Skocz do zawartości
Sebaq1337

I5 9600k wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, mam problem z podkręceniem procka i5 9600k a mianowicie jeśli podkręcę go w biosie na 4.5 ghz przy napięciu 1.35 wolta to temperatury są ogromne, raz pamiętam jak robiłem testowanie w grach to w pewnym momencie temperatura na procku wyniosła 100 stopni Celsjusza czyli był już stan krytyczny, w takim razie zmniejszyłem taktowanie i woltarz na 4.3 ghz przy napięciu 1.26 i temperatury są w miarę ok, dodam że temperatury w spoczynku wynoszą tak mniej więcej 40-45 stopni. Ogólnie staram się nie przekraczać 85 stopni. I nie wiem czym są spowodowane te temperatury, a może za słaby zasilacz i wentylatory nie nadążają się kręcić? 500W to moim zdaniem za mało jak na taki komputer albo jest aktualnie ciepło na zewnątrz i może dlatego to się tak grzeje? Albo może pasta jakoś słabo została nałożona? Co o tym myślicie? Dajcie znać z góry wielkie dzięki za odp :D

Dodam że karta graficzna to Palit gtx 1060 6gb i ram 16gb ddr4 3000mhz oraz płyta główna msi z370 pc pro

Edytowane przez Sebaq1337

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie napisałeś najważniejszego , jakie masz chłodzenie ? Boxowe ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 godziny temu, Vullcan napisał:

Nie napisałeś najważniejszego , jakie masz chłodzenie ? Boxowe ?

A właśnie zapomniałem o tym, mam chłodzenie od silentiumpc grandis ale dokładnego modelu nie pamiętam ważne że nie boxowe ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak trzymałeś procka przez dłuższy czas na powyżej 80 stopniach to pasta pod IHSem straciła swoje właściwości. Jedyna opcja to skalpowanie i nałożenie ciekłego metalu na rdzeń.

Druga sprawa to napięcie. O 1.35V na słabym chłodzeniu to zapomnij w ogóle, chyba, że w/w skalpowanie + dobre chłodzenie. Sprawdzałeś temperatury na 1.3V?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
19 godzin temu, PL1555 napisał:

Jak trzymałeś procka przez dłuższy czas na powyżej 80 stopniach to pasta pod IHSem straciła swoje właściwości. Jedyna opcja to skalpowanie i nałożenie ciekłego metalu na rdzeń.

Druga sprawa to napięcie. O 1.35V na słabym chłodzeniu to zapomnij w ogóle, chyba, że w/w skalpowanie + dobre chłodzenie. Sprawdzałeś temperatury na 1.3V?

Sprawdzałem, temperatury wynosiły max 90 stopni na 1.3v. Możliwe że trafiłem na słabą sztukę po prostu

Edytowane przez Sebaq1337

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Sebaq1337 napisał:

Sprawdzałem, temperatury wynosiły max 90 stopni na 1.3v. Możliwe że trafiłem na słabą sztukę po prostu

U mnie na 8700K przy 1.3V wykręciłem tylko 4.7GHz czyli nic, a temperatury w stress teście do 91 stopni. Wszystko poniżej 1.3V powodowało powodowało niestabilność procesora, więc nie tylko Ty masz sztukę z odzysku :E Wtedy zrozumiałem, że nie ma co się bawić w takie OC bez skalpowania i dobrego chłodzenia, bo przyrost wydajności w grach - w których w ogóle był - był w granicach 10%, a przyrost temperatury o aż 30 stopni, pobór mocy też zwiększony. Poustawiałem więc tryb zasilania na oszczędzanie energii, w opcjach karty tryb adaptacyjny, a proca zostawiłem na stocku i nie dość że mam niskie temperatury i pobór mocy, ciszę, to i sprzęt dłużej pożyje.

Edytowane przez PL1555

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

1.35V przy 4,5 ghz to słaba jakas sztuka. Odpuscil bym sobie jakiekolwiek OC. Na tych procesorach nie przekraczał bym 1.3V w ogóle.

Mój 9700k na 5.0ghz  przy 1.3V osiąga 93-95 stopnie  latem w Prime 95 przy wielkim klocu metalu jaki mam, co  tak w normalnym uzyciu zdarza sie bardzo rzadko.

Procesory 9xxx sa generalnie lutowane wiec skalp nie da szokująco niższych temperatur jak to bylo z prockami 4790K

Zasilacz nie ma tu nic do gadania. DO tych komponentów 500W to i tak na wyrost :)Jakby byl problem z zasilaniem to komputer by sie po prostu wyłączył lub zresetował.

Proponuje przedmuchac z kurzu uklad chlodzenia oraz wymienic  paste termoprzewodzaca na CPU.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Vullcan napisał:

1.35V przy 4,5 ghz to słaba jakas sztuka. Odpuscil bym sobie jakiekolwiek OC. Na tych procesorach nie przekraczał bym 1.3V w ogóle.

Mój 9700k na 5.0ghz  przy 1.3V osiąga 93-95 stopnie  latem w Prime 95 przy wielkim klocu metalu jaki mam, co  tak w normalnym uzyciu zdarza sie bardzo rzadko.

Procesory 9xxx sa generalnie lutowane wiec skalp nie da szokująco niższych temperatur jak to bylo z prockami 4790K

Zasilacz nie ma tu nic do gadania. DO tych komponentów 500W to i tak na wyrost :)Jakby byl problem z zasilaniem to komputer by sie po prostu wyłączył lub zresetował.

Proponuje przedmuchac z kurzu uklad chlodzenia oraz wymienic  paste termoprzewodzaca na CPU.

Znaczy też kręciłem go na 4,9 ghz przy napięciu 1.35 volta i nie wywalało bluescreenów ani żadnych innych nieprzyjemności nie robił, chodził stabilnie ale to już wtedy temperatury dały się we znaki i sięgały 100 stopni, więc żeby nie narobić bałaganu zmniejszyłem taktowanie i napięcie żeby mniej się pocił ;) . A i z kurzu też go czyściłem sprężarką ale temperatury i tak są wysokie :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie długo działał na 5.1Ghz i napięciu poniżej 1.3V, ale nie tylko samo napięcie vcore jest ważne, trzeba też odpowiednio ustawić IO i SA, oraz Ring Ratio.

51GHz CPU 4000Mhz RAM.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może faktycznie ciekły metal, albo nowa pasta. Masz jakąś słabszą sztukę chyba. Może odejmij jeszcze troszkę megaherców. Tak byłoby chyba najprościej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi