Skocz do zawartości
PatrycjaHotala

O co tu chodzi?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hejka, z tego co pamietam mam 2x po 16GB 3600Mhz + ustawilam w biosie opcje XMP 2.0 i odpalilam sobie z ciekawosci program, zeby sprawdzic, czy ustawienia sa okej i cos mi sie tu nie zgadza.

iMgpJ8E.jpg

1. czemu dram franquency wynosi 1796Mhz?

2. dlaczego w okienku max bandwidth jest 2400 (1200Mhz)?

Edytowane przez PatrycjaHotala

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, PatrycjaHotala napisał:

1. czemu dram franquency wynosi 1796Mhz?

Wszystko jest w porządku.
Skrót DDR oznacza Double Data Rate.
Wszyscy producenci modułów ze względów marketingowych (większe liczby ->  większa  sprzedaż) od dawna posługują się częstotliwością DDR w przeliczeniu na częstotliwość starych pamięci SDRAM.
Link:

Cytat

Produkcję pamięci DDR SDRAM rozpoczęto w 1999 roku. Jest ona modyfikacją dotychczas stosowanej pamięci SDRAM (ang. synchronous dynamic RAM). W pamięci typu DDR SDRAM dane przesyłane są w czasie trwania zarówno rosnącego jak i opadającego zbocza zegara, przez co uzyskana została dwa razy większa przepustowość niż w przypadku konwencjonalnej SDRAM typu PC-100 i PC-133.

CPU-Z pokazuje częstotliwość DRAM bez tego przelicznika.
1800MHz = 1800 milionów cykli (zegar rosnący + zegar opadający) na sekundę.
Ale licząc każdy zegar rosnący jako 1 cykl i każdy zegar opadający jako 1 cykl wychodzi  już 3600 milionów cykli na sekundę = 3600MHz.
I tak to wolą opisywać producenci.

55 minut temu, PatrycjaHotala napisał:

2. dlaczego w okienku max bandwidth jest 2400 (1200Mhz)?

Link:

Cytat

Podstawowe charakterystyki pracy danego standardu RAM określane są przez normy JEDEC. Dla pamięci DDR3 wynoszą one 1066/1333 MHz, a DDR4 – 2133/2400 MHz. Normy JEDEC nie oznaczają jednak maksymalnego taktowania pamięci RAM, podobnie jak częstotliwość pracy kontrolera. To, że procesor wyposażony jest w kontroler RAM DDR4 2400 MHz, nie oznacza, że RAM musi pracować z taką samą częstotliwością. Naturalnie kontroler RAM DDR4 2933 MHz będzie szybszy niż RAM DDR4 2400 MHz. Częstotliwość pracy zestawów RAM, zwłaszcza dla graczy czy entuzjastów, może być znacznie wyższa.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

1. Czyli mówiąc prościej- Dram frequency liczysz x2.

2. Ja tam mam 2133 Mhz i tak mi chodzą jak wyłączę XMP. (Patriot Viper Blackout 3200 Mhz wykręcone na 3600 Mhz).

Zastanawia mnie czemu u ciebie program nie pokazuje parametru tRFC (zakładka Memory).

obraz.png.ffe488d85b37f69a6d0385c575c34a1d.png

Edytowane przez Flik
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Paw79 @Flik

Dziękuje za odpowiedzi, czyli żeby była jasność. Pierwsze pytanie już rozumiem, najszybciej wyjaśnił to Flik :D

A 2 dalej do końca nie ogarniam...

Czemu max bandwith wynosi u mnie 2400? To znaczy, że tyle mają moje RAM'y? Bo jak je kupowałam na OLX to sprzedawca pisał, że mają 3600 i nie wiem, czy nie zostałam zrobiona w bambuko? :(

I czemu na zdjęciu Flika Uncore Frequency wynosi aż 3800 a u mnie tylko 1796?

I czym jest to całe tRFC?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
44 minuty temu, PatrycjaHotala napisał:

@Paw79 @Flik

Dziękuje za odpowiedzi, czyli żeby była jasność. Pierwsze pytanie już rozumiem, najszybciej wyjaśnił to Flik :D

A 2 dalej do końca nie ogarniam...

Czemu max bandwith wynosi u mnie 2400? To znaczy, że tyle mają moje RAM'y? Bo jak je kupowałam na OLX to sprzedawca pisał, że mają 3600 i nie wiem, czy nie zostałam zrobiona w bambuko? :(

I czemu na zdjęciu Flika Uncore Frequency wynosi aż 3800 a u mnie tylko 1796?

I czym jest to całe tRFC?

2. To podstawowa częstotliwość pamięci, taka będzie jeśli nie włączysz XMP po zamontowaniu. Sprzedawca nie oszukał, bo tak podają producenci, to jest stabilne taktowanie jakie uzyskali przy określonym napięciu i timingach. Co nie znaczy że nie można zrobić wyższego OC na nich, bo xmp to takie fabryczne OC.

tRFC to jeden z czasów opóźnień, tzw timing i tym raczej się nie baw, to samo się ustawiło razem z włączeniem xmp. No chyba że chcesz się pobawić z OC pamięci, ale tu już potrzeba trochę wiedzy, czasu i chęci.

Edytowane przez Gregryzzli
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

1. Nikt nie zrobił cię w bambuko. Ujmę to tak ( i niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę). Te 2133, czy 2400 Mhz u Ciebie to taka wartość startowa. Tyle ma pracować RAM DDR4 bez

włączonego XMP  (taki fabryczny OC pamięci).  U mnie bez XMP pracują na 2133 Mhz (chyba pisałem wcześniej), ale same RAMy są opisane jako 3200 Mhz. Ja je OC-nąłem na 3600 Mhz.

Możesz sobie jeszcze sprawdzić w Menedżerze zadań z jaką prędkością pracują twoje RAMY.  Zakładka wydajność, kafelek Pamięć.Jak włączyłaś w Biosie XMP to będziesz miała te 3600 Mhz.

2. Gdzieś obiło mi się o uszy, ze Uncore Frequency to chwilowe taktowanie procesora.  Jednak mi się zdaje, ze to taktowanie mostka północnego*. Niech ktoś potwierdzi, albo zaprzeczy, jeśli

błądzę,  Nie ma się co sugerować tym, ze ktoś ma taką wartość, a ktoś inny inną.  Po prostu może to zależeć od konkretnej płyty głownej, chipsetu itp...

Nie mam pojęcia, czy można sterować (z poziomu Biosu) częstotliwością taktowania tego elementu.

3. TRFC to jeden z timingów.

Mostek północny (ang. northbridge) – element niektórych współczesnych oraz starszych chipsetów, realizujący połączenia pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną, magistralą AGP lub PCI Express i mostkiem południowym. W większości współczesnych chipsetów, zwłaszcza w architekturze x86, większość funkcji mostka północnego została zintegrowana w samym procesorze, w wybranych modelach procesorów także łącznie z układem graficznym, co nie wyklucza pracy równoległej lub zastąpienia wbudowanego układu graficznego przez zewnętrzną kartę graficzną.

W większości współczesnych płyt głównych mostek północny pełni rolę kontrolera pamięci oraz pośrednika pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną i kartą graficzną. Komunikacja pomiędzy procesorem a resztą podzespołów płyty głównej odbywa się przy pomocy mostka południowego. W starszych modelach płyt głównych mostek północny i południowy były połączone szyną PCI, obecnie stosuje się do tego celu magistrale o dużej przepustowości. Niektórzy producenci płyt głównych integrują z mostkiem północnym układ graficzny lub kontroler Gigabit Ethernet. Intel swój zintegrowany mostek z układem graficznym oznacza skrótem GMCH – (ang. Graphics and Memory Controller Hub).

(za Wikipedią).

Edytowane przez Flik
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Gregryzzli napisał:

tRFC to jeden z czasów opóźnień, tzw timing i tym raczej się nie baw, to samo się ustawiło razem z włączeniem xmp. No chyba że chcesz się pobawić z OC pamięci, ale tu już potrzeba trochę wiedzy, czasu i chęci.

Nie chce się tym bawić, po prostu kolega wyżej słusznie zauważył, że u mnie nie ma tej wartości w programie, więc bardziej do tego piłam - dlaczego u mnie tego nie ma?

6 godzin temu, Flik napisał:

Możesz sobie jeszcze sprawdzić w Menedżerze zadań z jaką prędkością pracują twoje RAMY.  Zakładka wydajność, kafelek Pamięć.Jak włączyłaś w Biosie XMP to będziesz miała te 3600 Mhz.

No właśnie nie mogę, bo mam Windowsa 7 :D  Ale przeczytałam, że w moim systemie można zrobić to komendą "wmic memorychip get speed" i niby wyskoczyło mi 2x 3600 - czyli mam rozumieć, że jest okej? Bo jakby nie patrzeć to może być tylko wartość tego XMP2.

6 godzin temu, Flik napisał:

3. TRFC to jeden z timingów.

A masz jakiś pomysł czemu u mnie nie wyświetla się ten TRFC? Bo już mniejsza co to jest i tak mało z tego rozumiem, niepokoi mnie bardziej fakt, że u mnie nie ma tego w programie mimo, że mam taką samą wersję jak kolega wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie za bardzo mam pomysł. Być może dlatego, ze ty masz Windows 7, a ja 10.  Moze tez dlatego, ze ja mam SingleRank (pamięci jednostronne), a ty DualRank.To tylko luźny strzał.  Ty masz

tRC, którego u mnie  program nie pokazuje.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, PatrycjaHotala napisał:

A masz jakiś pomysł czemu u mnie nie wyświetla się ten TRFC? Bo już mniejsza co to jest i tak mało z tego rozumiem, niepokoi mnie bardziej fakt, że u mnie nie ma tego w programie mimo, że mam taką samą wersję jak kolega wyżej.

O ile się nie mylę, zależy to od platformy.
Na Ryzenach CPU-Z pokazuje tRC, na Intelach tRFC.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tego nie wziąłem pod uwagę, ale kolega wyżej może  mieć racje. Ja po prostu za bardzo nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dobrze, czyli chyba wszystkie jest dobrze, uff :)

A mam jeszcze ostatnie pytanko jak już mowa o kościach RAM. Jak będę chciała sobie poszerzyć do 64GB to, czy:

1. Czy muszą mieć tyle samo Mhz co te obecne dwie? Czy mogę kupić np. ten samej firmy, ale np. 3200Mhz - bo te 3600 trudno jest dostać używane w wersji po 2x16GB.

2. Czy kości muszą być tej samej firmy? Czyli jak w moim przypadku HyperX?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej jakby miały identyczne MHz i CL.  Inaczej mogą być problemy.  Zajęte cztery sloty mogą również robić kłopoty. Niektóre płyty tego nie lubią. Tym bardziej jak będą miały rozjechane parametry.

Nie twierdze, ze tak będzie na pewno, ale jest ryzyko.

Zastanawiałbym się nad opcją np sprzedaży tego co masz i kupił 2x32 GB.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Flik napisał:

Najlepiej jakby miały identyczne MHz i CL.  Inaczej mogą być problemy.  Zajęte cztery sloty mogą również robić kłopoty. Niektóre płyty tego nie lubią. Tym bardziej jak będą miały rozjechane parametry.

Nie twierdze, ze tak będzie na pewno, ale jest ryzyko.

Zastanawiałbym się nad opcją np sprzedaży tego co masz i kupił 2x32 GB.

Ok, to chyba tak zrobię, jeszcze raz dzięki za pomoc tobie i reszcie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co tam za procesor siedzi? 4 banki to już jest ciężko ustabilizować i nawet jak kupisz takie same "2x16 3600mhz" to na xmp może to nie być stabilne tym bardziej przy 4x dual rank to już kontroler zaczyna "kucać" możesz dokupić drugi zestaw w wersji 3200mhz i wszystkie razem tak ustawić 4x16 DR 3200 i tak będzie miało konkretna wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N: w sensie, ze jak wszystkie moduły ustawi na mniejszą częstotliwość, to będzie mniejsze ryzyko wystąpienia problemów?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak kupi do obecnych 3600 drugi komplet 3200 to te 3600 nie powinny mieć problemu z pracą na 3200 na niższych timingach gorzej jakby było dwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 17.05.2022 o 22:30, PatrycjaHotala napisał:

No dobrze, czyli chyba wszystkie jest dobrze, uff :)

A mam jeszcze ostatnie pytanko jak już mowa o kościach RAM. Jak będę chciała sobie poszerzyć do 64GB to, czy:

1. Czy muszą mieć tyle samo Mhz co te obecne dwie? Czy mogę kupić np. ten samej firmy, ale np. 3200Mhz - bo te 3600 trudno jest dostać używane w wersji po 2x16GB.

2. Czy kości muszą być tej samej firmy? Czyli jak w moim przypadku HyperX?

O ile nie wykonujesz jakichś półprofesjonalnych, pamięciożernych prac na swoim komputerze, to 64GB RAM w przewidywalnej przyszłości nie będzie Ci do niczego potrzebne.
Na tą chwilę do gier i do zastosowań domowych spokojnie wystarcza 16GB.
32GB RAM to aż nadto, i z zapasem na przyszłość.
Zanim 64GB stanie się niezbędne w zwykłym użytkowaniu, to prawdopodobnie cały Twój obecny zestaw będzie już dawno przestarzały.
To może być standard za kilka lat na platformach z pamięciami DDR6.
Na platformach obsługujących DDR4 taka ilość pamięci ma uzasadnienie tylko przy realizowaniu szczególnych zadań.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 18.05.2022 o 04:07, Send1N napisał:

Co tam za procesor siedzi? 4 banki to już jest ciężko ustabilizować i nawet jak kupisz takie same "2x16 3600mhz" to na xmp może to nie być stabilne tym bardziej przy 4x dual rank to już kontroler zaczyna "kucać" możesz dokupić drugi zestaw w wersji 3200mhz i wszystkie razem tak ustawić 4x16 DR 3200 i tak będzie miało konkretna wydajność.

Amd Ryzen 5 3600.

Czemu nie stabilne? Uważasz, że lepiej będzie dokupić 2x 16GB w 3200Mhz? Chyba, że po prostu sprzedam te i kupię 2x 32GB?

6 godzin temu, Paw79 napisał:

O ile nie wykonujesz jakichś półprofesjonalnych, pamięciożernych prac na swoim komputerze, to 64GB RAM w przewidywalnej przyszłości nie będzie Ci do niczego potrzebne.

Czasami jak pracuję dochodzi zajęcie RAMu do full, więc ewidentnie potrzebuję 64 :)

Pytanie, czy lepiej 4x kości mieć, czy sprzedać te i tylko na dwóch jechać...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

chodzi o to że ustabilizowanie 4 modułów jest najtrudniejsze i często xmp nie pozwala nawet przejść treningu/zbootować a co dopiero 4 modułów dual rank i trzeba "rzeźbić" ręcznie w biosie, terminacje, opory, napięcia itp 2 moduły z większą ilością pamięci są łatwiejsze do ogarnięcia + mniejszy problem z temperaturą. Jak nie czujesz się na siłach i nie masz zamiaru nic ustawiać poza profilem xmp to lepiej wziąć jakiś gotowy zestaw tych samych modułów bez dokładania 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Send1N napisał:

Jak nie czujesz się na siłach i nie masz zamiaru nic ustawiać poza profilem xmp to lepiej wziąć jakiś gotowy zestaw tych samych modułów bez dokładania 

Dokladnie, po za xmp nie mam zamiaru nic wiecej robic. Co masz na mysli wziasc jakis gotowy zestaw? W sensie sprzedac te i kupic 2x 32GB?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak by ci było najłatwiej z tego co piszesz biorąc 2x32, tylko nie bierz z xmp powyżej 3600mhz bo może być problem przy takim taranie dla kontrolera w cpu powyżej tego taktowania 2x32 dual rank to nie przelewki dla imc :] 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi