Skocz do zawartości
elskay112

Przejęcie adresu IP

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, być może temat był już poruszany, ale chciałbym na sobie się wszystkiego dowiedzieć..

Wczoraj jakiś typek podszył się pod dziewczynę z "którą" pisałem na snapie . Doszło do tego , że ta osoba otrzymała parę moich zdjęć , następnie wysłała mi link do swojego "Instagrama" . Przez głupotę kliknąłem w link , okazało się , że jest to link dzięki któremu osoba ta pozyskała adres IP mojego telefonu. Dostałem info , oraz wideo , że cała rozmowa została nagrana oraz groźbę , że jak nie wyśle pewnej sumy pieniędzy filmik zostanie opublikowany . Typek zdradził mi jedynie operatora mojej sieci oraz markę telefonu jaki mam , mówiąc że ma dokładne informacje o mojej osobie jak i lokalizacji . 

Czy faktycznie może tak być ?

Jakie kroki mógłbym podjąć aby go powstrzymać ? 

Dodam że nie używałem żadnych zabezpieczeń typu dynamiczne IP czy VPN ( dopiero teraz..) 

Z góry dzięki za odpowiedź 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli łączysz się z komórki przez LTE to na 99% masz dynamiczne IP (stałe IP zazwyczaj jest osobno płatne) i to nie jest jakakolwiek ochrona.
Tak samo jak VPN. Jeżeli klikniesz w link to jest równoznaczne z wpuszczeniem kogoś do twojego domu. I nie jest ważne, że mieszkasz w strzeżonym budynku, masz 30 zamków na drzwiach itp. Wpuściłeś gościa, więc już po ptakach. Możesz zmienić adres zamieszkania, możesz zmienić zamki, ale jak znowu kogoś wpuścisz (klikniesz w link) to żadne VPNy nie pomogą.
Po prostu nie klikaj w linki, które wydają się dziwne.
Co do filmików i szantażu. No cóż. Może coś ma (IP, przeglądarka i model telefonu można zdobyć bardzo łatwo, a filmiki pewnie sam mu podałeś jak ukradł konto tej dziewczyny), może nie. Już sam musisz zdecydować, co z tym zrobić. Może jak zapłacisz to nic z tym nie zrobi, a może będzie domagał się coraz większej kwoty aż nie wytrzymasz, pójdziesz na policję, filmiki i zapisy z chatów i tak wypłyną i będziesz stratny tak czy siak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak @narmiak napisał, jeśli używałeś internetu mobilnego z telefonu, to co najwyżej może mieć lokalizację oznaczoną w bazach geolokalizacyjnych (dzięki temu wiadomo do kogo adres należy, w tym przypadku info o operatorze sieci). Jeśli łączyłeś się przez domowy Internet via WiFi, to będzie miał lokalizację Twojego dostawcy Internetu, jeśli nie masz stałego publicznego IP to też w zasadzie nic nie grozi. A nawet jak masz stały publiczny to i tak za wiele nie wskóra... To że przez link uzyskał jakieś dodatkowe dane to też nic wielkiego. Najistotniejsze jest to co sam wysłałeś.

Szantaż w Polsce jest karalny: Kara: pozbawienia wolności do lat 3, przepis: art. 191 § 1 k.k. Więc ja bym zaczął od poinformowania o tym tego typka i dodałbym że właśnie zbieram wszystkie dane na jego temat do zgłoszenia na Policję. I teraz opcje są dwie, albo koleś się przestraszy i odpuści, albo coś gdzieś opublikuje, chociaż publikacja bez zgody też jest karalna...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli reasumując , znając tylko moje IP bez możliwości wgrania mi jakiegoś trojana , koleś nie jest w stanie poznać mojego numeru telefonu czy przejęcia zapisanych haseł , dobrze myślę ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Kwestia co pod tym linkiem było, jak tylko proste wyciągnięcie ip, wersji przeglądarki itp., to można olać gościa.
Gorzej jak dał radę coś zostawić na telefonie. Tutaj ciężko mi coś poradzić jak sprawdzić czy nic się nie zainstalowało, ponownie uruchomić telefon nie zaszkodzi.

2. Przeanalizuj co wysłałeś, co w tej rozmowie się pojawiło, czy to są dane które są w stanie ciebie skompromitować, czy jednak nie bardzo.
Gdzie te nagrania może udostępnić i czy w jakikolwiek sposób dotrze do osób, które cię znają.

3. Jak nie masz pewności co mógł zrobić, a czego nie, to warto zmienić hasła do poczty i portali społecznościowych (nie powinny być takie same).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem na pewno , że jedynie co mógł zrobić to zdobyć moje IP , poprzez link . Zeskanowalem ten link i się okazało , że przechodził on jest je przez stronę sniffIP.com . Strona ta podaje adres IP użytkownika , który kliknął w wysłany przez gościa link . Myślę , że w 100% mogę wykluczyć pobranie przy okazji złośliwego oprogramowania na telefon 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To zostaje ocena co wysłałeś i na ile może kompromitować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi