Skocz do zawartości
karnas

Wymiana i5-4690k, (CPU, RAM, MB) za około 2000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć, chcę trochę ulepszyć swojego PCta (w sygnaturce). Procka, ram, płytę sprzedam i chcę kupić coś do około 2000zł + plus to co dostanę za te stare komponenty. Zastanawiam się nad Ryzen 7 5800X i 16GB ram (2x8, później dorzucę kolejne 2x8) +  płyta B550 do niego. Czy lepiej może jednak coś od Intela? Kompa w większości używam do pracy (programowanie, bazy danych itp.). Czasami zagram, ale że planuję kupić jeszcze drugi monitor 4K do pary, to raczej przy obecnej grafice odpuszczę sobie granie.

Edytowane przez karnas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak dorwiesz w dobrej cenie jakąś płytkę B550 to w sumie Ryzen 7 5800X jest dobrą opcją pod twoje zastosowania.

Ewentualnie i7 12700F lub taniej i5 12600KF + plytka B660 (np. Gigabyte B660 Gaming X).

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma sensu 5800X, jak coś to 12600KF w niższej cenie z 10 rdzeniami i 16 wątkami. Przy małej dopłacie i7 12700 coś pod programowanie to i ta i5tka spokojnie ogarnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tylko warto mieć na uwadze jakiej budowy te rdzenie są, często Ryzen 7 wypada lepiej od i5 bo ma 8 "pełnych" rdzeni.

Jakby dorwać Ryzena z jakaś płytką B550 z promki to nie jest to złe rozwiazanie. Minusem martwa platforma, ale kupując takie CPU to raczej nikt nie ma w planach go wymieniać przez kilka lat.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I tu wchodzi 12700/12700F który ma i 8 pełnych rdzeni, i 4 mniejsze. Tylko że z płytą B660 (650-700zł), RAMem (350zł) i jakimś znośnym chłodzeniem (jeśli będą obciążenia wielu rdzeni - 350zł za F240) mówimy o kwocie ok. 3000zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ryzen 7 5800X (1440 zł) + płytka B550 z promocji (300-400 zł).

i7 12700F (1680 zł) + płyta (700 zł).

IMHO dalej Ryzen ma sporo sensu.

Cooler wiadomo - i tu i tu trzeba porządny. Chociaż pod zastosowania autora to i Fortis 5 wystarczy spokojnie.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja wymieniłem i7-4770K na 12700K i jestem bardzo zadowolony. Także polecam 12700K

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, czyli w ostatnim czasie Intel znowu namieszał z tego co widzę. Skoro jak muszę szukać okazji.

33 minuty temu, Dirian napisał:

Ryzen 7 5800X (1440 zł) + płytka B550 z promocji (300-400 zł).

i7 12700F (1680 zł) + płyta (700 zł).

IMHO dalej Ryzen ma sporo sensu.

Cooler wiadomo - i tu i tu trzeba porządny. Chociaż pod zastosowania autora to i Fortis 5 wystarczy spokojnie.

Freezer, który mam nie wystarczy do 5800x? Sprawdzałem w sieci to raczej trzyma temperatury tego procka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Dirian napisał:

Tylko warto mieć na uwadze jakiej budowy te rdzenie są, często Ryzen 7 wypada lepiej od i5 bo ma 8 "pełnych" rdzeni.

W R23 i5 12600K sporo do przodu, w vray praktycznie to samo. Ja bym się tutaj trzymał zdecydowanie i5 12600KF na B660. Ta sama, lepsza wydajność w wielowątkowości oraz co równie ważnie, mocniejszy pojedynczy rdzeń. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jaka płyta B660 i ram do tych inteli? Bo teraz nie wiem czy nie będę polować na 12700K, jak nie to 12600KF.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chociażby B660 Gaming X.

Jak nie będziesz kręcić, to 12600KF oczywiście możesz brać i zostawić stock, natomiast jeżeli padnie na i7, to bierz model bez "K".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przejrzałem sobie jeszcze trochę internety. Będę brać i7-12700K + B660 Tomahawk. Jakie RAMy do tego? Kingston Fury 3600 czy CRUCIAL BallistiX 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz?

Edytowane przez karnas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przejrzałem sobie jeszcze trochę internety. Będę brać i7-12700K + B660 Tomahawk. Jakie RAMy do tego? Kingston Fury 3600 czy CRUCIAL BallistiX 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz?

Do czego kompa wykorzystujesz? Jak tylko do grania to bierz procka bez K, no chyba że grasz w cyferki i benchmarki, no to już Twój wybór.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Granie ostatnio rzadko. Programowanie (C#), bazy danych (MSSQL i Postgre), aplikacje biznesowe, czasami obróbka wideo w Davinci Resolve. Benchmarków nigdy nie odpalałem ;) . Będę patrzeć też na 12700, a jaki RAM do tego?

Edytowane przez karnas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Patrioty/Goodramy 3600CL17. Chociaż do obróbki przyda się 32GB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale po co takie połączenie. Jak bierzesz B660, to daj i7 12700 choć z drugiej strony cena tego B660 Tomahawk to jak za Z690 Gaming X od Gigabyte gdzie wtedy 12700K ma większy sens pod ewentulane podciągniecie rdzeni w górę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatecznie szukam promocji na B660 Tomahawk WIFI DDR4 (za około 800zł co jakiś czas do zdobycia) + i7-12700 + GOODRAM 2x16GB CL17.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To wtedy gra!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ostatecznie szukam promocji na B660 Tomahawk WIFI DDR4 (za około 800zł co jakiś czas do zdobycia) + i7-12700 + GOODRAM 2x16GB CL17.

Mam Tomahawk DDR4 tylko że, na Z690 i 12700K. W pewnym sensie obecnie mam to samo co kupiłeś bo jeszcze nie podkręcałem procka ;)

Powinieneś być bardzo zadowolony. 12700 to super procek, a Tomahawk poza dodatkowymi radiatorami, wifi i bluetooth (co się przydaje w codzienności) ma super kartę dźwiękową jak na integrę.

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Komponenty już zamówiłem. Czekam tylko na jakąś okazję RAM. Jak się ma ta dźwiękówka z Tomahawk do Xonara DX, którego posiadam? Oprócz tego, że ma wyjście optyczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Xonar jest nieporównywalnie lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dzięki za pomoc w wyborze komponentów. Jest różnica wydajności. Teraz niestety widzę jak mocno GTX 1070 niedomaga w przy tym procesorze, szczególnie w 4K, ale i na to przyjdzie pora.

Edytowane przez karnas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi