Skocz do zawartości
greenhorn81

Szybki ram w MSI P67A-GD65, jaka opcja najlepsza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam MSI P67A-GD65 (z 2500k w OC) i chce zrobić mały upgrade ramu na przeczekanie, teraz mam kingstony 2x4GB 1600CL9 XMP, ale brakuje mi ramu więc zamówiłem G.skille 2x8GB 2133@cl11 1,5V

dokładnie takie https://www.gskill.com/search?keywords=f3-2133c11d-16gzl

to była szybka decyzja, wiec za bardzo nie było czasu na rozkminy, dzisiaj powinny do mnie dojechać więc zobacze czy pójdą bez problemów, powinny

wg rozpiski producenta powinno być ok, szybkość jest max i napięcie też

• Współpraca z 4 modułami DIMM niebuforowanej pamięci DDR3 1066/1333/1600*/2133*(OC) DRAM zasilanej napięciem 1.5V, maksymalnie 32GB
- obsługa DRAM 1GB/ 2GB/ 4GB/ 8GB
- możliwość pracy w trybie 2-kanałowym

Narazie zakładam że będą pracować w XMP i oby bez problemów, moje pytanie jest takie, mam sloty na ram niebieskie(1 i 3) i czarne (2 i 4) - jakoś tak, chyba scythe mugen zasłania mi slot 1 i na styk slot 2, ale powinienem się zmieścic (wentylator scythe zmieniony na bequiet i jest nieco luzu na zapinkach), teraz mam pamieci w 2 i 4, czy kolory slotów dyktują tryb pracy dual channel czy też wszystko rozbija sie wylącznie o to aby kości były takie same i moge np. obsadzić 3 i 4?

kolejne pytanie czy jakbym miał kości 4x4 GB to będzie na tej plycie dual channel? quad channel? czy nic nie bedzie, tylko same problemy :D

czy ktoś miał te kostki G.skille 2x8GB 2133@cl11 1,5V i czy jest w nich jakiś potencjał na niższe CL, czy też tak jak producent napisał 1.5V to max co płyta ogarnie?

mam jeszcze do rozważenia inne g.skill trident x f3-2400c10d-8gtx ale one standardowo chodzą 1,65V i niewiem czy po pierwsze płyta obsłuży, a po drugie czy nie bedzie za duzo pajacowania ze chłodzeniem proca zeby weszły, poza tym te co mam na oku byłyby 4x 4GB, wiec mniej korzystne rozwiązanie, moze ktoś mi tak na szybko podpowie co i jak, zeby było najlepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

trza było kupić 2x4 gb 1600 za 80-100 zł

Tyle w temacie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kostki zainstalowane (sloty 2,4) był problem z wentylem od mugena, ale ogarnięte :)

mam tylko pytanie, do wyboru mialem dwa profile xmp -  szybkosci i CL w obu wyglądały na takie same, czym to się rożni?

tutaj porównanie stare kości nowe kości

kingstony 1600@CL9 XMP (2x4GB)
https://www.userbenchmark.com/UserRun/52429058

g.skill 2133@CL11 XMP1 (2x8GB)
https://www.userbenchmark.com/UserRun/52528334

jako że kupiłem używki, stare potrzymam awaryjnie jeszcze jakiś czas jakby cos z tymi było nie tak,

pisałem z gościem od którego brałem, nieźle ogarnięty, jezeli chodzi o potencjał to "2400-11-12-12@1.65v na Asus z97i-plus i i7 4790k. Stabilność testowana TM5."

ciekawe jaki jest potencał na mojej płycie i czy jest o co walczyć, właściwie to jedynie CL, bo szybkosc to 2133 to max na mojej P67

druga sprawa to moze mi ktoś napisać czy zeby tryb pracy dual channel był zachowany to musze mieć obsadzone sloty wg kolor tzn? albo 2 4 albo 1 3? czy tez mogę np. 34 ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 11.05.2022 o 20:59, greenhorn81 napisał:

druga sprawa to moze mi ktoś napisać czy zeby tryb pracy dual channel był zachowany to musze mieć obsadzone sloty wg kolor tzn? albo 2 4 albo 1 3? czy tez mogę np. 34 ?

Tak, muszą być w slotach tego samego koloru, lub obsadzone wszystkie sloty.

Masz to opisane w instrukcji od płyty:

obraz.png.85e6186af59253134d1e9c9359ae1cf8.png

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wg tej rozpiski preferowane jest obsadzenie 1 i 3 slotu lub wszystkich jednoczesnie, ja mam 2 i 4 i wg cpu-z jest dual channel, wiec teoretycznie też taka opcja jest ok, no chyba ze jedne sloty wzgledem drugich moga pracować bardziej lub mniej efektywnie, ale chyba to raczej tak nie działa, prawda?

druga część pytania to taka, ze mam do wyboru dwa profile XMP, profil 1, profil 2 , na pierwszy rzut oka laduje sie ta sama szybkosc i te same CL, czym to się rozni ?

trzecia czesc pytania to jakie są bezpieczne wartosci dla codziennego uzytku jezeli chodzi o oc takich pamieci (ripjawz 2133@cl11 1.5 jest na XMP, max mobo to 2133, wiec tylko w obniżaniu CL nadzieja)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 14.05.2022 o 19:54, greenhorn81 napisał:

wg tej rozpiski preferowane jest obsadzenie 1 i 3 slotu lub wszystkich jednoczesnie, ja mam 2 i 4 i wg cpu-z jest dual channel, wiec teoretycznie też taka opcja jest ok, no chyba ze jedne sloty wzgledem drugich moga pracować bardziej lub mniej efektywnie, ale chyba to raczej tak nie działa, prawda?

W zależności od tego jaką płyta ma topologie pamięci to teoretycznie możesz uzyskać na tych slotach 1 i 3 niższe opóźnienia, bo ścieżki do procesora są krótsze o ten 1 cm. W praktyce jak pamięci chodzą stabilnie i nie bijesz rekordów świata w podkręcaniu ram, to nie ma co sobie tym zawracać głowy.

Profile XMP mogą się różnić jakimiś mniej ważnymi opóźnieniami i producent daje drugi profil na wypadek jakby pierwszy nie chodził stabilnie - najprościej ustaw jeden a potem drugi i zrób screeny porównawcze w CPU-Z, zakładka Memory.

Generalnie dopóki nie podnosisz napięcia ani taktowania to jedyne co może się stać przy obniżaniu CL to system będzie chodził niestabilnie, lub się nie uruchomi (wtedy potrzebny reset BIOS).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 14.05.2022 o 19:54, greenhorn81 napisał:

trzecia czesc pytania to jakie są bezpieczne wartosci dla codziennego uzytku jezeli chodzi o oc takich pamieci (ripjawz 2133@cl11 1.5 jest na XMP, max mobo to 2133, wiec tylko w obniżaniu CL nadzieja)

Jeżeli kontroler w cpu i twoja płyta pozwoli w ogóle na stabilną pracę przy taktowaniu 2133mhz (bo nie zawsze się to udawało na sandy) to możesz dać i 1.65v aby zacieśnić timingi bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzięki chłopaki za podpowiedz:)

na obniżenie CL dostałem takie tipy (od dwóch różnych osób):

1)"dajesz 2133mhz cl 9 9 9 24 CR1 (tzw. 1T lub T1) i np 1.5V odpalasz memtesta (TM5) i czekasz parę minut jak się nie kraszuje to jedziesz jak się zacznie kraszować w grach to podbij napięcie pamięci do 1.58V (maxymalny bezpieczny limit dla ddr3) wyżej to już musisz wiedzieć co robisz :) Jak nie będzie działać to daj 2133mhz 9 9 9 24 CR2 (w zależności od płyty czasem to się nazywa T2 lub 2T) Jak dalej bedą crashe albo blędy w memteście to dajesz 2133mhz 10 10 10 28 CR1 jak dalej crashe to znowu 2133mhz 10 10 10 28 CR2 (2T/T2) "

2)"raczej stabilny zestaw timingów dla tych pamięci będzie wyglądał tak x-(x+1)-(x+1) - czyli np. 2133-9-10-10, albo 10-11-11. Na 2133cl9 w okolicach 1.5v raczej nie ma szans. Ja bym na początek spróbował 2133-9-11-11@1.6v, jak wywali to 1.65v, jak dalej wywali to do 1.75v można próbować. Jeśli to będzie stabilne, to można spróbować zejść do 2133-9-10-10 (z tego co pamiętam poza tCL timingi nie skalują się z napięciem w tych modułach), potem reszta więc tRAS jakoś 18-24, tRFC w zakresie 220-230, tREFI na max, tRRD na 4, tFAW na 16, tCWL na 7 albo 8., tWR na 8-12.

Reszty timingów raczej nie opłaca się ruszać bo nie ma już przyrostu.

Command rate jest zależny głównie od kontrolera pamięci i płyty głównej. Po podbiciu VCCSA i VCCIO na CPU (o ile taki napięcia były na 2gen, bo nie jestem pewien) może pójdzie na 1t.

Większość szybszych pamięci ma 1.65v w XMP więc to na pewno nie problem. Są pamięci gdzie do testów ustawiałem ponad 2v, ale na codzień myślę, że 1.75v to sensowny max.

To też kwestia skalowania, jeżeli np. przejście z cl10 na cl9 będzie wymagać 0.2v więcej to nie ma to za bardzo sensu."

dobre wskazówki? i które lepsze? i jak to jest z tymi max napięciami załóżmy ze do codziennej pracy/grania, zapewne im niższe tym lepiej:)

przypomnę tylko, iz producent płyty w specyfikacji wypisał "• Współpraca z 4 modułami DIMM niebuforowanej pamięci DDR3 1066/1333/1600*/2133*(OC) DRAM zasilanej napięciem 1.5V, maksymalnie 32GB"

chętnie bym poeksperymentował, oczywiscie bez szaleństw w granicach rozsądku :))

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi