Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witajcie, 

Posiadam AMD 5900X, który z łatwością grzeje sie do 80 stopni (w stanie spoczynku około 55-60 stopni) przy NZXT X53 240mm AIO co mnie troszkę drażni (taki typ). Zastanawiałem się również nad przenosinami na 360mm od NZXT - jaka różnice w chłodzeniu mogę się spodziewać? Zastanawiałem się nad chłodzeniem powietrzem ale mam 4 kości pamięci Corsair Vengeance Pro ktore maja 51 mm wysokości i nie znalazłem chłodzenia które nie wymagałoby ode mnie usunięcia dwóch lub jednej conajmniej kości. 

Ustawione mam AIO na przodzie jako intake. 

 

Obudowa: NZXT H710. 

Ustawienie fanów: 1x140mm z tylu, 2x 120mm od gory jako outtake, 3x120mm(w tym 2 od AIO) z przodu jako intake.

Pasta: Noctua NT-H2

Edytowane przez nettmanek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

niewiele ugrasz, te procki mają problem przez swoją chipletową budowę na chłodzeniach za powiedzmy 150zl vs aio 360 jest niewielka różnica, lepiej ustaw go manualnie na niskim napięciu np 1.15/1.2v i zostaw obecne chłodzenie. Jak 80c masz przy full obciążeniu to i tak nie dużo chyba że to w grach :E 

A jak już nastawiłeś się na aio 360 to albo nowy navis z fluctusami albo ALF 360 z offsetem, pakowanie się w drogiego krakena który jest mniej wydajny moim zdaniem bez sensu.

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie pomogło. Sciagnalem Ryzen Master i ustawiłem procek w Eco-mode. Teraz temperatury nie rosną powyżej 65-70*C przy pełnym obciążeniu przy użyciu OCCT i jestem zadowolony z rezultatów. Dziekuje za sugestie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eco to obejście probemu bokiem że tak powiem bo sobie wydajność pogorszyłeś :E najlepiej to ustawić manualnie dużo roboty z prockiem nie ma, to nie ram ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wymaga roboty, bo i tak musisz zarówno sprawdzić stabilność, jak i wpływ na wydajność (clock stretching).

A ECO włączasz i nic Cię więcej nie interesuje. A że ryśki mają naprawdę dobrą efektywność energetyczną w tych rejonach, to ECO przy niewielkiej stracie wydajności znacząco redukuje zapotrzebowanie na energię. 

Chociaż ja w tej sytuacji bym się zastanowił, czy coś jest nie tak albo z biosem, albo montażem/ułożeniem chłodzenia. Ale nawet jeżeli nic z tym nie robić, to 80 stopni to temperatura, z którą można żyć póki zestaw pracuje cicho.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej skupił się temperaturach w realnym obciążeniu. Mi procek w stressie dojeżdża do ~85C (dalej wporzo temperatura, ale to nieistotne w tym przykładzie), a w gierkach, które są jego największym realnym obciążeniem nie przekracza 70. Sensu ustawiania czegokolwiek pod odbiegające od realnego użytkownia stress testy nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

generalnie mialem wczesniej AMD 2700 z tym samym chłodzeniem i układem w obudowie. Temperatury rzadko rosły powyżej 50 stopni a podczas grania to zazwyczaj było około 45 stopni. Także wydawalo mi sie ze chlodzenie daje rade :)

 

Co do biosu to mam default settings 

Edytowane przez nettmanek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna temperatura operacyjna dla tego procka wynosi 90C - powyżej będzie zrzucał wydajność, by się schłodzić. Skoro ustawiona jest na taką wartość, AMD uznało, że wszystko poniżej jest OK. Chłodzenie daje rade, jeśli w realnym użytkowaniu trzyma procka poniżej, a jego hałas Ci nie doskwiera ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przeszkadzał ale nie zauważyłem praktycznie żadnej zmniejszonej wydajności po włączeniu trybu eco a temperatury spadły a w związku z tym i hałas 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2700 to był sporo chłodniejszy proc nawet od 5600x a co dopiero od twojego także nie ma co porównywać ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

zapomnialem dodac ze procek był podkręcony z 3.2 GHz do 3.9 GHz(gdzie max na tym procku jest 4GHz) :) także temperaturę roszke miał a mimo to AIO dawalo rade. 

Edytowane przez nettmanek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No domyślam się budowa, powierzchnia cieplna, inny proces mimo że prądu żarł więcej to był chłodnieszy pewnie najbardziej nad tym sie zastanawiasz :) ja potrafilem na ryzenie 2600 wpakować 1.4v na powietrzu i było chlodniej niż na aio przy 5600x z 1.3v :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...