Skocz do zawartości
suchy344

Mało miejsca na dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem nowy komputer z win 10 z dyskiem 512 GB, na starym również miałem win 10 ale z dyskiem 256 GB. Zaktualizowałem nowego do win 11 następnie zgrałem wszystkie pliki (oczywiście oprócz systemowych) do nowego laptopa. Na starym przy dysku 256 GB miałem miałem do dyspozycji jeszcze ok. 60 GB, po zgraniu na nowy z dyskiem 512 GB powinienem mieć ok. 300 GB, ale ku mojemu zaskoczeniu pozostało mi 80 GB do wykorzystania. Nie mogę zlokalizować co zajmuje mi tyle miejsca, dodam że dokumenty i zdjęcia zajmują ok. 120 GB.

Czy system robi jakieś kopie zapasowe? Czy trzeba usunąć starą wersję windowsa? Czy są inne przyczyny tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij program do sprawdzania co ile zajmuje (Treesize, WinDirStat etc), odpal go jako Administrator (Ważne!) i zobacz, gdzie znajdują się pliki, których normalnie nie widzisz. Skoro zrobiłeś update to domyślam się, że część tego miejsca zajmują pliki potrzebne do przywrócenia starego systemu (można wywalić przez Oczyszczanie Dysku we właściwościach partycji), może jakaś hibernacja (hiberfil.sys), albo pagefile jeżeli masz dużo RAMu (pagefile.sys)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, suchy344 napisał:

Czy system robi jakieś kopie zapasowe?

Robi i przeważnie limit jest wyrażany w % pojemności partycji.
Np. jak jest 10% to na starym dysku zajęłyby około 25GB, na nowym około 50GB.

5 godzin temu, suchy344 napisał:

Czy trzeba usunąć starą wersję windowsa?

System sam to powinien zrobić po jakimś czasie. Nie wiem czy dobrze pamiętam ale chyba po miesiącu (internet podpowiada 10 dni).

5 godzin temu, suchy344 napisał:

Czy są inne przyczyny tego?

Tak mogą.
Na początku sprawdziłbym czy dysk jest w pełni wykorzystany, czy partycja mniej więcej zgadza się z rozmiarem dysku (512GB dysk to faktycznie około 476GB - kwestia podawania rozmiaru w podstawie dziesiętnej przez producentów i podstawie binarnej przez system; trzeba jeszcze uwzględnić jakieś dodatkowe partycje systemowe (przeważnie groszowe rozmiary) i ewentualną recovery (tu może być więcej GB)).

Dalej tak jak narmiak pisze, przeskanować i sprawdzić co ile miejsca zajmuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, dzisiaj mam trochę czasu to spróbuję się pobawić i to zdiagnozować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...