Skocz do zawartości
hubio

Czy zmienić wszystko czy nie - oto jest pytanie :)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Proszę pomóżcie mi bo nie wiem co robić.

 

Mam obecnie komputer w takiej konfiguracji:

płyta główna: ASUS PRIME H310M-K R 2.0

CPU: intel i5 9400F

GPU: RTX 3060Ti OC GAMER od Gigabyte

RAM: 16GB DDR4 2666MHz

dysk: 2xSSD 1TB+480GB

OBUDOWA: fatalna/budżetowa

 

To co powinienem zrobić to zmienić obudowę bo GPU mi się grzeje do 77st (i to nie w czasie upałów) i RAM na 32GB (do Cities)

I sprawa jest taka: jak już wymienię obudowę to trochę mi szkoda czasu żeby podłączać to co mam jak mogę wejść na 12 generację i podłączyć sobie wszystko nowe oprócz GPU i dysku. Ale to wiążę się z kasą i czasem. Bardziej to drugie bo muszę wgrać nowego windowsa itd. Myślę o i3 12 generacji, które jest chwalone, żeby nie wydawać z 1200zł na i5... Ale czy to da mi tak naprawdę jakiś wzrost wydajności ? RAM mogę już zmienić na tej co mam. Główny powód to taki, żeby już mieć trochę na przyszłość, ale przydałby się też choć 20% wzrost wydajności... Czy jednak może lepiej po prostu włożyć to co mam w nową budę i wymienić tylko RAM ?

Sam nie wiem co robić...

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wąskie gardło na procesorze to jego wymiana da Ci wzrost wydajności. I musisz podjąć tą decyzję przed zakupem RAMu bo obecnie masz sufit na 2666MT/s, podczas gdy przy wymianie procesora można się pokusić np. o kości 3600.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
31 minut temu, kalderon napisał:

Jeśli masz wąskie gardło na procesorze to jego wymiana da Ci wzrost wydajności. I musisz podjąć tą decyzję przed zakupem RAMu bo obecnie masz sufit na 2666MT/s, podczas gdy przy wymianie procesora można się pokusić np. o kości 3600.

ale jak myślisz ? Brać i5 nowszej generacji czy może i7 nowszej generacji ? A może po prostu dokupić używkę CPU 9 generacji, ale i7 bez zmiany płyty ? RAM i tak kupię 3200 nawet jak zostanę przy tym co mam. Najwyżej będzie chodził na 2666. Czy np ten i3 12 generacji będzie lepszy od obecnego i5 ?

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższe modele starych generacji są niewspółmiernie drogie względem nowych procków. i3-12100F będzie szybszy niż i5-9400F.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, hubio napisał:

Sam nie wiem co robić...

W jakiej grasz rozdzielczości? Sprawdź sobie jakimś softem do ilu kręci Ci się wykorzystanie GPU w grach w których grasz, Jeżeli przekracza ~95%, to masz wąskie gardło ze strony CPU. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, hubio napisał:

Myślę o i3 12 generacji, które jest chwalone, żeby nie wydawać z 1200zł na i5..

i5 12400F kosztuje ~ 860 zł.

Moim zdaniem przesiadka z 6 rdzeni (obecny CPU) na 4 rdzenie (i3 12 gen) to słabe rozwiązanie. Jak już przesiadać się to na i5 12400F - to będzie fajny skok wydajności i do obecnej karty proc pasuje jak ulał.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myślę. I5 12400F, nowy RAM na 3600 Mhz, no i nowa płyta oraz obudowa. Dyski zostają jeśli są sprawne. Jaki zasilacz?  Jaki budzet byś miał na te podzespoły?

Mam pytanko do ogółu: co Panowie myślą o kupowaniu dziś procesorów 10 gen (tak od I5 10400 wzwyż)? Warto, czy od razu celować w 12? 

Nie kupuje bo mam, ale po prostu pytam, co dziś warta jest 10 generacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym najpierw próbował podkręcić ten RAM, a nuż pójdzie z 3200. Zawsze można wymienić potem. Ogólnie kolego, to z obecnego sprzętu bym się przesiadał min. na i5 12 gen plus B660, a do tego podobnie wychodzi i wydajnościowo i cenowo AMD 5600 (droższy procesor tańsza płyta B550). Co nie weźmiesz będziesz zadowolony. Nie piszesz o coolerze, ale jeśli jakiś masz, to np. sprawdź czy pasuje do s1700 albo AM4 (i czy nie pogubiłeś potrzebnych do tego akcesoriów które były dołączone).

EDIT: Spróbował podkręcić RAM na nowej platformie, bo wiadomo że na tej nie idzie ;)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jaki ma RAM, ale jeśli jest to jak pisał 16GB DDR4 2666MHz, to raczej wątpliwe, by udało się podbić o te 1000 Mhz. Na 3200 może i tak.

Słuszna uwaga co do chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Pioy napisał:

 Nie piszesz o coolerze, ale jeśli jakiś masz, to np. sprawdź czy pasuje do s1700 albo AM4

Dzięki za przypomnienie ! Zapomniałem ! Mam Arctic Freezer 7 Pro REV.2 i już widzę, że nie będzie pasował do s1700.

Co do procka to wezmę i3 12100F - ma fenomenalne osiągi i jest naprawdę niewiele słabszy niż odpowiednik i5. Ma 4 rdzenie, które wystarczają do grania w gry, które i tak z reguły korzystają z 1 rdzenia, a jest o wiele tańszy niż i5 - prawie o połowę. RAM i tak muszę/chcę dokupić do 32GB więc to 16GB co mam nie będę ładował na nową platformę.Procek zawsze mogę w przyszłości wymienić. Zasilacz mam stary, ale markowy 700W więc chyba mi pociągnie.

Planuję wstępnie kupić coś takiego:

Intel Core i3-12100F

 
 
 
 
 
 
Mam obecnie dysk SSD SATA, ale nie na M2 i opcjonalnie zastanawiam się nad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://proline.pl/koszyk/fba6f535

jak masz ssd to nie ma potrzeby kupowania m2 poki co, przy normalnym uzytkowaniu roznica jest ledwo zauwazalna

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzenia myślę o czymś takim:

 
 
A może wiecie, może jest jakaś przejściówka, zestaw montażowy do podłączenia pod s1700 starszych coolerów z socket 1151 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, hubio napisał:
Kingston FURY Beast 32GB [2x16GB 3600MHz DDR4 CL18 DIMM]
 
 
 
Mam obecnie dysk SSD SATA, ale nie na M2 i opcjonalnie zastanawiam się nad:

Szybszy i tańszy RAM:

https://www.ceneo.pl/90024351

Jeszcze taniej kupując oddzielnie 2 sztuki:

https://www.ceneo.pl/90069678

Obudowa Genesis Irid 513 lub 515 (ta druga jest wyższa i przyjmuje również płyty ATX).

Dysk fatalny, to zlepek odpadów produkcyjnych. Lepszym wyborem jest Kioxia Exceria 1TB. Względem swoich dysków różnicy w prędkości nie zauważysz, weź jeśli potrzebujesz więcej miejsca.

Cooler wystarczy fabryczny, ale może być głośny, dla ciszy możesz dokupić SilentiumPC Spartan 5 MAX lub Fera 5.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 minut temu, kalderon napisał:

Szybszy i tańszy RAM:

https://www.ceneo.pl/90024351

Jeszcze taniej kupując oddzielnie 2 sztuki:

https://www.ceneo.pl/90069678

Obudowa Genesis Irid 513 lub 515 (ta druga jest wyższa i przyjmuje również płyty ATX).

