Skocz do zawartości
travisto

Wysoka temperatura HotSpota na GPU

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, caleb59 napisał:

Tak duża temperatura przez długi czas niekorzystnie wpływa na elektronikę i to jest fakt tylko kto się tym przejmuje? Nvidia ma to gdzieś bo jeśli klientowi szybciej padnie karta to przecież naturalnie poleci kupić kolejną, najlepiej segment wydajnościowy wyżej bo jeszcze sobie pomyśli, że poprzednia była za słaba i dlatego szlag ją trafił. :E

No, ale nie w ciągu 3 lat kiedy jest gwarancja, a w tym czasie często się wymienia GPU na inne... Ja mam jeszcze 2,5 roku na gwarancji. Temperatury obecnie jakie mam na 3060Ti GAMER OC od Gigabyte to w idle 40st, średnio w grach mniej wymagających 50-60st, max 69-72 st. Hot spot +10-15 st. A jak wyjdą GTX 4xxxx pewno w ciągu 2 kolejnych lat wymienię. Swoją poprzednią 1660Ti sprzedałem po 2 latach (zresztą z zyskiem :)), a jeszcze wcześniejszą 1050Ti też sprzedałem po gwarancji, ale też z zyskiem... :) Ale w tych wcześniejszych rzeczywiście temperatury to było max 60st. Obecnie 70 st. Kiedyś tak było z procesorami. Były bardzo energochłonne. Ja 11 lat temu kupiłem zasilacz (który zresztą mam do dziś) 700W, ale nie z uwagi na GPU tylo CPU. Może więc i w GPU to się zmieni jak w prockach i te karty znów będą w przyszłości mniej prądożerne i będą niższe temperatury, szczególnie, że ceny prądu rosną wszędzie na świecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okres gwarancyjny to nie jest długi czas, te 2-3 lata karta powinna działać bez problemów. Miałem na myśli anomalie typu ja sam, czyli GTX 1070 kupiony w 2016 i od tamtej pory karta na chodzie stąd trzeba było zadbać o jej żywotność wymieniając termopady i pastę bo nie chce mi się przepłacać za nową kartę tylko dlatego bo akurat czasy mamy popieprzone przez sytuację na świecie, kryptowaluty i skalperów.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno trzymanie karty na bardzo wysokich temperaturach jej nie posłuży. Ale równie złe jak nie gorsze są duże skoki temperatur. Czyli karta działa w obciążaniu trochę a potem zjazd do 40 albo i mniej stopni i tak w kolko.

Lepiej nich karta sobie pracuje pasywnie i rozgrzewa się do tych 50-60 stopni. To częste duże zmiany temperatur powodują pekanie kulek lutowniczych łączących GPU z laminatem.

Jak o kartę będziemy dbać to powinna nam posłużyć i 10 lat nawet jak pracowała średnio z temperaturami powyżej 70 stopni.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, leven napisał:

Dalej nie wiem, gdzie ten czujnik od hotspota.

 

W matrycy gpu, a co do nakładania pasty to wspomniany tutaj forest kiedyś pokazywał uwalony rdzeń ktory w pewnych miejscach nie był wcale pokryty pastą bo ktoś zastosował swoje metody jej nakladania i nie rozprowadziła się równomiernie :] dlatego najlepiej jak ktoś wymienia wziąć coś gęstego (np gce) i rozprowadzić ją równomiernie po całym rdzeniu.

  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ach tam teorie foresta.choćby uV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kadajo napisał:

Na pewno trzymanie karty na bardzo wysokich temperaturach jej nie posłuży. Ale równie złe jak nie gorsze są duże skoki temperatur. Czyli karta działa w obciążaniu trochę a potem zjazd do 40 albo i mniej stopni i tak w kolko.

Lepiej nich karta sobie pracuje pasywnie i rozgrzewa się do tych 50-60 stopni. To częste duże zmiany temperatur powodują pekanie kulek lutowniczych łączących GPU z laminatem.

Jak o kartę będziemy dbać to powinna nam posłużyć i 10 lat nawet jak pracowała średnio z temperaturami powyżej 70 stopni.

Dlatego u mnie w multimedialnym kompie siedzi GT 240 512MB kupiony gdzieś w 2010 roku i sprawuje się dobrze, Neflix, Youtube chodzi dobrze i jakieś stare gierki z GOGa. :D Nie mówiąc już o śmigającym 7600GT i 9600GT i 9800GT ECO, 2MX400 od Creative na PCI 32MB unikat, dzisiaj bardzo droga karta. :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te karty maja inne tdp.Zaden 3080 takiego czasu nie przetrwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teorię  uv to masz rację lepiej przemilczeć ;) ale nie pokryty rdzeń w całości pastą jakoś bardziej do mnie przemawia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, jurekk napisał:

Te karty maja inne tdp.Zaden 3080 takiego czasu nie przetrwa

Ale dużo przetrwało w mojej budzie która ma 19 lat. :E  gdzie cabel menagment nie rządzi, a temperatury mam dobre, teraz np. GPU 41*C, Hotspot: 54*C CPU  39*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Stjepan666 napisał:

Ale dużo przetrwało w mojej budzie która ma 19 lat. :E  gdzie cabel menagment nie rządzi, a temperatury mam dobre, teraz np. GPU 41*C, Hotspot: 54*C CPU  39*C.

Hm, może mieszkasz na Antarktydzie? Bo u mnie to nie ma bata o takie tempy xD W pokoju 25C, a w gierkach to nawet dochodzi do 70C plus hotspot ok 20C większy. Ale na szczęście GPU zostaje do pasjansa, bo to nie ma sensu już męczyć, przyszedł czas na emeryturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
28 minut temu, Reddzik napisał:

Hm, może mieszkasz na Antarktydzie? Bo u mnie to nie ma bata o takie tempy xD W pokoju 25C, a w gierkach to nawet dochodzi do 70C plus hotspot ok 20C większy. Ale na szczęście GPU zostaje do pasjansa, bo to nie ma sensu już męczyć, przyszedł czas na emeryturę.

W grach max 65*C GPU, w pokoju 20*C. Dlatego mimo lat tej budy nie zmieniam, aha na przodzie budy 120mm Arctic Cooling z tyły 2x 80mm AC wieją. :E Kiedyś miałem Zefirka od Silentium 120 mm na przodzie, ale AC lepszy, robi robotę lepiej chłodzi dobrze dyski itd. Jestem wierny AC od czasów Athlona XP dobre chłodzenie mieli wtedy i mają teraz wg. mnie.

Edytowane przez Stjepan666
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@travisto :  Tak mamy te same karty: Asus RTX 2060 Dual  (nie jakiś tam Dual Fan jak napisałem wyzej.) Tak dla porównania podałbyś mi jakie masz temperatury tej karty w IDle?

Ja teraz: 46, a HotSpot 57. Zastanawiam się , czy to nie jest ciut za wysoko (wiem, ze troche rozbijam gów...na atomy).  Na przodzie mam dwa Arctici P12 120mm, z tyłu jakiś fabryczny

wentylator, Fera 3 na   procesorze, no i dwa wentylatorki tego Asusa.  Obudowa to Armis AR6 (mówili dobrzy ludzie, ze może być ciepławo) ?.

Podałem wyżej swoją temperaturę tej karty w stresie, ale w takim Metro exodus widziałem już 82 (nie Hot-spot). Wiedzmin-nie przekracza 80 stopni.

Widziałem opinie, ze nic tak nie rozgrzewa karty jak Furmark, ale chyba nie jest to prawda, albo ja za krótko katuje ją tym programem.

Procesor to 60-70-nie widziałem więcej.

Panowie, a czy to prawda, ze karty które mają pasywne chłodzenie (wiatraki aktywują się np dopiero od 55 stopni), mają już na starcie nieco wyższe temperatury?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawka. Żle wczoraj napisałem. Więc u mnie na 3060Ti GAMER OC Gigabyte mam:

- idle (teraz) - 49st,  HotSpot - 59st.

- gry mniej wymagające lub/i z V-SYNC - 60st, HotSpot - 70st

- max czy to w grach czy Funmarku - 71st. HotSpot - 80st

Zazwyczaj nawet w max obciążeniu najczęściej jest ok 69-70st, bardzo rzadko wskakuje na 71st. Przed zmianą obudowy w stresie miałem standardowo 75-76 st, a dochodziło czasami nawet do 78st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.05.2022 o 11:51, leven napisał:

Dalej nie wiem, gdzie ten czujnik od hotspota.

Mosfety ?

Kontroler napięcia ? on się lubi grzać... palca nie da się przytrzymać.

Na 3060ti zrobiłem z 3mm blachy aluminium kształtkę, która ogarnia pamięci i mosfety zasilające pamięci + taki mały scalaczek, który bardzo możliwe, że jest kontrolerem napięcia na  memki.

Jak u Was hotspot ma różnicę ponad 10stC, to dla czego u mnie jest mniej ?

Mam malutki bloczek "wodny" na GPU + osobny radiator na mosfety GPU i tą kształtkę na memki i mosfety dla pamięci.

Gdzie jest czujnik hotspot ?

Sideband... ten drań pewnie wie, tylko znowu się zabunkrował :goryl:

Hotspot nie posiada dedykowanego fizycznego czujnika - miłego kombinowania :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.05.2022 o 20:59, Send1N napisał:

ale nie pokryty rdzeń w całości pastą jakoś bardziej do mnie przemawia ?

Ja tam nakładałem zawsze jak na procku czyli "X" i heja. Czy dobrze się rozprowadza to nie wiem, nigdy później nie rozbierałem :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem może się pojawić jak ktoś da za mało pasty np da kropkę na srodek rdzenia/ihs :) 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.05.2022 o 14:45, Reddzik napisał:

 Następnym razem będę unikać jak ognia "gaming x"

Ja mam rtx3050 msi gaming x i temperatura hot spot to jest dodatkowe  9 do 10 stopni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Send1N napisał:

Problem może się pojawić jak ktoś da za mało pasty np da kropkę na srodek rdzenia/ihs :) 

Kropka jest słaba właśnie z tego powodu. Nakładając X jedynie za dużo można nawalić i się trochę wyleje, ale mało kto używa przewodzących prąd więc bez znaczenia. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Send1N napisał:

Problem może się pojawić jak ktoś da za mało pasty np da kropkę na srodek rdzenia/ihs :) 

Na yt jest kilka testów z ilością pasty. Wychodzi na to, że lepiej dać za dużo niż za mało. Przy odpowiednim docisku ten nadmiar nie spowoduje wzrostu temperatury. Po prostu wypłynie gdzieś bokiem i w najgorszym przypadku będzie konieczne czyszczenie sprzętu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja miałem z nakładaniem pasty raz akcję że mimo iż rozsmarowałem ją po całym rdzeniu (asus r9 290) pasta kryonaut to temperatury wzrosły o 3c względem fabrycznej wyschniętej na kamień po 3.5roku maksymalna temp dobijała do 87c nałożyłem bardzo cieniutko, po 2 tygodniach rozebrałem jeszcze raz też rozprowadziłem ale o wiele grubiej efekt: maksymalna temp wynosiła 79c ;) pewnie chłodzenie było minimalnie krzywe i nie było idealnego kontaktu przy cienkiej warstwie.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.05.2022 o 16:05, caleb59 napisał:

Tak właśnie się dzieje w większości przypadków - tzw. throttling termiczny. Kwestią jest jakiej klasy masz GPU bo te tańsze budżetówki nie mają tak dobrych zabezpieczeń i cyk potem takie karty lecą do Foresta z wypalonym punktowo rdzeniem.

Po co pleciesz głupstwa? Wiesz o tym, że każda karta ma zabezpieczenie? Nawet stare gruchoty pokroju serii 6 zdejmij chłodzenie to się przekonasz przekroczy dopuszczalną temperaturę i od razu wyłączy kompa, a jak dostatecznie rdzeń dużo wydziela ciepła po włączeniu to nawet się zdarzy się odpalić system i wyłączy kompa. Tutaj marka ani cena nie ma żadnego wpływu na istnienie zabezpieczenia termicznego GPU.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczania termiczne to karty mają jakiś 17 lat.Ostatnią kartą bez zabezpieczenia termicznego to był radeon x1950 pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, Send1N napisał:

Ja miałem z nakładaniem pasty raz akcję że mimo iż rozsmarowałem ją po całym rdzeniu (asus r9 290) pasta kryonaut to temperatury wzrosły o 3c względem fabrycznej wyschniętej na kamień po 3.5roku maksymalna temp dobijała do 87c nałożyłem bardzo cieniutko, po 2 tygodniach rozebrałem jeszcze raz też rozprowadziłem ale o wiele grubiej efekt: maksymalna temp wynosiła 79c ;) pewnie chłodzenie było minimalnie krzywe i nie było idealnego kontaktu przy cienkiej warstwie.

Ja gdzies ostatnio testy na youtube ogladalem i w kazdej sytuacji testowej wychodzilo, ze im wiecej pasty tym lepiej. Takze te wszystkie techniki rozprowadzania itp itd to pic na wode, wszystko zalezy od systemu mocowania chlodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Flik napisał:

@travisto :  Tak mamy te same karty: Asus RTX 2060 Dual  (nie jakiś tam Dual Fan jak napisałem wyzej.) Tak dla porównania podałbyś mi jakie masz temperatury tej karty w IDle?

Też mam duala tą wersję, w idle 43-44*C, hotspot 15*C wyższy w starej budzie chiefteca z 2007 ta wersja z wentylatorem na przodzie Arctic F12 TC i z tyłu F9 TC (wentylatory z czujnikiem temp na przewodzie).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wychodzi na to, ze nie mam się czym martwić w sumie. Ja mam taką, lekko podkręconą wersje

@ toska78 wiesz moze jakim programem sterować oświetleniem tej karty (chodzi mi o to by je całkowicie wygasić)?

ASUS Aura nie mogę otworzyć u siebie. Mam komunikat: ASUS Aura has stopped working i tyle.

Ten program chyba nie jest kompatybilny z tą kartą.

 

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...