Skocz do zawartości
Covsky

Zestaw do 10k - nie dla gracza

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej, potrzebuje pomocy w zbudowaniu kompa. Domyslam sie, ze tak bedzie lepiej nie ma co szukac gotowych zestawow.

W tej chwili mam laptopa Alienware 17 :

 Inter i7-4700 MQ CPU @2.40 GHZ, 2401 MHZ, Rdzenie 4 , 24GB RAM , GeForce GTX 770 chyba 16 GB

Mam go od mniej wiecej 8 lat i mimo, ze te parametry wygladaja ok to po prostu zaczyna mi mulic. Przez caly czas uzywam go jako stacjonarnego.

Wracajac do tematu zalezy mi na bardzo szybkim sprzecie. Nie tworze zadnych graficznych projektow, do gier mam ps5. Jednak bardzo duzo pracuje, czesto przy wielu zakladkach, kilku monitorach i chcialbym zeby wszystko po prostu szybko smigalo. 

Najlepiej jakby karta graficzna mogla obsluzyc do 4 monitorow. No i oczywiscie chcialbym, zeby sprzet byl cichy. 

Na szybko przygotowalem cos takiego, moglby ktos zerknac i powiedziec, czy to nie przesada i czy jest ok lub moze lepiej niektore elementy powymieniac. Moze nie musze wydawac ok 10k i mozna to zrobic o wiele lepiej i duzo taniej...

Nie dodalem tutaj karty dzwiekowej i sieciowej. O ile dzwiekowa na pewno musze wybrac to nie wiem czy sieciowa nie jest dorzucona do plyty glownej, czy jednak tez musze ja jeszcze dodac :)

Wielkie dzieki za pomoc

 

 

aaaaas.jpg

 

Edytowane przez Covsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno karta dźwiękowa, jak i sieciowa (po kablu, są również wersje z Wifi) są w płycie głównej. Zdecydowanie można wszystko zrobić o wiele taniej.

Nie wiem czy do zwykłych prac biurowo-przeglądarkowych potrzebny jest 12900 i droga płyta Z690, 12700 (a nawet 12600K) z płytą B660 również będą wystarczające i to z naddatkiem. Zaś w cenie wybranego RAMu można kupić kości 3600MT/s.

Wybrałeś obudowę z zamkniętym frontem, w środku będzie ciepło i wentylatory będą musiały pracować na wyższych obrotach.

Pracujesz w wirtualizacji? Jeśli nie to nie potrzebujesz drogiego Windowsa w wersji Pro.

Wszystko musi być z jednego sklepu ze składaniem?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, kalderon napisał:

Zarówno karta dźwiękowa, jak i sieciowa (po kablu, są również wersje z Wifi) są w płycie głównej. Zdecydowanie można wszystko zrobić o wiele taniej.

Nie wiem czy do zwykłych prac biurowo-przeglądarkowych potrzebny jest 12900 i droga płyta Z690, 12700 (a nawet 12600K) z płytą B660 również będą wystarczające i to z naddatkiem. Zaś w cenie wybranego RAMu można kupić kości 3600MT/s.

Wybrałeś obudowę z zamkniętym frontem, w środku będzie ciepło i wentylatory będą musiały pracować na wyższych obrotach.

Pracujesz w wirtualizacji? Jeśli nie to nie potrzebujesz drogiego Windowsa w wersji Pro.

Wszystko musi być z jednego sklepu ze składaniem?

Dziekuje za szybka odpowiedz 

Wlasnie o to mi chodzilo. W takim razie zgodnie z tym co napisales wyzej, jesli chodzi o B660 to widze rozne wersje, Rog Strix B660F Gaming WIFI, koncowki g, a, D4. Nie za bardzo rozumiem czym sie roznia poza wifi oczywiscie i tym, ze niektore maja DDR5 a pozostale DDR4. No ale gdzies po srodku za ok 1000 jest ten Rog Strix B660f. Jak zaznaczylem DDR 5 to wszystkie opcje, ktore sie pojawily sa ok 1000. 

I9 12700 nie ma, wiec rozumiem, ze chodzilo o zejscie na i7. Widze, ze roznica ok 1000 pln. Ten Ram, ktory dalem to przy zmianie na DDR5 wychodzi x2 drozej. 

Moglbys w takim razie polecic jakies obudowy/chlodzenie? Na tym kompletnie sie nie znam a byl to najwiekszy problem przy laptopie :)  Nie dosc, ze mega glosny to jeszcze strasznie sie grzeje. 

Jesli nie bedzie to zbyt skomplikowany proces to moge wszystko zamowic oddzielnie, nie musi byc z jednego sklepu od razu ze zlozeniem, gdyz powinienem sobie z tym dac rade.

Windows rzeczywiscie, Pro wystarczy. Karta graficzna jest ok? tam nic nie zmieniac?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odznacz DDR5, te pamięci są cholernie drogie i póki co różnice w wydajności są minimalne. Zostań przy DDR4.

Obudowa choćby nasza krajowa SilentiumPC RG6V, z zagranicznych be quiet 500DX, Corsair 275R Airflow czy 4000D Airflow.

Chłodzenie - SilentiumPC Navic F240, będzie sporo cichsze niż Cooler Master.

Karta wydajnością nie grzeszy, ale i tak nie będziesz grać.

Przykładowy koszyk z Morele:

1SYA0An.jpg


Usługa montażu:

https://www.morele.net/montaz-komputera-dotyczy-wszystkich-podzespolow-w-koszyku-266770/

Z kodem O6A2MVKEK1 za 1zł.

Ew lepszy zasilacz z innego źródła (ma tryb zero RPM - bezgłośny pod niższym obciążeniem), chociaż wtedy nie wiem jak ze składaniem:

https://www.amazon.pl/Corsair-RM550x-CP-9020197-EU-Zasilacz-Komputerowy/dp/B08ZYTK44Y/?th=1

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kalderon napisał:

Odznacz DDR5, te pamięci są cholernie drogie i póki co różnice w wydajności są minimalne. Zostań przy DDR4.

Obudowa choćby nasza krajowa SilentiumPC RG6V, z zagranicznych be quiet 500DX, Corsair 275R Airflow czy 4000D Airflow.

Chłodzenie - SilentiumPC Navic F240, będzie sporo cichsze niż Cooler Master.

Karta wydajnością nie grzeszy, ale i tak nie będziesz grać.

Przykładowy koszyk z Morele:

1SYA0An.jpg


Usługa montażu:

https://www.morele.net/montaz-komputera-dotyczy-wszystkich-podzespolow-w-koszyku-266770/

Z kodem O6A2MVKEK1 za 1zł.

Ew lepszy zasilacz z innego źródła (ma tryb zero RPM - bezgłośny pod niższym obciążeniem), chociaż wtedy nie wiem jak ze składaniem:

https://www.amazon.pl/Corsair-RM550x-CP-9020197-EU-Zasilacz-Komputerowy/dp/B08ZYTK44Y/?th=1

Dziekuje, mam tylko jeszcze kilka pytan

Moglbys mi powiedziec, czemu ta karta glowna MSI a nie np zadna Asusa np Tuf Gaming Wifi Plus D4 lub Rog Strix b660-G Gaming Wifi ? Czym one sie roznica, Roznica w cenie 100 pln a jednak dla mnie Asus o wiele lepsza firma :)

Procesor zostawiam i7-12700 skoro mowisz, ze nie ma sensu brac i9. Wersja gola bez K czy F jest ok? Wiem, ze chodzi o zintegrowana karte lub mozliwosc podkrecania procka, ale czy to jest mi potrzebne to juz nie :) Roznica miedzy i9 to ok 1k. NIe ma tam takiej roznicy zeby warto bylo teraz wziac i9 niz w przyszlosci wymieniac? AMD tez odpuscic i pozostac przy Intelu? Tak naprawde w ogole tego nie sprawdzalem.

W obudowie, zasilaczu/Chlodzeniu wezme to co proponowales. Chlodzenie jedynie dam Navis Evo ARGB. TO tao samo tylko chyba z podswietleniem.Co do zasilacza to 550W wystarczy? Widzialem jest tez M2 Gold Supremo 650W. 

Jesli chodzi o pamiec to znalazlem Patriot Viper Steel tez 3600 Mhz ale CL17. Cena podobna, wiec chyba ten moze byc lepszy. 

No i ta karta graficzna. Nie chcialbym miec byle czego nawet jak nie bede gral :) Karta bedzie miala wplyw tylko na gry, na nic wiecej? Widzialem jest kilka portow wiec chyba tez nie powinno byc problemu z podlaczeniem 4 monitorow. Prosze potwierdz jak mozesz :)Jak patrzylem na te ceny do ok 2k to wyskoczyl mi jescze GeForce RTX 3050 ale od Gigabyte. Rozumiem, ze roznica jest tylko w firmie, ale jesli jest sens doplacic za jakas inna to prosze daj znac.

Cenowo wychodzi o wiele lepiej niz myslalem. Mam jeszcze jakas gorke jesli moge jakis parametr poprawic. Preferuje kupic cos raz a konkretnie niz pozniej wymieniac elementy, chociaz tutaj o tyle latwiej, ze taki RAM to moge pozniej bez problemu dorzucic, a na te chwile chyba 32GB w zupelnosci wystarczy. Jak wezme chlodzenie wodne to rozumiem tez, ze chlodzenie CPU dodatkowego juz nie musze brac. Party termoprzewodzacej chyba tez nie? 

Z gory dzieki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus nie jest lepszą firmą, potrafi wypuszczać paździerze i to w dość wysokiej cenie. Do tego TUF będzie mieć np. gorszy chip audio niż MSI Mortar. Minusem wizualnym MSI jest rozmiar mATX, jest to płyta mniejsza/niższa.

Podkręcanie obecnie nie ma sensu, wzrosty są minimalne przy sporym wzroście zapotrzebowania na prąd (i chłodzenie). Więc wersja K nie ma sensu. Możesz wziąć wersję F, integra może się o tyle przydać że jeśli padnie karta to nie zostaniesz bez obrazu.

Co do Navisa to zwróć uwagę żeby to była wersja F240. Jest znacznie lepsza niż poprzednie generacje.

Wkleiłem zły RAM. Powinien być ten (dwie sztuki, sumarycznie 2x16GB):

https://www.morele.net/pamiec-goodram-irdm-pro-ddr4-16-gb-3600mhz-cl17-irp-3600d4v64l17-16g-6471308/

Patrioty to kości 2x8GB.

Zasilacz 550W wystarczy, chyba że w przyszłości będziesz chciał wsadzić dużo mocniejszą kartę graficzną.

Nie ma sensu dopłacania do innego producenta karty, ma ona wpływ tylko na wydajność w grach (w które nie grasz) czy projektach 3D (których nie robisz). Równie dobrze można zejść z kartą niżej, tyle że 1660 ti kosztuje praktycznie tyle samo, a 1650 ma tylko 3 wyjścia obrazu. Co do owych wyjść - niestety to trzeba sprawdzić w praktyce, nie mam 4 monitorów ani tej karty żeby potwierdzić że napędzi ona wszystkie 4.

Nie najgorsza psta termoprzewodząca będzie dołączona do chłodzenia.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Covsky napisał:

No i ta karta graficzna. Nie chcialbym miec byle czego nawet jak nie bede gral :) Karta bedzie miala wplyw tylko na gry, na nic wiecej? Widzialem jest kilka portow wiec chyba tez nie powinno byc problemu z podlaczeniem 4 monitorow. Prosze potwierdz jak mozesz :)Jak patrzylem na te ceny do ok 2k to wyskoczyl mi jescze GeForce RTX 3050 ale od Gigabyte. Rozumiem, ze roznica jest tylko w firmie, ale jesli jest sens doplacic za jakas inna to prosze daj znac.

 

Gdyby co masz iGPU na mobo i tam też możesz podłączyć ekran. Z GPU możesz zerknąć na RX 6600 XT czy RTX 3060 jak chcesz coś lepszego, ale kwestia czy to wykorzystasz. Dopłata do i9 dla większej ilości E-Core bez sensu. Osobiście to dawałbym tutaj i5 12600K na B660 bo i to będzie overkillem do Twoich zastosowań. Monitory o jakiej rozdzielczości? 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Caps napisał:

Gdyby co masz iGPU na mobo i tam też możesz podłączyć ekran. Z GPU możesz zerknąć na RX 6600 XT czy RTX 3060 jak chcesz coś lepszego, ale kwestia czy to wykorzystasz. Dopłata do i9 dla większej ilości E-Core bez sensu. Osobiście to dawałbym tutaj i5 12600K na B660 bo i to będzie overkillem do Twoich zastosowań. Monitory o jakiej rozdzielczości? 

Odpowiem od razu na oba posty i jeszcze raz z gory dziekuje za pomoc, bo w takim tempie w weekend bede juz mogl zamawiac sprzet :) Jeszcze kilka pytan, poczytam testy i mysle, ze bedzie mozna zamawiac.

Co do karty graficznej to jestem w stanie wziac cos lepszego nawet jak tego nie bede potrzebowal. Wolalbym uniknac w sytuacji w ktorej bede jednak chcial cos odpalic i bede mial problem, wiec jesli RTX 3060 jest ok to moge doplacic troche pln i miec spokoj. Tylko znowu ten sam problem, widze, ze w okolicy 2500 sa 3 opcje z 12GB Gigabyte Eagle, Gigabyte Vision i Gainward Ghost. 

Monitory mam typowo robocze EliteDisplaye242 i Asus VG245 ktory kupilem jeszcze sporo przed ps5 do gry, ale w najblizszej przyszlosci tez bede szukal czegos szerokokatnego, wiec to sie wydarzy, ale jeszcze nie teraz. 

Procesor, zostane juz przy i7. Wczesniej myslalem, ze musi byc i9, wiec wiekszego downgrade juz nie chce robic :) Mam tylko jeszcze pytanie o zintegrowana karte graficzna. Czy jest tutaj jakis minus? Wersja F, czyli z karta kosztuje o 100pln niz wersja bez...

Jesli chodzi o plyte glowna to jeszcze przy asusie widzialem jakies info, ze przy routerze Asus Wifi6 moge w pelni wykorzystac potencjal lacznosci sieciowej. Akurat mam router Asusa Ax58u(802.11ax) tylko z drugiej strony sprzet bedzie stal przy routerze i tak, wiec raczej z wifi na tym sprzecie w 99.5% przypadkow korzystac nie bede. No, ale wole zapytac, czy ma to jakies znaczenie. Nie zauwazylem, tez zeby przez to, ze MSI jest mniejsza to miala mniej wejsc.

Dysk zmienilem na drozszy, wiec prosze jescze o potwierdzenie, ale wydawal sie najlepszy w stosunku do ceny i szybszy(oraz drozszy) niz ten, ktory byl podany wczesniej. 

Jesli chodzi o chlodzenie to wybralem ten model F240 z podswietleniem chociaz jez tez wersja ARGB 280 o 30 pln drozsza. Mimo, ze nie gram na kompie w gry to mam dwie klawiatury Ornata Chroma i obie myszki Mionixa tez z podswietleniem :) 

Ram dalem to ci podales @kalderon Rozumiem, ze nie ma co tu kombinowac, chcialem pytac jeszcze o pozostale opcje, ale rzeczywiscie pozostale to sa kostki po 8GB. Jest jakas roznica poza tym, ze 16GB na jednej zajmuje jeden slot zamiast dwoch?

Obudowa zostaje taka jak byla podana, chyba nie ma co tutaj zmienia, Silentium Regnum RG6V wyglada dobrze, chociaz pewnie jeszcze zobacze tez inne. Zasilacz zmienilem na 650W na wszelki wypadek :)

sdfdsfsdfdsf.jpg

Edytowane przez Covsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus Dual to przyzwoita seria, niecałe 2300zł:

https://www.ceneo.pl/113450208

2 godziny temu, Covsky napisał:

Mam tylko jeszcze pytanie o zintegrowana karte graficzna. Czy jest tutaj jakis minus? Wersja F, czyli z karta kosztuje o 100pln niz wersja bez...

Jedynym minusem jest wyższa cena. Plusem jest to co już zostało wspomniane czyli możliwość podłączenia dodatkowego monitora czy to że nie stracisz dostępu kompa po ewentualnej awarii karty.

2 godziny temu, Covsky napisał:

Jesli chodzi o plyte glowna to jeszcze przy asusie widzialem jakies info, ze przy routerze Asus Wifi6 moge w pelni wykorzystac potencjal lacznosci sieciowej. Akurat mam router Asusa Ax58u(802.11ax) tylko z drugiej strony sprzet bedzie stal przy routerze i tak, wiec raczej z wifi na tym sprzecie w 99.5% przypadkow korzystac nie bede.

Wszystkie płyty w wersji z łącznością bezprzewodową mają Wifi 6.

2 godziny temu, Covsky napisał:

Dysk zmienilem na drozszy, wiec prosze jescze o potwierdzenie, ale wydawal sie najlepszy w stosunku do ceny i szybszy(oraz drozszy) niz ten, ktory byl podany wczesniej. 

