Skocz do zawartości
Gingers92

Dysk SSD M2 Evo 970 Plus 2TB czy może jakas alternatywa?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje zakupic dysk SSD na m2. Aktualnie moja specyfikacja wyglada tak :

 

Procesor AMD RYZEN 7 3700X

Karta Graficzna AMD Radeon RX 5700 XT

Płyta Główna MPG X570 Gaming Edge WIFI

Dyski : Samsung SSD 860 QVO 1TB

Samsung SSD 970 Evo Plus 500GB

 

Zastanawiam się nad drugim Evo Plus z tym że nie mam chłodzenia na drugim slocie a wiem że lubią się grzać. Pytanie czy lepiej bedzie do tego dac jakis radiator czy szukac innej rownie tak samo szybkiej alternatywy ale nie grzejącej sie? 

Wgl jak sie za to zabrać ? ktoś doradzi?

 

Moje GPU w stresie podchodzi pod 80 stopni wiec i tak w obudowie cieplo a na Ryzenie mam zainstalowanego krakena wiec tam temperatura maxymalna odnotowana to 76 stopni.

 

Obudowa   CoolerMaster Case H500P MESH White

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Opcja, którą napisałeś jest najlepszym wyborem. Mam ten sam NVMe, ale wersję 500 GB. Postaraj się ulepszyć chłodzenie w komputerze. W razie dalszych pytań pisz śmiało!

Edytowane przez aurora1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, aurora1 napisał:

Opcja, którą napisałeś jest najlepszym wyborem. Mam ten sam NVMe, ale wersję 500 GB. Postaraj się ulepszyć chłodzenie w komputerze. W razie dalszych pytań pisz śmiało!

Czy jest możliwość zakupienia jakiegoś radiatora do Evo 970 plus?

Najbardziej grzejna częścią na ten moment jest karta graficzna i dla niej to jedynie chyba wymiana byla by dobra ale niestety z tym muszę poczekać bo wiadomo... Fundusze. Zresztą ma być premiera RTX z serii 4k to może coś potanieją starsze modele. 

Program MSI Afterburner (jakąś starsza wersja, nie wiem dokładnie jaka bo nie jestem przed PC a podobno dobra) przy maksymalnym obciążeniu potrafiła wskazać 80stopni (zazwyczaj oscyluje około 77) a hot spot to na luzie 100 stopni.

 

 

Edytowane przez Gingers92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że na rdzeniu karty jest spora temperatura nie znaczy że karta wyrzuca z siebie gorące powietrze, a bardziej o tym że jej chłodzenie nie jest zbyt wydajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kalderon napisał:

Dziekuje ;) 

 

Swoją drogą nie myslałem ze jeszcze jest cos szybszego od Evo 970 plus a tu prosze... : https://www.x-kom.pl/p/622523-dysk-ssd-samsung-2tb-m2-pcie-gen4-nvme-980-pro.html#Opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jest już wiele dysków PCI-E 4 i to dwóch generacji (pierwsze z kontrolerem E16, 4400-5000MB/s, druga z E18 i 6500-7000MB/s i ich odpowiedniki). Wszystkie grzeją się dość mocno. Dysk I generacji można kupić już za 1150-1200zł:

https://www.ceneo.pl/83935017

Dysk II generacji - 1270zł:
https://www.ceneo.pl/104787929

Jeśli nie boisz się wysyłki z zagranicy to hiszpański Amazon ma szybki dysk ADATA S70 2TB za mniej niż 1000zł:

https://www.amazon.es/dp/B093DNV47J?th=1

W twojej płycie głównej tylko w pierwszym slocie taki dysk zadziała z pełną prędkością (na plus - jest tam radiator). W większości zastosowań różnicy nie będzie.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO ten dysk to by musiał obowiązkowo przejść pod wentylator a drugi 970 byłby bez wentylacji. 

 

Taki szybki dysk jest idealny do symulatorow typu DCS. Tam dobry sprzet to podstawa a jezeli rzadko sie przerzuca pliki po 40 GB i wiecej to wywalac taka kase to to tez nie jest malo. A  jak juz wymieniac to na cos co bedzie dluzej.

Z zagranicy wole nie zamawiac bo w razie awari to moze byc problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony Amazon ma świetną obsługę klienta, dużo powyżej tego co oferują polskie sklepy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam udało mi się dostać stara wersję Evo 970 plus m2 2 Tb

Powiedzcie mi teraz proszę jaki najlepszy byłby radiator do tego dysku zakładając że mam tą płytę główną 

 

MPG X570 Gaming Edge WIFI

I jedna m2 mam już pod chłodzeniem fabrycznym płyty.

 

 

Edytowane przez Gingers92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka jest różnica między Patriot VPN100 a VPN110 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponownie.

 

Sprawa nr 1

Zakupiłem wcześniej wspomniany dysk. Zamówiłem do niego chłodzenie Jonsbo m2 założyłem termopady, (maly pod spod, gruby na góre) złożyłem wrzuciłem w PC. Komputer dysk wykrywa wszystko pieknie ladnie. Odpaliłem program CAM (którego mam praktycznie odpoczątku z racji tego że mam chłodnice Krakena). I zabawa jest tego typu że program CAM nie wykazuje mi temperatur tego dysku. Osoba która składała mi pc to zamiast w oryginale moją pierwszą evo 970 500gb m2 dac pod chłodzenie fabryczne płyty umieściła ją tam gdzie ja dzisiaj (z tym że on nie dał tam chłodzenia). I temperatura była normalnie rejestrowana. Dzisiaj zrobiłem tak jak w książce pisze i program sam w sobie widzi dysk ale temperatur juz nie koniecznie. ( to samo mam z karta grafiki) Zatem odpaliłem program WHiNFO i tam juz temperatura była pokazywana. Jak to rozumieć, czy program CAM nie ogarnął temperatury dysku z powodu swojej ułomności czy może coś jest po stronie dysku? ( WHiNfo wykazuje temperature, tylko nie wiem dlaczego nie na bierząco pokazuje jak temperatura rośnie lub maleje tylko musze wylaczac i wlaczac dana zakladke w programie...)

 

Sprawa nr 2

 

Dyski typu samsung evo 970 maja dwa czujniki temperatury. 

1. Czujnik Dysku

2. Czujnik kontrolera ASIC

Rozumiem że temperatura na kontrolerze ASIC zawsze bedzie wyzsza aniżeli na samym dysku ?

Robiłem test wydajnościowy na CristalDiscMark i

dysk evo 970 plus 500gb pod danym obciazeniem i temperatura dysku wynosiła 63C stopnie a jego kontroler mial nie cale 70C  (chłodzenie fabryczne płyty)

dysk evo 970 plus 2TB pod tym samym obciązeniem temperatura dysku wynosiła 60C stopni a jego kontroler osiągnał temperature 73-74C stopnie (Chłodzenie Jonsbo m2)

 

Rozumiem ze dlatego typu dysków takie temepratury pod chłodzeniem są normalne i nie ma czym sie spinac a to że CAM nie wykazuje temperatury to jest to zwyczajnie ułomność oprogramowania? 

 

Proszę o Waszą opnie w tej sprawie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...