Dysk fatalny, to zlepek odpadów produkcyjnych. Lepszym wyborem jest Kioxia Exceria 1TB. Względem swoich dysków różnicy w prędkości nie zauważysz, weź jeśli potrzebujesz więcej miejsca.

Cooler wystarczy fabryczny, ale może być głośny, dla ciszy możesz dokupić SilentiumPC Spartan 5 MAX lub Fera 5.

 

Obecnie mam Crucial MX500 1TB  ale nie na M2 więc chyba go sobie zostawię jak piszesz, że mała różnica. Co do obudowy musi mieć miejsce na napęd optyczny bo potrzebuję go do pracy i nie chcę jakiegoś podświetlania itd dlatego wybrałem tamtą. Co do RAM to chcę pozostać przy Kingstonie bo mam bardzo dobre doświadczenia z tą firmą. Pytanie tylko czy 3600 czy 3200. Na tym i3 12100F pójdzie mi RAM na 3600 - widziałem wczoraj na YT jak puszczali.

Dlaczego w ogóle tak jest, że wszystkie płyty gł mają ograniczenie do oficjalnych 3200 jak i tak obsługują podkręcone 3600 czy 4000 co jest podane w specyfikacji płyt poniżej podanych 3200 ? Same RAMy DDR4 mają już oficjalnie 3600 czy 4000 ? Takie pytanie z ciekawości ?

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa musi mieć też jakiś przepływ powietrza, a ten Chieftec go nie ma. Może kup napęd na USB?

3 minuty temu, hubio napisał:

Co do RAM to chcę pozostać przy Kingstonie bo mam bardzo dobre doświadczenia z tą firmą.

Firma nie ma znaczenia, ważne co w środku. Dla mnie przy 3600CL18 zapala się lampka ostrzegawcza, często są to naprawdę fatalne kości które miewały problemy w ogóle z uruchomieniem profilu XMP.

4 minuty temu, hubio napisał:

Dlaczego w ogóle tak jest, że wszystkie płyty gł mają ograniczenie do oficjalnych 3200 jak i tak obsługują podkręcone 3600 czy 4000 co jest podane w specyfikacji płyt poniżej podanych 3200 ? Same RAMy DDR4 mają już oficjalnie 3600 czy 4000 ? Takie pytanie z ciekawości ?

Oficjalne cyfry to dupochron dla producentów płyt i procesorów bo to najwyższa wartość certyfikowana przez JEDEC. Tymczasem większość kości i tak ruszy na 2133 lub 2400MT/s i żeby osiągnąć pełne parametry to trzeba aktywować profil XMP, który jest takim fabrycznym podkręcaniem.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kalderon napisał:

Obudowa musi mieć też jakiś przepływ powietrza, a ten Chieftec go nie ma. Może kup napęd na USB?

Ale ja już mam napęd optyczny normalny więc nie chcę wbijać się w koszty. A możesz polecić jakąś budę z przepływem powietrza i jedną zatoczką 5,2 na napęd ?

9 minut temu, kalderon napisał:

Firma nie ma znaczenia, ważne co w środku. Dla mnie przy 3600CL18 zapala się lampka ostrzegawcza, często są to naprawdę fatalne kości które miewały problemy w ogóle z uruchomieniem profilu XMP.

Ok dzięki za uwagę. No to może w ogóle nie bawić się w 3600 tylko kupić tańsze 3200 ? Jest duża różnica w wydajności w grach pomiędzy 3200 a 3600 ?

9 minut temu, kalderon napisał:

Oficjalne cyfry to dupochron dla producentów płyt i procesorów bo to najwyższa wartość certyfikowana przez JEDEC. Tymczasem większość kości i tak ruszy na 2133 lub 2400MT/s i żeby osiągnąć pełne parametry to trzeba aktywować profil XMP, który jest takim fabrycznym podkręcaniem.

Dzięki za wyjaśnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, hubio napisał:

No to może w ogóle nie bawić się w 3600 tylko kupić tańsze 3200 ? Jest duża różnica w wydajności w grach pomiędzy 3200 a 3600 ?

Jak kupisz np 2x16 GB, Ballistixy 3000/3200/3600, to w praktyce jest to tylko lepszy sort tych samych pamięci. Popatrz na moją sygnaturkę, że mam 3000@3600 jeszcze na ciasnych timingach i może bym mógł jeszcze więcej, tylko cpu mnie trzyma (gorsza sztuka ryzena na 3800 1:1 nie wstaje). 

Jeśli chodzi o cooler, to i3 na dołączonym spokojnie da radę. Jak chcesz żeby było super cicho to jakiś najtańszy Tower poniżej stówki wystarczy żeby dało radę na minimalnych obrotach. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, hubio napisał:

Ok dzięki za uwagę. No to może w ogóle nie bawić się w 3600 tylko kupić tańsze 3200 ? Jest duża różnica w wydajności w grach pomiędzy 3200 a 3600 ?

Weź Goodramy 3600, są w cenie innych pamięci 3200, a w środku siedzą całkiem porządne kości Hynixa.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To całkiem porządne, czy hynixa? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No okazuje się, że największy problem mam z obudową... Ta: Chieftec Hawk AL-02B-TG-OP rzeczywiście jest taka zła i mało przewiewna ? Bo bardzo mi się spodobała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ta obudowa ma z 10-15 lat, to szczelnie zamknięty prostokątny biurowiec. Zainteresuj się modele Fractal Design Focus G.

https://www.ceneo.pl/56287939

Edytowane przez kalderon
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy, że konsole mają proce 8/16, a 13100F dostanie 4/8+4/4. 4/8 będzie wkrótce mało. Ale oczywiście LGA1700 pozwoli upgrejdnąć w przyszłości do Raptor Lake i5 (6/12+4/4). Tak więc może i ten 12100F na jakiś czas to nie głupi pomysł.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie liczy się liczba rdzeni tylko sumaryczna wydajność i trochę mniej (ale wciąż ważne) - wydajność jednego rdzenia. I dlatego 12100F tak dobrze wygląda względem np. 10400F, który ma 6 rdzeni i 12 wątków.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki. Zanim odczytałem te ostatnie dotyczące obudowy już kupiłem cały zestaw:

https://www.komputronik.pl/cart/shared/show/gmkjzalvkQ

Klamka zapadła. Zobaczymy jak będzie i opiszę swoje wrażenia tutaj. Ta obudowa jak czytałem w necie zebrała nie najgorsze recenzje. Co bym nie wziął powinno być lepiej niż w tej co mam obecnie.

Co do procka oglądałem sporo filmów na YT i to właśnie on został okrzyknięty na jednym z kanałów jako "król opłacalności". Ten kupiłem za 489zł, za jakąś i5, która miałaby może z 3 fps więcej zapłaciłbym z 900zł. Jak będzie za mało w grach to jak piszecie zrobię przesiadkę na i5 lub nawet i7. Jak czytałem ten i3 12100 ma 3x większą pamięć podręczną niż wcześniejsze i to dużo daje.

2 godziny temu, kalderon napisał:

Ta obudowa ma z 10-15 lat, to szczelnie zamknięty prostokątny biurowiec. Zainteresuj się modele Fractal Design Focus G.

https://www.ceneo.pl/56287939

Jesteś pewien, że ma 10-15 lat ? Bo jej recenzja z benchmark.pl jest z czerwca 2020 r ? I ta recenzja mnie zachęciła:

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/chieftec-hawk-al-02b-tg-op-test-opinia.html

Pooglądałem materiały o niej na YT i w razie czego jak będzie za głośno/gorąco dokupię porządny wentylator/wentylatory.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Oj tak, oj tam, nie wiem co zmywakowi znowu się wylało dla zdobycia oglądalności, ale brytyjskie szkoły dobre są....problem w tym, że nie wszystkie  UK to kraj z dużym rozwarstwieniem społecznym i to będzie widoczne także i w szkolnictwie.  Jeżeli się mieszka w tzw councilówce (osiedle domów socjalnych, posiadanych przez lokalne władze i wynajmowanych długoterminowo lokatorom z niskimi dochodami poniżej wartości czynszów komercyjnych) i daje dzieciaka do szkoły w councilówce, a do tego zaniedbuje go tak samo, jak zaniedbują swoje g*****niaki councilowi obywatele, to rzeczywiście, w przyszłości takie dziecko wyrośnie najprawdopodobniej na kolejnego councilowego obywatela z aspiracjami co najwyżej na poziomie bycia lokalnym przedstawicielem firmy farmaceutycznej sprzedającej znieczulające życiowo specyfiki    Dziecko zadbane, wychowane będzie mogło dużo osiągnąć. Prawie wszystko, bo do wszystkiego to niestety trzeba wysłać dzieciaka do jakiegoś Eton College czy cóś. Tam może nie będzie już bardziej mądrzejsze, ale nabędzie kontaktów
    • Chyba Godzillę junior - trochę mała. Ta "losowość" jest świetna w tej grze. Walczyłem ze smokiem i zaraz podleciał gryf i nawzajem się naparzali. Oczywiście wykorzystałem sytuację i pojąłem walkę z dwoma przeciwnikami. Albo jechałem bryczką i gryf wleciał w nią i rozwalił na strzępy czy cyklop, który wpadł do miasta. Dużo takich podobnych akcji jest w tej grze. Nawet jeśli są to tylko skrypty, to nie widziałem czegoś podobnego w innych grach.   Dialogi jeszcze by przeszły, ale nazwy przedmiotów i umiejętności wolałbym mieć oryginalne. Może wyglądają takie akcje śmiesznie i jak był bug, ale dla mnie właśnie czyni tę grę wyjątkową. Lubię to.
    • @galakty Nic. Póki będzie działał nikt nie będzie kazał go demontować, no chyba że kamienica będzie bardzo niskiej klasy energetycznej i trzeba będzie to zrobić by ją podnieść, ale na to są też inne sposoby. Zatem dotąd dokąd będzie sprawny, będzie można go używać. Potem tak jak napisał @RimciRimci ale w dyrektywie jest też opcja używania źródeł na biopaliwa i paliwa alternatywne, zatem dalej zostaje piec na biogaz czy na inne biopaliwa.
    • Polemizowałbym. Wg mnie na to właśnie liczą rządzący, aby ludzie kupili ściemę nazewniczą. Składka ubezpieczeniowa polega na tym, że jest stała. Kup sobie jakiekolwiek ubezpieczenie w prywatnej firmie albo chociaż przeczytaj regulamin oferty. Płacisz stałą składkę x i masz ubezpieczenie od wymienionych zdarzeń na kwotę y oraz pokrycie kosztów leczenia do kwoty z. Tak działają u nas składki społeczne dla DG. Płacisz x i dostaniesz y emerytury/renty/chorobowego (gdzie y w magiczny sposób dla kolejnych roczników dąży do 0). Opłata NFZ jest wyliczana jako procent od dochodu, więc w moim odczuciu jest to podatek a nie składka. Na UoP z kolei wszystkie "składki" są podatkiem naliczanym procentowo od przychodu. Plus NFZ względem prywatnych ubezpieczeń taki, że nie masz limitu kosztów leczenia (o ile się załapiesz na termin w publicznej służbie zdrowia i uważasz ją za satysfakcjonującą). Tak więc dla mnie bliżej tu do podatku, ale też dostajesz "więcej" niż w składkowym ubezpieczeniu. Ja płacę niezbędne minimum do wspólnej skarbonki (kosza), a prywatne mam kupione ubezpieczenie na rok utraty dochodów plus do 2mln kosztów leczenia za granicą.
    • "Ale to tylko teoria spiskowa szurów!!!!"  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...