Różnica w wydajności względem tańszej Kioxii będzie żadna chyba że pracujesz na wielogigabajtowych plikach/paczkach danych.

2 godziny temu, Covsky napisał:

chociaz jez tez wersja ARGB 280 o 30 pln drozsza

Wersja 280mm jest to starszy model, bez "F" na początku. To ma znaczenie.

2 godziny temu, Covsky napisał:

Rozumiem, ze nie ma co tu kombinowac, chcialem pytac jeszcze o pozostale opcje, ale rzeczywiscie pozostale to sa kostki po 8GB. Jest jakas roznica poza tym, ze 16GB na jednej zajmuje jeden slot zamiast dwoch?

2x16GB zostawi ci miejsce na ew. rozbudowę, może być też nieco łatwiejsze do obsłużenia przez kontroler pamięci.

2 godziny temu, Covsky napisał:

Silentium Regnum RG6V

RG6V ma tą zaletę że ma w standardzie aż 4 wentylatory, będziesz mógł obniżyć ich obroty żeby uzyskać jeszcze większą ciszę.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, kalderon napisał:

Asus Dual to przyzwoita seria, niecałe 2300zł:

https://www.ceneo.pl/113450208

Jedynym minusem jest wyższa cena. Plusem jest to co już zostało wspomniane czyli możliwość podłączenia dodatkowego monitora czy to że nie stracisz dostępu kompa po ewentualnej awarii karty.

Wszystkie płyty w wersji z łącznością bezprzewodową mają Wifi 6.

Różnica w wydajności względem tańszej Kioxii będzie żadna chyba że pracujesz na wielogigabajtowych plikach/paczkach danych.

Wersja 280mm jest to starszy model, bez "F" na początku. To ma znaczenie.

2x16GB zostawi ci miejsce na ew. rozbudowę, może być też nieco łatwiejsze do obsłużenia przez kontroler pamięci.

RG6V ma tą zaletę że ma w standardzie aż 4 wentylatory, będziesz mógł obniżyć ich obroty żeby uzyskać jeszcze większą ciszę.

A moglbys mi jeszcze powiedziec cos o DDR5? Widze, ze maja duza wieksze opoznienia, wieksza szybkosc i pewnie nie sa jeszcze dobrym produktem, stad propozycja DDR4, ale czy nie bedzie tak, ze za rok dwa, trzy roznica bedzie ogromna a ja nie bede mogl zrobic upgrade'u bo plyta glowna bedzie pod DD4? Wiem, ze teraz to zupelnie niepotrzebne i pewnie DDR5 kosztuje wiecej niz powinno, no ale w tym momencie za plyte glowna place jakies 200-300 pln max wiecej z DDR5 a sam ram jakies 600. Jest to dla mnie do przelkniecia za spokoj i lepsza wydajnosc na przyszlosc. Jak widziales to laptopa kupowalem alienware nie grajac na nim w zadne gry i dzieki temu, ze byl tak mocny wytrzymal u mnie 8 lat i nadal jest bardzo dobry. 

Czytalem, ze przy grach chyba wielkiego wplywu to jescze nie ma, ale mi zalezy na jak najbardziej plynnej pracy, czyli przykladowo odpalam 100 zakladek z roznymi stronami, w tle chodzi streaming, leci muzyka z youtube a u mnie sa wlaczone apki z wykresami i nie mam zadnego lagowania. 

Edytowane przez Covsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDR5 dopiero wchodzi, to jest nowa technologia dlatego jest kosmicznie droga, zaś same parametry słabe. Dokładnie tak samo było gdy wchodziło DDR4. Jeszcze nie teraz. Nawet gdy DDR5 spowszednieją nie będzie jakiejś przepaści na obecnych procesorach.

Będziesz mógł zrobić upgrade procesora jeśli Intel pozwoli na obsługę 13 generacji na płytach z serii 600 (a ma pozwolić).

To wszystko o czym piszesz leży w RAMie, ale w takim scenariuszu liczy się głównie jego ilość, a mniej szybkość.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

GPU warto brać Vision z dobrym chłodzeniem

SPC zmieniłbym zdecydowanie na GX 550W

Taniej masz taką opcję z dyskiem 2TB 

https://proline.pl/koszyk/8485bbd1

No ale wydawać ponad 8000 zł do większej ilości kart w przeglądarce też jeszcze bym rozważył. 

Za tyle to się już kupuje zestawy do obróbki wideo czy 3D ;-)

 

Edytowane przez Caps
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Caps napisał:

GPU warto brać Vision z dobrym chłodzeniem

SPC zmieniłbym zdecydowanie na GX 550W

Taniej masz taką opcję z dyskiem 2TB 

https://proline.pl/koszyk/8485bbd1

No ale wydawać ponad 8000 zł do większej ilości kart w przeglądarce też jeszcze bym rozważył. 

Za tyle to się już kupuje zestawy do obróbki wideo czy 3D ;-)

 

Dlaczego Gx 550w a nie ten co wczesniej dalem i czy 550W tutaj wystarczy jak wezme karte Dual lub Vision?

Tu nie chodzi o sama ilosc kart w przegladarce. Komputer to moje glowne narzedzie do pracy, spedzam przy nim z 10 godz dziennie i zalezy mi na tym zeby wszystko chodzilo mozliwie jak najlepiej przez jak najdluzszy czas. Zakladalem, ze wydam 10k+, wiec i tak sie bardzo ciesze z tego co juz zrobilismy a jedynie chce dokonac mozliwie najlepszego wyboru.

Dlatego tez pytam o ten DDR5, bo jesli ma sie okazac, ze w przyszlosci bedzie o wiele lepsze to wole juz teraz zaplacic 1000 wiecej, ale jesli przez wiele lat nie bede tego potrzebowal a moge np zamiast 32GB RAM wrzucic 64 bo wyjdzie mniej wiecej tyle samo a w przyszlosci 128 i miec takie same efekty to po co to brac. Z drugiej strony jest ten limit na plycie glownej, ktora DDR5 nie ogarnie i zeby to pozniej dodac trzeba bedzie zmienic tez plyte. . @kalderon pisales o procesorze, ale plyty nie wymienie, bo ona jest tylko do DDR4, do DDR5 musialaby byc  inna. 

Stad te wszystkie pytania, teraz zaoszczedze 1000 czy 2000 a za 3 lata okaze sie, ze musze cos wymieniac bo zacznie mi komp wolniej chodzic i zdaje sobie sprawe, ze bedzie to sprzet o wiele lepszy niz potrzebuje, ale tak jak pisalem chcialbym, zeby tutaj wszystko latalo cokolwike bede na kompie robic. Wbrew pozorom na tych zakladkach przeciez nie czytam wp czy onetu tylko jednak mam tu wiele programow, roznych wykresow, gieldowych apek itd caly czas sie odswiezaja. Teraz mam szybkiego lapa z bardzo dobrymi parametrami a juz szybko zaczyna zwalniac. 

Jak juz sie decyduje na zmiane to konkretnie i chcialbym wybrac najlepsze opcje i jesli powiecie mi, ze warto doplacic wiecej i wziac i9, ten DDR5, wiecej niz 32GB ramu czy jakies lepsze chlodzenie/zasilacze to naprawde nie bede mial z tym zadnego problemu 

 

Edytowane przez Covsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Covsky napisał:

Dlaczego Gx 550w a nie ten co wczesniej dalem i czy 550W tutaj wystarczy jak wezme karte Dual lub Vision?

 

Bo ten GX będzie w zupełności wystarczający i ma tryb półpasywny przez co podczazs pracy on będzie praktycznie cały czas z pasywnym chłodzeniem

4 minuty temu, Covsky napisał:

Tu nie chodzi o sama ilosc kart w przegladarce. Komputer to moje glowne narzedzie do pracy, spedzam przy nim z 10 godz dziennie i zalezy mi na tym zeby wszystko chodzilo mozliwie jak najlepiej przez jak najdluzszy czas. Zakladalem, ze wydam 10k+, wiec i tak sie bardzo ciesze z tego co juz zrobilismy a jedynie chce dokonac mozliwie najlepszego wyboru.

No ale właśnie w czym pracujesz, wydać więcej to nie zawsze najlepszy wybór

4 minuty temu, Covsky napisał:

Dlatego tez pytam o ten DDR5, bo jesli ma sie okazac, ze w przyszlosci bedzie o wiele lepsze to wole juz teraz zaplacic 1000 wiecej, ale jesli przez wiele lat nie bede tego potrzebowal a moge np zamiast 32GB RAM wrzucic 64 bo wyjdzie mniej wiecej tyle samo a w przyszlosci 128 i miec takie same efekty to po co to brac. Z drugiej strony jest ten limit na plycie glownej, ktora DDR5 nie ogarnie i zeby to pozniej dodac trzeba bedzie zmienic tez plyte. . @kalderon pisales o procesorze, ale plyty nie wymienie, bo ona jest tylko do DDR4, do DDR5 musialaby byc  inna. 

DDR5 - nie, nie ma sesnu

5 minut temu, Covsky napisał:

Dlaczego Gx 550w a nie ten co wczesniej dalem i czy 550W tutaj wystarczy jak wezme karte Dual lub Vision?

Nie wiem jak ten Dual ale Vision z WF na 3060 to jest bajka jak ostatnio oglądałem, bardzo niskie temperatury oraz rewelacyjna kultura pracy pod pełnym obciążeniem 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Covsky napisał:

Dlatego tez pytam o ten DDR5, bo jesli ma sie okazac, ze w przyszlosci bedzie o wiele lepsze to wole juz teraz zaplacic 1000 wiecej, ale jesli przez wiele lat nie bede tego potrzebowal a moge np zamiast 32GB RAM wrzucic 64 bo wyjdzie mniej wiecej tyle samo a w przyszlosci 128 i miec takie same efekty to po co to brac. Z drugiej strony jest ten limit na plycie glownej, ktora DDR5 nie ogarnie i zeby to pozniej dodac trzeba bedzie zmienic tez plyte. . @kalderon pisales o procesorze, ale plyty nie wymienie, bo ona jest tylko do DDR4, do DDR5 musialaby byc  inna. 

To nie tak. Nawet jak DDR5 w końcu będą szybsze to w codziennym użytkowaniu nie zrobi to różnicy. Jeśli komp zacznie ci zwalniać z winy sprzętu (co przy 12700 będzie trudne) to zmiana RAMu i dodatkowe 5% wydajności nie będą game-changerem. A biorąc pod uwagę obecne narzuty cenowe to w przyszłości taniej wyjdzie sprzedać płyte i RAM DDR4 a następnie kupić juz przystępne cenowo DDR5 niż teraz się wykosztowywać (pomijając sensowność takiej operacji). RAMu będziesz mógł dołożyć biorąc DDR4.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
55 minut temu, Caps napisał:

No ale właśnie w czym pracujesz, wydać więcej to nie zawsze najlepszy wybór

Gielda, stad multi tasking z wieloma monitorami, zakladkami, apkami z wykresami itp.  

55 minut temu, Caps napisał:

Nie wiem jak ten Dual ale Vision z WF na 3060 to jest bajka jak ostatnio oglądałem, bardzo niskie temperatury oraz rewelacyjna kultura pracy pod pełnym obciążeniem 

Pewnie to bedzie glupie ale co to WF:)? Jesli chodzi o te karty to prawdopodobnie wezme Vision, bo wychodzi 300 pln drozej niz Dual ale z tego co sprawdzalem to chyba jest to cenowo lepsze value 

55 minut temu, Caps napisał:

Bo ten GX będzie w zupełności wystarczający i ma tryb półpasywny przez co podczazs pracy on będzie praktycznie cały czas z pasywnym chłodzeniem

Ale GX jest drozszy, wiec polpasywne chlodzenie jest lepsze od aktywnego?  

44 minuty temu, kalderon napisał:

To nie tak. Nawet jak DDR5 w końcu będą szybsze to w codziennym użytkowaniu nie zrobi to różnicy. Jeśli komp zacznie ci zwalniać z winy sprzętu (co przy 12700 będzie trudne) to zmiana RAMu i dodatkowe 5% wydajności nie będą game-changerem. A biorąc pod uwagę obecne narzuty cenowe to w przyszłości taniej wyjdzie sprzedać płyte i RAM DDR4 a następnie kupić juz przystępne cenowo DDR5 niż teraz się wykosztowywać (pomijając sensowność takiej operacji). RAMu będziesz mógł dołożyć biorąc DDR4.

Ok dzieki to ide w DDR4 i najwyzej zastanowie sie nad wieksza iloscia na start. Moglbys mi jeszcze powiedziec czemu Mortar a nie np Tomahawk albo Pro 690 skoro wybieram juz DDR z MSI(i nie szukam innych :)? Cenowo wychodza tak samo, 200 pln roznicy. Widze, ze Z690 moze obsluzyc minimalnie wieksza czestotliwosc pamieci, ale moja i tak chyba poki co ma bedzie miala 3600 jesli czegos tutaj nie myle. Nie wiem jaka jest roznica w karcie sieciowej/dzwiekowej no i te Tomahawk i Pro Z690 to z tego co widze sa troche wieksze z wieksza iloscia zlaczy. Nie mam troche zaufania do MSI, ale ufam Tobie, ze jest to dobry wybor :)  https://www.morele.net/porownaj/10184898,5939016,5949275,9398466,9663145,9663146,6352557/42/1/

Edytowane przez Covsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z690-A Pro ma słabsze audio niż Mortar i Tomahawk. W uproszczeniu obie płyty B660 różnią się głównie formatem - Tomahawk jest większy.

Półpasywne chłodzenie oznacza że przy niewielkim obciążeniu zasilacz wyłączy wentylator. Nie robi to wielkiej różnicy bo zasilacze i tak są w piwnicy oraz (poza paroma wyjątkami) są i tak bardzo ciche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Covsky napisał:

Pewnie to bedzie glupie ale co to WF:)? Jesli chodzi o te karty to prawdopodobnie wezme Vision, bo wychodzi 300 pln drozej niz Dual ale z tego co sprawdzalem to chyba jest to cenowo lepsze value 

Nie no 300 zł dopłacać względem Asus Dual w przypadku tak chodnej karty jak RTX 3060 to strata kasy. Tym bardziej jeśli zakładasz, że zestaw nie będzie służył do grania. Asus Dual bez obciążenia / w umiarkowanym obciażeniu to chłodzenie w zasadzie niesłyszalne. Tak po prawdzie jak u Ciebie ta karta ma służyć do wyświetlania pulpitu / multimediów, to można śmiało wziąć coś tańszego co obsłuży 4 monitory, np. https://www.x-kom.pl/p/480513-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-gtx-1660-ti-oc-6gb-gddr6.html - po co przeplacać?

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Covsky napisał:

Pewnie to bedzie glupie ale co to WF:)

Nazwa chłodzenia 

7 godzin temu, Covsky napisał:

Pewnie to bedzie glupie ale co to WF:)

Różnica w cenie jest na tyle mała, że raczej nie ma tutaj co dyskutować. Dodatkowo zyskujesz 10 lat gwarancji. 

5 godzin temu, Dirian napisał:

Nie no 300 zł dopłacać względem Asus Dual w przypadku tak chodnej karty jak RTX 3060 to strata kasy.

Różnica to około 100 zł

https://www.ceneo.pl/113450208

https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-3060-vision-oc-12gb-gddr6-lhr-gv-n3060vision-oc-12gd-2-0-p8078603

7 godzin temu, Covsky napisał:

Nie no 300 zł dopłacać względem Asus Dual w przypadku tak chodnej karty jak RTX 3060 to strata kasy.

No to bierz wtedy i7 12700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

@Caps @kalderon @Dirian

Nie odzywalem sie troche czasu, gdyz musialem decyzje zakupowa odlozyc do teraz,  jednak z koncem przyszlego tygodnia na 100% robie zamowienie dlatego chcialem jeszcze z Wami potwierdzic to co bylo mowione wczesniej. Moze cos sie zmienilo? 

 

Koszt zestawu, ktory stworzylem to ok 8300 PLN. +- roznica w sklepie w ktorym to kupie, moze pojawi sie jakas promka w najblizszych dniach. Maksymalnie w ciagu 10 dni dokonam zamowienia.. Morele/Proline/Komputronik , ktos jeszcze oferuje opcje zlozenia? 

1. Procesor Intel Core i7-12700, 2.1 GHz, 25 MB, BOX (BX8071512700) https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-12700-2-1-ghz-25-mb-box-bx8071512700-9643934/ 

Tutaj wszystko jasne i jest to ostateczna decyzja.

2.  Płyta główna MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4 https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-b660m-mortar-wifi-ddr4-9663146/ 

Jesli cos jest nie tak przy pozostalych elementach lub warto ja zmienic na lepsza(moze cos sie pojawilo w podobnej cenie) to prosze jeszcze o info :) 

3. Obudowa SilentiumPC Regnum RG6V Evo TG ARGB (SPC262) - https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-regnum-rg6v-evo-tg-argb-spc262-5941314/ 

Tutaj tez wszystko jasne

4. Chłodzenie wodne SilentiumPC Navis Evo ARGB 280 (SPC241) - https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-silentiumpc-navis-evo-argb-280-spc241-5939016/ 

Tutaj mam pytanie, czy zostawic 280, czy tak jak Caps wspominales F240 https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-silentiumpc-navis-f240-argb-spc327-10184897/ 

Czy 280 jest lepsze od F240, czy jednak pozostac przy F240? W jednym pytaniu znalazlem cos takiego w sprawie 280 :

"czy bedzie to kompatybilne z płytą b660m" - " Tak ale musisz posiada zestaw montażowy LGA 1700. Producent podaje: LGA 1700 LC1 upgrade kit – dla systemów chłodzenia serii Navis. lienci, którzy kupili dowolny układ chłodzenia Silentium PC z serii Fera 3, Fortis 3, Grandis 2, Grandis 3 lub Navis otrzymają odpowiedni zestaw montażowy za darmo, płacąc jedynie koszty przesyłki. Wystarczy, że wypełnią prosty formularz na stronie SilentiumPC. Link do formularza:  https://www.silentiumpc.com/pl/parts/lga1700/ "

"lepiej brac f240, masz odrazu kompatybilność z lga 1700"

 

5. Dysk SSD Crucial P5 Plus 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (CT1000P5PSSD8) - https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-p5-plus-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen4-nvme-ct1000p5pssd8-5948686/ 

Zdecydowalem sie wybrac Gen4. Wybralem Crucial5, gdyz jest troche tanszy od Samsunga 980 PRO. Jesli warto doplacic ok 100 zl do Samsunga to prosze o info :) 

6. Karta graficzna MSI GeForce RTX 3060 Gaming Z Trio 12GB GDDR6 (V390-245R) - https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-3060-gaming-z-trio-12gb-gddr6-v390-245r-5949181/ 

Karta MSI Gaming Z Trio lub Asus Tuf Gaming OC(https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-tuf-geforce-rtx-3060-gaming-oc-12gb-gddr6-tuf-rtx3060-o12g-v2-gaming-5948083/

Jedna z tych dwoch. Obie sa w identycznych cenach. MSI jest chyba ladniejsza, ale ma jedno wyjscie HDMI a Asus ma x2. Jest tez troche dluzsza(wspominali o tym w opisie, ale chyba nie powinno byc problemu zeby zmiescila sie w mojej obudowie)  Przy Asusie sugerowany zasilacz to 750W, przy MSI 550. Jak sprawdzalem rozne testy to MSI byl czesto na drugim miejscem zamiast za ROG a Asus byl tuz za nia jako dobry stosunek jakosci do ceny. Mysle, ze obie beda i tak ponad moje wymagania ale tez nie chce byle jakiej karty graficznej wiec postawilem na wybor jeden z tych dwoch. Moze jeszcze ktos z Was poradzi, czy warto wziac Asusa z dodatkowym HDMI i w zwiazku z tym wiekszym zasilaczem. 

7.Zasilacz SeaSonic Focus GX-550W (SSR-550FX) - https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-gx-550w-ssr-550fx-6352557/ 

Ten zasilacz proponowaliscie i ten wybralem. Jesli wezme karte Asusa to zamienie go na 750W. 

8. Pamięć Kingston Fury Renegade RGB, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1A/16) - https://www.morele.net/pamiec-kingston-fury-renegade-rgb-ddr4-16-gb-3600mhz-cl16-kf436c16rb1a-16-8813153/ 

Mial byc Goodram, ale cena jest podobna i wybralem CL16 zamiast CL17. Oczywiscie 2x po 16GB. Jak bedzie potrzeba to zwieksze do 64GB w przyszlosci. Zostalem przy DDR4.

 

Do tego oczywiscie Windows 11 Home. 

Czy cos pominalem/Czy wszystko tutaj sie zgadza/Czy czegos brakuje/Czy wszystko jest kompatybilne:)? Czy byscie cos zmienili? Czy kazdy z Was moglby to ocenic? 

Z gory wielkie dzieki !! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F240 jest nowszy i cichszy.

Alternatywny dobrze wyceniony dysk PCI-E 4: https://www.ceneo.pl/102771757

RTX 3060 za 2500zł to dużo.

Z 12700 wziął bym zasilacz 650W. Moce sugerowane przez producentów to trochę dupochrony.

Kingstony mimo CL16 mają gorsze timingi niż Goodramy (16-20-20 względem 17-19-19). Nie będą szybsze. Jeszcze inna alternatywa, Ripjawsy 3600 CL16 (16-19-19):

https://www.ceneo.pl/88302830

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lecisz zdecydowanie za grubo z tym zestawem, bo przecież to do: 

W dniu 4.05.2022 o 19:08, Covsky napisał:

Nie tworze zadnych graficznych projektow, do gier mam ps5. Jednak bardzo duzo pracuje, czesto przy wielu zakladkach, kilku monitorach i chcialbym zeby wszystko po prostu szybko smigalo. 

W zasadzie po co ten RTX 3060? 

11 minut temu, kalderon napisał:

Kingstony mimo CL16 mają gorsze timingi niż Goodramy (16-20-20 względem 17-19-19). Nie będą szybsze. Jeszcze inna alternatywa, Ripjawsy 3600 CL16 (16-19-19):

A co to zmieni w tym zestawie przy takich zastosowaniach? Znów karmienie procesora będzie? 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, kalderon napisał:

F240 jest nowszy i cichszy.

Alternatywny dobrze wyceniony dysk PCI-E 4: https://www.ceneo.pl/102771757

RTX 3060 za 2500zł to dużo.

Z 12700 wziął bym zasilacz 650W. Moce sugerowane przez producentów to trochę dupochrony.

Kingstony mimo CL16 mają gorsze timingi niż Goodramy (16-20-20 względem 17-19-19). Nie będą szybsze. Jeszcze inna alternatywa, Ripjawsy 3600 CL16 (16-19-19):

https://www.ceneo.pl/88302830

 

15 minut temu, Caps napisał:

Moim zdaniem lecisz zdecydowanie za grubo z tym zestawem, bo przecież to do: 

W zasadzie po co ten RTX 3060? 

A co to zmieni w tym zestawie przy takich zastosowaniach? Znów karmienie procesora będzie? 

 

 

Dziekuje jak zwykle za szybkie odpowiedzi :), raz dwa zakonczymy temat, wiec od razu odpowiem na obie.

 

Zdaje sobie sprawe z tematu karty graficznej, ale chce podlaczyc przynajmniej 3 monitory wiec jakas musze wziac. Wiem, ze moge wybrac cos zwyklego skoro nie bede gral, ale po prostu mi to nie pasuje. Troche jak mialbym wziac nowe auto z V8 i wrzucic gaz. Czytalem, ze 3060 jest bardzo dobre a te dwie to wybralem dlatego, ze pojawialy sie w czolowce roznych testow i sa w tej samej cenie. Poprzednim razem jak sprawdzalem Vision to tez byl po ok 2400. Skoro juz buduje taki dobry sprzet to niech tu wszystko gra. Moze predzej czy pozniej ta karta mi sie przyda.

Tych kart jest tez tyle, ze juz chcialbym zostac przy tej cenie max 2500(moze jedna z tych dwoch pojawi sie w jakiejs promce lada dzien) i wydaje mi sie, ze te dwie to najlepszy wybor. No chyba, ze jest cos lepszego w tym przedziale.Jesli tak to dajcie prosze znac jaka lub podpowiedzcie ktora z tych dwoch jest lepsza . Tak jak pisalem wydaje mi sie, ze roznica jest tylko w wygladzie na korzysc MSI a Asus ma dodatkowe wejscie Hdmi. 

W zestawie zmienilem:

Chlodzenie na F240

Zasilacz na  SeaSonic FOCUS GX-650 (SSR-650FX) 

Ram z tego CL16 Pamięć Kingston Fury Renegade RGB, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 zmienilem na  Pamięć GoodRam IRDM PRO, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL17 (IRP-W3600D4V64L17/16G) Co prawda bialy, bo juz nie ma chyba czarnych, wiec pewnie do konca jeszcze to przemysle :) Wyglad na korzysc Kingstona, Cena troche nizsza za GoodRam i rozumiem, ze dzialac beda tak samo?

Ten dysk co wybralem chyba jest lepszy, minimalnie drozszy. Tutaj tez bym nie szukal juz tanszej alternatywy tylko raczej wybral miedzy nim a opcja doplacenia 100 pln za Samsung Pro 980. 

@Caps zgadasz sie z tym? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wziąć tańsze GPU i też podłączysz kilka monitorów: https://www.x-kom.pl/p/688539-karta-graficzna-amd-sapphire-radeon-rx-6600-gaming-pulse-8gb-gddr6.html

Można nawet poszukać jakiegoś GTX 1660 / GTX 1660 Ti, może się uda gdzieś dorwać po taniości. Ale w sumie chyba lepiej wziąć tego RX 6600 jako kartę nowszą i sporo wydajniejszą jakby naszło jednak odpalić jakąś grę.

Dysk może lepszy nie jest, ale jak to komp do pracy to zostałbym przy Crucialu. Jednak pewniejsze te dyski niż ADATA które lubią mieć swoje humory (czyt. psuć się) z tego co ostatnio się czyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Dirian napisał:

Można wziąć tańsze GPU i też podłączysz kilka monitorów: https://www.x-kom.pl/p/688539-karta-graficzna-amd-sapphire-radeon-rx-6600-gaming-pulse-8gb-gddr6.html

Można nawet poszukać jakiegoś GTX 1660 / GTX 1660 Ti, może się uda gdzieś dorwać po taniości. Ale w sumie chyba lepiej wziąć tego RX 6600 jako kartę nowszą i sporo wydajniejszą jakby naszło jednak odpalić jakąś grę.

Dysk może lepszy nie jest, ale jak to komp do pracy to zostałbym przy Crucialu. Jednak pewniejsze te dyski niż ADATA które lubią mieć swoje humory (czyt. psuć się) z tego co ostatnio się czyta.

No dokladnie. Dlatego tez jednak staram sie wybrac jak najlepszy sprzet(w moim budzecie), czyli tez taki, ktory nagle sie nie zepsuje. Wole wydac wiecej teraz i mnie spokoj niz miec awarie i wymieniac elementy. Zaoszczedze 200 zl na dysku a jak mi nagle padnie to bede mial ogromny problem. Cruciala nie znam ale widzialem porownanie z Samsungiem Pro i wypada podobnie. Samsunga mam EVO w laptopie od wielu lat i problemow nie mialem a z tego co pamietam wypadaly bardzo wysoko w roznych testach. Wybralem EVO bo PRO bylo w tamtym czasie duzo drozsze. 

A z karta sprawdze jeszcze to co podales, no ale znowu mowimy o roznicy 700 pln na cos czego nie chce zmieniac przez wiele lat, wiec wydaje mi sie, ze juz lepiej wziac tego 3060 i miec spokoj na przyszlosc. Moze wyjdzie cos w co akurat bede nagle chcial zagrac. Nawet sama mysl, ze mam nowego kompa a nie moglbym odpalic jakiejs gierki mi sie nie podoba. 

Po prostu stworzmy cos "najlepszego" w budzecie ok 8k 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...