Skocz do zawartości
travisto

Wysoka temperatura HotSpota na GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nie używałem programu HWMonitor, ale wczoraj go zainstalowałem, żeby sprawdzić temperatury nowej karty graficznej. Zauważyłem, że oprócz temperataury GPU doszło coś takiego jak temperatura Hot Spot. No i o ile temperatura GPU wynosi u mnie 70-77 stopni, to temperatura hot spota dochodzi do 86-90 stopni. To normalne, czy jakiś błąd? Przejmować się tym w ogóle? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka karta, jaka obudowa i jak wentylowana?

Dla porównania. U mnie:  74.8 a  hotspot-88.4  W sumie tez gorąco.Test na szybko w Furmarku.   Moja karta to jakiś Asus DualFan RTX 2060.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
20 minut temu, Flik napisał:

Jaka karta, jaka obudowa i jak wentylowana?

Dla porównania. U mnie:  74.8 a  hotspot-88.4  W sumie tez gorąco.Test na szybko w Furmarku.   Moja karta to jakiś Asus DualFan RTX 2060.

No to chyba nie mam się czym przejmować bo mam prawdopodobnie identyczną kartę co ty. Asus RTX 2060 Dual. Obudowa to krux trek. Malutka ale dobrze chłodzona. 2x120mm na przodzie. Podejrzewam że temperatura na dworze też robi swoje bo jest u mnie 27 stopni a mamy 1 w nocy. 

Edytowane przez travisto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hotspot zazwyczaj jest 10-15c wyżej od temp rdzenia wiec norma, jak obniżysz temp rdzenia to hotspot też spadnie u mnie taka zależność była a hotspoty miały na 2060 i 2070S taką samą temp jak temperatura pamięci czyli 10c wyżej niż rdzeń. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, gdzie ten hotspot jest umieszczony - czujnik :hmm:

Biosu wgrać się nie da, edytować się nie da, pojawiły się hotspoty, karty ważą tonę i są wielkie jak stodoły.

Za dużo na raz ograniczeń.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokupowali te kiepowe wersje kart bo było taniej i teraz zdziwieni - tak to właśnie jest jak się kupuje budżetowe modele kart. Jak pojawią się upały po 30*C dzień w dzień to dopiero będzie nieciekawie - proponuję już teraz zaznajomić się z pojęciem undervoltingu bo niedługo będziecie mogli smażyć jajka na swoich Dualach.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Tak jak @Send1N napisal, Hotspot najczesniej ok 13c wiecej niz bazowa temperatura, takze u ciebie wrecz ksiazkowo. U mnie bazowa 50c i hotspot 65c :E

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, caleb59 napisał:

Pokupowali te kiepowe wersje kart bo było taniej i teraz zdziwieni - tak to właśnie jest jak się kupuje budżetowe modele kart. Jak pojawią się upały po 30*C dzień w dzień to dopiero będzie nieciekawie - proponuję już teraz zaznajomić się z pojęciem undervoltingu bo niedługo będziecie mogli smażyć jajka na swoich Dualach.

Nieprawda. Jeszcze miesiąc temu miałem gtxa 1050ti od msi gaming x który nie przekraczał 64 stopni i był cichutki a hotspot dobijał do 82 stopni. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie z kamienną pastą i wyschniętymi termopadami w gratisie. :E 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy koparce jest nieco inaczej z temperaturami.

Nie sugerujcie się wysokimi temperaturami... AIO na dwa GPU przy 1600rpm (60% obrotów niesłyszalna) pompce z Chin :E

3.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym moim badziewnym GPU z sygny mam ok 16-20C więcej na hot spocie a jeszcze kilka dni temu było miejscami 30C. Długo nie pociągnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
35 minut temu, caleb59 napisał:

Pewnie z kamienną pastą i wyschniętymi termopadami w gratisie. :E 

Nie, nie z kamienną pastą, tylko ze świeżo nałożonym gelid gc-extreme i ze świeżymi termopadami od firmy Phobya. Zresztą termopady i tak mają w tej karcie małe znaczenie, bo są tylko w dwóch miejscach i mają śmieszne wymiary 1,5cmx1cm. Kartę miałem od 2017 i nigdy nie było z nią problemów. Znacznie wyższe temeratury na hot spocie w kartach to nic dziwnego, a ty robisz narrację jakby każdy miał kupować chłodzenie wodne, bo inaczej wszystkim zaraz takie karty popadają jak muchy. 

Edytowane przez sc0rpow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

80*C to wiadomo, że taki "klasyk" na hotspocie przy graniu w bardziej wymagające gry. Tutaj rozchodzi się o 86-90*C co już jest przegięciem, a jeszcze nie ma upałów letnich i w tym jest problem.

Z kolei w Twoim wypadku mimo wszystko uważam, że coś było nie tak z tą 1050Ti bo między rdzeniem na hotspotem jest za duża różnica - powinno być jakieś 10*C max przy dobrze wentylowanej obudowie i zakładając, że nie spartoliłeś doboru grubości termopadów, dałeś odpowiednią ilość pasty i dokręciłeś śrubki.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dalej nie wiem, gdzie ten czujnik od hotspota.

Mosfety ?

Kontroler napięcia ? on się lubi grzać... palca nie da się przytrzymać.

Na 3060ti zrobiłem z 3mm blachy aluminium kształtkę, która ogarnia pamięci i mosfety zasilające pamięci + taki mały scalaczek, który bardzo możliwe, że jest kontrolerem napięcia na  memki.

Jak u Was hotspot ma różnicę ponad 10stC, to dla czego u mnie jest mniej ?

Mam malutki bloczek "wodny" na GPU + osobny radiator na mosfety GPU i tą kształtkę na memki i mosfety dla pamięci.

Gdzie jest czujnik hotspot ?

Sideband... ten drań pewnie wie, tylko znowu się zabunkrował :goryl:

Edytowane przez leven
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli gaming x na 1050ti zachowuje się tak jak na mojej grafice gtx 1660ti, tak jak przypuszczałem zapewne wada fabryczna chłodzenia, ja wymieniłem pastę i wiele nic nie dało, co świadczy o problemie.
U mnie hot spot to normalka, że jest nawet w okolicy 80C a czasem przekracza jak temperatura na GPU wzrośnie do okolic 70C. Następnym razem będę unikać jak ognia "gaming x"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator parzy w palce, gdy karta jest obciążona ?

60 stC i już musi być mocno gorące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, caleb59 napisał:

80*C to wiadomo, że taki "klasyk" na hotspocie przy graniu w bardziej wymagające gry. Tutaj rozchodzi się o 86-90*C co już jest przegięciem, a jeszcze nie ma upałów letnich i w tym jest problem.

Z kolei w Twoim wypadku mimo wszystko uważam, że coś było nie tak z tą 1050Ti bo między rdzeniem na hotspotem jest za duża różnica - powinno być jakieś 10*C max przy dobrze wentylowanej obudowie i zakładając, że nie spartoliłeś doboru grubości termopadów, dałeś odpowiednią ilość pasty i dokręciłeś śrubki.

Skąd wiesz ze to przegięcie jak nie wiesz czego dokładnie dotyczy ta temperatura ?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, caleb59 napisał:

80*C to wiadomo, że taki "klasyk" na hotspocie przy graniu w bardziej wymagające gry. Tutaj rozchodzi się o 86-90*C co już jest przegięciem, a 

U nvidii to nawet nie wiem ale u AMD trolling jest ustawiony 110 na hotspot czasem 112.generalnie ciężko znaleźć GPU które sprawi problemy. Rx5700xt xfx robiło problemy z z powodu temp vram tj 115

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy trochę poszperać w testach GPU, najlepiej takimi w których użyto termowizji. Szybko można zobaczyć co się na karcie mocno grzeje oprócz GPU i dojść do oczywistych wniosków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, kadajo napisał:

Skąd wiesz ze to przegięcie jak nie wiesz czego dokładnie dotyczy ta temperatura ?

Z tego co wiem i z tego co piszą w necie to jest szczytowy, punktowy odczyt temperatury z rdzenia GPU, który ma więcej niż jeden główny czujnik temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, caleb59 napisał:

Z tego co wiem i z tego co piszą w necie to jest szczytowy, punktowy odczyt temperatury z rdzenia GPU, który ma więcej niż jeden główny czujnik temperatury.

A jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura tego punktu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Strzelam w ciemno, że równie klasyczne 100*C, a potem z czasem leci dymek z karty. :E icon_smoking.gif

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy karta nie powinna mieć zabezpieczenia termicznego  ? Jeśli założymy ze to część rdzenia no to jak masz GPU do powiedzmy 83 stopni i zaczyna się obniżenie prędkości i napięcia aby schłodzić rdzeń.
Ja zawsze uważałem ze to temperatury sekcji zasilania.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, travisto napisał:

Dawno nie używałem programu HWMonitor, ale wczoraj go zainstalowałem, żeby sprawdzić temperatury nowej karty graficznej. Zauważyłem, że oprócz temperataury GPU doszło coś takiego jak temperatura Hot Spot. No i o ile temperatura GPU wynosi u mnie 70-77 stopni, to temperatura hot spota dochodzi do 86-90 stopni. To normalne, czy jakiś błąd? Przejmować się tym w ogóle? 

Jeśli normalną temp. masz 77 st to 87-90 st jest normalne. Bo temp. hot spot jest wyższa o ok 10-15 st. Mierzenie hot spot to nowa funkcja HW Monitor. Generalnie jeśli karta by się przegrzewała to włączą się automatyczne funkcje i komp Ci się zawiesi. Z kolei co do długotrwałego działania podzespołów w ich najwyższych dopuszczalnych temperaturach trwa wciąż dyskusja, ale większość recenzentów twierdzi, że nie powinno to mieć wpływu. A jednak pokoparkowe GPU potrafią szybko padać lub tracić wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 minut temu, kadajo napisał:

Ale czy karta nie powinna mieć zabezpieczenia termicznego  ? Jeśli założymy ze to część rdzenia no to jak masz GPU do powiedzmy 83 stopni i zaczyna się obniżenie prędkości i napięcia aby schłodzić rdzeń.
Ja zawsze uważałem ze to temperatury sekcji zasilania.

Tak właśnie się dzieje w większości przypadków - tzw. throttling termiczny. Kwestią jest jakiej klasy masz GPU bo te tańsze budżetówki nie mają tak dobrych zabezpieczeń i cyk potem takie karty lecą do Foresta z wypalonym punktowo rdzeniem.

Każdą kartę można usadzić jeśli ktoś nieumiejętnie nakłada pastę czy wymienia termopady.

17 minut temu, hubio napisał:

Jeśli normalną temp. masz 77 st to 87-90 st jest normalne. Bo temp. hot spot jest wyższa o ok 10-15 st. Mierzenie hot spot to nowa funkcja HW Monitor. Generalnie jeśli karta by się przegrzewała to włączą się automatyczne funkcje i komp Ci się zawiesi. Z kolei co do długotrwałego działania podzespołów w ich najwyższych dopuszczalnych temperaturach trwa wciąż dyskusja, ale większość recenzentów twierdzi, że nie powinno to mieć wpływu. A jednak pokoparkowe GPU potrafią szybko padać lub tracić wydajność.

Tak duża temperatura przez długi czas niekorzystnie wpływa na elektronikę i to jest fakt tylko kto się tym przejmuje? Nvidia ma to gdzieś bo jeśli klientowi szybciej padnie karta to przecież naturalnie poleci kupić kolejną, najlepiej segment wydajnościowy wyżej bo jeszcze sobie pomyśli, że poprzednia była za słaba i dlatego szlag ją trafił. :E 

Będzie tylko gorzej - kiedyś były wyścigi by zbijać temperatury, proces technologiczny coś znaczył a teraz Nvidia zaczyna lecieć w napięcia, ampery bo z czegoś ta wyższa moc musi się przecież brać - fizyki nie oszukasz i tym samym temperatury lecą z generacji na generację w górę i stąd widzimy takie głupoty jak 90-100*C na pamięciach w najnowszych lepszych kartach z rodziny Ampere.

O AMD się nie wypowiem bo nie śledzę ich kart od długiego czasu, interesowała mnie RX 6600XT ale i taki kastrat potrafi zahajcować się do 70*C na zasadzie "bo tak" więc ja już nie mam pytań.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...