac zadnej gry na PC to czy do czegokolwiek moze mi byc potrzebna GPU? 

Stwierdzilem, ze moze zamiast GPU lepiej mi w pierwszej kolejnosci kupic nowy monitor i pozbyc sie dwoch 24'. Blizej mi do 34' niz do 32 i bede szukac czegos co jest najlepsze do pracy ale tez wykorzysta w pelni to co oferuje Ps5 bo nie ma co ukrywac, jak w cos gram to na ps5, a nie na PC.

Tylko nie mam pewnosci czy jak kupie dobry monitor to czy bez GPU dam rade :) O monitor podpytam w dziale o monitorach ale pomyslalem, ze te 2 glowne pytania moge jeszcze zadac tutaj.

Dzieki 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Możesz, integra ogarnie, ofc bez gier.

2. Jeśli twoja praca nie wymaga mocy obliczeniowej ze strony GPU, to nie.


Pamiętaj, że PS5 nie obsługuje formatu 21:9, więc obraz będzie rozciągnięty, ew. z paskami po bokach jeśli monitor ma taką funkcję pod konsole (niektóre mają).

Pod PS5 najlepiej iśc w szkło 4K.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zdecydowanie idź w 4K pod konsole a monitor najwyżej osobno do pracy. 

Z UWQHD do pracy 34 cale masz teraz w kilku sklepach promki na https://proline.pl/iiyama-g-master-gb3466wqsu-b1-red-eagle-34-cali-uwqhd-va-144hz-1ms-freesync-z-gwarancja-iiyama-3-lata-zero-martwych-pikseli-30-dni-p7115466 za 1899 zł, cena chyba niższa o 500 zł 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie z monitorami to chyba dluzsza sprawa bedzie, bo po tym jak zobaczylem 34 na zywo to wydaje mi sie, ze to w moim przypadku ebdzie za male. Przemysle to jeszcze i wroce z tematem. 

Otrzymalem dzisiaj swoj zestaw i jednak nie jestem zadowolony z wyboru Noctua Nh-D15. W zasadzie tylko to widze przez szybe :) Nie moge oddac, wiec pewnie najpierw sie z tym wszystkim oswoje a pozniej prawdopodobnie wystawie na sprzedaz i jednak wybiore jakies fajne AIO. Pewnie to, ktore mialem miec od poczatku. 

Do tego myslalem, ze nic nie bede slyszal a jednak mi tu szumi i tutaj pytanie. @Caps czy ten zewnetrzny wiatrak moge jakos latwo zdjac bez wiekszego kombinowania z demontazem? 

Zauwazylem, tez, ze jeden wiatrak w ogole sie nie kreci, ten co jest u gory nad Noctua. Czy tak ma byc(np wlacza sie dopiero przy zapotrzebowaniu) czy po prostu mi czegos nie podlaczyli? Jeden jest z tylu obudowy, jeden z przodu i oba chodza a ten u gory nie.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odlaczylem juz ten jeden wentylator i okazalo sie, ze kabel blokowal przy okazji ten gorny, wiec rozwiazalem obie rzeczy za jednym zamachem 

Nadal komputer dla mnie szumi, wiec moze jest to kwestia obudowy i moglem poszukac lepiej albo mialem mylne wrazenie, ze bedzie super cicho. 

Troche tego nie rozumiem, bo nie mam poki co nic podlaczone, odpalona jedynie przegladarka w ktorej teraz pisze a nie dam rady z tym case'm stojacym obok mnie. Bede musial go przeniesc gdzies na dol a bylem przekonany, ze to wszystko chodzi super cicho. To co sie dzieje w przypadku duzego obciazenia?

Szum jest znaczacy. Na pewno ciszej niz przy moim dawnym lapku ale tam wentylatory chodzily na pelnej mocy caly czas. Tutaj jest najnizsze mozliwe obciazenie...

Moze moge zmniejszyc predkosc wentylatorow manualnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zlokalizować źródło hałasu. Przy braku obciążenia komputer powinien być w zasadzie niesłyszalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Dirian napisał:

Spróbuj zlokalizować źródło hałasu. Przy braku obciążenia komputer powinien być w zasadzie niesłyszalny.

Wiatraki, ale nie wiem, ktory dokladnie, czy wszystkie. 

Jak wchodze w user scenario i ustawiam "cichy" w MSI Center to nic sie nie dzieje. Jak chce wejsc w dostosuj i zmienic np na nizszy ten wentylator pompy, ktorykolwiek to jest to tez nie moge nic edytowac tam. 

Chyba, ze musze wlaczyc tryb sterowania CPU lub FAN. Oba sa wylaczone 

image.thumb.png.b832b71595038bd5c34ff378ecee196a.png

image.thumb.png.9db2a9928b8e2ebf2764e046f95522f7.pngimage.thumb.png.e988d294a0c8f29ca2ad0b599b1f3b70.png

 

Trafilem do biosa i przy okazji wlaczylem XMP, ale z wiatrakami boje sie cokolwiek ruszac. 

Rozumiem, ze wentylator pompy to ten od Noctua. Nie rozumiem tez czemu np sa wypisane dwa systemowe jak w budzie sa 3. 

Moze moge zmiejszyc tu predkosc?

Chociaz teraz widze, ze jest wentylator procesora z 0 RPM tez jest wymieniony, wiec szczerze mowiac nie wiem czym jest wentylator pompy :) Sprobuje zrobic screeny z biosa 

 

MSI-Snap-Shot.png
MSI-Snap-Shot-00.png
MSI-Snap-Shot-01.png
MSI-Snap-Shot-02.png

 

Zmienilem te ustawienia, czyli wlaczylem Pump 1 na DC i dalem takie wlasciwosci. Wiatrak ten z przodu obudowy w tym momencie nie chodzi. Nie mam pojecia co robie, ale halas zniknal :)

 

MSI-Snap-Shot-03.png
MSI-Snap-Shot-04.png

 

Kombinuje dalej i troche juz lapie o co chodzi. Ustawilem troche wiekszej wartosci dla tego Pump Fan(czyli tego co mam z przodu) bo nie wiem czy tak moze sobie po prostu nie dzialac, ale obnizylem troche tez predkosc tych pozostalych dwoch. 

 

MSI-Snap-Shot-05.png
MSI-Snap-Shot-06.png
MSI-Snap-Shot-07.png
MSI-Snap-Shot-08.png
MSI-Snap-Shot-09.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...