Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu nowego komputera. Budżet to max. 10000 zł. Nie mam jakiś specjalnych wymagań, bo się średnio znam. W cenie ma być obudowa, bo widzę, że polecane zestawy tego nie uwzględniają. Komp głównie do grania, na razie w FullHD / 60 Hz. W przyszłości, być może niedalekiej, coś lepszego, ale jeszcze nie zdecydowałem (na komp do 4K / 144 Hz to chyba jeszcze za mały budżet?)

I przy okazji pytanie, czy to w ogóle dobry moment na zakup nowego kompa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/m33jc68pq

Najnowszy i5, RTX 3080, przewiewna buda, cichy zasilacz z zapasem mocy, SSD 1TB i 32 GB RAM.

Z kodem rabatowym "misja-gaming" zasilacz 150 zl taniej w czasie trwania promocji.

Na RTX 3080 pograsz w 4K, ale w okolicach 60 klatek, tylko w mniej wymagających grach wyciągniesz więcej fps-ów.

 

Ewentualnie można na razie wziąć coś w stylu RX 6600 XT - https://www.x-kom.pl/p/682051-karta-graficzna-amd-xfx-radeon-rx-6600-xt-speedster-swft-210-8gb-gddr6.html - i zmienić sobie grafikę po premierze kart nowej generacji (jakoś po wakacjach pewnie). Tylko no dostępność i ceny mogą nie być za ciekawe na początku, więc też jakieś tam ryzyko jest że posiedzisz na tym 6600 XT dłużej.

Biorąc od razu zestaw z RTX 3080 to czym prędzej zmieniałbym monitor bo szkoda dusić karty na Full HD 60 Hz.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens brania 500DX w wersji Aero, dodatkowy wentylator na górę?

Dysk przyzwoity ale ... drogi. Do codziennego użytkowania/gier w zupełności wystarczy PNY:

https://www.x-kom.pl/p/719774-dysk-ssd-pny-1tb-m2-pcie-nvme-xlr8-cm3031.html

A jak się wykosztowywać to za 50zł więcej (639zł w promocji) jest topowy Kingston KC3000:

https://www.x-kom.pl/p/691100-dysk-ssd-kingston-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-kc3000.html

A co do karty to w tej samej cenie (wyprzedaż ostatnich sztuk) jest wersja 12GB:

https://www.x-kom.pl/p/737676-karta-graficzna-nvidia-kfa2-geforce-rtx-3080-sg-1-click-oc-lhr-12gb-gddr6x.html

Zawsze to kilka % wydajności więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Budę dałem w wersji Aerox co by nie trzeba się bawić w przekładanie wentyla z góry na przód. Autor sam przyznał, że się na tym za bardzo nie zna więc pewnie woli gotowe rozwiązania. Przy tym budżecie żadna różnica a dodatkowy wentyl na górze nie zaszkodzi.

Kartę można podmienić faktycznie, chociaż trochę boli tylko 2 lata gwarancji przy GPU za tyle kasy (wersja KFA2). Ewentualnie Zotac 12GB widzę jest za 5499 zł z dłuższą gwarą po wklepaniu kodu.

SSD co kto woli.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kyojin napisał:

(na komp do 4K / 144 Hz to chyba jeszcze za mały budżet?)

W 10 000 zł możesz spokojnie brać zestaw z ekranem. 

https://proline.pl/koszyk/52149e83

Nawet jak dasz tutaj CPU https://proline.pl/procesor-intel-core-i5-12400f-alder-lake-2-5ghz-lga1700-box-p8112908 to to będzie spoko pod 1440p, bo 12600K za bardzo nic tutaj nie wniesie względem tego 12400F przy tej GPU. 

Wtedy masz też oszczędność jakby co można podbić obudowę, chłodzenie czy dysk SSD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Dirian napisał:

Ewentualnie można na razie wziąć coś w stylu RX 6600 XT - https://www.x-kom.pl/p/682051-karta-graficzna-amd-xfx-radeon-rx-6600-xt-speedster-swft-210-8gb-gddr6.html - i zmienić sobie grafikę po premierze kart nowej generacji (jakoś po wakacjach pewnie). Tylko no dostępność i ceny mogą nie być za ciekawe na początku, więc też jakieś tam ryzyko jest że posiedzisz na tym 6600 XT dłużej.

Biorąc od razu zestaw z RTX 3080 to czym prędzej zmieniałbym monitor bo szkoda dusić karty na Full HD 60 Hz.

Właśnie jeszcze myślałem, żeby w ogóle poczekać na nowe karty, ale to pod tym względem, że wtedy te starsze modele może bardziej stanieją.

I co masz na myśli pisząc, że "szkoda dusić karty na Full HD 60 Hz"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, kyojin napisał:

Właśnie jeszcze myślałem, żeby w ogóle poczekać na nowe karty, ale to pod tym względem, że wtedy te starsze modele może bardziej stanieją.

I co masz na myśli pisząc, że "szkoda dusić karty na Full HD 60 Hz"?

Stare karty raczej nie tanieją jakoś szczególnie po wyjściu nowej generacji, po prostu znikają powoli z rynku przy relatywnie niedużych obniżkach.

Szkoda kupować kartę za 5 koła i marnować przez np. rok jej potencjał w 1080p. Po prostu kasa którą zainwestowałeś idzie na marne, karta się przez rok starzeje, upływają kolejne miesiące gdy jest na gwarancji i traci na wartości, a ty wykorzystujesz tylko małą część jej mocy bo monitor na więcej nie pozwala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie też racja. Tak czy siak, na razie chciałbym się skupić na wyborze kompa w podanym budżecie. Monitor trochę później (miesiąc, dwa) i tu też na razie nie mam pojęcia jaki. Czy coś pokroju jak kolega Caps wyżej podał, czy może 4k ale 60 Hz. Ale to już temat na później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii kompa więcej się raczej nie wyciągnie niż to co podałem w 1 poście z podmianą grafiki na wersję 12GB, bo faktycznie jest nieco wydajniejsza. Jeśli nie musisz kupować wszystkiego w 1 sklepie to szukaj kart po różnych sklepach. Producent nie jest super istotny bo większość RTX 3080 ma przynajmniej dobre chłodzenie, no chyba że masz jakieś dodatkowe wymagania typu możliwie jak najcichsza karta to wtedy trzeba się skupić na konkretnych modelach.

Ewentualne inne zmiany to już kwestie estetyczne - podobająca się obudowa, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano jest, ale mało info o tej wersji no i też tylko 2 lata gwarancji.

Osobiście wolałbym dorzucić do Zotaca - https://www.x-kom.pl/p/724549-karta-graficzna-nvidia-zotac-geforce-rtx-3080-trinity-oc-lhr-12gb-gddr6x.html - za 5499 zł z kodem promocyjnym wychodzi i można gwarancję za friko do 5 lat wydłużyć (trzeba zarejestrować w ciągu bodajże 28 dni od zakupu na stronie producenta).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

?A skąd taka wysoka cena tej karty bez kodu?

Edytowane przez kyojin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A żeby klient myślał, że na X-Kom są super promki :szczerbaty:

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończy się to niedługo xkomowe szaleństwo oszczędzania przez ustawę Omnibusa.

Ostatnie dni takiego oszczędzania, bo od 28 maja jak im przywalą karę w postaci 10% rocznego obrotu to będzie ryk i płacz. 

Jak nie masz parcia na RT, to możesz też myśleć o 6900XT która jest wydajniejsza od RTX 3080 https://proline.pl/koszyk/d1872654

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków jest wydajniejsza

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, kupno nowego kompa to jednak nie taka prosta sprawa ?

Nie wiem czy brać to co teraz da się kupić czy się wstrzymać do czasu wyjścia kart nowej generacji. Generalnie wolałbym od razu kupić najwydajniejszy zestaw w danym budżecie, żeby się nie bawić za parę w miesięcy w wymianę karty graficznej.

 

Btw, ten RTX 3080 12 GB od Inno3D jest teraz już za 4900. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat, bo ostatecznie jeszcze się nie zdecydowałem na zakup, a widzę, że ceny się zmieniają. Czy na chwilę obecną, da się coś złożyć z 3080 Ti do tych 10k? I czy w ogóle jest sens? Czy różnica w wydajności w porównaniu do 3080 12 GB jest tego warta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak siedzisz na tym monitorze 60hz 1080p to kup jakąś kartę pokroju 3060/6600xt pod 1080p, a jak się zdecydujesz na zmianę monitora to pewnie będzie już nowa generacja kart, wtedy wymienisz gpu pod swoje wymagania.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Monitor też planuję wymienić w niedługim czasie (w ciągu miesiąca od kupna kompa pewnie), ale najpierw komp. I jak pisałem wcześniej, nie chcę się bardzo bawić w późniejszą wymianę karty. Jakbym kupił nowego kompa z RTX 3080 rok czy nawet dwa lata temu gdy ta karta wyszła, to teraz na pewno bym nic nie wymieniał (no chyba, że by się popsuło... albo sam bym popsuł, jak już kiedyś zrobiłem :szczerbaty:). Nie gram aż tak przesadnie dużo, a w szczególności w najnowsze tytuły. Może jakieś pojedyncze będę chciał zagrać. Nie zależy mi też bardzo na wysokich FPSach - jak będę miał stałe 60 fps, to będe happy :D Choć z drugiej strony nigdy nie widziałem jeszcze 60+ fps, więc nie wiem jak to jest.

Generalnie napaliłem się trochę na zakup nowego kompa teraz, więc chcę nabyć najwydajniejszy zestaw jaki się teraz da złożyć w danym budżecie i myślę, że wystarczy mi on na parę lat (aktualnie siedzę na 11-sto letnim kompie za 2k z nieznaczym późniejszym upgradem, tak, że ten...).

 

Między czasie też poczytałem trochę o bottlenecku i w związku z tym mam pytanie, jak to wygląda w polecanych tutaj zestawach? Chodzi mi w szczególności o kartę graficzną. Czy podzespoły są tak dobrane, aby nie ograniczały możliwości GPU? Domyślam się, że pewnie tak jest, ale tak dla pewności wolę zapytać.

 

I jeszcze odnośnie przeznaczenia kompa, bo pisałem, że głównie gry. Ale poza grami (no i oczywiście internetem, oglądaniem filmów itp.) czasami lubię sobie coś potworzyć w blenderze.

 

Edytowane przez kyojin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To taki zestaw jak ten i5 12600kf + 3080 12gb wyjdzie cię koło 8500zł:

http://www.krsystem.pl/pc-w6je9QHgk

22 minuty temu, kyojin napisał:

lubię sobie coś potworzyć w blenderze.

Ten zestaw jest bardzo mocny pod blendera nawet pod profesjonalne zastosowania

22 minuty temu, kyojin napisał:

Monitor też planuję wymienić w niedługim czasie (w ciągu miesiąca od kupna kompa pewnie)

Do tego zestawu pasuje wg preferencji monitor 1440p 144hz, ultrawide 3440x1440 144hz (sam mam 3080 i taki monitor), czy 4k

22 minuty temu, kyojin napisał:

Między czasie też poczytałem trochę o bottlenecku i w związku z tym mam pytanie, jak to wygląda w polecanych tutaj zestawach? Chodzi mi w szczególności o kartę graficzną. Czy podzespoły są tak dobrane, aby nie ograniczały możliwości GPU?

Tak są dobrane optymlanie, GPu będzie ograniczone tylko w przypadkach gdzie to jest normalne np w csg0 w 1080p itp, grach co mocno obciążają procek, a nie gpu

 

Edytowane przez wrobel_krk
zapomniałem o coolerze cpu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ok, dzięki za odpowiedź. Jak będę planował zakup monitora, to pewnie się odezwę w dziale temu poświęconym. Ultrawide jakoś bardzo do mnie nie przemawia i w sumie to nie mam bardzo miejsca na biurku xD

Edytowane przez kyojin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sorry za post pod postem, ale nie wiem, czy gdybym edytował ostatni post, to czy pokazywałoby, że wątek zawiera nową odpowiedź czy nie.

 

Postanowiłem złożyć zestaw, uwzględniając to, co każdy z Was tutaj proponował i to, co jest w polecanych zestawach. Proszę o opinię i co ewentualnie zmienić (co dać mocniejszego lub słabszego) - https://www.x-kom.pl/lista/3qcsw5qvb

I od razu kilka pytań:

PSU - 750 W vs 850 W? Czy na pewno potrzebuję mocniejszego? Czy potrzebuję dokupić dodatkowe kable, żeby podłączyć dyski HDD?

RAM - 3200 CL16 vs 3600 CL17? Podobne pytanie jw. Czy potrzebuję szybszej pamięci? Duża jest różnica?

GPU - Czy wersja od Gigabyte to najlepszy wybór (z kart dostępnych na x-kom)? Ktoś tam pisał, że wiatraki się kiepsko sprawują.

chłodzenie - Fortis 5 vs Fera 5 Dual Fan? Różnice w wydajności pewnie marginalne, ale ciekaw jest opinii. Pierwszy jest trochę droższy, ale ma jeden wiatrak. Drugi tańszy, choć ma dwa... hmm..

CPU - czy może warto dołożyć te 300+ zł do i7-12700F? Swoją drogą na innych stronach, w podobnym budżecie, właśnie ten procesor jest polecany. Nie chcę oczywiście sugerować, że na tamtych stronach lepiej się znają czy coś.

MOBO - w polecanych tutaj zestawach, już przy ~6k jest Z690 GAMING X4, czyli chyba lepsza płyta główna? Dlaczego tutaj polecacie B660?

Edytowane przez kyojin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz weź sobie XPG 850W i tym samym zamiast Fortisa daj F240 na top do 500DX. 

Chłodzenia GIgabyte na RTX 3080 dają radę i są jednymi z lepszych - zarówno Gaming jak i Vision, bo i tu i tu jest Windforce

i7 12700 w grach różnicy Ci nie zrobi ale jak chcesz, to możesz sobie dorzucić na start. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...