Skocz do zawartości
przemo22627

Sieć internetowa w nowym Domu - Pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam , 

Jako że jestem kompletnym laikiem w temacie sieci internetowych bardzo prosze o pomoc - jak ona powinna wyglądać u mnie. Na pewno wszystko będzie łączył wynajęty informatyk ale chciałbym sie rozeznać w temacie ponieważ niemam nikogo znajomego z tej dziedziny i boje sie naciąć na duże koszty albo na jakiegoś partacza....  A widząc Waszą wiedze chciałbym jej choć trochę zaczerpnąć. 
A więc do rzeczy ! 

Założenia:  
1.  Głownie skupiam sie na zrobieniu praktycznej oraz porządnej sieci po kablu do każdego docelowego odbiornika bez żadnych "wodotrysków",  Wi-Fi to tylko ostateczność którą zamierzam jedynie wykorzystywać w urządzeniach mobilnych ewentualnie tam gdzie nie przemyślałem dołożenia skrętki.  Z racji że wprowadzamy sie małej miejscowości mam Internet światłowodowy tylko od jednego operatora i niema za bardzo innej alternatywy (zasięg LTE/5G tragiczny), i tak chwała Bogu że w ogóle jest ten światłowód.  Wybrałem taki pakiet: 
""

  • Internet światłowodowy do 300Mbit/s
  • Router WiFi do 450Mbit/s
  • Optymalny przy jednoczesnym korzystaniu z wielu urządzeń stacjonarnych oraz mobilnych. Internet dla naprawdę wymagających użytkowników.

Nowoczesny router Wi-Fi działający w standardzie N w częstotliwości 2,4 GHz z modulacją połączenia do 450Mbit/s oraz 4 -porty LAN o przepustowości 1gb/s. Dzięki niemu uzyskasz szybszy transfer i super zasięg. - TP link archer c80 : https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-c80/

Prędkość pobierania danych: 307 200 Kilobit [kb]
Prędkość wysyłania danych: 153 600 Kilobit [kb]
Limit pobierania danych: BRAK
Publiczny adres IP: **10 zł
"""

Budowa Domu i sieci do tej pory:  Budynek ma parter, część dzienną i poddasze użytkowe część sypialną / nocną. Światłowód jest wyprowadzony na strych i tam wychodzi również do tego punktu oddzielnych 10 skrętek oraz 10 kabli antenowych z każdego pokoju .  Na poddaszu mam 3 sypialnie do każdej  jest doprowadzona dwa razy skrętka oraz dwa razy przewód antenowy w puszce elektroinstalacyjnej podtynkowej, mniej więcej tak to wygląda: 
1111.jpg.dc38665767e8b33df9fba499159eddac.jpg

Puszki z utp i triset 113 będą zakończone takimi gniazdami: 
2222.png.2c62755d1dd375f4d36501c5ba563b11.png

i tak w każdym pomieszczeniu jest zrobione, założenie jest takie że w górnej części podłączam sobie bezpośrednio skrętkę do TV ze smartem , a w dolnej wykorzystuję ją do podłączenia pc/konsoli/ dekoder itp co będzie potrzebne w danym pokoju.  
Na parterze mam salon + gabinet . Tak samo wyjścia porobione.  

I teraz pytania .  Jak widzicie głownie planuje podłączyć tv oraz pc kablem staram sie główne odbiorniki Internetu nie łączyć bezprzewodowo bo z mojego doświadczenia wiem że są problemy z tym . Jednak by moc korzystać z urządzeń mobilnych (smartfon , laptop) potrzebuje też Wi-Fi .  Czy ja dobrze rozumuje i potrzebuje na parterze oraz poddaszu w centralnym punkcie po jednym routerze wifi ? 
Dostawca oferuje w umowie router z 4 portami Lan mógłbym go wykorzystać np na poddaszu w którymś z pokoi zeby załatwić temat wifi na tym poziomie, bo podejrzewam ze na strychu będę potrzebował cos innego zeby rozesłać wszędzie Internet po skrętkach ?  

Jesli tak prosze tylko o podanie jaki dobry i nieprzesadnie drogi kupić router wifi dodatkowo na parter oraz jakie urządzenie potrzebuje na strychu zeby wszędzie podać Internet z światłowodu ? 

Edytowane przez przemo22627

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, przemo22627 napisał:

 Czy ja dobrze rozumuje i potrzebuje na parterze oraz poddaszu w centralnym punkcie po jednym routerze wifi ?

Dostawca oferuje w umowie router z 4 portami Lan mógłbym go wykorzystać np na poddaszu w którymś z pokoi zeby załatwić temat wifi na tym poziomie, bo podejrzewam ze na strychu będę potrzebował cos innego zeby rozesłać wszędzie Internet po skrętkach ?  

Jesli tak prosze tylko o podanie jaki dobry i nieprzesadnie drogi kupić router wifi dodatkowo na parter oraz jakie urządzenie potrzebuje na strychu zeby wszędzie podać Internet z światłowodu ?

Teoretycznie potrzebujesz Accesspointa(AP) w centralnej części każdej kondygnacji. Oczywiście AP może też być odpowiednio skonfigurowany router który będzie pracował tylko jako AP. Nie wiem jaką masz konstrukcję domu, ale może AP na parterze ogarnął by również poddasze. Jeśli nie da rady to tak będą potrzebne dwa urządzenia. Ewentualnie jeden AP na parter, a drugi AP tam gdzie masz wszystkie skrętki na strychu.

Generalnie topologia sieci wygląda tak, że swiatłowodem przychodzi internet do terminala optycznego (ONT), potem musi być router i dopiero do niego podłączasz switch do wszystkich kabli i Accesspointów.

Możesz wykorzystać router od dostawcy montując go na strychu, do tego switch i jakiś dodatkowy AP na parter. Switch pewnie jakiś co najmniej 8 portowy, ale nie wiem czy nie będzie trzeba większego.

WiFi. Tutaj wychodzi kwestia roamingu WiFi, czyli jednego SSID na cały dom i płynne przełączenie WiFi z nadajnika na parterze na drugi nadajnik wchodząc na poddasze. Niby można ustawić na obu AP te same nazwy i hasła (ale różne kanały nadawania), ale różnie to działa bo takie rozwiązanie nie wspiera standardu 802.11r. Jeśli takie rozwiązanie nie jest wystarczające to pozostaje coś bardziej zaawansowanego. Niby ten Archer C80 wspiera OneMesh, ale nie wiem czy można przewodowo połączyć dodatkowy AP taki jak RE605X. Innym rozwiązaniem może być Deco M4, oczywiście połączone kablem, mamy wtedy roaming i szybkie WiFi. Oczywiście można taką funkcjonalność zrealizować na podobnych urządzeniach innych firm (przykłady). Można też tanio zrealizować na Netgearach R6220 i wgranym oprogramowaniu OpenWRT, ale to już trzeba troszkę sieci ogarniać. Może też być drożej jak np. sprzęt UniFi (np. UniFi 6 Lite), ale trzeba jeszcze mieć na uwadze dostępność bo z tym jest problem.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podłączanie TV do internetu to nastaw się na połączenie przez WiFi, nie wiem skąd to się bierze ale producenci pchają do TV archaiczne sieciówki 100Mb i taki Netlix potrafi się po kablu ciąć a po WiFi nie ma żadnego najmniejszego problemu. Także na WiFi bym nie oszczędzał i założył na każdym z pięter AP WiFi6, i to nie żadne gówno routerki pseudo mesh jak seria Deco tyko dedykowany AP powieszony w centralnym punkcie piętra aby do wszystkich pomieszczeń dochodził dobry sygnał. WiFi w routerze od operatora wyłączasz aby nie zaśmiecał pasma dla AP.

Do routera operatora podłączasz switch, proponował bym min 16 portowy, i do niego podłączasz wszystkie skrętki. Wskazane było by dać jakąś szafę rakową a w niej dać patchpanel i na nim zarobić przewody ze ścian i dopiero od niego patchcordy do switcha. 

Gniazda pod TV. Pomysł całkiem ok, nie trzeba ciągnąć ich przez tunel, choć tunel i tak musisz zrobić , ewentualnie jakieś korytko natynkowe, bo którędy pociągniesz HDMI np. dekodera czy konsoli. Przemyślał bym jednak czy nie dać większej ramki. Lepiej mieć 2 wolne gniazdka niż jak ma brakować 1.

Pomyślał bym też nad IPTV, może zamiast pchać antene na dach skorzystać z telewizji internetowej IPTV, wymaga dedykowanego kabla sieciowego od routera do dekodera.

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Qwinto za pomoc! Dwie sprawy - pierwsza, nie potrzebuje na pewno płynnego przełączania sie pomiędzy nadajnikami miedzy jednym a drugim poziomem , ważniejsze jest dla mnie zeby był standard 802.11r.  I wole nie ryzykować tylko po prostu dam na parter jeden nadajnik WiFi a na poddasze drugi i będę miał głowę spokojną .  I teraz taka sprawa że:  ten nadajnik będę mial w szafce rtv pod tv i pasowałby może żeby to był router z co najmniej 4 portami lan wiesz żeby podłączyć przy okazji konsole/pc w tym pokoju kablem. Po co mam ustawiać kolejnego switcha jak można by to załatwić jednym urządzeniem. Można tak ? Jeśli tak to jakie urządzenie sugerujesz ? 

 

23 godziny temu, Qwinto napisał:

 

Generalnie topologia sieci wygląda tak, że swiatłowodem przychodzi internet do terminala optycznego (ONT), potem musi być router i dopiero do niego podłączasz switch do wszystkich kabli i Accesspointów.

 

Zaraz , zaraz czy ja dobrze rozumiem, a nie można tak zrobic że: mamy kabel światłowodowy - terminal optyczny - i z tego terminala podłączamy do mojego switcha z załóżmy 12 portami - i od niego idę sobie tymi przygotowanymi juz skrętkami do switchy / AP w pokojach i do tych dwóch ruterów na każdym poziomie ( w tym jeden wykorzystany od dostawcy)?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, SeN81 napisał:

Jeśli chodzi o podłączanie TV do internetu to nastaw się na połączenie przez WiFi, nie wiem skąd to się bierze ale producenci pchają do TV archaiczne sieciówki 100Mb i taki Netlix potrafi się po kablu ciąć a po WiFi nie ma żadnego najmniejszego problemu.

O Jezu no to mnie teraz załatwiłeś w życiu bym tego nie przewidział...  ewentualnie szukac TV z dobra kartą sieciową ? 
 

7 minut temu, SeN81 napisał:

 

Gniazda pod TV. Pomysł całkiem ok, nie trzeba ciągnąć ich przez tunel, choć tunel i tak musisz zrobić , ewentualnie jakieś korytko natynkowe, bo którędy pociągniesz HDMI np. dekodera czy konsoli. Przemyślał bym jednak czy nie dać większej ramki. Lepiej mieć 2 wolne gniazdka niż jak ma brakować 1.

No tak tu jest zawalona sprawa , że niemam tunelu w momencie robienia "kabelków" mój elektryk nie przewidział takich "cudów" , z reszta nawet ta 2x skrętka do każdego pokoju była dla niego kosmiczną technologią i ze na pewno to mi się nie przyda.... no ale coś tam wymyśle na te dodatkowe kable....  

 

11 minut temu, SeN81 napisał:

Pomyślał bym też nad IPTV, może zamiast pchać antene na dach skorzystać z telewizji internetowej IPTV, wymaga dedykowanego kabla sieciowego od routera do dekodera.

Niestety ale jestem skazany na antenę, bo oferta na TV internetowa dostaje w skandalicznej cenie .... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, przemo22627 napisał:

ewentualnie szukac TV z dobra kartą sieciową ? 

Powodzenia :)
Żaden producent nie umieszcza tego w specyfikacji, a czasami nawet ten sam model kupiony w innym odstępie czasu może mieć różne sieciówki jak to ma miejsce w wypadku mojego telewizora kupionego 3 miesiące po koledze (ten sam model). On ma 1 Gbps a ja 100 Mbps na kablu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, przemo22627 napisał:

Dwie sprawy - pierwsza, nie potrzebuje na pewno płynnego przełączania sie pomiędzy nadajnikami miedzy jednym a drugim poziomem , ważniejsze jest dla mnie zeby był standard 802.11r

Standard 802.11r to właśnie tzw roaming WiFi dzięki któremu można chodzić po domu z telefonem i nie mieć problemów z przełączaniem się pomiędzy Accesspointami.

31 minut temu, przemo22627 napisał:

I teraz taka sprawa że:  ten nadajnik będę mial w szafce rtv pod tv i pasowałby może żeby to był router z co najmniej 4 portami lan wiesz żeby podłączyć przy okazji konsole/pc w tym pokoju kablem. Po co mam ustawiać kolejnego switcha jak można by to załatwić jednym urządzeniem. Można tak ? Jeśli tak to jakie urządzenie sugerujesz ?  

Można, kupujesz drugi taki sam i z głowy. Ale chowanie urządzenia w szafce pod telewizorem to najgorszy pomysł, będziesz miał problemy z zasięgiem. Przy TV będzie OK, ale dalej może być problem. Najlepiej żeby AP był wyeksponowany, na wysokości min 1,5m od podłogi.

33 minuty temu, przemo22627 napisał:
W dniu 18.05.2022 o 11:11, Qwinto napisał:

Generalnie topologia sieci wygląda tak, że swiatłowodem przychodzi internet do terminala optycznego (ONT), potem musi być router i dopiero do niego podłączasz switch do wszystkich kabli i Accesspointów.

Zaraz , zaraz czy ja dobrze rozumiem, a nie można tak zrobic że: mamy kabel światłowodowy - terminal optyczny - i z tego terminala podłączamy do mojego switcha z załóżmy 12 portami - i od niego idę sobie tymi przygotowanymi juz skrętkami do switchy / AP w pokojach i do tych dwóch ruterów na każdym poziomie ( w tym jeden wykorzystany od dostawcy)?  

Nie, ponieważ od operatora dostajesz tylko jeden adres IP. Router jest po to żeby stworzyć sieć domową dla wszystkich urządzeń które przez niego będą miały wyjście na świat.
<-światłowód-><ONT><---Ethernet---><Router> i do niego podpinasz całą sieć domową (switche, accesspointy, telewizory i resztę po WiFi).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No właśnie a ja wyczytałem gdzieś że Standard 802.11r to zwiększona maksymalna prędkość Internetu myślałem że ten roaming to zupełnie inna para kaloszy,  przepraszam ale tak jak wspominałem jestem zielony w tych tematach .... 
Tak tak, to że ma być router WiFi najlepiej w wyeksponowany miejscu to wiem bardziej mi o to chodziło że inne duperele będą schowane. 


 

31 minut temu, Qwinto napisał:

Nie, ponieważ od operatora dostajesz tylko jeden adres IP. Router jest po to żeby stworzyć sieć domową dla wszystkich urządzeń które przez niego będą miały wyjście na świat.
<-światłowód-><ONT><---Ethernet---><Router> i do niego podpinasz całą sieć domową (switche, accesspointy, telewizory i resztę po WiFi).


W takim razie ten pierwszy router zaraz po "ONT" ma służyć jedynie do podpięcia go zaraz do mojego switcha jak proponował SeN81 min 16 portowy?  W sumie ten pierwszy router nie musi mieć nawet WiFi , chyba że chce mieć Internet na strychu ? 

A i jeszcze pytanie wtyczki w tych gniazdach internetowych rj45 kat 5e zarabiam wg standardu T-568-B ?  wg takiej instrukcji będzie ok  ? : 

 

Edytowane przez przemo22627

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, przemo22627 napisał:

No właśnie a ja wyczytałem gdzieś że Standard 802.11r to zwiększona maksymalna prędkość Internetu myślałem że ten roaming to zupełnie inna para kaloszy,  przepraszam ale tak jak wspominałem jestem zielony w tych tematach ....

Nie wiem gdzie to wyczytałeś, ale nawet na Wikipedii jest to wyjaśnione w miarę.

45 minut temu, przemo22627 napisał:

W takim razie ten pierwszy router zaraz po "ONT" ma służyć jedynie do podpięcia go zaraz do mojego switcha jak proponował SeN81 min 16 portowy?  W sumie ten pierwszy router nie musi mieć nawet WiFi , chyba że chce mieć Internet na strychu ?

Router zaraz za ONT służy przede wszystkim do komunikacji między siecią domową a internetem (NAT), zabezpiecza firewallem sieć domową, rozdaje adresy IP urządzeniom podpiętym do sieci domowej (DHCP), robi za DNS no i jest bramą wyjściową dla sieci domowej. To chyba najważniejsze podstawowe funkcje routera. Także to nie jest tak że służy jedynie do wpięcia do niego switcha :-D
Co do switcha, to może być i 16 portowy, 24 czy 48 portowy. Każdy będzie działał tak samo. Ważne jest żeby np. był pasywnie chłodzony, żeby wentylatory nie szumiały podczas snu. No i oczywiście porty gigabitowe.
Router na strychu nie musi mieć WiFi, ale jeśli by miał to mógłby właśnie ogarnąć zasięgiem poddasze sypialne. :)

58 minut temu, przemo22627 napisał:

A i jeszcze pytanie wtyczki w tych gniazdach internetowych rj45 kat 5e zarabiam wg standardu T-568-B ?  wg takiej instrukcji będzie ok  ?

Można w obu standardach, ważne żeby na obu końcach tej samej skrętki było to zrobione identycznie. T-568-B jest bardziej popularny.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
22 minuty temu, Qwinto napisał:

Router zaraz za ONT służy przede wszystkim do komunikacji między siecią domową a internetem (NAT), zabezpiecza firewallem sieć domową, rozdaje adresy IP urządzeniom podpiętym do sieci domowej (DHCP), robi za DNS no i jest bramą wyjściową dla sieci domowej. To chyba najważniejsze podstawowe funkcje routera. Także to nie jest tak że służy jedynie do wpięcia do niego switcha :-D
Co do switcha, to może być i 16 portowy, 24 czy 48 portowy. Każdy będzie działał tak samo. Ważne jest żeby np. był pasywnie chłodzony, żeby wentylatory nie szumiały podczas snu. No i oczywiście porty gigabitowe.

Dobra to mam rozjaśnione w miarę prawie wszystko , teraz tylko pytanie zrobić tak że : 
ten tp archer c80 wrzucę zaraz po ONT ustawie go jako strych i na razie żeby sie nikt z tym nie łączył i nie gryzło z wifi z poddasza i parteru.  Prosze o info jaki Switch, ten 24 portowy może bardziej przyszłościowy  oraz jak wspominał  SeN81  może dać jakieś lepsze te AP/routery  (nie odróżniam jedno od drugiego wiec nie wiem co konkretnie napisać )  ? Ważne zeby jedno i drugie urządzenie na poddaszu i parterze miało kilka portów bo jak podłączę sobie skrętkę ze strychu do niego to od razu bym puścił z tego urządzenia internet na pc albo inne urządzenie. 

Edytowane przez przemo22627

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, przemo22627 napisał:

Prosze o info jaki Switch, ten 24 portowy może bardziej przyszłościowy  oraz jak wspominał  SeN81  może dać jakieś lepsze te AP/routery  ? Ważne zeby jedno i drugie urządzenie miało kilka portów bo jak podłączę sobie skrętkę ze strychu do niego to od razu bym puścił z tego urządzenia internet na pc albo inne urządzenie. 

Potrzebne Ci są te 24 porty? 16 wystarczy, np TP-Link 16p TL-SG1016D, czy TL-SG116. Tu masz switche nastoportowe. Możesz wybrać sobie dowolnie inny.
Odnośnie AP to SeN81 wspominał o czymś pokroju U6-Lite, tyle że jest niedostępny. AP tego typu instaluje się na ścianach czy sufitach i zasila przez PoE.Tak samo będą działały urządzenia Deco, np wspomniane M4. Będzie tańsze, do domu wystarczające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@QwintoUbiquiti to nie jedyny producent AP WiFi6.  Netgear, DLink, czy Tplink je również posiada w ofercie takie urządzenia. Bardziej chodziło mi o nie pchanie się w urządzenia nabiurkowe które trzeba gdzieś postawić i zazwyczaj nie jest to za optymalna lokalizacja.

@przemo22627 Router to urządzenie brzegowe, kontrolujące ruch do i z internetu do twojej sieci wewnętrznej i występuje 1 w sieci. AP to urządzenie wewnątrz sieci i możesz mieć ich prawie dowolna ilość.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SeN81 napisał:
6 godzin temu, Qwinto napisał:

Odnośnie AP to SeN81 wspominał o czymś pokroju U6-Lite, tyle że jest niedostępny. AP tego typu instaluje się na ścianach czy sufitach i zasila przez PoE.

Ubiquiti to nie jedyny producent AP WiFi6.  Netgear, DLink, czy Tplink je również posiada w ofercie takie urządzenia. Bardziej chodziło mi o nie pchanie się w urządzenia nabiurkowe które trzeba gdzieś postawić i zazwyczaj nie jest to za optymalna lokalizacja.

Dlatego napisałem "o czymś pokroju" podając jako przykład urządzenie Unifi.

Problem niestety jest chyba taki, że OP ma już prawdopodobnie położoną sieć i nie przewidział punktów pod typowe AP...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zaznaczyć, że Netflix dla wideo 4K zaleca połączenie sieciowe o prędkości 15 Mb/s, więc nawet gdyby pomnożyć to x2 to i tak zbliżymy się tylko do 30% przepustowości portu. Nawet przeglądając torrenty ciężko trafić na film z bitratem na poziomie 100 Mb/s, zwłaszcza teraz, przy kodekach wydajniejszych od H.264.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepustowość i wykorzystanie połączenia to jedno a implementacja karty sieciowej w systemie to drugie. IMO mizernie działanie karty sieciowej w TV z androidem może być spowodowane słabymi sterownikami. O ile WiFi występuje w każdym telefonie więc sterowniki dla różnej maści kart są dość dobrze dopracowane tak karta ethernetowa to nie jest coś popularnego w tym systemie więc obstawiam że sterowniki mocno kuleją i stąd problemy z wydajnością bo przepustowości jest aż nadto.

Znajomy kiedyś miał problem z soundbarem który mógł łączyć się z internetem po WiFi i puszczać muzykę z serwisów streamingowych. Problem był taki że przy połączeniu 2,4GHz muzyka się cięła pomimo zasięgu na full, router stał metr od soundbara, więc jakoś sygnału na pewno nie była problemem. Natomiast po przełączeniu na 5GHz problem nie występował nawet jak router stał w innym pokoju. Także nie wierze że problem  była prędkość połączenia gdy ta jest liczone w dziesiątkach Mb a potrzebne je w porywach do 320kb.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Frythyr napisał:

Chciałbym zaznaczyć, że Netflix dla wideo 4K zaleca połączenie sieciowe o prędkości 15 Mb/s, więc nawet gdyby pomnożyć to x2 to i tak zbliżymy się tylko do 30% przepustowości portu. Nawet przeglądając torrenty ciężko trafić na film z bitratem na poziomie 100 Mb/s, zwłaszcza teraz, przy kodekach wydajniejszych od H.264.

Teoria a praktyka :)
Streaming sobie poradzi bez większego problemu nawet na kablu, ale jak chcesz odtworzyć filmy 4k z HDRami i innymi bajerami, to może być kłopot. Mi kilka filmów potrafiło się zatrzymywać przy odtwarzaniu z serwera, jeżeli TV był podłączony kablem i ścieżkę ustawiłem na DD 5.1. Po przestawieniu na Stereo albo przełączeniu się na WiFi (AC) problem nie występował. W teorii miałem w zapasie jeszcze ponad połowę przepustowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
19 godzin temu, Qwinto napisał:

Odnośnie AP to SeN81 wspominał o czymś pokroju U6-Lite, tyle że jest niedostępny. AP tego typu instaluje się na ścianach czy sufitach i zasila przez PoE.Tak samo będą działały urządzenia Deco, np wspomniane M4. Będzie tańsze, do domu wystarczające.

U6-Lite : 
57e8e3556458a69621c67c716042482f.jpg.da9cc96283aaace977e98d47e148c8d3.jpg

M4 to już rozsądniej - pytanie czy z tego M4 mogę podłączyć skrętkę i podać nią internet do pc/konsoli ?  Jeśli tak to ile ma takich wyjść ?
Chodzi mi o to żę jak juz ustawie w jednym pokoju ten AP tam gdzie mam tą szafke rtv , o tu gdzies : 
1111.png.2e9b38c84410a8368c7c6835ed634351.png

To bez sensu zebym dokupywal drugie urzadzenie zeby podac po kablu net do innych urzadzen
 

Edytowane przez przemo22627

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, przemo22627 napisał:

U6-Lite : Nie no tyle to nie dam

Dlatego nawet nie proponowałem. Cebulę czuć z daleka :-D

21 minut temu, przemo22627 napisał:

M4 to już rozsądniej - pytanie czy z tego M4 mogę podłączyć skrętkę i podać nią internet do pc/konsoli ?  Jeśli tak to ile ma takich wyjść ?

Mema potrafiłeś znaleźć, ale już obrazków urządzenia już nie? Nawet w specyfikacji jest info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Qwinto napisał:

Dlatego nawet nie proponowałem. Cebulę czuć z daleka :-D

Mema potrafiłeś znaleźć, ale już obrazków urządzenia już nie? Nawet w specyfikacji jest info.

Mem to prosta sprawa , jeśli sie pomylę to nie będzie bardzo bolało... wy wyborze AP to juz inna para kaloszy. Do czego zmierzam ... Widziałem że w opisie są 2 porty gigabitowe tylko że nie wiem jak wygląda połącznie pomiędzy tymi urządzeniami oraz jak podaje sie internet do nich ? Bo jeśli podajemy go skrętką ze switcha ze strychu do pierwszego urządzania to rozumiem ze jeden port mam juz zajęty , i jeśli teraz z tego pierwszego urządzenia znów musze podać skretką do drugiego urządzenia na parterze to rozumiem ze drugi port tez jest zajęty w pierwszym urządzeniu ? 

 

 

8 minut temu, Qwinto napisał:

Cebulę czuć z daleka :-D

Aaa dziekuje ;). 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
59 minut temu, przemo22627 napisał:

Widziałem że w opisie są 2 porty gigabitowe tylko że nie wiem jak wygląda połącznie pomiędzy tymi urządzeniami oraz jak podaje sie internet do nich ? Bo jeśli podajemy go skrętką ze switcha ze strychu do pierwszego urządzania to rozumiem ze jeden port mam juz zajęty , i jeśli teraz z tego pierwszego urządzenia znów musze podać skretką do drugiego urządzenia na parterze to rozumiem ze drugi port tez jest zajęty w pierwszym urządzeniu ?

Urządzenie ma tryb punktu dostępowego, każde podłączasz bezpośrednio do switcha na strychu. Teoretycznie więc masz zajęte tylko jedno gniazdo. Czy to drugie będzie pracowało w trybie punktu dostępowego to nie wiem, teoretycznie powinno, ale kto to wie co projektant systemu wymyślił... W instrukcjach też nic ciekawego na ten temat nie ma...

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 minut temu, Qwinto napisał:

Urządzenie ma tryb punktu dostępowego, każde podłączasz bezpośrednio do switcha na strychu. Teoretycznie więc masz zajęte tylko jedno gniazdo.

Rozumiem, z  jednym wolnym portem i tak szału niema - może jakieś inne alternatywy z większa ilością portów ?  tak żeby choć 3 wolne były ?
A takie coś , jeśli dobrze widzę tu są 3 porty LAN  : https://mi-store.pl/product-pol-1744-Router-Wi-Fi-Xiaomi-Mesh-System-Wi-Fi-6-AX3000-2-pack-0.html?gclid=Cj0KCQjw-JyUBhCuARIsANUqQ_JqTmKvglVaaOYw7Ykj1pOH7LNHhp3EkwEv-8Qr0JfeCzOFiMO7PRcaAqi0EALw_wcB

Edytowane przez przemo22627

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, przemo22627 napisał:

Rozumiem, z  jednym wolnym portem i tak szału niema - może jakieś inne alternatywy z większa ilością portów ?  tak żeby choć 3 wolne były ?
A takie coś , jeśli dobrze widzę tu są 3 porty LAN  : https://mi-store.pl/product-pol-1744-Router-Wi-Fi-Xiaomi-Mesh-System-Wi-Fi-6-AX3000-2-pack-0.html?gclid=Cj0KCQjw-JyUBhCuARIsANUqQ_JqTmKvglVaaOYw7Ykj1pOH7LNHhp3EkwEv-8Qr0JfeCzOFiMO7PRcaAqi0EALw_wcB

Jest kilka portów, ale nie znam tego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Jest kilka portów, ale nie znam tego sprzętu.

Wszędzie piszą ze jakaś nowość , może warto zaryzykować Xiaomi wszędzie atakuje teraz rynek bądź co bądź sprzętem w rozsądnej cenie do jakości... ( czytam opinie teraz na zagranicznych serwisach i testy i są całkiem ok ) 
Chyba nie będzie to problem jeśli się zdecyduje na tego switcha https://www.x-kom.pl/p/59958-switche-tp-link-16p-tl-sg1016d-rack-16x10-100-1000mbit.html i na te AP xiaomi ax3000 , połączą sie ? 

Edytowane przez przemo22627

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xiaomi to firma z tanim sprzętem. Tak jak TP-Link czy D-Link.

Czy TL-SG1016D się połączy? Jeśli masz na myśli skrętkę, to tak. Od tego jest właśnie standard Ethernet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Czy TL-SG1016D się połączy? Jeśli masz na myśli skrętkę, to tak. Od tego jest właśnie standard Ethernet.

Chodzi mi o kompatybilność, raczej powinny te urządzenia współpracować ze sobą ?    
Podsumowując zrobiłbym tak że :  na strychu gdzie przychodzi światłowód daje router dostawcy ten tp archer c80 potem switch TP-Link 16p TL-SG1016D i z tego switcha podaje net do każdego pokoju oddzielną skrętką oraz do dwóch AP  xiaomi ax3000 ustawionych na poddaszu oraz parterze.  
Jakieś sugestie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Na wstępie, nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie tematu w właściwe miejsce Dziękuję. Witam szanownych użytkowników Zwracam się do Was z wielką prośbą o pomoc w takiej sprawie Niedawno złożyłem sobie starszego PC-ta do zabawy w retro, komputer był na Windowsie XP i posiada dysk 80GB Miałem na nim zapisane mnóstwo różnego rodzaju starych programów pod DOS i starych gier, które zbierałem przez dłuugi czas, większość pochodziła jeszcze z starych dyskietek które zostały już zagubione bądź sformatowane Tyle historii w dużym skrócie, a teraz co się stało, bawiąc się dzisiaj uruchomiłem komputer z dyskietki startowej z DOSem 6.22 i uruchomiłem program Fdisk i przez własną głupotę omyłkowo usunąłem partycję startową dysku 😄 na której było wszystko, od systemu Win XP poprzez wszystkie programy i gry, o ile postawić na nowo Windowsa to nie problem o tyle najbardziej zależy mi na całej reszcie, czy da się jakoś przywrócić tą partycję lub chociaż programy zapisane na dysku? Formatowania na szczęście w nieszczęściu nie robiłem. Jeśli da się to jakoś uratować, przywrócić partycję lub chociaż utracone oprogramowanie zbierane latami to jakim programem darmowym można to zrobić najłatwiej i najszybciej? Bardzo proszę Was o pomoc, wiem że można na Was liczyć Dodam że posiadam drugi nowszy komputer z Windowsem 10 do którego mogę podpiąć ten dysk HDD z tego starego komputera ale co dalej?
    • UV to obniżenie napięcia poniżej standardu karty dla zadanej częstotliwości taktowania rdzenia. Oczywistym jest, że jak taktowanie spada, to karta sama z siebie obniża te napięcia (wyjściowa tabela Hz/V jest w BIOSie karty) ale chodzi o to, żeby obniżyć je jeszcze bardziej.  Pomijam fakt, że są talenty, które obniżają krzywą (że niby niżej to lepiej) robiąc tym samym OV zamiast UV.  Jeśli się z tym nie zgadzasz, to wytłumacz mi na spokojnie, w którym miejscu i jakie bzdury Twoim zdaniem potarzam. 
    • sprawdź, czy karta - jak nie będzie internetu wpisz ping adres bramki jeśli nie będzie połączenia z ruterem\bramką raczej na pewno karta jeśli karta w menedżerze urządzeń kliknij prawym kartę - właściwości, zarządzanie energią, ewentualnie odhacz zezwól na wyłączanie urządzenia...  - może to
    • Od kilku dni mam problem z YouTube. Kiedy wchodzę do zakładki moje filmy to nie ma tam żadnego filmu, który zrobiłem. Wcześniej myślałem że usunęli ale jak wejdę na jakiś film z linka który udostępniłem na jakieś stronie to ten film jest. Drugi problem to że nie ma moich playlist. Trzeci to że jak piszę jakiś komentarz to zamiast mojego niku jest podawane moje imię i nazwisko. Co ciekawe jak piszę podczas transmisji to pojawia się mój nik. Do tego mogę mój własny kanał zasubksrybować. Ktoś może wie o co biega? Wygląda to trochę jakby bym zalogowany na swoim kanale ale jednocześnie nie.
    • @Kelam u mnie ostatni bios to 7 luty, wrzuciłem gdy tylko się pojawił. Jak wtedy ustawiłem tak praktycznie nie wchodziłem w uefi. Problemy były chyba tylko głównie na płytach MSI z tego co pamiętam, przez zbyt małą pojemność kości bios. Że akurat "trojaczki" MSI na b450 królowały na forum, to problem akurat tu był dość powszechny.   Ps. piszesz jakby na intelu nie było żadnych problemów...zwłaszcza ostatnio  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...