Skocz do zawartości
travisto

Wysoka temperatura HotSpota na GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Dopóki hot-spot nie jest większy niż 15c od temp średniej gpu nie ma się czym martwić. Temp gpu to średnia temperatura z siatki czujników, którymi są także hot-spoty, a hot-spot to temp pojedynczego czujnika w najgorętszym miejscu rdzenia. Im niższa temp hot-spot względem średniej gpu, tym lepsze równomierne przyleganie chłodzenia do gpu, ale nie widziałem żeby komuś się udało zejść poniżej 5c. 

Np u mnie na laptopie różnica jest 9℃

Zrzut-ekranu-2022-05-23-084343.png

Edytowane przez seba84_2005
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Podkreślam - to zależy w co gracie, odpalcie sobie jakąkolwiek grę na Unreal Engine 4 to Wam porządnie nahajcuje te karty i niektórzy będą mocno zdziwieni temperaturami, to samo dotyczy gier np. na Cry Engine 3, Chrome Engine, 4A Engine, Apex Engine, Anvil Engine.

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@caleb59co ma piernik do wiatraka. Temp gpu nie ma znaczeni jaka jest. Może być i 100c...liczy się jaka jest różnica względem jej do hot-spot i nie może być wyższa niż 15c. 

Edytowane przez seba84_2005
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano to ma, że pozwala dokładniej sprawdzić różnicę bez używania Furmarka jak to niektórzy lubią robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie trzeba cisnąć furmarkiem. Heaven także potrafi ładnie obciążyć gpu niż niejedna gra. 

Przykład crysisa po 11 minutach gry. Temp ta sama jak w heaven. 

Zrzut-ekranu-2022-05-23-092110.png

Edytowane przez seba84_2005
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żebym ja miał taką fajną karcioszkę, a nie karta która rzuca 30C więcej na hot spocie przy 60C na gpu, a po wymianie pasty hot spot spadł o 10-13C a temp gpu wzrosła o kilka do góry, nawet do 70C.
Chyba chłodzenie jest fabrycznie wadliwe, bo kiedyś jak było u MSI to niby poprawiło się, a teraz kolejny raz cyrk. Nigdy więcej używek, bo "trafi kosa na kamień". Do tego mam zrobione uv i ostatnio dałem suwak TDP na 90%, ale suwak na 90% i tak nic nie daje.

Co do temp, to odpal Pan Total War Warhammer 3, tam jest tak zwalona optymalizacja, że nawet ograniczenie fps do 40 ciśnie grafę na 100%(danie all na low tak samo, nic to nie zmienia) i temperatura ok 70C, a 90C na hot spocie, czy jest to 60fps jest tak samo:P W Total War Warhammer 2 jest podobnie ale lżej o kilka stopni.

Jako dowód zbiór 4 screenów- bo nie chciałem zaśmiecać tematu i tak zaśmiecam swoimi wypocinami, ostatnio grałem w te 3 gry i testowałem temp, Horizon ZD, Cyber i Sniper Elite4, cisną grafę, choć Horizon nie tak bardzo, ale jak jest problem to jest wszędzie (hot spot jest na samym dole). 71C i 71% obrotów a temp nie spada, jakby nie dociskało do rdzenia, a przecież dokręcone.
https://imgur.com/a/svUcur3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

crysis remaster to nic, odpal remaster 2 bez dlss tam dopiero jest grzanie :E moja 3060ti po uv się potrafi od 250W momentami odbić ?

 

Chyba chłodzenie jest fabrycznie wadliwe, bo kiedyś jak było u MSI to niby poprawiło się

Kiedyś na problemy z chłodzeniem kupowało się za 150zl gelida icy vision albo drożej i lepiej accelero i była gitarka, teraz tych chłodzeń praktycznie nie ma a szkoda bo takie accelero robiło mega robotę.

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

@travisto :  Tak mamy te same karty: Asus RTX 2060 Dual  (nie jakiś tam Dual Fan jak napisałem wyzej.) Tak dla porównania podałbyś mi jakie masz temperatury tej karty w IDle?

Ja teraz: 46, a HotSpot 57. Zastanawiam się , czy to nie jest ciut za wysoko (wiem, ze troche rozbijam gów...na atomy).  Na przodzie mam dwa Arctici P12 120mm, z tyłu jakiś fabryczny

Po 18:00 posprawdzam i dam znać. Przy okazji - dokładny model mojej karty to jednak RTX 2060 Asus Dual EVO OC. Taki sam model jak w linku poniżej:

https://www.x-kom.pl/p/507702-karta-graficzna-nvidia-asus-geforce-rtx-2060-dual-evo-oc-6gb-gddr6.html

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

@caleb59co ma piernik do wiatraka. Temp gpu nie ma znaczeni jaka jest. Może być i 100c...liczy się jaka jest różnica względem jej do hot-spot i nie może być wyższa niż 15c. 

To sobie teorie wymyśliłeś ?

Obawiam się, że u NV hotspot to ściema nagle kilka generacji do tyłu pojawił się hotspot do monitorowania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moze być ze ściema.Jakiś algorytm softowy pokazujacy coś co może być prawdą a nie musi.

Wina amd ?

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teorie ze krzywa wentylatorów w kartach Gigabyte chyba jest ustawiona pod hotspot a nie GPU dlatego tak wyją :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Po 18:00 posprawdzam i dam znać. Przy okazji - dokładny model mojej karty to jednak RTX 2060 Asus Dual EVO OC. Taki sam model jak w linku poniżej:

https://www.x-kom.pl/p/507702-karta-graficzna-nvidia-asus-geforce-rtx-2060-dual-evo-oc-6gb-gddr6.html

To dokładnie taki jak mój. Przy okazji, czy możesz powiedzieć jak sterujesz oświetleniem tego ukośnego  paseczka  z boku karty (jakim programem)? U mnie nie działa ASUS Tweak II, który jest wymieniony na stronie ASUSA przy tym modelu. Moduł sterujący oświetleniem jest  nieaktywny u mnie. Moge zmieniać taktowanie, ale np nie moge wygasić światła tym oprogramowaniem. AURA Sync tez nie działa.

Jeśli uzywasz tego ASUS Tweak II, to mógłbyś podać jaka to wersja? Jeśli nie chcesz tu to moze być na priv.

 

Edytowane przez Flik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

To sobie teorie wymyśliłeś ?

Obawiam się, że u NV hotspot to ściema nagle kilka generacji do tyłu pojawił się hotspot do monitorowania ;)

Jeśli już nie ja sobie wymyśliłem, tylko twórcy hwinfo i gpu-z...

https://www.tomshardware.com/news/nvidia-hwinfo-hotspot-detection

Zrzut-ekranu-2022-05-23-135637.png

Zrzut-ekranu-2022-05-23-135657.png

 

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie podejdźcie do tego logicznie, skoro Nv nie daje nam oficjalnie tego czujnika to po co się tym przejmować. Niech se dobija nawet do 100 stopni, skoro karta działa prawidłowo to znaczy ze wszystko jest w porządku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

No to chyba nie mam się czym przejmować bo mam prawdopodobnie identyczną kartę co ty. Asus RTX 2060 Dual. Obudowa to krux trek. Malutka ale dobrze chłodzona. 2x120mm na przodzie. Podejrzewam że temperatura na dworze też robi swoje bo jest u mnie 27 stopni a mamy 1 w nocy. 

Temperatura normalna dla tej karty, na RX 5700 dochodziło mi ponad 100C, a w RTX 2060 Gaming Z 90 parę stopni. Wymiana pasty i termopadów deczko obniża temperaturę. Jeśli jest po gwarancji przesmaruj ją dobrą pastą i zmień tą śmieciową budę która nie jest dobrze wentylowana. Wymiana obudowy na większą i przewiewną w RX pomogła zbić temperatury o około 10C , też było to takie małe dziadostwo SG1 TG gdzie wylot powietrza z karty był prosto na szybę która była 2 może 3 cm od karty... szkło robiło się aż gorące. 

 

 

Pokupowali te kiepowe wersje kart bo było taniej i teraz zdziwieni - tak to właśnie jest jak się kupuje budżetowe modele kart. Jak pojawią się upały po 30*C dzień w dzień to dopiero będzie nieciekawie - proponuję już teraz zaznajomić się z pojęciem undervoltingu bo niedługo będziecie mogli smażyć jajka na swoich Dualach.

Guzik prawda ja miałem 2.5 rocznego RTX 2060 Gaming Z i temperatura na hot spot dobijała do 96-98C. Dodatkowym problemem jest tutaj obudowa która jest złomem.

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Obawiam się, że u NV hotspot to ściema nagle kilka generacji do tyłu pojawił się hotspot do monitorowania ;)

A co to za argument? Hotspot od niedawna to jest do wglądu dla użytkownika, fizycznie może być od lat stosowany na wewnętrzne potrzeby GPU, chociażby dla zabezpieczeń termicznych.
Szczegółowy pobór mocy na poszczególnych railach też został wprowadzony do SDK dopiero latem 2020 roku w tym i na Pascalu, a  prezentowane wartości np. w HWInfo64 różniły się nieznacznie względem pomiaru z cęgowego miernika na kablach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zabezpieczenie dobrze działa nawet w starych kartach i trzeba mierzyć temperatury złącza.

Patrzę na to z przymrużeniem oka nie widziałem by jakikolwiek producent "ukrywał" czujniki skoro sam je tam wpakował. 

Poza tym Hotspot też jest przed Pascalem ;)

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Panowie podejdźcie do tego logicznie, skoro Nv nie daje nam oficjalnie tego czujnika to po co się tym przejmować. Niech se dobija nawet do 100 stopni, skoro karta działa prawidłowo to znaczy ze wszystko jest w porządku.

Dopiero teraz karty przez ten czujnik zaczną się sypać. ?Miałem Pascala 1080, szczególnie o niego nie dbałem służył 5 lat,  poszedł w dalsze ręce. Gdybym obserwował jego temp hotspot przez te 5 lat(gdyby dało się), to bym chyba osiwiał. Według tego co poniektórzy piszą, a to że w lato zawsze jest ciepłej w budzie to normalne, w Hiszpanii, Włoszech itd to chyba mają siwe włosy, jak u nich takie upały, a nasze nie dorównują. 

Teraz tylko trzeba wodne montować, bo inaczej karta padnie po gwarancji, czyli po 3-4 latach. 

 

Ktos wspominał o koparkowych, tylko one pracują w ciągu doby 24h, a zwykłego zjadacza chleba 2-5h, a w pełnym użyciu jeszcze mniej. 

Edytowane przez Garru
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj jak wyjdą RTX 4xxx to dopiero hotspot będzie świecił i pokazywał temperatury jak na powierzchni słońca :E

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hotspot pokazał się od jakiejś wersji GPU-Z.

Nie zauważyłem, żeby hotspot decydował np. o rpm wentylatorów.

1060/3060ti gdy kopie krypto:

1.jpg 2.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja swojego RTX-a pryskam całego przed każdym użyciem komputera czystym polskim spirytusem i mam Hot Spot na zaskakująco niskim poziomie.?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

@travisto :  Tak mamy te same karty: Asus RTX 2060 Dual  (nie jakiś tam Dual Fan jak napisałem wyzej.) Tak dla porównania podałbyś mi jakie masz temperatury tej karty w IDle?

Ja teraz: 46, a HotSpot 57. Zastanawiam się , czy to nie jest ciut za wysoko (wiem, ze troche rozbijam gów...na atomy).  Na przodzie mam dwa Arctici P12 120mm, z tyłu jakiś fabryczny

 

Pograłem trochę, potem wyłączyłem grę i po około 5 minutach uruchomiłem HWMonitor. Na samym pulpicie i podczas używania samej przeglądarki internetowej tak wyglądają temperatury:

pzEpNH1.png

Dodam tylko, że wentylatory nawet nie pracowały, ponieważ załączają się dopiero po przekroczeniu 70*. Model karty to Asus Dual EVO OC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę za późno bez sensu, powinny się rozkręcać od 60c jakbyś zaczął schładzać radiator trochę wcześniej to można urwać trochę z temperatury dlatego ja zawsze w obudowie, na chłodnicach i na karcie steruje manualnie (wbijam profil ze sztywnym nastawem obrotów) jak wychodzę z gry skręcam :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym Asusie wentylatory zaczynają pracować chyba od temperatury 55 stopni. Najpewniej travisto ustawił krzywą, by było to 70.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

To dokładnie taki jak mój. Przy okazji, czy możesz powiedzieć jak sterujesz oświetleniem tego ukośnego  paseczka  z boku karty (jakim programem)? U mnie nie działa ASUS Tweak II, który jest wymieniony na stronie ASUSA przy tym modelu. Moduł sterujący oświetleniem jest  nieaktywny u mnie. Moge zmieniać taktowanie, ale np nie moge wygasić światła tym oprogramowaniem. AURA Sync tez nie działa.

Jeśli uzywasz tego ASUS Tweak II, to mógłbyś podać jaka to wersja? Jeśli nie chcesz tu to moze być na priv.

 

Oświetleniem nie da się niestety sterować. Też mnie to zdziwiło, ale później czytając na ten temat posty na reddicie okazało się, że w tym modelu kolorów paska się nie zmieni i zawsze będzie biało/niebiesko/różowa tęcza. 

 

Trochę za późno bez sensu, powinny się rozkręcać od 60c jakbyś zaczął schładzać radiator trochę wcześniej to można urwać trochę z temperatury dlatego ja zawsze w obudowie, na chłodnicach i na karcie steruje manualnie (wbijam profil ze sztywnym nastawem obrotów) jak wychodzę z gry skręcam :E 

Fakt, pamiętam że jakiś czas temu to celowo zmieniłem, bo chciałem większej ciszy (komp stał na biurku). Teraz stoi pod biurkiem i w sumie mógłbym to zmienić. Tylko nie pamiętam już którym programem to zrobiłem. Podpowiedziałbyś? I czy da się ustawić, aby wentylatory pracowały cały czas nawet w idle?

 

Temperatura normalna dla tej karty, na RX 5700 dochodziło mi ponad 100C, a w RTX 2060 Gaming Z 90 parę stopni. Wymiana pasty i termopadów deczko obniża temperaturę. Jeśli jest po gwarancji przesmaruj ją dobrą pastą i zmień tą śmieciową budę która nie jest dobrze wentylowana. Wymiana obudowy na większą i przewiewną w RX pomogła zbić temperatury o około 10C , też było to takie małe dziadostwo SG1 TG gdzie wylot powietrza z karty był prosto na szybę która była 2 może 3 cm od karty... szkło robiło się aż gorące. 

Dzięki za info, niestety póki co nie mam szans na zmianę obudowy. Po przeprowadzce mam dużo mniej miejsca w pokoju i kupiłem mini biurko z wnęką do której pasował jedynie krux trek i inne, dużo brzdsze i jeszcze gorzej chłodzone obudowy. Termopadów i pasty też nie dam rady wymienić bo nadal jest na gwarancji. Te ~80 stopni na GPU mam w piku, bo zapewne karta zbyt późno włącza wentylatory (przekroczenie 70 stopni). Podczas grania jest 71-74 stopnie. Niestety jest też przy tym dosyć głośna.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Monitory qd oled w oknie 10% nie przekraczają 500 nitów, gdzie oledy od LG serii C w oknie 10% mają 700-800 nitów, więc sorry ale się nie zgadzam. Mam w domu DW (po 2 latach ten monitor jest wciąż w topce najbardziej ogarniętych hdr na monitorach) i C3 42 - ten drugi lepiej wypada w hdr (jasność w oknie 10% i większy ekran robią swoje). Co do  Cyberpunk to też obecnie gram w 4k i polecam te dwa mody i ustawienia. Dzięki nim ta gry wygląda lepiej jak nigdy. I highly recommend Cyberpunk 2077 Nova LUT Mod (HDR variant under the Update section + Optional ENV File "Raster", even if you use PT in-game) + setting in-game HDR10PQ + Midpoint 3 + Max HDR Luminance 25% more than your actual display luminance in nits (e.g. 2.000 nits if you have a 1.500 nits TV) + Saturation 0. Then you can also install HD Reworked Project Mod for much better textures (Ultra Quality if you have 16GB VRAM, otherwise Balanced). Performance may take a small hit but you can recover it by just lowering both in-game Volumetric Clouds and Ambient Occlusion settings to Medium (with no noticeable differences).
    • To przy następnym wywaleniu sprawdzę. Jak nie mam internetu to w menadżerze urządzeń nie widać pozycji Intel i225 i w sumie to nic nie mogę zrobić z kartą wtedy.    win 11
    • Dzięki za odpowiedź Dirian i wyjaśnienie z tą obudową. W takim przypadku i po domiarach stwierdzam, że obudowa się zmieści - trochę na styk na szerokość, ale z przodu i z tyłu będzie luźno i przestronnie:) No właśnie - dylematy, dylematy. Chyba jednak skłaniałbym się do tego RTX 4060 Ti 16GB, bo jeśli dobrze rozumiem, to jest on nawet nieznacznie szybszy od RX 7700 XT - oczywiście za dopłatą:) Tylko zastanawiam się, którą konkretnie wersję, bo myślałem o tej https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-4060-ti-gaming-oc-16gb-gddr6-dlss-3-gv-n406tgaming-oc-16gd-p8118871, ale widzę, że już niedostępna i pytanie czy brać inną - jeśli tak, jaką, czy czekać aż będą mieli dostawę - pytanie czy będą mieli na ten model czy to już wychodzi ze sprzedaży. Druga kwestia, czy decydując się na tego RTX 4060 Ti 16GB pozostałe komponenty można zostawić według tego co podesłał forskoczek20 i będzie się to wszystko razem ładnie zgrywało i działało w sposób optymalny? Ostatecznie chyba jednak będę sam to składał, żeby móc w pełni odczuć fun z nowego sprzętu i wrócić trochę do tych lat minionych, kiedy jako dziecko rozpakowywało się prezenty:) Stąd pytanie - czy coś należałoby dorzucić do tej listy zakupów i czy są jakieś dobre programy, żeby ogarnąć sterowniki, aktualizację BIOS itd., czy jednak najlepiej brać wszystko ze stron producentów i instalować ręcznie? 
    • https://www.itemfix.com/v?t=hrpf5c
    • https://www.pap.pl/aktualnosci/beda-szkolenia-wojskowe-dla-mlodych-kogo-obejma
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...