Skocz do zawartości
Mateusz2PL

pkp intercity - cena biletów

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego pkp intercity za granicą i samoloty każa kupować bilet wcześniej? Inaczej się płaci 4 razy więcej np: z warszawy do berlina to 400 zł a tak to z 90 zł tydzień wcześniej. Przecież cięzko przewidziec jaka będzie pogoda za tydzień. Dlaczego tak jest?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ponieważ dynamiczny system sprzedaży biletów pozwala lepiej zapełnić miejsca oraz wycisnąć więcej kasy z bardziej obleganych relacji.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mówie o tym starym systemie. Obowiązuje on jeszcze w zagranicznych połączeniach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest jego nieudolna namiastka.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nikt nie każe kupować wcześniej i nie płaci się 4x więcej.
To działa w odwrotną stronę, czyli im wcześniej się kupi (a pewnie dokładniej, to im więcej miejsc wolnych), tym bilet tańszy. Na połączeniach krajowych też to działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlaczego nie zrobią tak, że wszystkie bilety sa w takiej samej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupując wcześniej masz (często) niższą cenę, ale wyższe ryzyko że coś np. w międzyczasie wypadnie. Kupując późno masz wyższą cenę, ale nie masz ryzyka związanego z odstępem pomiędzy zapłatą za usługę a jej wykonaniem przez przewoźnika. Coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, Mateusz2PL napisał:

Dlaczego nie zrobią tak, że wszystkie bilety sa w takiej samej cenie?

Bo to mniej klientów przyciąga.

Nie licz na to, że jakby przewoźnik nie robił promocji, to by ceny biletów były zasadniczo niższe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, jagular napisał:

Kupując wcześniej masz (często) niższą cenę, ale wyższe ryzyko że coś np. w międzyczasie wypadnie. Kupując późno masz wyższą cenę, ale nie masz ryzyka związanego z odstępem pomiędzy zapłatą za usługę a jej wykonaniem przez przewoźnika. Coś za coś.

Ale jeśli róznica wynosi 4 razy to bardzo dużo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Podobnie jak w samolotach jak sobie zarezerwujesz wcześniej to nawet za kilkadziesiąt pln polecisz do wielu państw w Europie.

A jak czekasz na ostatnią chwilę to zabulisz kilkaset, albo i tysiaka+.

Sprzedając wcześniej w promocjach po prostu sobie zaklepują obsadę, a na koniec jak już mają mało miejsc kroją tych co na ostatnią chwilę kupują bo muszą :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Mateusz2PL napisał:

Czasami różnica bywa jeszcze większa, ceny potrafią skakać w czasie rzeczywistym i być zależne od mnóstwa czynników. Musisz sobie wykalkulować czy ryzykować kupno wcześniej, czy ryzykować kupno drożej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Mateusz2PL napisał:

Porównujesz najtańszy możliwy bilet w 2 klasie z normalną ceną w 1?
Przejrzałem dzisiaj te połączenia do Berlina i 2 klasa była za około 250zł na najbliższe połączenie i za 180zł na wieczorne. Na za tydzień były w okolicach 150-180zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Bono[UG] napisał:

Przejrzałem dzisiaj te połączenia do Berlina i 2 klasa była za około 250zł na najbliższe połączenie i za 180zł na wieczorne. Na za tydzień były w okolicach 150-180zł.

musisz patrzyć, które bilety są super promo, a które nie. Zobacz tez katowice-wiedeń

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Katowice - Berlin Gł. na jutro:
1 klasa 283,80zł
2 klasa 189,20zł

Za tydzień:
188,73
94,13

Za miesiąc:
Takie same jak za tydzień.

Ceny z wyszukiwarki na stronach intercity, są od. Głębiej w zamawianie biletów już nie wchodziłem ale z doświadczenia z połączeń krajowych nie było różnic.
Nie wiem jak teraz, bo rok temu "super promo" chyba nie było. Promocje na 10-30% były.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi na trasie Katowice-ostrawa wyskakuje 90 zł super promo lub 141 zł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Mateusz2PL napisał:

Mi na trasie Katowice-ostrawa wyskakuje 90 zł super promo lub 141 zł

Idź i strajkuj, a nie wylewaj tu swoje żale... Nie podoba się to rower, lub piechotą idź zaoszczędzisz...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znowu wstałeś lewą nogą i od rana startujesz do ludzi bez powodu? :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Andrzeju nie denerwuj sie;)

PKP też się wyklepie:D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, AndrzejTrg napisał:

Idź i strajkuj, a nie wylewaj tu swoje żale... Nie podoba się to rower, lub piechotą idź zaoszczędzisz...

Jakie żale? To jest odległość 100 km. Po to jest ten temat, żeby to nagłośnić i podyskutować. Niestety pkp intercity jest monopolistą w polsce. Firmą niedoinwestowaną, więc niestety tak jest.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Znowu wstałeś lewą nogą i od rana startujesz do ludzi bez powodu? :D

Akurat tylko wstaję prawą, ponieważ lewej nie posiadam :(

6 godzin temu, Zhao napisał:

Andrzeju nie denerwuj sie;)

PKP też się wyklepie:D

Ja się nie denerwuję, tylko irytują mnie takie tematy. Za niedługo jak tak dalej będzie to zobaczycie wysyp tematów podobnych do tego, bo to drogie ,a tamto też, a czemu papier toaletowy się spłukać nie chce itp. itd.

I wisienka na torcie

9 minut temu, Mateusz2PL napisał:

Jakie żale? To jest odległość 100 km. Po to jest ten temat, żeby to nagłośnić i podyskutować. Niestety pkp intercity jest monopolistą w polsce. Firmą niedoinwestowaną, więc niestety tak jest.

z warszawy do berlina 100km... skąd Ty mapę masz od ruskich?

"Odległość pomiędzy Warszawą a Berlinem w linii prostej wynosi 518 km. Wybierając się z Warszawy do Berlina mamy do wyboru podróż samochodem, koleją, autobusem lub samolotem. Korzystnie cenowo wychodzi podróż autokarem."

Dobra widzę że chodziło Katowice-strawa tu się zgodzę. Kolej od modernizacji jest droga, jakby były stare cugi z plastikowymi siedzeniami to miałbyś taniej, "luksus musi kosztować"

Edytowane przez AndrzejTrg
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 16.05.2022 o 18:57, Bono[UG] napisał:

Bywają różnice 3 lub 4 krotne. Kiedyś jeździłem Intercity relacją Warszawa Gdańsk. Kupując dużo wcześniej bilety płaciłem 45-49 zł. Raz miałem potrzebę by zmienić godzinę odjazdu w dniu wyjazdu. Wtedy zaproponowano mi jedno rozwiązanie, wniosek o zwrot pieniędzy za bilety, których nie zamierzam wykorzystać, czyli te po 49 zł (zwrot miałby nastąpić w ciągu 3 tygodni, bo zakup był przez internet) i zakup biletów na interesujący mnie pociąg w cenie 180 zł za miejsce.

@Mateusz2PL Co do tematu, to tak jest i już. Jakby wszystkie bilety na dany kurs były po 180 zł niezależnie od tego kiedy kupujesz bilet, to kupiłbyś?

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
30 minut temu, Mateusz2PL napisał:

Nie oczekuj za wiele od państwowej spółki, gdzie wszystkie stołki to czysty nepotyzm i nikt na niczym się nie zna.

Jak to mawiają, jak się nie podoba to wiesz co. Jest jeszcze Flixbus, albo samolotem.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś były fajne rabaty 45% 30-21 dni przed wyjazdem z zastrzeżeniem, że nie ma możliwości kupić biletu wcześniej niż 30 dni przed odjazdem.

Teraz też są rabaty 45% i nawet wyższe, ale rabat nie jest już zależny od tego jak wcześnie kupujemy bilet, a od tego jakie jest zainteresowanie danym pociągiem.
I nie chodzi nawet o ilość kupionych biletów, a ilość wyświetleń.
Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że widzę wybieram bilet dla 6 osób w fajnej cenie, ale jednak chcę zmienić miejsce, więc cofam i już cena jest wyższa. Muszę teraz czekać kilka godzin, aby cena znów spadła. Problem jest też jeśli chcę zarezerwować więcej niż 6 miejsc, bo system tego nie przewiduje. 6 miejsc jest w niskiej cenie, ale już następne są droższe pomimo, że są w tym samym koszyku i zamierzam je opłacić jedną płatnością.
Ten system zapewne dopiero raczkuje, bo obowiązuje dopiero 2 tygodnie i pewnie sporo jeszcze poprawią, ale mi się podobał stary system, gdzie 45% rabatu było pewne i nie trzeba było kombinować.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, LeBomB napisał:

Bywają różnice 3 lub 4 krotne. Kiedyś jeździłem Intercity relacją Warszawa Gdańsk. Kupując dużo wcześniej bilety płaciłem 45-49 zł. Raz miałem potrzebę by zmienić godzinę odjazdu w dniu wyjazdu. Wtedy zaproponowano mi jedno rozwiązanie, wniosek o zwrot pieniędzy za bilety, których nie zamierzam wykorzystać, czyli te po 49 zł (zwrot miałby nastąpić w ciągu 3 tygodni, bo zakup był przez internet) i zakup biletów na interesujący mnie pociąg w cenie 180 zł za miejsce.

A ten bilet na inną godzinę, to był ten sam typ pociągu i klasy?
Ten za niecałe 50zł wygląda na jakieś TLK, względnie zwykły ekspres. Ten za 180zł pendolino lub klasa 1, ewentualnie jakiś międzynarodowy IC o podwyższonej klasie.

Lata temu trochę jeździłem na tej trasie i zwykle miałem bilety po około 25zł (zniżka dla wojskowych) i zwykle nie było problemu. Ale któreś piątkowe popołudnie i żadnych zniżek nie chcieli honorować, człowiek młody to się nie wykłócał z braku wiedzy i jednak chęci dojechania do domu w sensownym czasie (i tak wtedy pociągiem chyba z 5h się jechało, ile starą 7 to nawet nie chcę wiedzieć).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Bono[UG] napisał:

A ten bilet na inną godzinę, to był ten sam typ pociągu i klasy?

Tak. Klasa 2, PKP Intercity Pendolino.

2 godziny temu, Bono[UG] napisał:

Ten za niecałe 50zł wygląda na jakieś TLK, względnie zwykły ekspres. Ten za 180zł pendolino lub klasa 1, ewentualnie jakiś międzynarodowy IC o podwyższonej klasie.

Napisałem, że kiedyś, konkretnie chodzi mniej więcej o rok 2018 . Wtedy za 49 zł kupowałem bilety na Pendolino w klasie 2 relacji Warszawa-Gdańsk be problemu, tylko trzeba je było kupić jakieś 3 tygodnie wcześniej. W dniu wyjazdu bilety były prawie 4 razy droższe dla tego samego pociągu. 

Teraz widzę, że jest nieco inaczej, bo z ciekawości sprawdziłem. Są na tej trasie IC (intercity) oraz EIP (ekspres intercity premium). IC na jutro na wspomnianej trasie, klasa 2, kosztuje 71 zł, ale jakbym dziś kupił bilet na 15 czerwca to kosztuje 29 zł, zatem przebitka ponad 2 razy. Z EIP już tak kolorowo nie jest niestety bo czy teraz czy na za 3 tygodnie klasa 2 to koszt między 130 a 169 zł i tu się sprawa mocno zmieniła. 

Także, te 4-5 lat temu bywały takie przebitki w cenach biletów kolejowych w zależności od czasu w którym kupowało się bilet.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi