Skocz do zawartości
maly1203

Sieć Wifi w domu jednorodzinnym - Drugi router

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Mam takie pytanie/problem. Od kilku lat w moim domu (ponad 300m2 - 2 piętra) borykałem się z problemem sieci. Nie dość że nie docierał światłowód to jeszcze był tylko jeden router z orange który był beznadziejny i był ustawiony w centrum domu. Ściany w domu mam grube, a dodając do tego że dom był dobudowany to jedna ściana mogła mieć 80cm grubości. Nigdy nie miałem internetu w swoim pokoju co bardzo mnie drażniło. Ostatnio okazało się że lokalny dostarczyciel sieci zagwarantował mi podpięcie pod światłowód. Udało się! Zamiast 20mb/s mam okrągłe 500mb/s i wreszcie to jakoś śmiga. Bardzo długo zastanawiałem się nad rozmieszczeniem routera i wpadłem na taki pomysł że tym razem zrobię inaczej. Umieszczę router po jednej stronie, przewiercę się przez najgrubszą ścianę (80cm) do drugiego pokoju, puszczę kabel ethernetowy iiiii... I tutaj pojawia się moje pytanie. Chciałem podpiąć po prostu drugi router po kablu i umieścić go w taki sposób żeby już w całym domu śmigał internet. Dostawcy dopłaciłem za podobno super, świetny router główny który powinien śmigać - Wifi6-HUAWEI EG8145X6. Teraz chciałbym połączyć kablem o którym wspominałem drugi router, żeby na maksymalnych prędkościach podawał mi internet z bardzo dobrym zasięgiem. Tutaj moje pytanie do was. Co moglibyście polecić kompatybilnego z tym routerem który będzie miał również dobry zasięg bo musi się przebić przez piętro (do góry i po skosie). Jakie są najlepsze rozwiązania. Nie mam za dużej wiedzy w tych tematach więc będzie wdzięczny za wytłumaczenie wszystkiego co i jak i wskazanie urządzenia które powinienem kupić do wskazanego routera. Co do kwoty to wolałbym się zmieścić w 200zł, ale jeśli mam dopłacić i coś ma dużo lepiej działać to też jestem w stanie dołożyć trochę. Z góry dzięki za informację! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 200zł to sobie możesz co najwyżej kupić TP-Link Archer AX1500...

Generalnie trzeba rozdzielić sieć domową LAN od łącza internetowego i traktować je jako dwa oddzielne elementy. Sieć domową (tą przewodową jak i WiFi) można rozwijać niezależnie od posiadanego przyłącza internetowego.
Jeśli chcesz mieć zasięg WiFi w całym domu to potrzebujesz ok. czterech Access Pointów. Zgodnie ze sztuką umieściłbym ze 4 szt np. Unifi AP 6 Lite, ale budżet nie wystarczy na połowę jednego... Jeśli ma być taniej to np Deco M4, oczywiście spięte przewodowo. Jeszcze tańszym rozwiązaniem byłby zakup używanych R6220, zainstalowanie na nich OpenWRT i konfiguracji wspólnej sieci bezprzewodowej. Wymienione rozwiązania gwarantują nam np. jeden SSID i możliwość automatycznego przełączania się (roaming WiFi) podczas przemieszczania się po domu. Ale jak widzisz z budżetem 200zł nie ma co o tym myśleć. Musisz się poważnie zastanowić co dokładnie oczekujesz. Kwestia WiFi to bardzo specyficzny problem, nie da się tak na 100% powiedzieć co kupić żeby super działało. Musisz też pamiętać, że jak nie masz jakiegokolwiek okablowania (skrętki internetowej) to bez tego nie ma opcji żeby zbudować poprawnie sieć WiFi. Można próbować zbudować sieć MESH, ale nie wiem czy kosztowo jest sens...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspominałem. Na długości ściany są dwa pokoje dzielone 80cm ścianą przez którą zawsze był problem żeby przeszedł sygnał. Jeden router jest w jednym pokoju, do drugiego się przewierciliśmy i puściliśmy skrętkę (kabel ethernetowy) i chcemy podłączyć w drugim pokoju drugi router który będzie podłączony przewodowo do głównego routera. Już sprawdzałem że jak podepnę drugi router o podobnej mocy jak HUAWEI EG8145X6 który funkcjonuje teraz jako główny zasięg powinien być w tych pokojach na górze gdzie wcześniej nie dochodził. Zależałoby mi na tym że jak podepnę drugi router to żeby nie trzeba się było przełączać między routerami tylko żeby on zwiększał zasięg obecnej sieci, czy jest coś takiego możliwe? Więc podsumowując, na 90% starczy mi po prostu drugi dodatkowy router podpięty po kablu, tylko musi być mocny przynajmniej tak jak obecny + chciałbym mieć je na tym samym łączu (chyba tak to mogę nazwać) chodzi o to żeby drugi router nie tworzył dwóch nowych siedzi na 2.4GHZ i 5GHZ tylko żeby tylko podawał sygnał dalej o ile jest to możliwe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maly1203 napisał:

Tak jak wspominałem. Na długości ściany są dwa pokoje dzielone 80cm ścianą przez którą zawsze był problem żeby przeszedł sygnał. Jeden router jest w jednym pokoju, do drugiego się przewierciliśmy i puściliśmy skrętkę (kabel ethernetowy) i chcemy podłączyć w drugim pokoju drugi router który będzie podłączony przewodowo do głównego routera. Już sprawdzałem że jak podepnę drugi router o podobnej mocy jak HUAWEI EG8145X6 który funkcjonuje teraz jako główny zasięg powinien być w tych pokojach na górze gdzie wcześniej nie dochodził.

Ja to rozumiem, dlatego właśnie proponuje większą ilość punktów dostępowych. Możesz podłączyć drugi router ustawiony w trybie punktu dostępowego. Ale czy będziesz miał wtedy zasięg piętro wyżej to zależy od wielu czynników, a przede wszystkim grubości i struktury stropu. Bo jeśli np. masz ogrzewanie podłogowe to nic z tego nie wyjdzie... Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak mocniejszy Access point (czy router w tym trybie) bo one wszystkie spełniają warunki homologacji która jest ściśle określona i pracują z taką samą mocą. Czasami zastosowane w torze radiowym funkcje umożliwiają lepszą pracę.

Godzinę temu, maly1203 napisał:

Zależałoby mi na tym że jak podepnę drugi router to żeby nie trzeba się było przełączać między routerami tylko żeby on zwiększał zasięg obecnej sieci, czy jest coś takiego możliwe?

Oczywiście że możliwe, opisałem to we wcześniejszym wpisie. Nazywa się to roaming WiFi. Na routerze od ISP i jakimś innym tego nie zrobisz. Tylko w takich przypadkach jak opisałem wcześniej.

Godzinę temu, maly1203 napisał:

Więc podsumowując, na 90% starczy mi po prostu drugi dodatkowy router podpięty po kablu, tylko musi być mocny przynajmniej tak jak obecny + chciałbym mieć je na tym samym łączu (chyba tak to mogę nazwać) chodzi o to żeby drugi router nie tworzył dwóch nowych siedzi na 2.4GHZ i 5GHZ tylko żeby tylko podawał sygnał dalej o ile jest to możliwe. 

Jak wyżej, na urządzeniu operatora (ISP) tego nie zrobisz. Możesz ustawić te same nazwy i hasła, ale różne kanały, ale nie licz na poprawne przełączanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Qwinto napisał:

Ja to rozumiem, dlatego właśnie proponuje większą ilość punktów dostępowych. Możesz podłączyć drugi router ustawiony w trybie punktu dostępowego. Ale czy będziesz miał wtedy zasięg piętro wyżej to zależy od wielu czynników, a przede wszystkim grubości i struktury stropu. Bo jeśli np. masz ogrzewanie podłogowe to nic z tego nie wyjdzie... Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak mocniejszy Access point (czy router w tym trybie) bo one wszystkie spełniają warunki homologacji która jest ściśle określona i pracują z taką samą mocą. Czasami zastosowane w torze radiowym funkcje umożliwiają lepszą pracę.

Nie mam ogrzewania podłogowego i mam dosyć cienki strop. Testowałem router w tym drugim pokoju i miałem dostęp w tych pomieszczeniach na których mi zależy, natomiast to był ten mój router główny - Huawei. 

 

15 godzin temu, Qwinto napisał:

Oczywiście że możliwe, opisałem to we wcześniejszym wpisie. Nazywa się to roaming WiFi. Na routerze od ISP i jakimś innym tego nie zrobisz. Tylko w takich przypadkach jak opisałem wcześniej.

Dochodzimy do najważniejszej kwestii z którą średnio sobie radzę. Załóżmy właśnie to co opisałem. Czyli mam ten główny router HUAWEI EG8145X6 do którego są podpięte dwa dekodery. Chce od niego poprowadzić kabel ethernetowy do innego pokoju i podłączyć router( lub jakieś inne urządzenie) które będzie podawało sygnał dalej. Rozumiem że coś takiego nie jest możliwe? Czy  jest ale może gorzej działać? Sorry za takie drążenie ale nie ogarniam trochę co to ISP i o co chodzi z roamingiem. Jeśli nie mogę tego zrobić w taki sposób jak chce to jakie mam inne rozwiązanie i jakie to ze sobą niesie minusy. Z góry dziękuje za pomoc i tłumaczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maly1203 napisał:

Dochodzimy do najważniejszej kwestii z którą średnio sobie radzę. Załóżmy właśnie to co opisałem. Czyli mam ten główny router HUAWEI EG8145X6 do którego są podpięte dwa dekodery. Chce od niego poprowadzić kabel ethernetowy do innego pokoju i podłączyć router( lub jakieś inne urządzenie) które będzie podawało sygnał dalej. Rozumiem że coś takiego nie jest możliwe?

To jest jak najbardziej możliwe. Podłączasz skrętką Access Point lub router w trybie AP i gotowe.

2 godziny temu, maly1203 napisał:

Sorry za takie drążenie ale nie ogarniam trochę co to ISP i o co chodzi z roamingiem. Jeśli nie mogę tego zrobić w taki sposób jak chce to jakie mam inne rozwiązanie i jakie to ze sobą niesie minusy.

 

17 godzin temu, Qwinto napisał:

 na urządzeniu operatora (ISP)

ISP - Internet Service Provider - dostawca internetu
 

22 godziny temu, Qwinto napisał:

Wymienione rozwiązania gwarantują nam np. jeden SSID i możliwość automatycznego przełączania się (roaming WiFi) podczas przemieszczania się po domu.

To jest właśnie roaming WiFi.

17 godzin temu, Qwinto napisał:

 Możesz ustawić te same nazwy i hasła, ale różne kanały, ale nie licz na poprawne przełączanie.

A tak będzie jak będziesz miał dwa niezależne punkty dostępowe WiFi (AP - Access Point), jeden na Huaweiu (router dostawcy) a drugi swoim który sobie kupisz. Będziesz miał po prostu dwa niezależne nadajniki WiFi, z wadami które zacytowałem powyżej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Qwinto napisał:

To jest jak najbardziej możliwe. Podłączasz skrętką Access Point lub router w trybie AP i gotowe.

Czyli przy tej możliwości będą dwa pasma i gdy będę przechodził do drugiego pokoju to będę musiał zmieniać sieć ręcznie? W takim razie jaki router/AP byś polecał do 300zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maly1203 napisał:

Czyli przy tej możliwości będą dwa pasma i gdy będę przechodził do drugiego pokoju to będę musiał zmieniać sieć ręcznie? W takim razie jaki router/AP byś polecał do 300zł?

Tak jak napisałem powyżej, możesz ustawić te same nazwy i hasła, ale różne kanały, ale nie licz na poprawne przełączanie. Ostatecznie ustawisz różne SSIDy (nazwy punktów) i będziesz przełączał się ręcznie jak zajdzie taka konieczność.

W dniu 10.05.2022 o 14:44, Qwinto napisał:

Za 200zł to sobie możesz co najwyżej kupić TP-Link Archer AX1500...

Na samym początku zaproponowałem Archera, ale używany R6220 ze znanego portalu aukcyjnego też w zupełności wystarczy, a jest o połowę tańszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Qwinto napisał:

Na samym początku zaproponowałem Archera, ale używany R6220 ze znanego portalu aukcyjnego też w zupełności wystarczy, a jest o połowę tańszy.

Właśnie widzę że są używane z fakturą za 90zł. Czyli brać R6220 i podpinać bezpośrednio pod skrętkę? Konfiguracja będzie wymagająca czy raczej znajdę gdzieś instrukcje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, maly1203 napisał:

Właśnie widzę że są używane z fakturą za 90zł. Czyli brać R6220 i podpinać bezpośrednio pod skrętkę? Konfiguracja będzie wymagająca czy raczej znajdę gdzieś instrukcje?

Cokolwiek bezpośrednio pod skrętkę, R6220 nie ma dedykowanej opcji pracy jako AP, ale można go odpowiednio skonfigurować, tu masz opis jak to zrobić(rozwiń Case 2.). To nie jest nic trudnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym wziął Archera? On ma dedykowaną pracę jako AP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maly1203 napisał:

A jakbym wziął Archera? On ma dedykowaną pracę jako AP?

Tego co podlinkowałem? Z tego co widzę w specyfikacji to może pracować jako Router lub Punkt dostępowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo coś takiego?
https://allegro.pl/oferta/router-tenda-ac6-wifi-2-4-5-ghz-ac1200-1167mb-11045348020

Chodzi mi o łatwą konfigurację i jak najlepsze działanie z tym Huawei'em. Jeśli np. Netgear jest lepszy albo mocniejszy to wezmę jego ale też zauważyłem że ludzie chwalą łatwą konfigurację tylko nie wiem czy to chodzi o konfigurowanie jako drugi router.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, maly1203 napisał:

Chodzi mi o łatwą konfigurację i jak najlepsze działanie z tym Huawei'em. Jeśli np. Netgear jest lepszy albo mocniejszy to wezmę jego ale też zauważyłem że ludzie chwalą łatwą konfigurację tylko nie wiem czy to chodzi o konfigurowanie jako drugi router.

Konfiguracja wszędzie jest taka sama, ale może być różnie realizowana. Co router to jest inaczej. A działać wszystkie będą tak samo z tym Huawei'em...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale pod względem parametrów technicznych i możliwości bardziej opłaca się kupić netgear'a czy tendę? Dostanę informację to po prostu się zdecyduję na któryś z tych. Później pewnie będę pisał jak będę miał problemy z konfiguracją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zauważyłem że Tenda AC6 ma wolne porty RJ-45 10/100 (LAN) - 3 szt. Gdyby miała gigabitowe to byłaby lepsza od R6220. Także z tych dwóch to tylko R6220: standard Wi‑Fi 5 (802.11ac) AC1200 i gigabitowe porty Ethernet 10/100/1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Qwinto napisał:

Dopiero zauważyłem że Tenda AC6 ma wolne porty RJ-45 10/100 (LAN) - 3 szt. Gdyby miała gigabitowe to byłaby lepsza od R6220. Także z tych dwóch to tylko R6220: standard Wi‑Fi 5 (802.11ac) AC1200 i gigabitowe porty Ethernet 10/100/1000

Dzięki Qwinto za poświęcony czas i tłumaczenie jak głupiemu wszystkich podstawowych kwestii. Biorę w takim razie R6220 z aukcji allegro, powystawowy za 100zł, więc myślę ze warto. Pewnie się jeszcze będę odzywał jak przyjdzie przesyłka i będę go musiał skonfigurować. Dzięki wielkie raz jeszcze! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się w końcu wszystko podłączyć po wielu próbach i problemach z uzyskaniem dostępów do routera Huawei'a gdzie był konfigurowany przez firmę i miał inne dane dostępowe. Teraz Netgear działa jako Access Point. I tutaj kolejne pytanie. Jednak obecne połączenie cały czas ma lekkie braki w zasięgu w domu. I tutaj pytanie. Czy mogę kupić jakieś urządzenie które będzie się łączyło przez wifi (bez kablowo) z jednym lub drugim routerem i podawało zasięg dalej? Czy to działa i jakie mogą być koszta żeby dokupić taki jeden awaryjny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, maly1203 napisał:

I tutaj kolejne pytanie. Jednak obecne połączenie cały czas ma lekkie braki w zasięgu w domu. I tutaj pytanie. Czy mogę kupić jakieś urządzenie które będzie się łączyło przez wifi (bez kablowo) z jednym lub drugim routerem i podawało zasięg dalej?

Skoro masz dalej braki w zasięgu, to trzeba kolejny AP, np. R6220. Ale najlepiej podłączyć kablem skoro są problemy z zasięgiem (dlatego od samego początku proponowałem kilka AP)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.06.2022 o 23:34, Qwinto napisał:

Skoro masz dalej braki w zasięgu, to trzeba kolejny AP, np. R6220. Ale najlepiej podłączyć kablem skoro są problemy z zasięgiem (dlatego od samego początku proponowałem kilka AP)...

No tak, zgadza się. Mój błąd. Tylko nie jestem teraz w stanie połączyć 3 routera kablem. Mogę go postawić w bliskiej odległości bez ścian do drugiego R6220, natomiast połączenie kablem nie wchodzi w grę, bo nie da się ich puścić w nie inwazyjny sposób. Czy połączenie ich zdalnie jest możliwe? I jakie to za sobą niesie konsekwencje jeśli jest taka możliwość? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, maly1203 napisał:

Czy połączenie ich zdalnie jest możliwe? I jakie to za sobą niesie konsekwencje jeśli jest taka możliwość? 

Nie wiem jak to wygląda na oryginalnym sofcie, ale na OpenWRT chyba się da. Tylko czy to rozwiąże problem? Pamiętaj że takie rozwiązanie będzie pracowało jako przekaźnik więc będzie 2x wolniej. Pytanie czy zaraz nie stwierdzisz że dalej brakuje zasięgu i będziesz chciał następne urządzenie spinać bezprzewodowo a to już będzie w ogóle bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...