Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, potrzebuję podpowiedzi

Teraz mam ssd OCZ solid 60GB na system, goodram IRDM PRO 240GB (gry i programy), HDD WD BLACK 1TB + WD RED 2TB

HDD pójdą do kieszeni na backupy, OCZ solid jest za cienki wiec go walne do starego lapka, IRDM pojdzie na system, a na gry i do pracy potrzebne będzie coś nowego

zalezy mi na dobrych parametrach, żeby lipy nie było, był dobry bufor, i sustained write był na jak najlepszym poziomie (od czasu do czasu grzebię coś w photoshopie)

co lepiej brać SSD SATA czy nvme + riser pcie16x (będzie to pracować na starej płycie MSI p67A-gd65+2500k, za jakiś czas zmienię na nowa platformę, narazie to co mam starcza), pojemność 500GB - 1TB ?

jeżeli chodzi  o opcję z riserem to lepiej żeby nie grzał się za mocno bo slota pcie 16x mam bliski wentyli na GPU i nie chce robić piekarnika na grafce :)

ogólnie mysle ze takie SATA jak samsung 860 evo minimum by stykneło? nie jestem na bieżąco wiec liczę na was! :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach nie będzie za bardzo różnicy. Crucial MX500, WD Blue, Plextor M8V/M8VC, Kingston KC600, Samsung 860 EVO, 870 EVO to dyski SATA na dobrych podzespołach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz płytę bez portów M.2, to bez modyfikacji biosu może być problem ze startowaniem systemu z NVME jak wsadzisz w adapter PCIE. Więc jak piszesz najlepiej na razie ciągle trzymać system na IRDM.

A jak już masz brać nowy dysk, to ja wolałbym NVME niż SATA. 

Możesz sobie puścić NVME przez taki adapter: https://allegro.pl/oferta/jeyi-coolswift-adapter-pcie-ssd-m-2-nvme-radiator-10416005299
On jest niski i nie będzie robił problemów z GPU.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki chłopaki za odpowiedź

na mojej płycie mam do dyspozycji

gniazda PCI Express gen2 x16
gniazda PCI Express gen2 x1

duże są różnice w wydajności dysków (rozumiem, że musiałbym zdecydować które gniazdo obsadzam, i wtedy do tego odpowiedni riser)

ale patrząc ogólnie, mając dany budżet, które rozwiązanie zapewni najwięcej korzyści? SATA czy NVME

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wrzucanie NVMe do x1 zwykle ma sens wtedy, gdy już posiadasz taki dysk i nie ma gdzie indziej go dać. PCIe 2.0 x1 zapewnia trochę niższą przepustowość niż SATA3.

W slocie x16 po adapterze (na tym połączeniu płyta+cpu) przepustowość dysku NVMe byłaby ograniczona do wartości rzędu 1400-1600MB/s.

Użycie drugiego gniazda x16 ograniczy magistralę karty graficznej do x8.

Czy zauważysz różnicę - ciężko powiedzieć. Ale warto dzisiaj ograniczać ilość urządzeń SATA w PC, bo inaczej przy ewentualnej modernizacji wymusi to zakup droższej płyty (standard to dzisiaj 4 porty SATA na nisko/średniopółkowych płytach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x16 a x8 mysle ze wiekszej straty na wydajnosci jak 5% nie powinno być przy takim gtx 1070

z tego co wyczytałem, jest jeszcze sytuacja , ze nawet jak dobra płyta ma 6SATA i np. 2x m2 to użycie drugiego m2 zabiera 2xSATA i zostaje 4,

raczej nie planuje wiekszej ilości SATA jak 3, jeden system drugi na gry/programy, 3 może kiedyś jak zajdzie potrzeba, ale zanim to nastąpi to bedzie juz nowa płyta z gniazdami nvme i nie bedzie nad czym sie zastanawiac, w sumie to nadal niewiem która opcja lepsza i czy z modeli które wypisał kalderon (chyba ze cos fajnego pominał) bylby najlepszy :)))))

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, greenhorn81 napisał:

z tego co wyczytałem, jest jeszcze sytuacja , ze nawet jak dobra płyta ma 6SATA i np. 2x m2 to użycie drugiego m2 zabiera 2xSATA i zostaje 4,

Może tak być, ale nie musi. Zależy od chipsetu i projektu konkretnej płyty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowy tez powoli mają coraz mniej miejsc na dyski SATA.

Sandybridge 4c/4t to i tak sprzęt do wymiany ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, z dyskiem w sumie bede poczytać sam jakieś rozkminy, bo jakieś tipy dostałem, ale nie takie zeby nadać mi konkret model czy coś tam , ale widze ze chyba lepiej nvme najpierw na riser a potem do nowej platformy, musze zdecydować jedynie jaki brać :)

sandy nie taki straszny  :)

narazie jedynie jedna gierka na celowniku, wymieniłem MSI GTX 580 1,5GB -> MSI GTX 1070 8GB gaming X

plus ram zwiekszyłem i z lowest gram na ultra w 1440p, wczoraj pieknie bez scinek zadnych, jakbym reką po wodzie:D

narazie proca nie ruszam bo w grze max to 80%, jak bedzie ciekawsza gierka to sie pomysli o 2600k lub całej platformie

panowie takie spece to moze zerkną do tematu:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz jest promocja na x-kom, ktory dysk(i) waszym zdaniem bedzie najciekawszy? chyba ze perełki nie ma na liscie?:)

https://promocje.x-kom.pl/misja-gaming?utm_medium=forum&utm_source=pclab&utm_campaign=29591+misja+gaming&filtry=113_kategoria[10592]

jezeli nvme to czy potrzeba radiatora i ew jaki riser brać, no chyba ze SATA wielkość 500-1TB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KC3000 jak będziesz zmieniał kompa ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, PCIE 4.0 robi robotę,

https://allegro.pl/oferta/jeyi-coolswift-adapter-pcie-ssd-m-2-nvme-radiator-10416005299

minus taki, ze z adapterem pewnie takie dobre transfery spadłyby do 1600-1500MB/s

lipa:) ale bede go miał na uwadze, mocno sie grzeje?:)

a jeżeli chodzi o SATA to samsungi 860/870/970 evo plus mocno się roznia miedzy sobą, bo chyba najsensowniejszy wybór?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie dygnie temperatura na PCIE 2.0 x4 czy tam 3.0 x2. 

A jak zmienisz sprzęt na nowy to będzie w zestawie radiator nawet z budżetowa płyta. 

Adapter możesz kupić ewentualnie z radiatorem. 

Z tym grzejącym się NVME to jakaś parodia. Jak kupujesz proca to bierzesz Celerona bo się mniej grzeje od jakiegoś iCore? A GPU nie bierzesz wcale bo Integra zimniejsza?

Zresztą za 4 dyszki masz adapter z radiatorem już ten co linkujesz. Spokojnie ogarnie nawet pcie 4.0 gdzie dysk będzie miał 4x więcej do roboty niż u Ciebie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania o Samsungi, to 980 Pro 1TB z tej promocji to też bardzo dobry dysk. Moim zdaniem nawet o włos lepszy od KC300. Jak sparujesz go z nowym sprzętem. I spełnisz marzenie o posiadaniu Samsunga. 

970Evo plus to nie Sata.

860 Evo to zabytek. 

870 Evo na sekwencyjnych operacjach z dużymi plikami jest 14x wolniejszy od 980pro/kc300. Przy operacjach na małych plikach bez kolejkowania jest 2x wolniejszy. Z kolejkowaniem małych plików  będzie 10x wolniejszy. Kolejkowanie to wielozadaniowość. Możliwość pracy z jednoczesnymi wielokrotnymi operacjami. To też aktualnie się poprawia, szczególnie odkąd konsole dostały NVME w standardzie.

 

Tutaj masz porównanie SATA i NVME od strony gier. Patrząc się na ten test łatwo dojść do wniosku, że i w trakcie grania doczytywanie elementów z NVME może być dużo płynniejsze.

https://www.centrumxp.pl/Publikacja/11-krotnie-szybsze-ladowanie-gier-dzieki-DirectStorage-na-PC

 

Czy warto? Każdy sam decyduje. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem z roboty od szefa dyski na testy, na adapterze PCIE  16x, zeby sprawdzić jak to się sprawuje i jaki jest wpływ na wydajność karty graficznej (wg wypowiedzi kolegów jak zamontuje risera z dyskiem w slot x16 to oba sloty beda chodzic x8)

wpływ na wydajność w userbenchmarku i Superposition benchmark praktycznie żaden (nie przekracza 1FPS), także tu na plus :)

dyski które przetestowałem to corsair mp600 1TB oraz samsung 970 evo plus 2TB

z tego co wyczytałem to dla testowanych wielkości dysku corsair ma bufor 1GB a samsung 2GB, dla każdego z dysków porobiłem testy jak wygląda kopiowanie folderu z duża ilością plików oraz spakowanego 1 dużego pliku (wybrałem folder steam, wielkośc ok 80GB wiec w sam raz) oraz dodatkowo na czas testów skopiowałem na dyski steama i pograłem w Lost Arka, względem obecnego ssd SATA goodram IRDM była delikatna różnica w szybkości ładowania mapek, przy czym pomimo że mp600 ma mniejszy bufor wydaje mi się że sprawniej ogarniał temat, no chyba ze kwestia placebo, lagów na serwie, etc (jeden dysk wczoraj testowany, drugi dzisiaj)

dane z testów tutaj:

zestawienie-3.jpg
zestawienie.jpg
zestawienie2.jpg

i teraz najciekawszy motyw

testowane dyski są z koparki chia, niedawno w innym temacie pytałem czy warto takie dyski rozważać, ale dostałem odpowiedzi ze nie, ew za bezcen:) wiadomo wlasciciel ich tanio nie bedzie chciał sprzedać, mysle  ze za pół ceny może by poszły, minus taki, że pogubił gdzieś dokumenty zakupu i nie wiadomo co z gwarancją.

corsair mp600 1TB ma wypracowane 1500h (wychodzi ok 62dni jak liczyć 24/7) i zapisane 267 TB (producent deklaruje dla tego modelu TBW 1800)

samsung 970 evo plus 2TB  ma wypracowane 735h (wychodzi ok 31 dni jak liczyć 24/7) i zapisane 387 TB (producent deklaruje dla tego modelu TBW 1200)

nie wiem czy suma odczytów też ma jakieś znaczenie - jest na podobnym poziomie. (pełne zestawienie w linkach powyżej)

ogólnie jak na takie pokoparkowe dyski to jeszcze nie jest źle, sprawdziłem swoje obecne dyski moj systemowy ocz solid 60GB nalatane po 11 latach 37 TB odczytu 18 TB zapisu 11tys włączeń przerobione 33tys godzin, dysk pod granie 4-5 letni good ram irdm 240GB 8 TB zapisów, 7000h :) wiec widać dużego zużycia nie mam

Mój entuzjazm zakupu nowego dysku został nieco przygaszony nieprzewidzianymi wydatkami (czyt. żona) - w sumie albo skusze się na używkę i chyba celowałbym w tego corsaira, albo przełożę zakup na później, bo wolę używkę czegoś dobrego niż nówkę byle czego :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

MP600 z PCIE 4.0 będzie lepszy pod system jak zmienisz kompa.

EVO PLUS lepszy pod gry (bonusowe) bo 2x większy.

20% dysków poszło. Zostało po 80%. Normalnie nie dociągniesz ich nigdy do zera, więc bez obaw. 

Dobra była by paczka w duecie. 1TB system i ulubione gry. 2TB gry które żadziej odpalasz.

11 lat zapisane 18TB na Twoim SSD.. Pi razy oko 100 lat posiedzisz na takim NVME więc wiesz :D 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiesz.. ja tam w planach mam chociaż do 160 lat dożyć :) ale do tego czasu wiele razy dysk będzie zmieniony :)

mam jeszcze kilka pytań, tam przy kopiowaniu zipa 80GB z 970 evo plus na ssd IRDM (ostatni wykres z menadzera windowsa) były takie scinki, to normalne? - wydaje mi sie ze przy mp600 tego nie było

1) jakie ceny bylyby uczciwe dla obu stron za te dyski?

nawet jak brać to raczej jeden z nich, mam jeden slot x16 a w cenie byłby riser gratis, poza tym ja tam nie lubie trzymac gierek, zainstalowana jest zawsze ta jedyna:) 240GB co mam spokojnie ogarnia temat na gierki i programy

2)mam WD blacka 1TB  HDD teraz w kompie, to taki magazyn na zdjęcia (mam jeszcze wd red na backupa w kieszeni), czy jest mozliwosc z poziomu windowsa wyłaczania/właczania takiego dysku ? - w sensie zeby nie kupywac kieszeni i aktywować w razie potrzeby zeby cos tam wrzucic, bo teraz to on za duzo hałasu robi i czasem nie do zniesienia, a sie korzysta z niego sporadycznie)

3)skoro juz mielimy temat dyskow ssd to mam jeszcze samsunga T5 500GB na filmy, co mnie zdziwilo to podejrzanie duza ilosc wlaczen/wylaczen, to normalne? raczej podpinam go wtedy kiedy chce cos obejrzec, jest tam podpiety moze max kolejny dzien, potem odlaczam, wiec az tyle razy nie powinno byc nastukane, dysk ma ok roku

samsung-t5.png

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

USB kabel albo gniazdo kuleje i dla tego pewnie masz włączenia w tysiącach.

Jak dużo miejsca nie uzywasz, to na 2TB SSD zmieścisz wszytko co potrzeba, a 1TB HDD możesz się pozbyć, dokupić sobie jakiegoś pustego małego, taniego NAS i będziesz miał backup online wszytkego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odwrotnie pojemności :)

ale dobra, niech sam się określi najpierw wtedy się zdecyduje :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...