Skocz do zawartości
nachwilee

Jaką wersję wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje zrobić LiveCD z Linuxem, ale mam kilka pytań, ponieważ jestem zielony w tym temacie. Mój laptop to Asus X551M z 4 GB RAM.

Główne przeznaczenie to przeglądanie internetu, oraz oglądanie transmisji LIVE w Canal+online. Czy jakaś wersja Linuxa się sprawdzi? Czy jest tam dodany najnowszy Firefox (wersja 100)? Bo do oglądania transmisji wymagane jest DRM i najnowsza wersja FF ma go wbudowanego. Ewentualnie oglądanie transmisji można byłoby obejść też w KODI, ale czy jakaś wersja Linuxa ma zainstalowane najnowsze Kodi i obsługuje Widevide? Proszę o pomoc i doradzenie w tych tematach. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam doświadczenie z R513CL i jeżeli chodzi o samo działanie to mogę polecić Mint, Lubuntu lub Ubuntu. Generalnie jakikolwiek linux będzie lepszy od Windows przy takich podzespołach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli pobiorę z tej strony ISO i nagram na płytę to będzie liveCD czy to musi być jakiś inny obraz pobrany?

https://ubuntu.com/download/desktop

Jest tam napisane, że wymaga 25 GB miejsca na dysku, a ja chcę to odpalić jako używanie tylko RAM, bez ingerencji w uszkodzony dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie ok. Ew możesz utworzyć USB poprzez Linux Live USB Creator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w tym laptopie USB 3.0 to radziłbym to wykorzystać i stworzyć bootowalny pendrive z linuxem ale nie tym rogramem jw. z 2015r.
Ubuntu 22.04 LTS ma firefox 99 w tym iso.  Poza tym chyba każda obecnie wersja linuxa ma programik do tworzenia startowego USB i to Ubuntu też ma . Najpierw można stworzyć Live DVD i potem po uruchomieniu stworzyć bootowalny pendrive.
Można też pod win >=7 np. Rufus 3.18. Ma więcej opcji ,między innymi z pamięcią „persistent” . Co pozwala między innymi na zapamiętanie ustawień z poprzednich sesji. Przy USB 2.0 działa beznadziejnie wolno z tym „persistent”. . Używałem kilka miesięcy Ubuntu 20.04 LTS i mam wrażenie ,że ta nowsza gorzej działa, zacina się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...