Skocz do zawartości
kamilg__

Zestaw do programowania [8-9 k]

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Potrzebuję złożyć zestaw przeznaczony do pracy (programowanie - głównie praca z edytorem kodu, lokalnym serwerem www, jakaś wirtualizacja czasami; czasami w tle leci jakiś streaming wideo (ipla/player)/YT); będą do niego podłączone dwa monitory (DELL S2721DS i DELL U2520D; oba w QHD, obecnie podłączone przez DP).
Grać nie będę, a jeśli już to jakiś stary tytuł typu CoD 1/2, GoW 1, FM.
W podkręcanie raczej nie zamierzam się bawić.
Limit? 8000 - 9000zł, ale rozważę jeszcze coś ponad to.
Zakup planuję jeszcze w tym miesiącu, lub w czerwcu. Wszystko musi być nowe, zakup na fakturę - więc odpadają używki i dziwne sklepy.

Przede wszystkim liczy się dla mnie by było:
 - stabilnie
 - jeszcze raz stabilnie
 - wydajnie
 - cicho
 - w miarę możliwości energooszczędnie
 - żeby był solidny na 2-3 lata przynajmniej, później będę planował pewnie kolejną rozbudowę, ale chciałbym wykorzystać część rzeczy, która będzie się nadawała (zasilacz, obudowa, karta graficzna?)

Na pewno nie chcę oszczędzać na płycie głównej i zasilaczu, bo to jednak podstawa by całość pracowała stabilnie. Urwać ewentualnie można będzie coś z karty graficznej. Co do dysku to nie dam się przekonać do niczego innego niż Samsung.

Zebrałem do kupy takie dwa zestawy:
 - AMD:
    Procesor:    AMD Ryzen 9 5900X    1 999,00  zł
    Płyta główna:    Gigabyte B550 AORUS ELITE AX V2    859,00  zł
    RAM:    Crucial 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Ballistix Black    679,00  zł
    Karta graficzna:    Inno3D GeForce RTX 2060 Twin X2 6GB GDDR6    1 799,00  zł
    Dysk twardy:     Samsung 980 Pro Heatsink 2TB     1 599,00  zł
    Zasilacz:    be quiet! Pure Power 11 FM 850W 80 Plus Gold    599,00  zł
    Obudowa:    be quiet! Pure Base 500DX Black    499,00  zł
    Chłodzenie:    be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm    399,00  zł
 - Intel:
    Procesor:    Intel Core i5-12600K    1 449,00  zł
    Płyta główna:    MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4    1 599,00  zł
    RAM:    Crucial 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Ballistix Black    679,00  zł
    Karta graficzna:    XFX Radeon RX 6600 Gaming SPEEDSTER SWFT 8GB GDDR6     2 099,00  zł
    Dysk twardy:     Samsung 980 Pro Heatsink 2TB     1 599,00  zł
    Zasilacz:    be quiet! Pure Power 11 FM 850W 80 Plus Gold    599,00  zł
    Obudowa:    be quiet! Pure Base 500DX Black    499,00  zł
    Chłodzenie:    be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm    399,00  zł

I teraz kilka pytań:
 - w przypadku AMD warto zastanawiać się nad płytą MSI Mag X570S Tomahawk Max WiFi (1 191,99) zł?
 - karta grafiki - ewentualnie zastanawiałem się nad Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 (w tej samej cenie co RTX 2060) - tu naprawdę nie oczekuję cudów, ale też fajnie jakby była w miarę żeby przy rozbudowie sprzętu za 2-3 lata nie kupować nowej
 - zastanawiam się czy brać dysk z radiatorem, czy goły i dołożyć swój radiator (tutaj wziąłbym be quiet! MC1 Pro - mam zwykłego MC1 w laptopie do 970 Evo plus i zdaje egzamin)
 - oprócz tego 980 pro będzie jeszcze jeden dysk na SATA
 - Intel czy AMD? W teorii AMD mniej prądu zżera; rozważę też Ryzena 7 5800X - powinien być wystarczający pod moje wymagania na kilka lat
 - zasilacz 850W - ale to raczej przyszłościowo, by nie zmieniać go przy następnej rozbudowie
 - może jakaś ciekawa alternatywa do 500DX?

Edytowane przez kamilg__

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, kamilg__ napisał:

 - zastanawiam się czy brać dysk z radiatorem, czy goły i dołożyć swój radiator (tutaj wziąłbym be quiet! MC1 Pro - mam zwykłego MC1 w laptopie do 970 Evo plus i zdaje egzamin)

Nie ma potrzeby brania dysku z radiatorem jeśli płyta już go ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co możesz sobie w ogóle darować GPU i jechać na iGPU przy czym wtedy HDMI + DP więc musiałbyś wrzucić jedną przejściówkę. 

AMD kompletnie nie ma sensu na tle Intela patrząc na obecne ceny

Za 6500 zł masz https://proline.pl/koszyk/ae83b115 więc jakbyś chciał to w pełny budżet zmieścisz się z RTX 3060 a w mniej więcej w Twój budżet, to na spokojnie RTX 3050, RX 6600 czy RX 6600 XT ... ale możesz też jechać póki co na iGPU odkładając zakup karty na później 

Obudowa, DX500, ten Meshify C, może Fractal Define, co bardziej Ci podejdzie a Fractal będzie dodatkowo wyciszony

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-define-7-compact-white-solid-p7113447

Na F240 zrobić ręczną krzywą RPM, GX 850, dobre chłodzenie na GPU i cisza gwarantowana. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samą zintegrowaną grafikę się nie zdecyduję, także ta opcja odpada.

Tak jak pisałem wyżej - do grafiki na pewno nie będę dokładał bo tego nie wykorzystam. Może zamiast tej 2060 to Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti OC 6GB GDDR6?

Co do obudowy, to bardziej pytałem nie pod kątem wizualnym tylko właśnie funkcjonalnym - chciałbym taką, w której będzie sprawny przepływ powietrza żeby się nic niepotrzebnie nie gotowało w tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez mocniej karty wystarczy nawet Genesis Irid 515.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, kalderon napisał:

Bez mocniej karty wystarczy nawet Genesis Irid 515.

Może nie doprecyzowałem - pytałem o obudowy o poziomie przynajmniej podobnym (nie gorszym) niż Pure Base 500DX w podobnej cenie (może być delikatnie droższa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziomie pod jakim względem? Bo wszystkie są solidnie wykonane i przewiewne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziomie pod względem solidności wykonania, przewiewności, wytłumienia dźwiękowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


 Trochę zaktualizowałem budżet delikatnie w górę i złożyłem coś takiego:
 - Procesor:    
    AMD Ryzen 9 5900X
    1 998,77  zł
 - Płyta główna:
    MSI MAG X570S TOMAHAWK MAX WIFI
    1 117,01  zł
 - RAM:
    Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 Beast Black
    739,00  zł
 - Karta graficzna:
    SAPPHIRE Nitro+ RX 6600 XT GAMING OC 8GB
    2 173,99  zł
 - Dysk twardy:
    SAMSUNG 980 PRO SSD 2TB
    1 422,50  zł
 - Zasilacz:
    SeaSonic Focus Plus Platinum 850W (SSR-850PX)
    829,00  zł
 - Obudowa:
    Pure Base 500DX Black ARGB
    499,00  zł
 - Chłodzenie:
    Be Quiet! Dark Rock Pro 4
    379,00  zł

Zdecydowałem się ostatecznie na AMD i Ryzena 9 5900X. Względem poprzedniego zestawu wybrałem płytę jednak na X570S i trochę lepszy zasilacz.
Wiem, że 850W to duży nadmiar i zapas mocy, ale biorę go z myślą żeby posłużył przez lata więc zapas się przydać może.
Największy problem mam jednak z wyborem karty graficznej. Zdecydowałem, że wezmę jednak coś pożądniejszego - niech służy przez lata, a czasami coś tam obrabiam w Photoshopie, Illustratorze to się przyda też (rzadko bo rzadko, ale czasami coś tam z obróbką wideo robię). I teraz waham się między:
- ZOTAC GAMING GeForce RTX 3060 Twin Edge 12GB GDDR6
    2 174,99 zł
- MSI RX 6650 XT MECH 2X 8G OC
    2 280,99 zł
- SAPPHIRE Nitro+ RX 6600 XT GAMING OC 8GB
    2 173,99 zł
- MSI Radeon RX 6600 XT MECH 2X 8G OC
    2 279,99 zł
    
Zależy mi na tym żeby ta karta była cicha, bo wydajnościowo to każda z nich będzie akurat dobra. I chyba najbardziej bliżej mi do Sapphire lub MSI 6650XT. Chyba, że macie jeszcze jakieś ciekawe sugestie, tak +/- do 2300-2400zł?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie brałbym płyty za 1200 zł pod wymarłą platformę. Wystarczy coś na B550 typu Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 jeśli nie potrzebujesz WiFi.

RAM drogi i taki sobie - https://www.x-kom.pl/p/620907-pamiec-ram-ddr4-goodram-16gb-1x16gb-3600mhz-cl17-irdm-pro.html - x2. Lepsze kości, gdzie indziej da sie kupic jeszcze taniej.

Co do karty, pod jakieś Photoshopy itp. raczej brałbym tego RTX 3060 12GB. Zawsze więcej pamięci, może się czasem przyda. Ale niekoniecznie Zotac bo te karty najcichsze nie są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą płytą to chyba faktycznie macie rację i wrócę do tej pierwszej wybranej - Gigabyte B550 AORUS ELITE AX V2.

Jeśli chodzi o RAM to jakoś nie mam przekonania do Goodramu.

Może któreś z tych (w pierwszym rzucie wybrałem Cruciale i chyba wciąż mam jakieś największe zaufanie do nich)?

To którą kartę z RTX 3060 byś polecił? Rzuciły mi się w oczy jeszcze takie:

  • MSI GeForce RTX 3060 VENTUS 2X 12G OC -  2 416,99 zł
  • Gigabyte GeForce RTX 3060 EAGLE OC 12GB  -  2 321,99 zł

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W całkiem jeszcze dobrej cenie masz też https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-3060-vision-oc-12gb-gddr6-lhr-gv-n3060vision-oc-12gd-2-0-p8078603 też z bdb układem chłodzenia. 

 

Zdecydowałem się ostatecznie na AMD i Ryzena 9 5900X.

Ale co tu o tym zadecydowało jak masz taniej i7 12700 z 12 rdzenami i 20 wątkami, z mocniejszymi rdzeniami, z iGPU, z żywą platformą LGA1700 na którą wyjdą jeszcze bardziej wielowątkowe procesory. 
Zdecydowanie bym tutaj uciekał od Ryśka, bo przewagi nad i7 12700 nie będzie miał w Twoich zastosowaniach żadnej. 

Zasilacz już weź sobie te 850W jak chcesz, choć to na dwa takie zestawy, ale daj Golda a jeżeli chcesz coś elektrycznie lepszego, to seria Primie w Goldzie będzie lepsza od GX'a w Platynie. 

Dark Rock 4 Pro też bym raczej nie brał jak jest F240 w niższej cenie. 

To to mało tego, to nawet wyjdzie praktycznie tak samo jak Twoja opcja https://proline.pl/koszyk/9c594f83 gdzie jak coś dorwiesz taniej, to jeszcze będziesz do przodu.

Moim zdaniem spokojnie też byś mógł brać https://proline.pl/dysk-kingston-ssd-skc2500-2tb-m-2-pcie-nvme-gen3-3500-2900mb-s-skc2500m8-2000g-p8078341 bo Gen4 w Twoich zastosowaniach nie przyniesie żadnych mierzalnych korzyści. 

Można dać tańszą obudowę, chłodzenie CPU, zasilacz - tutaj jeszcze można zrobić sporą rewolucję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Moim zdaniem spokojnie też byś mógł brać https://proline.pl/dysk-kingston-ssd-skc2500-2tb-m-2-pcie-nvme-gen3-3500-2900mb-s-skc2500m8-2000g-p8078341 bo Gen4 w Twoich zastosowaniach nie przyniesie żadnych mierzalnych korzyści. 

Ale wiesz, że w tej cenie można już kupić pierwsze dyski PCI-E 4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Ale co tu o tym zadecydowało jak masz taniej i7 12700 z 12 rdzenami i 20 wątkami, z mocniejszymi rdzeniami, z iGPU, z żywą platformą LGA1700 na którą wyjdą jeszcze bardziej wielowątkowe procesory. 
Zdecydowanie bym tutaj uciekał od Ryśka, bo przewagi nad i7 12700 nie będzie miał w Twoich zastosowaniach żadnej.

Ryzen mniej energii pobiera, nie jest wolniejszy niż ten i7. A dodatkowo z Intelem jakieś problemy z wyginaniem się zdarzają i w niektórych programach problemy z wydajnością (niektóre programy ponoć ładują wszystko na rdzenie E zamiast P).

 

Dark Rock 4 Pro też bym raczej nie brał jak jest F240 w niższej cenie.

Nie chcę chłodzenia wodnego. Zebrałem wyniki kilku testów chłodzeń i porównałem tego be quieta! z np. NH-D15 i kilkoma innymi i jednak bq wypadł lepiej (ciszej i bardzo podobnie, a w niektórych testach chłodniej) niż te porównywane chłodzenia dlatego jego biorę. Wiem, że jest ogromnym chłodzeniem, ale do Pure Base 500DX się zmieści :)

 

Można dać tańszą obudowę, chłodzenie CPU, zasilacz - tutaj jeszcze można zrobić sporą rewolucję

Wszystko można dać tańsze i złożyć zestaw za 3k, ale nie o to mi chodzi :) Ma być cicho i chłodno i akurat na obudowie i chłodzeniu nie chcę oszczędzać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Ryzen mniej energii pobiera, nie jest wolniejszy niż ten i7.

Przy Twoich zastosowaniach ma to naprawdę bardzo małe znacznie, bo różnice o ile w ogóle będą, to i tak będą bardzo małe. 

 

Intelem jakieś problemy z wyginaniem

Jest ale problem ten ma znacznie bardziej przy i9 z MTP ponad 240W i przy jego OC

 

w niektórych programach problemy z wydajnością

To już bardziej wina softu niż CPU ale i tych programów raczej zbyt wiele nie ma i są to raczej bardziej niszowe softy bez porządnej aktualizacji i optymalizacji od lat. 

 

w niektórych programach problemy z wydajnością

Sprawdź NH-D15S z jednym wentylatorem. Wydajność raptem o 1-3 stopnie gorsza od NH-D15, a o wiele lepsza jak nie najlepsza kultura pracy z chłodzeń wieżowych z taką wydajnością. Do tego nie koliduje ze slotami ram ani pierwszym złączem PCI-e. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Ale wiesz, że w tej cenie można już kupić pierwsze dyski PCI-E 4?

Pytanie czy lepiej mieć naprawdę dobrej klasy dysk PCI-e 3.0 z długaśnym TBW czy najtańszy 4.0? Ja bym postawił na to pierwsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jeszcze jakieś dyski PCI-E 3 mają duże TBW. Jeśli już to ma je referencyjna konstrukcja Phisona na kontrolerze E16 (I generacja dysków PCI-E 4).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Poziomie pod względem solidności wykonania, przewiewności, wytłumienia dźwiękowego.

Albo wytłumienie albo przewiewność. Mam Pure Base 500DX, jest super przewiewna ale i "głośna", bo to sama siatka i wszystko słychać co w środku się kręci.

Mam też Fractal Design Define R4 jest super wytłumiona, ale w ogóle nieprzewiewna. 

Karty graficznej nie będziesz miał jakiejś "gorącej". Więc kup jakiegos Fractal Design super wytłumionego i włoż ile sztuk tylko wejdzie be quiet! SilentWings 3 PWM 140mm (w wersji nie High-Speed). I będzie cicho i w miarę przewiewnie jak na to co będzie w środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podziękować wszystkim za wszelkie porady i sugestie. Ostatecznie zamówiłem taki skład:
- Procesor:
    AMD Ryzen 9 5900X
- Płyta główna:
    MSI MAG X570S TOMAHAWK MAX WIFI
- RAM:
    Crucial 32GB 2x16GB 3600MHz CL16 Ballistix Red
- Karta graficzna:
    GeForce RTX 3060 GAMING X 12G
- Dysk twardy:
    SAMSUNG 980 PRO SSD 2TB
- Zasilacz:
    be quiet! Dark Power 12 850W Titanium
- Obudowa:
    be quiet! Silent Base 802 Window Czarna
- Chłodzenie:
    be quiet! Dark Rock Pro 4
    
Chłodzenie trafiło się w promocji za 299zł więc nie było szczerze mówiąc już co kombinować i zastanawiać się nad innym.
Obudowa ostatecznie z Silent Base 802 - bardzo spodobała mi się w niej możliwość zdjęcia z niej paneli przednich/górnych i założenia paneli mesh.

Do weekendu powinno wszystko dotrzeć, także w weekend złożę i oby działało wszystko długo i bezproblemowo.
Dzięki raz jeszcze za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i spoko, może dało się to rozsądniej złożyć ale koniec końców fajny zestaw :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...