Skocz do zawartości
toolpusher

Ułamane jedno pióro wentylatora karty Zotac RTX 3080 Trinity

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

No pech. Ułamałem jedno pióro z ostatniego wentylatora. Widzę, że na Aliexpress można kupić. W Polsce chyba nie do dostania. Na razie spróbuje skleić Loctitem. A dalej co?  Jeżeli nawet kupię kompletny wentylator kartę trzeba rozebrać tracąc gwarancję. Chyba, że da się podmienić samo śmigło? Choć plomb nie widzę a gdzieś czytałem, że Zotac nie robi jakiś większych problemów.

 

Edytowane przez toolpusher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, toolpusher napisał:

 Na razie spróbuje skleić Loctitem. A dalej co?  ....

Przerabiałem to lata temu w GTX980Ti, niby skleisz ale wentylator będzie miał "bicie", objawi się to drganiem obudowy :]  Niektóre wersje chłodzeń mają możliwość wymiany samego wentylatora bez zdejmowania całego chłodzenia. Po prostu dojście jest od strony wentylatora a nie od dołu. Nie wiem akurat jak jest w tym Zotac`u

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kleić wyłam po przeciwnej stronie, inaczej będzie biło szybko się łożysko wyrobi i będzie się tłukło

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, toolpusher napisał:

A dalej co? 

Najlepiej nic nie robić.A jakbyś chciał podmienić to wentylator może górą da sie wymienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie lepiej dołożyć kleju też z drugiej strony, żeby nie było bicia? Poważnie się pytam.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sklej to klejem epoksydowym dwuskładnikowym, możesz też trochę podsmarować na sprawnej łopatce po przeciwległej stronie, aby zrównoważyć rozkład masy. Porad z wyłamywaniem większej ilości łopatek nawet nie skomentuje, z pewnością "pozytywnie" się to odbicie ja ciśnieniu statycznym wtłaczanego powietrza.

Docelowo bym szukał wentyl gdzieś to kupienia, ale tak sklejony powinien dłuższy czas podziałać.

PS. Zotac nie ma plomb więc jak umiejętnie rozbierzesz kartę i nie zostawisz śladów, to GW nie stracisz.

Edytowane przez DisconnecT
  • Like 3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są małe szanse na zbalansowanie wentylatora który potrafi mieć +2k rpm

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 minuty temu, DisconnecT napisał:

Sklej to klejem epoksydowym dwuskładnikowym, możesz też trochę podsmarować na sprawnej łopatce po przeciwległej stronie, aby zrównoważyć rozkład masy. Porad z wyłamywaniem większej ilości łopatek nawet nie skomentuje, z pewnością "pozytywnie" się to odbicie ja ciśnieniu statycznym wtłaczanego powietrza.

Sorry ale prędzej uda się wyłamać po przeciwnej stronie, niż wyważyć klejem epoksydowym XD

Nie wspomnę o tym, że prosto nie ma opcji tego przykleić...

Edytowane przez galakty
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To jest mały plastikowy wentylatorek, a nie turbina wiatrowa z ciągiem kilkudziesięciu kN, nawet jak balans nie będzie równy i będzie małe bicie to nie stanie się nic złego.

3 minuty temu, galakty napisał:

Sorry ale prędzej uda się wyłamać po przeciwnej stronie, niż wyważyć klejem epoksydowym XD

Jak będziesz miał taki przypadek to wyłam, przekonasz się wtedy o ile trzeba będzie obroty podnieść aby nadrobić potężną stratę ciśnienia statycznego. ?‍♂️
Nie mówiąc o tym że wentylator jest okrągły więc wyłamanie drugiego śmigła nie pomoże.

Edytowane przez DisconnecT
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DisconnecT napisał:

Jak będziesz miał taki przypadek to wyłam, przekonasz się wtedy o ile trzeba będzie obroty podnieść aby nadrobić potężną stratę ciśnienia statycznego. ?‍♂️

I co się stanie? Karta się spali?

Lepiej krzywo przykleić łopatkę, żeby wpadało w drgania i niszczyło łożysko? Albo oderwało się w trakcie pracy?

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

autor nic nie mówi ze mu ''bije''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, galakty napisał:

I co się stanie? Karta się spali?

Lepiej krzywo przykleić łopatkę, żeby wpadało w drgania i niszczyło łożysko? Albo oderwało się w trakcie pracy?

Najlepiej wyłamać drugą łopatkę nie mając pojęcia o podstawach geometrii i spowodować jeszcze większe bicie jak przy sklejonej łopatce :E

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie kartę wyciągnąłem i nie chodzi. Bicie ma bo musi. Spróbuję najpierw skleić. Raz kleiłem ale w takim 140mm do obudowy i się trzyma i nie bije  ale on robi nie wiem max 800obr/min. Tu mniejsza łopatka bo tylko 88mm ale większe obroty. Prewencyjnie zamówię cały wentylator żeby mieć plan B.  Jeśli klejenie nie pomoże a wentylator z Chin przyjdzie dla nauki wyłamię przeciwległą łopatkę pozostałości wyrównam, żeby wyważyć.  I zobaczymy.  Tak z ciekawości jak śmigło/łopatki jest przymocowane do osi  - na wcisk i klej czy jest coś pod naklejką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas to pieniądz, karta, która nie pracuje, nie zarabia.  Zamawiaj wentylator, a ten posklejaj.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem kiedyś taką sytuację: jedna łopatka odłamana. Sklejenie na klej dwuskładnikowy na nic się zdało, po krótkim czasie z powodu wysokich temperatur, łopatka się odkleiła. Poza tym wentylator z powodu nierównego rozłożenia masy hałasował. Więc nie polecam kleić, bo jak odpadnie i walnie w coś z dużą prędkością, to może coś zepsuć, np. inne wentylatory. Kup zamiennik z aliexpress i wymień. Gwarancję i tak już straciłeś w momencie, gdy uszkodziłeś ten wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SebastianFM napisał:

Odkurzacz?

Nie karta była w koparce. Stelaż przesuwałem bo w garażu mi przeszkadzał i nie zauważyłem wysuniętej szuflady i wcisnąłem kartę w róg szuflady. I jak to Kazik śpiewał w piosence pt.  Dziewczyny: stało się, to co miało się stać,  noż k...... mać?

27 minut temu, PL1555 napisał:

Miałem kiedyś taką sytuację: jedna łopatka odłamana. Sklejenie na klej dwuskładnikowy na nic się zdało, po krótkim czasie z powodu wysokich temperatur, łopatka się odkleiła. Poza tym wentylator z powodu nierównego rozłożenia masy hałasował. Więc nie polecam kleić, bo jak odpadnie i walnie w coś z dużą prędkością, to może coś zepsuć, np. inne wentylatory. Kup zamiennik z aliexpress i wymień. Gwarancję i tak już straciłeś w momencie, gdy uszkodziłeś ten wentylator.

Jest taki zapis w gwarancji który o tym mówi, że traci się w wypadku takiego zdarzenia?

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
14 godzin temu, _Unix_ napisał:

Zamiast kleić wyłam po przeciwnej stronie

Od razu przypomniał mi się wpis z 2009 na GOL'u : jak skutecznie zamaskować podbite oko? 

- podbij sobie drugie i udawaj pande :E 

plastik dobrze trzyma zwykla kropelka będzie ci to łatwiej skleić niż mieszać składniki i czekaj dłużej za nim zwiąże :] tylko lekki biały nalot zostanie ale od spodu i tak nie widać.

Edytowane przez Send1N
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, _Unix_ napisał:

Zamiast kleić wyłam po przeciwnej stronie, inaczej będzie biło szybko się łożysko wyrobi i będzie się tłukło

Wentylatory w tej karcie mają po 11 łopatek, powodzenia ;)

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Send1N napisał:

Od razu przypomniał mi się wpis z 2009 na GOL'u : jak skutecznie zamaskować podbite oko? 

- podbij sobie drugie i udawaj pande :E 

plastik dobrze trzyma zwykla kropelka będzie ci to łatwiej skleić niż mieszać składniki i czekaj dłużej za nim zwiąże :] tylko lekki biały nalot zostanie ale od spodu i tak nie widać.

Tak zrobiłem. Wczoraj skleiłem Loctitem cyjanoakrylowym, czekałem całą noc. Został tylko delikatnie biały ślad. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Można to "przypudrować" cienką warstwą jakiegoś czarnego sprayu czy pasty du butów, czernidła do plastików w aucie itp :P ale taka warstwa też już coś tam waży i może tłuc bo nie będzie idealnie wyważony ?

Edytowane przez Send1N
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem ale myślałem o jakimś czarnym markerze. Jedynie co plastik jest matowy a to bardziej połysk. Pasta do butów nie przyszła mi do głowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

marker odpada bo jak sam zauważyłeś efekt jest okropny, za to pasta du butów bez połysku zgra się spoko z matem, tak samo matowy spray ale to już maskować byś musiał resztę karty żeby psiknąć tylko na łopatkę a nie pomalować w koło wszystkiego xD ewentualnie psiknąc do jakiegoś pojemniczka i pałeczką do uszku zaciapać :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co to malowac jaki tak będzie widoczne, może nawet jeszcze bardziej ze tam się coś wydarzyło, no chyba ze to pomaluje w taki sposób ze bedzie wygadało w 100% jak reszta łopatek i pozostałe wentylatory, bardzo mało prawdopodobne żeby mu się to udało. Najlepiej byłoby wtedy pomalować wszystkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...