Skocz do zawartości
Norbas

GTX750Ti - zgasła - czy da się naprawić?

Rekomendowane odpowiedzi

Karta graficzna Gigabyte GTX750 Ti  2GB.

Podczas używania komputera nagle brak obrazu.

Po restarcie komp sie włącza, bios daje jeden długi i dwa krótkie sygnały, obrazu brak choć w głośnikach słyszę że system działa.

Wentylatory na karcie się nie załączają.

Włożona do drugiego komputera również nie daje oznak życia.

Co mogło się stać. Czy da się jakoś zdiagnozować co padło?  Może jakiś kondensator jak w monitorach tylko jak dojść do przyczyny?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj nowej.Jeśli nic ni kreci to moze bezpiecznik bo 750ti raczej polpasywu nie miały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakim bezpieczniku piszesz?

Nowej szukam, ale chciałbym spróbować ożywić starą zanim ją wyślę na złomowisko. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest bezpiecznik na lini 12V pcie. Sprawdź czy nie jest przepalony.

3a89dfa475ede187.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też to miałem w takiej karcie czarny obraz, podgrzanie rdzenia GPU pomogło na chwilę, karta podziałała jeszcze jakiś czas i padła. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, sprawdzę jutro multimetrem. Bardzo dziękuję za fotkę i jego zaznaczenie bo bym sam tego nie odszukał.

Rozumiem, że sprawny będzie miał przejście, uszkodzony nie?

Czy jest ewentualność że to może być sam bezpiecznik, czy jak on by się okazał uszkodzony to usterka jest gdzieś dalej?

Widziałem na YT przepalony bezpiecznik na skutek uszkodzenia jednego mossfetu ale to była akurat karta GTX970.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Ok, sprawdzę jutro multimetrem. Bardzo dziękuję za fotkę i jego zaznaczenie bo bym sam tego nie odszukał.

Rozumiem, że sprawny będzie miał przejście, uszkodzony nie?

Czy jest ewentualność że to może być sam bezpiecznik, czy jak on by się okazał uszkodzony to usterka jest gdzieś dalej?

Widziałem na YT przepalony bezpiecznik na skutek uszkodzenia jednego mossfetu ale to była akurat karta GTX970.

 

 

Dokładnie uszkodzony nie będzie miał przejścia. Sam bezpiecznik zazwyczaj sam z siebie nie pada chociaż miałem już takie przypadki na warsztacie. Tak jak piszesz najczęściej w kartach pada górny mosfet przetwornicy zasilania gpu. 

Edytowane przez allas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W razie czego znasz może koszt wymiany takiego mossfetu?  Chciałbym się zorientować.

Czy to częsta przypadłość?

Karta z drugiej ręki, u mnie od 3 lat i zdziwiła mnie usterka bo od czasów kiedy używam komputerów czyli od procków 486 w życiu mi grafika nie padła żadna.

Do moich zastosowań była w zupełności wystarczająca :-)

PS. Rozumiem, że zwykłym multimetrem dam radę sprawdzić nie tylko bezpiecznik ale i mossfety?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

W razie czego znasz może koszt wymiany takiego mossfetu?  Chciałbym się zorientować.

Czy to częsta przypadłość?

Karta z drugiej ręki, u mnie od 3 lat i zdziwiła mnie usterka bo od czasów kiedy używam komputerów czyli od procków 486 w życiu mi grafika nie padła żadna.

Do moich zastosowań była w zupełności wystarczająca :-)

PS. Rozumiem, że zwykłym multimetrem dam radę sprawdzić nie tylko bezpiecznik ale i mossfety?

 Nie orientuje się w cenach , myślę że około 150 zł  . To bardzo częsta usterka w kartach graficznych . Jak masz odpowiednią wiedzę i multimetr z pomiarem diody  to tak . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik posiadam taki.

1262a4a84547.jpg

W jakiej pozycji go ustawić do pomiaru mosfetów?

Każdy ma 4 nóżki, na YT widziałem że czerwony do lewej i czarnym dotykamy kolejne nóżki. Chyba że coś pokręciłem.

b6e5b51db6b0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik spalony ?? Ten kondensator wygląda bardzo  podejrzanie .

51c2cb7a508a.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bezpiecznik spalony, nie ma przejścia. Kondensator jak sprawdzić?

Po pracy wrzucę fotkę całej karty, może coś jeszcze się w oczy rzuci. 

No i te mossfety jak mam sprawdzić?

Edytowane przez Norbas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie jest zwarty do masy, mosfety sprawdzasz  (miernik w trybie diody) czy nie maja zwarcia miedzy źródłem a bramką  jak będzie to zapiszczy, możesz przyłożyć sondy do 1 i 4 nóżki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kondensatorów nie sprawdzisz bez specjalnego miernika i bez wylutowania. Mofety możesz sprawdzić miernikiem co masz w teście diody ale bez wylutu wynik może nie być poprawny

Edytowane przez _Unix_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wylutuj ten kondensator na moje oko on może być tu winny.

Edytowane przez allas
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddaj do serwisu.Połki jest dla niej szansa

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przypnij czarny masowy przewód z miernika do masy (np. śledź) i czerwonym sprawdzaj każdą nóżkę na mosfetach.

Po prostu porównuj mosfety.

Jak będą różnice, to coś będzie nie halo.

Jak masz gorące powietrze, albo potrafisz delikatnie wylutować mosfety, to je pojedynczo mierz.

Mosfety o tych samych nazwach muszą wykazywać takie same parametry przy omomierzu.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakim zakresie miernika sprawdzać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zobrazuje ci jak sprawdzić mosfety, ale skoro zadajesz takie pytania to jeśli nawet trafisz na trafiony :P jak chcesz to sam naprawic bez narzędzi?

 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Oddaj do serwisu.Połki jest dla niej szansa

Seriws? Pewnie jeszcze lokalny? I zasadnicze pytanie za ile?  Ponieważ mimo tego że niby to tylko pierdołka dla znawcy tematu, a 99% "serwisów' zachce więcej niż karta jest warta. W ogóle naprawa jakby wyszła 50 zł to spoko, ale niemożliwe żeby tyle skasowali ?

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
 

Seriws? Pewnie jeszcze lokalny? I zasadnicze pytanie za ile?  Ponieważ mimo tego że niby to tylko pierdołka dla znawcy tematu, a 99% "serwisów' zachce więcej niż karta jest warta. W ogóle naprawa jakby wyszła 50 zł to spoko, ale niemożliwe żeby tyle skasowali ?

Ta naprawa wymiana pasty i przetestowanie karty. To nie może kosztować 50zł  bez przesady..  to za mało nawet na przeinstalowanie systemu. 

Edytowane przez allas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzam to co mogę wedle Waszych porad jak tylko dzieci zasną.

Jeśli się okaże że to mossfety to sam się brał do naprawy nie będę. Jak napisałem chcę podjąć próbę , jeśli się uda to będzie super bo karta ma gdzie wylądować. Jak się nie uda to trudno.

W mojej okolicy nikt się takimi naprawami nie zajmuje. Laptopy owszem ale jak dziś dzwoniłem to z grafiką nie mają czasu... :-(

Co do kosztów, używana kosztuje 300-350zł ( 3 lata temu dałem za używaną 200zł ). Jeśli naprawa w jakimś punkcie byłaby powiedzmy 100zł to bym się zdecydował gdybym miał gdzie.

Jeśli jednak się okaże że to bezpiecznik i ewentualnie wspomniany kondensator to z ich wylutowaniem myślę że dam sobie radę i wlutowaniem sprawnych.

Tylko gdzie kupić takie elementy i skąd wiedzieć jakie to są? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta karta bierze może z 60Wat.

Jak tam masz 4 mosfety, to albo masz niesamowitego pecha, że się któryś wyhaczył, albo uszkodzeniu uległ GPU/wyjście wideo - to już w ogóle masakra.

Przeciez ta karta jest niesamowicie delikatna prądowo, jak to ma się zepsuć :hmm:

Pomierz napięcia na PEG jeżeli jest gniazdo dodatkowego zasilania.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że jest ich 6. Te dwa wyżej to też one?.

PEG?  No przyznam że nie wiem o co chodzi. Laik jestem tylko z zacięciem do majsterkowania :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Ta karta bierze może z 60Wat.

Jak tam masz 4 mosfety, to albo masz niesamowitego pecha, że się któryś wyhaczył, albo uszkodzeniu uległ GPU/wyjście wideo - to już w ogóle masakra.

Przeciez ta karta jest niesamowicie delikatna prądowo, jak to ma się zepsuć :hmm:

Pomierz napięcia na PEG jeżeli jest gniazdo dodatkowego zasilania.

 

 

Jak by było zwarcie na gnieździe 6 pin to nawet by kompa nie uruchomił od razu zadziałało by zabezpieczenie w zasilaczu. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...