Skocz do zawartości
tomek25

Karta graficzna do procesora i3 8100.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Obecnie siedzę na GTX 1050Ti OC od Gigabyte, jaką sensowną kartę graficzną do i3 8100 kupić? Nie mam na razie sprecyzowanego budżetu na kartę. Mój zasilacz to SilentiumPC  Vero L2 Bronze 500W.

Dzięki za odpowiedzi.

Edytowane przez tomek25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

i3-8xxx czy i3-9xxx to w zasadzie i5-6xxx/7xxx. Gołe cztery rdzenie Skylake. Więcej jak GTX 1060, 1650 SUPER, RX 580 czy RX 5500XT nie ma sensu tutaj pchać. To jest max. Dawniej dawało się np. GTX-a 1070, czyli jeszcze troszkę szybszą kartę, jednak dzisiaj, gdzie praktycznie każda gra korzysta z większej liczby wątków, ten procesor nie da rady. Choćbyś tam RTX-a 3090 wsadził, to wydajność przez sporą ilość czasu może być jak na GTX-e 1060, gdyż procesor 4R/4W to zdecydowanie za mało obecnie.

Reasumując zmiana na jakąś z wymienionych kart doda do około 30%. Jednakże wątpliwa jest opłacalność przy obecnych cenach takiego zakupu. Jakbyś za procesor miał przynajmniej i7-8700 lub wyżej, a więc taki standard na dzisiaj 6R/12W, to można byłoby się zastanowić nad konkretniejszą wymianą karty. W twoim przypadku koszt wymiany karty jest większy od potencjalnych zysków, ponieważ ten sprzęt potrzebuje więcej zmian.

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To np. nie warto wsadzić do tego procesora jakąś 1660, 1660 Super ( ta bardziej się opłaca od gtx 1660 cenowo i wydajnościowo ),  RTX 3050 ? Jak bym miał zmieniać procesor to musiałbym od razu zmienić płytę główną i ramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

I te karty już właśnie będą się marnowały. Wydasz na kartę np. teoretycznie 50% szybszą, otrzymując tylko jej 25% wydajności, tak ogólnie mówiąc. Procesor zawsze możesz kupić używany do obecnej platformy, nie trzeba wszystkiego nowego. O to chodzi, że tutaj wymiana jednego podzespołu niewiele zmienia, ponieważ trzyma cię zarówno procesor jak i grafika. I jedno i drugie nie domaga w dzisiejszych grach, a więc wymiana jednego nie rozwiązuje problemu, kiedy masz jeszcze drugi hamulec.

Sam mam GTX-a 1060 wraz z i5-6600, a takie i5, to jest dokładnie to samo co twój i3-8100 i to jest takie połączenie na styk obecnie.

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Pawelek6 napisał:

... Procesor zawsze możesz kupić używany do obecnej platformy, nie trzeba wszystkiego nowego ...

No nie bardzo, do tej platformy czyli chodzi tu głównie o płytę główną nic nie da kupienie używanego procesora dlatego, że jest to Intel Core 8 gen. Coffee Lake, tylko z tej generacji można wsadzić procesor do mojej płyty głównej.  Czy zmienię na i5, czy i7 to nic nie da dlatego, że mogę tylko wsadzić procesory Coffee Lake ( Socket 1151 ).

Edytowane przez tomek25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś, ponieważ sam sobie przeczysz. Jak nic nie da? Twierdzisz, że i7 6R/12W nic nie da względem i3 4R/4W? Jeśli tak, to jesteś w wielkim błędzie. Swoją drogą generacja 6xxx, 7xxx, 8xxx, 9xxx i 1xxxx to jest u podstaw ta sama architektura Skylake, różnice w zasadzie tylko tkwią w taktowaniach i liczbie rdzeni. Ty masz dokładnie s1151 "v2", tak to można określić. I możesz korzystać z procesorów 8xxx i 9xxx.

Taki wspomniany np. i7-8700 zapewniłby wydajność na poziomie około i3-12100, i5-10400 czy R5 3600/3600X. A to chyba dużo, nieprawdaż?

Strasznie się uparłeś i/lub napaliłeś na wymianę karty, tylko to trochę strata pieniędzy i do tego jeszcze teraz próbujesz nie wiem czy mnie czy sobie, wmówić, że i7 nic nie da względem i3.

Ogólnie rzecz biorąc karta odpowiada bardziej za górną wartość kl./s, a procesor za dolną. Mówiąc w skrócie, max ci trochę podskoczy, lecz tam gdzie masz obecnie spadki klatek, to one nadal będą. Era czterordzeniowych procesorów już przeminęła kilka lat temu. Tak samo jak kiedyś dwurdzeniowych. Możesz przeglądać dowolne testy kart teraz, jednak prezentowanych wyników w recenzjach nie osiągniesz przy posiadanym procesorze, będą znacznie niższe.

Niestety, to stary komputer i jednym podzespołem go nie uratujesz.

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No komputer nie nowy, kupiłem go na początku 2019 roku, to jego specyfikacja:

Intel Core i3 8100

MSI B360M PRO-VDH

Patriot 16GB 2400MHz DDR4 CL17

GTX 1050 Ti OC Gigabyte

Seagate BARRACUDA 1TB 7200obr.64MB

Obudowa Cooler Master ELITE 310

Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze

Trochę po kosztach kupowałem bo kasy większej nie miałem a musiałem kompa zmienić bo stary do niczego prawie się nie nadawał. Swoją drogą w gierki lubię pograć. Dodatkowo system oryginalny kupowałem win 10 home. Za kompa zapłaciłem wtedy jakieś 2700.

Edytowane przez tomek25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No i ta płyta obsługuje procesory 8xxx oraz 9xxx. Chociaż do obsługi tych drugich może być konieczna aktualizacja biosu. Co prawda biednie wygląda sekcja zasilania, lecz OC i tak nie będziesz robił na niej, więc jakiś zablokowany procesor powinien dać radę.

I tak jeszcze poglądowo: KLIK. Masz swoje i3-8100 oraz i7-8700K. I dalej będziesz twierdził, że nic nie da? Co prawda, ciebie interesowałaby wersja bez odblokowanego mnożnika, a więc bez "K" w nazwie.

No i jeszcze dodatkowo teraz widać, że korzystasz z dysku HDD, a przydałby się SSD nawet SATA. Spooorooo poprawiłoby to ogólny komfort użytkowania komputera. Dużo tego zaczyna się zbierać. Podlicz sobie to wszystko i zastanów się czy chcesz w to inwestować czy jeszcze poczekać i zbierać na całość nową. W sumie to nie musi być całość, ponieważ takie rzeczy jak obudowa czy zasilacz mogą zostać. Ogólnie, sama zmiana karty nie ożywi tego komputera.

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mój dysk twardy jest na sata. 

Ok, to biorąc pod uwagę te podzespoły, które mogą zostać mógłbyś coś zaproponować? ( w sensie nowego kompa) , na razie obudowa, zasilacz i dysk by zostały. Jakieś SSD czy NVMe trochę później bym dokupił. Gram w gry w 1080p, monitor to Samsung  LS24R350FHUXEN 24 cale, peryferia mam bardzo dobre to nie potrzebuję. Zaproponujesz coś?

Edytowane przez tomek25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, tomek25 napisał:

Obecnie siedzę na GTX 1050Ti OC od Gigabyte, jaką sensowną kartę graficzną do i3 8100 kupić? Nie mam na razie sprecyzowanego budżetu na kartę. Mój zasilacz to SilentiumPC  Vero L2 Bronze 500W.

Dzięki za odpowiedzi.

Miałem i3 9100F jeszcze na początku roku. Dokupiłem GTX 3060Ti (przesiadka z 1660 Ti) i wzrost wydajności miałem o ok 200% większy. Jeszcze wcześniej miałem 1050Ti i po przesiadce na 1660Ti miałem wzrost wydajności o 200%.

Kup najlepszą kartę na jaką Cię stać, a potem i tak pewno wymienisz całą platformę. Natomiast nawet na tej co masz przy dobrej karcie odczujesz ogromny wzrost wydajności. Oczywiście wiele zależy od gry czy gra jest procesorowa czy nie, ale nawet procesorowa i tak najczęściej będzie obciążała jeden rdzeń. Więc ważne jest taktowanie. Natomiast wszędzie gdzie najważniejsza jest grafika wzrost wydajności będzie ogromny.

Jedyną grę jaką mogę porównać, która przeszła mi wszystkie konfiguracje od 1050Ti do GTX  3060Ti to był ETS2. Więc na 1050Ti bez żadnych modów z częścią ustawień średnich miałem max ok 50 fps. Po przesiadce na 1660Ti mogłem dodać 100 modów i miałem ok 60 fps (razem z wymagającymi modami pogodowymi). Obecnie na GTX3060Ti - nawet na i3 9100F miałem ok 100 - 120 fps. Z kolei w TSW2, które jest dosyć wymagające po przesiadce z 1660Ti na 3060Ti z 60fps skoczyło mi do do 120 fps. Prognozuję, że w Twojej sytuacji zmiana na kartę GTX 3060 i wyższe da Ci wzrost wydajności o ok 200-400%, ale oczywiście wiele też zależy od gry. Mój procek był tylko jedną generację wyżej od Twojego.

W dzisiejszych czasach największy wzrost wydajności i najlepszy update jaki można zrobić praktycznie na każdym kompie to wymiana dysku na: SSD i dobre GPU. Te dwie rzeczy (opcjonalnie zwiększenie RAMU do niektórych gier) daje największego kopa.

Edytowane przez hubio
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, tomek25 napisał:

Mój dysk twardy jest na sata. 

Ok, to biorąc pod uwagę te podzespoły, które mogą zostać mógłbyś coś zaproponować? ( w sensie nowego kompa) , na razie obudowa, zasilacz i dysk by zostały. Jakieś SSD czy NVMe trochę później bym dokupił. Gram w gry w 1080p, monitor to Samsung  LS24R350FHUXEN 24 cale, peryferia mam bardzo dobre to nie potrzebuję. Zaproponujesz coś?

Ale na SATA to są dyski od 20 lat :) Ale jaki na SATA ? HDD czy SSD ? Jeśli HDD koniecznie zmiana na SSD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@tomek25

Ale to HDD, a nie SSD. Poczytaj o różnicach, a najlepiej pooglądaj filmy. To najlepiej daje do myślenia. Klatek nie dodaje w grach, ale wszystko ładuje się znacznie szybciej nie tylko w grach.

@hubio

Od razu trzeba było iść w tysiące procentów. Wybacz, ale pierwszy lepszy film: KLIK. 1660 SUPER sparowany z i3-8100. Najlepiej oglądać od około 2:30 minuty, przejazd przez miasto. Karta obciążona w nieco ponad 60% zaledwie. 40% właśnie się jej marnuje. Procesor leci natomiast prawie na limicie, ciągle około 90% obciążenia rdzeni. Powinno być odwrotnie. Spadki klatek również widoczne gołym okiem.
Idąc dalej, mówisz że miejsca procesorowe obciążają jeden rdzeń, a już tutaj masz na tym przykładzie jak cztery nie dają rady. Jakieś wartości z księżyca podajesz, niczym nie poparte. Tym tokiem rozumowania, to pewnie Pentium 4 by ci wystarczył :lol2:

Wybacz, lecz twojego postu nie da się poważnie traktować.

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ten dysk, który mam to sata III. No dobra, zainwestowałbym w SSD albo NVMe przy nowym kompie :)

Edytowane przez tomek25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD to zarówno SATA III jak i NVMe ;) Poczytaj sobie, nawet z ciekawości albo dla zajęcia czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Pawelek6 napisał:

 

@hubio

Od razu trzeba było iść w tysiące procentów. Wybacz, ale pierwszy lepszy film: KLIK. 1660 SUPER sparowany z i3-8100. Najlepiej oglądać od około 2:30 minuty, przejazd przez miasto. Karta obciążona w nieco ponad 60% zaledwie. 40% właśnie się jej marnuje. Procesor leci natomiast prawie na limicie, ciągle około 90% obciążenia rdzeni. Powinno być odwrotnie. Spadki klatek również widoczne gołym okiem.
Idąc dalej, mówisz że miejsca procesorowe obciążają jeden rdzeń, a już tutaj masz na tym przykładzie jak cztery nie dają rady. Jakieś szalone wartości podajesz. niczym nie poparte.

No jak nie poparte jak od 2 lat zmieniałem te konfiguracje i pisałem czego sam doświadczyłem. Ba powiem więcej. Macie na dole link do tematu z moimi filmami. W nich mam licznik FPS na dole. Pierwsze filmy były na i39100F i 1050Ti, te około marca 2022 na i9100F i GTX 3060Ti. Zobaczcie sobie jaka była grafika i ile fps wtedy, a teraz. Przez miejsca procesorowe rozumiem te fragmenty gry gdzie procek jest bardziej obciążany, a przez gry procesorowe np. strategie (które zresztą będą chodziły ok i na tym i8 9100). Oprócz moich doświadczeń można obejrzeć wiele filmików na YT jak wkładają najnowsze RTX do starych kompów i jaki mają wzrost wydajności. Niech autor tematu rozważy dokładnie wszystkie nasze opinie. Ja podtrzymuję swoją - niech kupi najlepszą kartę na jaką go stać i dysk SSD i będzie zadowolony. Ten procek mu trochę zatrzyma wydajność nowych kart, ale w stopniu akceptowalnym. Optymalne wydaje się 1660Ti żeby mu procek nie ograniczył, ale przy 3060 też mu niewiele ograniczy.

Co do filmików o których pisałeś to nie do końca te odczyty są prawidłowe... Najlepiej sprawdzić osobiście i przetestować co miałem okazję zrobić. Wierz mi - przesiadka z 1050Ti na RTX 3060Ti w niektórych grach da mu 400% wzrostu wydajności. W innych 200%, a jeszcze w innych 100%, ale będzie miał już kartę przyszłościową pod nowego kompa. Więc nie dość, że teraz się nacieszy to za chwilę włoży pod lepsze CPU i RAM i będzie miał optymalnie.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@hubio

To wytłumacz przypadek, który podałem. Słucham. Baaa... podam więcej: KLIK, KLIK. Tutaj kolejny film, z gotowcem, stary już niezbyt szybki procesor z nowszą kartą: KLIK.
Proszę, ustosunkuj się do zobrazowanych wyników.

A jeśli chodzi o twoje filmy, to bardzo mała różnorodność i bardziej chyba ci chodzi obecnie o reklamę własnego kanału. Zresztą... tam nie ma pomiarów.

Edytowane przez Pawelek6
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy w jakie gry grasz. 8-letni AC Unity korzysta z 12 wątków na moim CPU, podczas gdy 1-letni FC 6 korzysta jeno z 4. Także ten... W wielu grach, w które grałem bottleneckiem dla mnie nie było CPU, tylko GPU ale ofc mój 6800K jest jednak szybszy od twojego 8100. Tak więc imo kupno używanego 1660 Super lub Ti nie jest wcale bez sensu. Jeśli zależy komuś na 4K, a nie na jak najwięcej kl/s, to wymiana GPU jest tym co powinien zrobić. AC Unity nie działa mi płynnie nawet w 1440p, a to nie 6800K jest przyczyną, tylko 6700 XT, który nadal jest za słaby (co ten Ubisoft porobił?). Ale na pewno 3090 nie ma co do takiego PC pakować.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
45 minut temu, Kynareth napisał:

Wszystko zależy w jakie gry grasz. 8-letni AC Unity korzysta z 12 wątków na moim CPU, podczas gdy 1-letni FC 6 korzysta jeno z 4. Także ten... W wielu grach, w które grałem bottleneckiem dla mnie nie było CPU, tylko GPU ale ofc mój 6800K jest jednak szybszy od twojego 8100. Tak więc imo kupno używanego 1660 Super lub Ti nie jest wcale bez sensu. Jeśli zależy komuś na 4K, a nie na jak najwięcej kl/s, to wymiana GPU jest tym co powinien zrobić. AC Unity nie działa mi płynnie nawet w 1440p, a to nie 6800K jest przyczyną, tylko 6700 XT, który nadal jest za słaby (co ten Ubisoft porobił?). Ale na pewno 3090 nie ma co do takiego PC pakować.

Oczywiście masz rację. Ale gier korzystających z więcej niż 1 rdzeń w stopniu maksymalnym jest naprawdę mało. Nawet jak korzysta z 4 czy 8 rdzeni to te dodatkowe są bardzo słabo obciążane. Dlatego często ważniejsze jest taktowanie niż ilość, a często i7 czy i9 mają też wyższe taktowanie. Generalnie procesory w mojej opinii mają najmniejszy wpływ na wydajność. Oczywiście, zależy też jakie. Bo rozbudowany RTS gdzie jest tysiąc jednostek i CPU wszystko oblicza oczywiście, że będzie mieć znaczenie, ale w grach akcji czy wyścigach znacznie mniejszy. Np ja gram w Cities Skylines i tu z kolei bardzo ważny jest RAM, potem CPU i na samym końcu GPU. Po zwiększeniu RAMU z 16 do 32 GB mam wzrost wydajności z 40 fps do 60 fps przy czym ta gra jest o tyle specyficzna, że i tak trzeba stosować mody żeby było ok. Ale tu RAM jest najważniejszy. Każda gra ma trochę inne wymagania. Ale generalnie do większości obecnie najważniejsze jest GPU i dysk SSD (nie wyobrażam sobie żeby wciąż używać jako systemowego HDD). Ja po przesiadce z GTX 1660Ti na RTX 3060Ti na i3 9100 odczułem duży wzrost wydajności i komfort grania. A gram w 1440p co też ma pewne znaczenie.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, hubio napisał:

Miałem i3 9100F jeszcze na początku roku. Dokupiłem GTX 3060Ti (przesiadka z 1660 Ti) i wzrost wydajności miałem o ok 200% większy. Jeszcze wcześniej miałem 1050Ti i po przesiadce na 1660Ti miałem wzrost wydajności o 200%.

Kup najlepszą kartę na jaką Cię stać, a potem i tak pewno wymienisz całą platformę. Natomiast nawet na tej co masz przy dobrej karcie odczujesz ogromny wzrost wydajności. Oczywiście wiele zależy od gry czy gra jest procesorowa czy nie, ale nawet procesorowa i tak najczęściej będzie obciążała jeden rdzeń. Więc ważne jest taktowanie. Natomiast wszędzie gdzie najważniejsza jest grafika wzrost wydajności będzie ogromny.

Jedyną grę jaką mogę porównać, która przeszła mi wszystkie konfiguracje od 1050Ti do GTX  3060Ti to był ETS2. Więc na 1050Ti bez żadnych modów z częścią ustawień średnich miałem max ok 50 fps. Po przesiadce na 1660Ti mogłem dodać 100 modów i miałem ok 60 fps (razem z wymagającymi modami pogodowymi). Obecnie na GTX3060Ti - nawet na i3 9100F miałem ok 100 - 120 fps. Z kolei w TSW2, które jest dosyć wymagające po przesiadce z 1660Ti na 3060Ti z 60fps skoczyło mi do do 120 fps. Prognozuję, że w Twojej sytuacji zmiana na kartę GTX 3060 i wyższe da Ci wzrost wydajności o ok 200-400%, ale oczywiście wiele też zależy od gry. Mój procek był tylko jedną generację wyżej od Twojego.

W dzisiejszych czasach największy wzrost wydajności i najlepszy update jaki można zrobić praktycznie na każdym kompie to wymiana dysku na: SSD i dobre GPU. Te dwie rzeczy (opcjonalnie zwiększenie RAMU do niektórych gier) daje największego kopa.

Polecam douczyć się jak działają procenty, bo nie rozumiesz.

2 godziny temu, hubio napisał:

Oczywiście masz rację. Ale gier korzystających z więcej niż 1 rdzeń w stopniu maksymalnym jest naprawdę mało. Nawet jak korzysta z 4 czy 8 rdzeni to te dodatkowe są bardzo słabo obciążane. Dlatego często ważniejsze jest taktowanie niż ilość, a często i7 czy i9 mają też wyższe taktowanie. Generalnie procesory w mojej opinii mają najmniejszy wpływ na wydajność. Oczywiście, zależy też jakie. Bo rozbudowany RTS gdzie jest tysiąc jednostek i CPU wszystko oblicza oczywiście, że będzie mieć znaczenie, ale w grach akcji czy wyścigach znacznie mniejszy. Np ja gram w Cities Skylines i tu z kolei bardzo ważny jest RAM, potem CPU i na samym końcu GPU. Po zwiększeniu RAMU z 16 do 32 GB mam wzrost wydajności z 40 fps do 60 fps przy czym ta gra jest o tyle specyficzna, że i tak trzeba stosować mody żeby było ok. Ale tu RAM jest najważniejszy. Każda gra ma trochę inne wymagania. Ale generalnie do większości obecnie najważniejsze jest GPU i dysk SSD (nie wyobrażam sobie żeby wciąż używać jako systemowego HDD). Ja po przesiadce z GTX 1660Ti na RTX 3060Ti na i3 9100 odczułem duży wzrost wydajności i komfort grania. A gram w 1440p co też ma pewne znaczenie.

Na Intel Q9650 ludzie mają więcej fps w AC Unity niż na Xboxie One i One S. Tak powolne są te CPU (szczególnie to w PS4). Ponieważ gry są nadal pisane pod te przestarzałe urządzenia, to i3-9100 wystarczy do gier na dzień dzisiejszy (co się może niedługo zmienić). Ale na pewno 0.1% Low będą wyższe na 12100. Tyle, że nie wszyscy cenią klatki wyżej od grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, Pawelek6 napisał:

Od razu trzeba było iść w tysiące procentów.

Z jednej strony ma racje bo różnice przy lepszym gpu zawsze będą gdy się patrzysz w niebo, ziemię lub ścianę gdzie cpu nic nie robi lub ewentualnie w miejscach graficznych :E , ale w ogólnej rozgrywce to wiadomo jak to się kończy nierównomiernie sparowane podzespoły... :/ 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak czy inaczej się wszyscy zgadzamy, że autor tematu powinien sobie dokupić GTX 1660Ti. Ja uważam, że nawet coś lepszego. Nawet jak teraz nie wykorzysta to wykorzysta jak wymieni całą platformę. Oczywiście pozostawiam na boku aspekt ekonomiczny czy teraz mu się opłaca coś kupować czy nie bo to temat rzeka :) Natomiast jak teraz kupi coś słabszego, a potem wymieni całą platformę i będzie chciał kupić lepsze GPU to będzie się musiał liczyć z tym, że może stracisz czas i pieniądze na sprzedaży karty.

Ja w lutym kupiłem GTX 3060Ti do platformy: i3 9100F, 16 GB RAM, dysk SSD. Przesiadłem się z 1660Ti. I piszę jak jest. Nie wyssałem sobie tego z palca. W ETS2 miałem 2x większy wzrost wydajności. Jeśli coś źle napisałem odnośnie tych procentów to sorry. Więc napiszę łopatologicznie. Miałem na 1660Ti 60fps, na RTX3060Ti - 120 fps. Do 1050Ti nawet nie ma co porównywać bo na 1050Ti to nawet bez modów mi lagowało do 50 fps. Ja nie piszę na podstawie abstrakcji czy filmików na YT i rozważań teoretycznych tylko jak to było u mnie. A takie relacje są najlepsze. I to wszystko BEZ WYMIANY CPU bo było od początku i3 9100F... Zabrałem głos w tym temacie wyłącznie dlatego, że miałem podobny procek i chciałem pomóc. Nie wymądrzam się teoretycznie tylko na podstawie własnych doświadczeń.

Natomiast jak chcecie sprawdzić jaki wpływ na wydajność ma zmiana CPU i RAM i całej platformy to też możecie pytać bo od paru dni mam i3 12100, a więc 3 generacje wyżej :) I ten i3 został okrzyknięty "królem opłacalności". Jest robiony w nowej technologii i ma 3x większą pamięć podręczną. Można go więc porównywać do procków i5 wcześniejszych generacji. Przy czym tu się przesiadłem z i5 9400F, a nie bezpośrednio z i3 9100 F więc porównania 1:1 nie ma. Ale jak pamiętam po przesiadce z i3 9100 na i5 9400F wzrost wydajności na GTX3060Ti był MARGINALNY.  To tyle a propos wpływu wydajności na gry. Oczywiście znów zastrzeżenie: że to dotyczyło tych gier co grałem. Niestety nie sprawdzałem na Cyber Punk czy RDR2 czy Far Cry 6 gdzie jest robione wiele testów więc w przypadku tych najbardziej popularnych gier się nie będę wymądrzać i nie przeczę, że możecie mieć rację co do wpływu CPU na wydajność. Ale w to co ja gram wpływ CPU był marginalny.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hubio wybacz, ale podajesz swoje filmy, na których co jest? Rozgrywka ETS głównie. Przejrzałem kanał i odpaliłem kilka filmów. Ty tam po prostu grasz. Nie wiem czy chcesz abym ci nabił wyświetlenia czy co, ale jeżeli, w którymś filmie robisz jakiś test i masz pełny monitoring (klatki, obciążenie CPU/GPU itd.), to go po prostu podaj, ponieważ nie zamierzam tracić czasu na oglądanie kilkudziesięciu filmów ze zwykłego grania. Sam na końcu wspomniałeś dodatkowo, że nie grasz w popularne gry i to widać po twoim kanale, masz bardzo wąski zakres. I to już jest błędem, ponieważ zakłamujesz rzeczywistość na zasadzie "skoro u mnie jest dobrze, to będzie wszędzie". No właśnie nie, jest sporo więcej gier, które jadą po procesorze i świat się nie kończy na tym w co ty grasz, więc nie możesz mówić, że jest cacy nie znając wszystkich możliwości.

Podawałem linki do filmów z pełnym monitoringiem gdzie dokładnie widać jak zbyt mocna karta marnuje się przy słabym procesorze. Wrzucałem nawet test z ITH gdzie jeszcze był i3-8100, w którym widać, że taki procesor nie raz zapewnia zaledwie nieco ponad 30 kl./s tylko i to przy sparowaniu ze znacznie mocniejszą kartą.
Co z tego, że wymieni kartę i w miejscu dogodnym dla karty graficznej (jakaś otwarta przestrzeń) będzie wzrost, skoro kiedy na ekranie zacznie się więcej dziać i procesor będzie odgrywał większą rolę, to nadal liczba klatek na sekundę będzie niska i będą notoryczne spadki. Pomijamy tutaj oczywiście jakieś kilkuletnie tytuły, bądź nowe, lecz z prostą i nie wymagającą od sprzętu oprawą.

Kolejny materiał, z przed dwóch lat, więc nie sugerujcie się cenami: KLIK. Ładnie od razu trzy karty widać na raz. Procesor nie jest identyczny, lecz bardzo podobny. Taki zwykły GTX 1660 (nie SUPER czy Ti) często się nudzi i w ogóle nie jest szybszy od słabszych modeli. A wy proponujecie kupno szybszej karty, która nie będzie szybsza. To tak jakby wsadzić silnik z Ferrari Italia do Malucha. Owszem będzie szybszy, ale nadal sporo wolniejszy od Ferrari. Można również obejrzeć całą masę filmów na yt gdzie są parowane procesory i5 6xxx/7xxx oraz i3 8xxx/9xxx (to są w zasadzie te same procesory) z kartami pokroju GTX-a 1660 i wyższymi. Wystarczy patrzeć na monitoring. Znaleźć wtedy też można zakłamane filmy jak celowo są ukazywane wyłącznie widoczki bez rozgrywki tylko aby nie pokazać spadków klatek wtedy. No, ale właśnie grając nie da się pominąć miejsc, gdzie procesor nie ma nic do roboty.

Zarówno hubio jak i Kynareth, piszecie sporo rzeczy, lecz żaden z was od początku dyskusji nie poparł swych tez zobrazowanymi konkretami i nikt nie odniósł się do faktycznych testów porównawczych, które podałem, gdzie wszystko widać, o czym mówię od początku. Trochę jakbyście prowadzili wojnę jak z przed lat, kiedy to część ludzi za wszelką cenę broniła procesorów dwurdzeniowych. Niestety, nic z tego im nie wyszło. A dzisiaj w podobnej sytuacji są czterordzeniowe procesory, które nie mają HT/SMT. Tym bardziej, że mówimy tutaj w zasadzie o procesorze czterordzeniowym, który bazuje na architekturze z 2015 roku, a przypominam, że mamy 2022. Mówimy tutaj o siedmiu latach, to sporo w elektronice komputerowej.

Jeżeli autor chce koniecznie wyłącznie kartę graficzną, to kupno czegokolwiek ponad GTX 1650 SUPER będzie marnowaniem kasy, tym większym o ile szybszą kartę wsadzi. Może pomyśleć nad szybszą, o ile wymieni np. za miesiąc procesor na i7-8700 lub i7-9700 (obydwa bez "K" i w drugim przypadku może być konieczna aktualizacja biosu). Te procesory byłyby akurat w sam raz na dzisiejsze czasy i które jeszcze przynajmniej wystarczą na parę lat zabawy Do tego koniecznie SSD by mu się przydał... Kupno samej szybszej karty pokroju RTX-a 3050 i mocniejszych to wywalanie pieniędzy w błoto. Może jeszcze pomyśleć o wymianie całej platformy na nową, lecz jak już wcześniej wspominałem, musi to sobie sam przekalkulować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rtx 3060 bedzie ok do to cpu

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Pawelek6 napisał:

Zarówno hubio jak i Kynareth, piszecie sporo rzeczy, lecz żaden z was od początku dyskusji nie poparł swych tez zobrazowanymi konkretami i nikt nie odniósł się do faktycznych testów porównawczych, które podałem, gdzie wszystko widać, o czym mówię od początku. Trochę jakbyście prowadzili wojnę jak z przed lat, kiedy to część ludzi za wszelką cenę broniła procesorów dwurdzeniowych. Niestety, nic z tego im nie wyszło. A dzisiaj w podobnej sytuacji są czterordzeniowe procesory, które nie mają HT/SMT. Tym bardziej, że mówimy tutaj w zasadzie o procesorze czterordzeniowym, który bazuje na architekturze z 2015 roku, a przypominam, że mamy 2022. Mówimy tutaj o siedmiu latach, to sporo w elektronice komputerowej.

Tu nie chodzi o żadną wojnę czy udowadnianie swoich racji i przekonywanie się nawzajem. Przynajmniej mi... Ja doradzam najlepiej jak umiem autorowi tematu. Jeśli bym miał konfigurację jaką podał (a miałem bardzo zbliżoną jeszcze parę miesięcy temu i kupiłem RTX 3060Ti) to bym kupił najlepszą kartę na jaką mnie stać. Powód nr 1 - olbrzymi wzrost wydajności. Powód nr 2 - kartę mogę przełożyć w przyszłości po zmianie całej platformy.

Te filmiki co pokazywałeś i to co my mówimy nie jest w sprzeczności ze sobą. Bo wszystko zależy zarówno od gry, a nawet miejsca w tej grze. Z reguły jednak wpływ CPU na wydajność jest mały. A jeszcze mniejszy na 1440p. Co to znaczy marnowanie karty ? Że nie ma 100% swoich możliwości ? Ok niech będzie... Ale niech ma nawet 70% potencjału to i tak daje bardzo dużo. Kartę za kilka tyś nie kupuje się na miesiąc czy pół roku. U mnie to było tak, że kupiłem tą kartę do tego i3 9100F i byłem zadowolony. Ale miałem trochę czasu więc pobawiłem się w zmianę na i5 9400F, która praktycznie nic nie dała w stosunku do i3 9100F, a nawet miałem czasami wrażenie, że jest gorzej. A obecnie i tak musiałem wymienić wszystko z uwagi na obudowę i RAM do Cities więc przesiadłem się na i3 12100 i zaczynam testować. Ale już widzę, że jest lepiej. Opis będzie w moim temacie: "Wymieniać wszystko czy nie ? "

Napisz może coś o swoich własnych doświadczeniach, a nie na podstawie samych testów z YT. Ja nie mam czasu na jakieś przekonywanie bo to o nie o to chodzi, szczególnie, że autor tematu zamilkł, ale jak wtedy na początku roku sprawdzałem testy i decydowałem się na 3060Ti znalazłem sporo materiałów potwierdzających skokowy wzrost wydajności w grach na moim i3 9100. Co się zresztą potwierdziło.

Co do moich filmików na YT to nie były, nie są i nie będą robione z myślą o testach, ale po prostu niejako przy okazji był na dole licznik fps więc można porównać z początku na 1050Ti jak chodziły, potem na 1660Ti, i teraz na 3060Ti. I tylko dlatego o tym pisałem. Nie chodzi mi o żadne wyświetlenia itd bo kanał traktuję hobbistycznie, a nie komercyjnie. Wszystko mi jedno ile będzie tam osób.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...